GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 25-07-2010, 20:55
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Βιβλίο Ιστορίας Γ' Γυμνασίου: "Ελλάδα και Τουρκία διεκδικούν τα Ίμια"!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς έτσι είναι και είμαι σύμφωνος.

Την Κύπρο για παράδειγμα δεν την πήραν οι Τούρκοι με διπλωματία και καλή εξωτερική πολιτική. Μάτωσαν τους Έλληνες, τους σκότωσαν και τους ξεκοίλιασαν όταν τα δικά μας λαμόγια - πολιτικοί την είχαν κάνει όταν τα βρήκαν σκούρα, αφήνοντας τους αμόρφωτους και ανεγκέφαλους στρατιωτικούς, τάχα μου να κάνουν κουμάντο.

Όποιος πιστεύει ότι με πετυχημένη εξωτερική πολιτική (μόνο) και με την εξεύρεση μια καλής "διεθνούς λύσης" θα την ξαναπάρουμε πίσω, αντλεί τις απόψεις του από δηλώσεις διαγωνιζομένων εφήβων σε καλλιστεία ομορφιάς - world peace.

Την Κύπρο με αίμα την πήραν και μόνο με αίμα θα την ξαναπάρουμε πίσω (αν θέλουμε πια) και βέβαια μόνο και αν τα οικονομικά μας συμφέροντα συγκλίνουν με αυτούς που θα βάλουν τα όπλα, αλλιώς θα αποτελέσουμε παγκόσμιο και μοναδικό φαινόμενο να την απελευθερώσουμε με λόγια...

Χωρίς ισχυρή οικονομία που θα μας επιτρέψει να έχουμε αιχμηρές ΕΔ, θα τρώμε τις σφαλιάρες μας και θα σφυρίζουμε αδιάφορα, κάνοντας και κανα διάβημα που που. Γείτονές μας δεν είναι ούτε οι Φινλανδοί ούτε οι Ελβετοί.
Ρε παιδιά λίγη σοβαρότητα. Την Κύπρο και οι πέτρες ξέρουν πια από τι μ@@@κίες κάποιων τάχα μου "έμπειρων" στρατιωτικών την χάσαμε και είναι ντροπή να εθελοτυφλούμε. Ή μήπως ξεχάστηκαν τα "πραξικοπήματα" και οι κινήσεις για "ένωση". Η Τουρκία δυστυχώς από κάτι τέτοιες κινήσεις "πιάστηκε" και μάλιστα αρκετά "νόμιμα" δυστυχώς. Τα υπόλοιπα είναι συνωμοσιολογίες και παραφιλολογία. Τώρα αν νομίζει κανείς πως αρκεί μία έφοδος του ιππικού, για να την πάρουμε πίσω, μάλλον πολλά καουμπόϋκα βλέπει.
Αφήστε λοιπόν τις εθνικιστικές κορώνες, μπας και μείνει κανένα νησάκι να πηγαίνουμε για μπάνιο. Και καλύτερα να αφήσουμε την εξωτερική πολιτική στους αρμόδιους και να πάμε για καμμιά βουτιά μπας και ξελαμπικάρουμε.

ΥΓ. Ανοίξτε λίγο τα μάτια. Δείτε αν η "φυλή" μας είναι ακμάζουσα, παρακμάζουσα ή εκφυλισμένη. Μελετήστε λίγο τις αιτίες και με ποιό τρόπο θα μπορούσε να ανακάμψει. Μετά ξεχάστε τα όλα αυτά και σκεφτείτε τι πραγματικά είναι η παγκοσμιοποίηση, πέρα από φτηνές "επαναστατικές" απόψεις. Ποιά θα μπορούσε να είναι η θέση μας σε μια τέτοια κοινωνία. Και πάρτε χαμπάρι πως αυτή είναι η επόμενη κοινωνία είτε αρέσει σε μερικούς είτε όχι, γιατί αυτή είναι η εξέλιξη της ανθρωπότητας. Οι μεγάλες εταιρίες το κατάλαβαν και ήδη το εκμεταλλεύονται. Όποιος θέλει μπορεί να συνεχίζει να ομφαλοσκοπεί!!!!!
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 26-07-2010, 00:41
Captain_Andreas Ο/Η Captain_Andreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 279
Προεπιλογή Απάντηση: Βιβλίο Ιστορίας Γ' Γυμνασίου: "Ελλάδα και Τουρκία διεκδικούν τα Ίμια"!

