GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > GS Forum - Road & Enduro Training

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #471  
Παλιό 03-06-2013, 20:21
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giamil Εμφάνιση μηνυμάτων




















Λέω κι εγώ... Ο Rossi στα Μέγαρα..??? Κοιτάω καλύτερα και κατάλαβα. Ποιος Rossi ρε?? Εγώ είμαι!!!

Μπράβο ρε John καλλιτέχνη!!
Reply With Quote
  #472  
Παλιό 03-06-2013, 21:16
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!

Τώρα που τα έχουμε ακόμα στο μυαλό μας να γράψω κάτι χρήσιμο που αφορά την προετοιμασία της μηχανής. ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Πρώτα απ’ όλα, πρέπει να ρυθμίσουμε το στατικό και το δυναμικό sag της μοτοσικλέτας. Δηλαδή το βύθισμα της πίσω ανάρτησης μόνο με το βάρος της μοτοσικλέτας (στατικό sag), καθώς και με το βάρος μοτοσικλέτας και αναβάτη (δυναμικό sag).

Το Στατικό SAG πρέπει να είναι το 1/10 της συνολικής διαδρομής του ελατηρίου (περιγράφεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάθε μηχανής)
Το Δυναμικό SAG πρέπει να είναι το 1/3 της συνολικής διαδρομής του ελατηρίου

Αυτά ρυθμίζονται από την προφόρτιση του ελατηρίου, εφόσον δεν μπορείς να επιτύχεις τις παραπάνω τιμές, όπως να έχεις καλό στατικο SAG αλλά το δυναμικό SAG υπερβαίνει το 1/3 της διαδρομής, τότε ή θέλεις αλλαγη ελατηρίων με λίγο πιο σκληρά, ή.... να κάνεις δίαιτα!!
Reply With Quote
  #473  
Παλιό 03-06-2013, 21:26
staga1200 Ο/Η staga1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Μoto: BMW R 1200 GS 2007 ΜΑΥΡΟ DESIERTO 3
Μηνύματα: 11,510
Προεπιλογή Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!

Ελα χτύπησε το κουδούνι ......
Ολοι μέσα για μάθημα .....
Ολα τα καλά παιδιά μαζεμένα ....

Reply With Quote
  #474  
Παλιό 03-06-2013, 22:05
giamil Ο/Η giamil βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200GS '07 (Blackie)
Μηνύματα: 2,781
Προεπιλογή Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LakisGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέω κι εγώ... Ο Rossi στα Μέγαρα..??? Κοιτάω καλύτερα και κατάλαβα. Ποιος Rossi ρε?? Εγώ είμαι!!!

Μπράβο ρε John καλλιτέχνη!!

Για παρτη σου Vale...εεεε Λακη!



Reply With Quote
  #475  
Παλιό 03-06-2013, 23:22
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giamil Εμφάνιση μηνυμάτων
Για παρτη σου Vale...εεεε Λακη!




Reply With Quote
  #476  
Παλιό 04-06-2013, 10:28
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giamil Εμφάνιση μηνυμάτων
το πιο σημαντικο που πρεπει να μας μεινει σε ολους απ το μαθημα ειναι ο κυριος Ενστικτος οπως ελεγε ο κ.Χουντρας!

Γι αυτο κ καθ ολη την διαρκεια δεν εσβησε το 0.4 κ 0.1 απ τον πινακα που ειναι τα κλασματα δευτερολεπτου που χρειαζεται ενας μεσος ανθρωπος για να σκεφτει (οχι να εκτλεσει) μια αντιδραση (0.4) κ την απολυτη αντιδραση ενος οδηγου GP πχ που ειναι στο (0.1)!!!

Απ το 0.4 ομως μεχρι να πραξει την αντιδραση ο ανθρωπος θελει συνολικα ενα+ ολοκληρο δευτερολεπτο....

1 δευτερολεπτο με 60 χλμ/ωρα ειναι 20 μετρα αποσταση απ οτι ειπε!

αρα βλεπεις τον ταριφα να βγαινει απ το στοπ κ για 1 δευτερολεπτο (η 20 μετρα) δεν κανεις τιποτα!

περα απ αυτα το σημαντικοτερο οπως το εξελαβα εγω απ το μαθημα ειναι να εκπαιδευσουμε τον κυριο Ενστικτο ωστε να εχει την σωστη αντιδραση στην στραβη!

οσο αναφορα την στροφη συμφωνα με το σχεδιαγραμμα του απο πανω εχουμε κ λεμε απο αριστερα προς τα δεξια...

ΚΓ=κρατημα γραμμης? (αν θυμαμαι καλα)
Πρωτη κοκκινη γραμμη=Αρχη φρενων με ενδιαμεσα κατεβασματα ταχυτητων μεχρι να εχεις την ταχυτητα εισοδου στο κιβωτιο για την εκαστοτε στροφη!
Δευτερη κοκ. γραμμη=τελος φρενων

αμεσως μετα γυρνας ωμους κεφαλι προς την στροφη κ βγαζεις το κεφαλι σου εξω απ τον καθρεφτη σου...