Το θέμα με την Κύπρο είναι τεράστιο και αν θες ιστορική δικαίωση νομίζω πως πέρα από ΕΠΙΟΡΚΟΥΣ στρατιωτικούς οφείλεις να ρίξεις και το μεγαλύτερο ποσοστό των ευθυνών στον κύριο εκείνο που όταν η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ Γ. Παπανδρέου του πρότεινε το σχέδιο Άτσεσον, η απάντησή του ήταν "Δύναμαι να γίνω αντιβασιλεύς;" Είναι ο ίδιος κύριος που όταν (κακώς πολύ κακώς) το Ιωαννιδικό πραξικόπημα τον "έριξε" ούρλιαζε από τους ραδίοφωνα "Καλώ την Τουρκία να παρέμβει". Να μην έχουμε επιλεκτική μνήμη παρακαλώ...
Τα υπόλοιπα είναι όπως είπα πολλά και πάνε χρόνια πίσω από τον καιρό του αγώνα της ΕΟΚΑ. Εκτός κι αν πιστεύεις πως η ΕΟΚΑ αγωνίστηκε και μεγαλούργησε τόσα χρόνια γονατίζοντας μια ολόκληρη αυτοκρατορία για να υπάρξει το κρατικό μόρφωμα των Συμφωνιών Ζυρίζης-Λονδίνου... Το γιατί μπλέκεις τις "εθνικιστικές κορώνες" με την μελέτη της σύγχρονης ιστορίας, είναι άλλο θέμα και μάλλον άπτεται των όσων πιστεύεις όπως φαίνεται πιο κάτω. Είναι εύκολο να κολλάς ταμπέλες λέγοντας περί "εφόδων ιππικού" και άλλων τινών. Αυτό που δεν θες να καταλάβεις είναι πως δεν κρατάς την αξιοπρέπειά σου και δη την Εθνική με "τους αρμοδίους" και με ωραία λόγια αλλά με επαγρύπνηση και κρίση αυτών όπου και όποτε μπορείς σαν πολίτης που ενδιαφέρεται για την χώρα του. Κάτι τέτοιο βέβαια δεν συνάδει με την λογική "να μας μείνει κανένα νησάκι να πηγαίνουμε για μπάνιο".

Αν σε ευχαριστεί η παγκοσμιοποιημένη σούπα που μας πλασάρουν καθημερινώς με στόχο την απόλυτη ισοπέδωσή μας και την πλήρη μετατροπή μας σε άβουλα καταχρεωμένα υπερακαταναλωτικά όντα, "πολίτες" στην ουσία των πολυεθνικών (γιατί αυτό είναι η σημερινή παγκοσμιοποίηση), είναι δικαίωμά σου και καλά κάνεις. Μπορείς όμως σε παρακαλώ να αφήσεις όσους πιστεύουν πως οι Λαοί και οι Πατρίδες προοδεύουν μέσα από την ιστορική τους συνέχεια να το κάνουν χωρίς να τους χρωματίζεις με χαρακτηρισμούς όπως "εθνικιστής" και "συνωμοσιολόγος"

Να είσαι καλά.
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 26-07-2010, 00:53
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Βιβλίο Ιστορίας Γ' Γυμνασίου: "Ελλάδα και Τουρκία διεκδικούν τα Ίμια"!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά λίγη σοβαρότητα. Την Κύπρο και οι πέτρες ξέρουν πια από τι μ@@@κίες κάποιων τάχα μου "έμπειρων" στρατιωτικών την χάσαμε και είναι ντροπή να εθελοτυφλούμε. Ή μήπως ξεχάστηκαν τα "πραξικοπήματα" και οι κινήσεις για "ένωση". Η Τουρκία δυστυχώς από κάτι τέτοιες κινήσεις "πιάστηκε" και μάλιστα αρκετά "νόμιμα" δυστυχώς. Τα υπόλοιπα είναι συνωμοσιολογίες και παραφιλολογία. Τώρα αν νομίζει κανείς πως αρκεί μία έφοδος του ιππικού, για να την πάρουμε πίσω, μάλλον πολλά καουμπόϋκα βλέπει.
Αφήστε λοιπόν τις εθνικιστικές κορώνες, μπας και μείνει κανένα νησάκι να πηγαίνουμε για μπάνιο. Και καλύτερα να αφήσουμε την εξωτερική πολιτική στους αρμόδιους και να πάμε για καμμιά βουτιά μπας και ξελαμπικάρουμε.

ΥΓ. Ανοίξτε λίγο τα μάτια. Δείτε αν η "φυλή" μας είναι ακμάζουσα, παρακμάζουσα ή εκφυλισμένη. Μελετήστε λίγο τις αιτίες και με ποιό τρόπο θα μπορούσε να ανακάμψει. Μετά ξεχάστε τα όλα αυτά και σκεφτείτε τι πραγματικά είναι η παγκοσμιοποίηση, πέρα από φτηνές "επαναστατικές" απόψεις. Ποιά θα μπορούσε να είναι η θέση μας σε μια τέτοια κοινωνία. Και πάρτε χαμπάρι πως αυτή είναι η επόμενη κοινωνία είτε αρέσει σε μερικούς είτε όχι, γιατί αυτή είναι η εξέλιξη της ανθρωπότητας. Οι μεγάλες εταιρίες το κατάλαβαν και ήδη το εκμεταλλεύονται. Όποιος θέλει μπορεί να συνεχίζει να ομφαλοσκοπεί!!!!!

Καλά μπάνια φίλε Γιάννη και με πολύ σοβαρότητα εύχομαι!
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 26-07-2010, 01:26
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Βιβλίο Ιστορίας Γ' Γυμνασίου: "Ελλάδα και Τουρκία διεκδικούν τα Ίμια"!

[quote=Captain_Andreas;188827... Όσο για τα υπόλοιπα, με κάλυψε ο gemara.[/QUOTE]

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς έτσι είναι και είμαι σύμφωνος.

Την Κύπρο για παράδειγμα δεν την πήραν οι Τούρκοι με διπλωματία και καλή εξωτερική πολιτική. Μάτωσαν τους Έλληνες, τους σκότωσαν και τους ξεκοίλιασαν όταν τα δικά μας λαμόγια - πολιτικοί την είχαν κάνει όταν τα βρήκαν σκούρα, αφήνοντας τους αμόρφωτους και ανεγκέφαλους στρατιωτικούς, τάχα μου να κάνουν κουμάντο.

Όποιος πιστεύει ότι με πετυχημένη εξωτερική πολιτική (μόνο) και με την εξεύρεση μια καλής "διεθνούς λύσης" θα την ξαναπάρουμε πίσω, αντλεί τις απόψεις του από δηλώσεις διαγωνιζομένων εφήβων σε καλλιστεία ομορφιάς - world peace.

Την Κύπρο με αίμα την πήραν και μόνο με αίμα θα την ξαναπάρουμε πίσω (αν θέλουμε πια) και βέβαια μόνο και αν τα οικονομικά μας συμφέροντα συγκλίνουν με αυτούς που θα βάλουν τα όπλα, αλλιώς θα αποτελέσουμε παγκόσμιο και μοναδικό φαινόμενο να την απελευθερώσουμε με λόγια...