αφου εχεις παρει θεση εχεις..

Γα=Γυροσκοπικο αρχη
Γτ=Γυροσκοπικο τελος
Gπ=Γκαζι προοδευτικο
Για=Γυροσκοπικο ισωματος αρχη (για να ισωσεις την μηχανη για την εξοδο απ την στροφη)
Gε=Γκαζι επιταχυνσης
και τελος

Γιτ=Γυροσκοπικο ισωματος τελος


ΑΥΤΑ ΕΝ ΟΛΙΓΗΣ!
για να μην τα λεμε λαθος κ σ αυτους που δεν ειχαν ευκαιρια να κανουν το μαθημα!






Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από anegis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΓ = Κλείσιμο Γκαζιου...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από steliosx Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα που τα έχουμε ακόμα στο μυαλό μας να γράψω κάτι χρήσιμο που αφορά την προετοιμασία της μηχανής. ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

Πρώτα απ’ όλα, πρέπει να ρυθμίσουμε το στατικό και το δυναμικό sag της μοτοσικλέτας. Δηλαδή το βύθισμα της πίσω ανάρτησης μόνο με το βάρος της μοτοσικλέτας (στατικό sag), καθώς και με το βάρος μοτοσικλέτας και αναβάτη (δυναμικό sag).

Το Στατικό SAG πρέπει να είναι το 1/10 της συνολικής διαδρομής του ελατηρίου (περιγράφεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάθε μηχανής)
Το Δυναμικό SAG πρέπει να είναι το 1/3 της συνολικής διαδρομής του ελατηρίου

Αυτά ρυθμίζονται από την προφόρτιση του ελατηρίου, εφόσον δεν μπορείς να επιτύχεις τις παραπάνω τιμές, όπως να έχεις καλό στατικο SAG αλλά το δυναμικό SAG υπερβαίνει το 1/3 της διαδρομής, τότε ή θέλεις αλλαγη ελατηρίων με λίγο πιο σκληρά, ή.... να κάνεις δίαιτα!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
κατα την ταπεινη μου αποψη............καλο θα ηταν να ξεχασετε τα σχεδια και να βρειτε διαδρομες, να εφαρμοσετε 2-3 πραγματα που μαθατε στο μαθημα

μην σπατε τα καφαλια σας με την θεωρια.......


Μοναδική εμπειρία,πολλά μπράβο σε αυτούς που έτρεξαν για να διοργανωθεί αυτό το μάθημα και μας έδωσαν την ευκαιρία να περάσουμε μια όμορφη μέρα πάνω στις μηχανές μας μαθαίνοντας πολλά πράγματα και φεύγοντας απο εκεί να είμαστε ικανοποιημένοι και καλύτεροι οδηγοί.Σύντομα και το level 2!!!!!
Reply With Quote
  #477  
Παλιό 04-06-2013, 11:13
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LakisGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέω κι εγώ... Ο Rossi στα Μέγαρα..??? Κοιτάω καλύτερα και κατάλαβα. Ποιος Rossi ρε?? Εγώ είμαι!!!

Μπράβο ρε John καλλιτέχνη!!
παντως πισω ειναι ο kapirossi
Reply With Quote
  #478  
Παλιό 04-06-2013, 11:15
billy the kid Ο/Η billy the kid βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μoto: triumph sprint st 1050
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!

Φανταστική εμπειρία!! Κατάλαβα πόσο λάθος οδηγούσα μέχρι τώρα...ένα μεγάλο μπράβο σε όσους τρέξανε για την διοργάνωση, στους εκπαιδευτές μας για την μεταδοτικότητά τους και στους υπόλοιπους συμφορουμίτες για τον ''επαγγελματισμό'' τους μέσα στην πίστα.
Υ.Γ Αυτό το χαζό χαμόγελο δε λέει να φύγει από τα χείλη μου απο την Κυριακή....
Reply With Quote
  #479  
Παλιό 04-06-2013, 11:20
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως πισω ειναι ο kapirossi
Την δική σου "ανάσα" ένιωθα ρε πουλί??
Reply With Quote
  #480  
Παλιό 04-06-2013, 12:27
staga1200 Ο/Η staga1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Μoto: BMW R 1200 GS 2007 ΜΑΥΡΟ DESIERTO 3
Μηνύματα: 11,510
Προεπιλογή Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!

Συνεχίζουμε ...
Παρακολουθούμε τις σωστές γραμμές του εκπαιδευτή μπροστά μας !!!


Last edited by ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ; 04-06-2013 at 12:56. Λόγος: Link !!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!