Χωρίς ισχυρή οικονομία που θα μας επιτρέψει να έχουμε αιχμηρές ΕΔ, θα τρώμε τις σφαλιάρες μας και θα σφυρίζουμε αδιάφορα, κάνοντας και κανα διάβημα που που. Γείτονές μας δεν είναι ούτε οι Φινλανδοί ούτε οι Ελβετοί.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Captain_Andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα με την Κύπρο είναι τεράστιο και αν θες ιστορική δικαίωση νομίζω πως πέρα από ΕΠΙΟΡΚΟΥΣ στρατιωτικούς οφείλεις να ρίξεις και το μεγαλύτερο ποσοστό των ευθυνών στον κύριο εκείνο που όταν η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ Γ. Παπανδρέου του πρότεινε το σχέδιο Άτσεσον, η απάντησή του ήταν "Δύναμαι να γίνω αντιβασιλεύς;" Είναι ο ίδιος κύριος που όταν (κακώς πολύ κακώς) το Ιωαννιδικό πραξικόπημα τον "έριξε" ούρλιαζε από τους ραδίοφωνα "Καλώ την Τουρκία να παρέμβει". Να μην έχουμε επιλεκτική μνήμη παρακαλώ...
Τα υπόλοιπα είναι όπως είπα πολλά και πάνε χρόνια πίσω από τον καιρό του αγώνα της ΕΟΚΑ. Εκτός κι αν πιστεύεις πως η ΕΟΚΑ αγωνίστηκε και μεγαλούργησε τόσα χρόνια γονατίζοντας μια ολόκληρη αυτοκρατορία για να υπάρξει το κρατικό μόρφωμα των Συμφωνιών Ζυρίζης-Λονδίνου... Το γιατί μπλέκεις τις "εθνικιστικές κορώνες" με την μελέτη της σύγχρονης ιστορίας, είναι άλλο θέμα και μάλλον άπτεται των όσων πιστεύεις όπως φαίνεται πιο κάτω. Είναι εύκολο να κολλάς ταμπέλες λέγοντας περί "εφόδων ιππικού" και άλλων τινών. Αυτό που δεν θες να καταλάβεις είναι πως δεν κρατάς την αξιοπρέπειά σου και δη την Εθνική με "τους αρμοδίους" και με ωραία λόγια αλλά με επαγρύπνηση και κρίση αυτών όπου και όποτε μπορείς σαν πολίτης που ενδιαφέρεται για την χώρα του. Κάτι τέτοιο βέβαια δεν συνάδει με την λογική "να μας μείνει κανένα νησάκι να πηγαίνουμε για μπάνιο".

Αν σε ευχαριστεί η παγκοσμιοποιημένη σούπα που μας πλασάρουν καθημερινώς με στόχο την απόλυτη ισοπέδωσή μας και την πλήρη μετατροπή μας σε άβουλα καταχρεωμένα υπερακαταναλωτικά όντα, "πολίτες" στην ουσία των πολυεθνικών (γιατί αυτό είναι η σημερινή παγκοσμιοποίηση), είναι δικαίωμά σου και καλά κάνεις. Μπορείς όμως σε παρακαλώ να αφήσεις όσους πιστεύουν πως οι Λαοί και οι Πατρίδες προοδεύουν μέσα από την ιστορική τους συνέχεια να το κάνουν χωρίς να τους χρωματίζεις με χαρακτηρισμούς όπως "εθνικιστής" και "συνωμοσιολόγος"

Να είσαι καλά.

Θα συμφωνήσω πως το θέμα της Κύπρου είναι τεράστιο. Εν πολλοίς και με την άποψη περί πολιτικών ευθυνών, όπως και για την ΕΟΚΑ. Οι "κορώνες" πάνε στο πως θα την πάρουμε και το ιππικό στα καλλιστεία. Επίσης γίνεται νομίζω κατανοητό και το νησί/επίορκοι/μπάνιο.
ΘΑ συμφωνούσα ίσως στην "εθνική αξιοπρέπεια" αν μπορούσα να αποκτήσω μία τέτοια ή και αν θέλεις αν οι συνιστώσες οδηγούν σε μία τέτοια συνισταμένη. Εξ ου και η απορία για την φυλή.
Έχεις αναρωτηθεί ποτέ για όσα λένε ότι "μας πλασάρουν"; Είσαι σίγουρος πως όλα είναι σχέδια "στοών"; Ή μήπως τελικά "της ιστορίας ο χοντρός ο κινητής" οδηγεί την εξέλιξη κατά πως ορίζει το DNA του;!;
Εντάξει, ακούγομαι γραφικός, όμως πως να απλώσεις όσα νομίζεις, για πατρίδες, φυλές, κοινωνίες κ.λ.π. σε λίγες γραμμές;!; Όταν μάλιστα απέναντι έχεις συνήθως όχλο που έλκεται από λαϊκίστικα συνθήματα και ονειρεύεται επαναστάσεις και αγια σοφιές.
Ούτε έχει σημασία αν μου αρέσει ή όχι η παγκοσμιοποίηση. Είναι ένα μη αναστρέψιμο γεγονός, που όπως είπα και πιο πάνω μάλλον είναι φυσική εξέλιξη. Όσοι το αντιλαμβάνοντε αγωνίζοντε με διαφορετικά κριτίρια.

Υ.Γ. Η τελευταία Εθνική Αξιοπρέπεια, κατά την γνώμη μου χάθηκε κάπου στο 146 π.χ.
Να σαι και συ πάντα καλά.




Αντιγράφω το ποστάρισμα του Νίκου, γιατί μέσα από το αστείο, βγαίνει τελικά το σοβαρό!!!!!!


Last edited by yannis; 26-07-2010 at 01:39.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 26-07-2010, 01:50
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Βιβλίο Ιστορίας Γ' Γυμνασίου: "Ελλάδα και Τουρκία διεκδικούν τα Ίμια"!

Άλλη μια αγωνιστική κίνηση του αδούλωτου ελληνικού λαού.
Και μόνο στο άκουσμα πως ίσως κάνουν απεργία τα βυτιοφόρα από βδομάδα, κάνουν ουρές όπως στην σοβιετία όταν άκουγαν για ψωμί!!!!!!
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 26-07-2010, 02:11
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Βιβλίο Ιστορίας Γ' Γυμνασίου: "Ελλάδα και Τουρκία διεκδικούν τα Ίμια"!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Όποιος πιστεύει ότι με πετυχημένη εξωτερική πολιτική (μόνο) και με την εξεύρεση μια καλής "διεθνούς λύσης" θα την ξαναπάρουμε πίσω, αντλεί τις απόψεις του από δηλώσεις διαγωνιζομένων εφήβων σε καλλιστεία ομορφιάς - world peace...
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά μπάνια φίλε Γιάννη και με πολύ σοβαρότητα εύχομαι!
Φίλε (χωρίς εισαγωγικά) Γιώργο, αντεύχομαι για τα μπάνια. Για την... σοβαρότητα δεν ξέρω, θα ρωτήσω τον Ψινάκη!!!!!!
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 26-07-2010, 08:42
Captain_Andreas Ο/Η Captain_Andreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 279
Προεπιλογή Απάντηση: Βιβλίο Ιστορίας Γ' Γυμνασίου: "Ελλάδα και Τουρκία διεκδικούν τα Ίμια"!

Για όλα αυτά αγαπητέ Γιάννη που αναγράφεις, καθώς επίσης και για την καρπαζοεισπρακτική πολιτική, μαζί με αυτή του λαμόγιου, δεν φταίει τίποτε άλλο παρά το "μεταπολιτευτικό" μας κράτος με το έλειμμα παιδείας του. Ένα κράτος που σε έμαθε πως μπορείς με "γνωριμίες" να λουφάρεις και να πας μπροστά, ένα κράτος που μετέτρεψε το σχολείο σε χώρο επίεδειξης μόδας και κοπάνας, και την ανώτατη εκπαίδευση σε χώρο αντιπαράθεσης κομματικών συμφερόντων. Κι όλα αυτά γιατί; Για να μπορέσει να συντηρήσει την πελατειακή σχέση με τον πολίτη-ραγιά.

Καλή Εβδομάδα
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 26-07-2010, 17:16
bald-t Ο/Η bald-t βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: λερος
Μoto: gs 800
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Απάντηση: Βιβλίο Ιστορίας Γ' Γυμνασίου: "Ελλάδα και Τουρκία διεκδικούν τα Ίμια"!

ειναι ενα απο τα ποιο καλα - δυσκολα θεματα που εχω διαβασει στο φορουμ αυτο. ενα θεμα που μου δημιουργει αναμεικτα θελω-αισθανομαι-κανω
γεννηθηκα μεγαλωσα και πλεον ζω σε ενα νησι μεσα στις "γκριζες" ζωνες και τα 12 μιλια που ακουμε καθε τοσο.τη Λερο
στα σαραντα χρονια της ζωης μου θυμαμαι τρεις "κρισεις" με τους "απεναντι"
η πρωτη ηταν νομιζω καπου το '76-'78 δεν θυμαμαι ακριβως .θυμαμαι ομως τη μανα μου να μας τραβαει εμενα και την αδερφη μου στο λιμανι του Πειραια φορτομενη τις βαλιτσες για να ππρολαβουμε το "Μιμικα" να γυρισουμε αρων-αρων στο νησι.
η δευτερη ηταν το '85-'86 οταν ενα καραβι το ¨"Σισμικ" θα εβγαινε απο τα Δαρδανελια για να καμει γεωτρησεις στο Αιγαιο. θυμαμαι τον πατερα μου με το λουκανικο στο χερι και το Μ1κρεμασμενο στον ωμο να πηγαινει σε καποιο φυλακειο μαζι με αλλους πατεραδες ικανους να υπερασπισουν την πατριδα. βγηκαν εξω τα κανονια,ανοιξαν οι αποθηκες πυρομαχικων.εμεισ σαν παιδια δεν καταλλαβαμε και πολλα.ολο βολτα καθως ειχαν σταματισει τα σχολεια λογω πολεμικης κρισης.
πηγα φανταρος και μετα επιασα δουλεια σε εναν τηλεοπτικο σταθμο (MEGA CHANNEL) σαν οπερατερ -ηχοληπτης στην προτευουσα.ηρθε λοιπον η τριτη κριση η μερα "των Ιμιων" η μαλλον "η νυχτα των Ιμιων".
σχολασα κατα τις 00.30 και μου ειπαν να ξεκουραστω λιγο σπιτι μου αλλα να ειμαι stand buy. την ιδια ωρα στη Λερο οπως και σε αλλα νησια η αστυνομια ξυπνουσε τουσ νεους που μπορουσαν να παρουν οπλο και τουσ εντυνε στο χακι.ξυπνυσαν και την μανα μου απο τις πρωτες αναζητοντας εμενα λογω ειδικοτητας.η βροχη επεφτε τουλουμι και το μελλον αβεβαιο.
κτυπησε το τηλεφωνο μου στην αθηνα ηταν η μανα μου και μου ειπε το τι συμβαινει στο νησι .σε λιγο ξαναχτυπαει και ειναι καποιος λοχαγος ο οποιος μου επιβεβαιοσε τα οσα του ειπε ο πατερας μου στο νησι και οτι να μην φυγω απο το τηλεφωνο κοντα γιατι αν συμβει κατι θα πηγαινα ως ανταποκριτης στη πρωτη γραμμη λογω επαγγελματος.
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΝΑΙ !!!!!!! ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΤΩΣΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΒΡΑΔΙΑ.ΚΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΚΛΑΨΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΡΕΙΣ.
τωρα πια εφυγα απο την αθηνα εδω και15 χρονια.ζω στο νησι που μεγαλωσα μεσα στα 12 μιλια, μεσα στη γκριζα ζωνη, διπλα στα ιμια. καθε μερα ζω με τα αεροπλανα που πεταν απο πανω μας, με τα καραβια που χαλασε το πηδαλιο τους και κοντευαν να βγουν στη μυκονο, με την κανονιοφορο που εμποδιζει τα καικια μας να ψαρεψουν στα νερα μας.
και εδω ειναι τα αναμεικτα συναισθηματα που σας ελεγα.οσο και αν λεω "ΕΥΤΥΧΩΣ"για εκεινη τη νυχτα αλλο τοσο και λιγο ακομα θα ηθελα να ριξω μια μπουνια σε αυτον τον μπουνταλα ψευτοπαληκαρα που με ενοχλει καθε τοσο και να του θυμισω πως μπορει να φοραμε φουστανελες αλλα κατω απο αυτες υπαρχουν.................................. ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΜΕ ΨΥΧΗ.
αλλα ειπαμε η διπλοματια ειναι αυτη που ΚΥΒΕΡΝΑ

Reply With Quote
  #49  
Παλιό 26-07-2010, 22:46
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Βιβλίο Ιστορίας Γ' Γυμνασίου: "Ελλάδα και Τουρκία διεκδικούν τα Ίμια"!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bald-t Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι ενα απο τα ποιο καλα - δυσκολα θεματα που εχω διαβασει στο φορουμ αυτο. ενα θεμα που μου δημιουργει αναμεικτα θελω-αισθανομαι-κανω
γεννηθηκα μεγαλωσα και πλεον ζω σε ενα νησι μεσα στις "γκριζες" ζωνες και τα 12 μιλια που ακουμε καθε τοσο.τη Λερο
στα σαραντα χρονια της ζωης μου θυμαμαι τρεις "κρισεις" με τους "απεναντι"
η πρωτη ηταν νομιζω καπου το '76-'78 δεν θυμαμαι ακριβως .θυμαμαι ομως τη μανα μου να μας τραβαει εμενα και την αδερφη μου στο λιμανι του Πειραια φορτομενη τις βαλιτσες για να ππρολαβουμε το "Μιμικα" να γυρισουμε αρων-αρων στο νησι.
η δευτερη ηταν το '85-'86 οταν ενα καραβι το ¨"Σισμικ" θα εβγαινε απο τα Δαρδανελια για να καμει γεωτρησεις στο Αιγαιο. θυμαμαι τον πατερα μου με το λουκανικο στο χερι και το Μ1κρεμασμενο στον ωμο να πηγαινει σε καποιο φυλακειο μαζι με αλλους πατεραδες ικανους να υπερασπισουν την πατριδα. βγηκαν εξω τα κανονια,ανοιξαν οι αποθηκες πυρομαχικων.εμεισ σαν παιδια δεν καταλλαβαμε και πολλα.ολο βολτα καθως ειχαν σταματισει τα σχολεια λογω πολεμικης κρισης.
πηγα φανταρος και μετα επιασα δουλεια σε εναν τηλεοπτικο σταθμο (MEGA CHANNEL) σαν οπερατερ -ηχοληπτης στην προτευουσα.ηρθε λοιπον η τριτη κριση η μερα "των Ιμιων" η μαλλον "η νυχτα των Ιμιων".
σχολασα κατα τις 00.30 και μου ειπαν να ξεκουραστω λιγο σπιτι μου αλλα να ειμαι stand buy. την ιδια ωρα στη Λερο οπως και σε αλλα νησια η αστυνομια ξυπνουσε τουσ νεους που μπορουσαν να παρουν οπλο και τουσ εντυνε στο χακι.ξυπνυσαν και την μανα μου απο τις πρωτες αναζητοντας εμενα λογω ειδικοτητας.η βροχη επεφτε τουλουμι και το μελλον αβεβαιο.
κτυπησε το τηλεφωνο μου στην αθηνα ηταν η μανα μου και μου ειπε το τι συμβαινει στο νησι .σε λιγο ξαναχτυπαει και ειναι καποιος λοχαγος ο οποιος μου επιβεβαιοσε τα οσα του ειπε ο πατερας μου στο νησι και οτι να μην φυγω απο το τηλεφωνο κοντα γιατι αν συμβει κατι θα πηγαινα ως ανταποκριτης στη πρωτη γραμμη λογω επαγγελματος.
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΝΑΙ !!!!!!! ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΤΩΣΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΒΡΑΔΙΑ.ΚΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΚΛΑΨΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΡΕΙΣ.
τωρα πια εφυγα απο την αθηνα εδω και15 χρονια.ζω στο νησι που μεγαλωσα μεσα στα 12 μιλια, μεσα στη γκριζα ζωνη, διπλα στα ιμια. καθε μερα ζω με τα αεροπλανα που πεταν απο πανω μας, με τα καραβια που χαλασε το πηδαλιο τους και κοντευαν να βγουν στη μυκονο, με την κανονιοφορο που εμποδιζει τα καικια μας να ψαρεψουν στα νερα μας.
και εδω ειναι τα αναμεικτα συναισθηματα που σας ελεγα.οσο και αν λεω "ΕΥΤΥΧΩΣ"για εκεινη τη νυχτα αλλο τοσο και λιγο ακομα θα ηθελα να ριξω μια μπουνια σε αυτον τον μπουνταλα ψευτοπαληκαρα που με ενοχλει καθε τοσο και να του θυμισω πως μπορει να φοραμε φουστανελες αλλα κατω απο αυτες υπαρχουν.................................. ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΜΕ ΨΥΧΗ.
αλλα ειπαμε η διπλοματια ειναι αυτη που ΚΥΒΕΡΝΑ
Άψογη "ανταπόκριση" Πάνο!
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 27-07-2010, 21:44
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Βιβλίο Ιστορίας Γ' Γυμνασίου: "Ελλάδα και Τουρκία διεκδικούν τα Ίμια"!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Captain_Andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Ίμια παραχωρήθηκαν στην Ελλάδα από την Ιταλία το 1947 με τη Συνθήκη των Παρισίων, ακολουθώντας την ενσωμάτωση των Δωδεκανήσων μετά το τέλος του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Το Τουρκικό κράτος είχε αποδεχτεί το καθεστώς επικυριαρχίας της Ελλάδας στα νησιά αυτά. Οι Τούρκοι προσπάθησαν να εφαρμόσουν για την περίσταση τη δική τους ερμηνεία στη Συνθήκη της Λωζάνης (1923), με την οποία είχαν παραχωρηθεί τα Δωδεκάνησα στην Ιταλία στο σύνολό τους και όχι ονομαστικά, και να αμφισβητήσουν την ελληνική κυριαρχία κάποιων βραχονησίδων.

Απλά για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Στην δε συνθήκη των Παρισίων αναφέρονται ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ όλες οι νησίδες της περιοχής. Τα δε ΙΜΙΑ αναφέρονται ως ΛΙΜΝΙΑ.

Προσθέτω:
Το νομικό καθεστώς των νήσων και νησίδων του Αιγαίου είναι ξεκάθαρο. Η ελληνική κυριαρχία επί των Ιμίων προκύπτει σαφώς από διεθνή συμβατικά κείμενα, δηλαδή τη Συνθήκη της Λωζάννης του 1923, τη Συνθήκη των Παρισίων του 1947 και τις Ιταλο-τουρκικές Συμφωνίες του 1932. Συγκεκριμένα:

-Βάσει της Συνθήκης της Λωζάννης (άρθρο 15) τα Ίμια μαζί με όλο το Δωδεκανησιακό σύμπλεγμα περιήλθαν στην Ιταλία. Επιπλέον, από τα άρθρα 12 και 16 προκύπτει ότι η Τουρκία παραιτήθηκε κάθε κυριαρχικού δικαιώματος επί όλων των νησιών που βρίσκονται πέραν των 3 μιλίων από την ασιατική ακτή, πλήν της Ίμβρου, της Τενέδου και των Λαγουσών. Συνεπώς παραιτήθηκε κάθε κυριαρχικού της δικαιώματος και επί των Ιμίων που βρίσκονται σε απόσταση 3,7 μίλια από τις τουρκικές ακτές.

-Με τις Ιταλο-τουρκικές Συμφωνίες του 1932 οριοθετήθηκε η χωρική θάλασσα των δύο χωρών μεταξύ Ανατολίας και Δωδεκανησιακού συμπλέγματος. Το σημείο 30 του δεύτερου (συμπληρωματικού) Πρωτοκόλλου (28.12.1932) αναφέρεται ρητώς στα Ίμια ως το σημείο ιταλικής κυριαρχίας από το οποίο θα υπολογίζεται το θαλάσσιο σύνορο μεταξύ Ιταλίας και Τουρκίας.

-Βάσει της Συνθήκης Ειρήνης των Παρισίων του 1947 (άρθρο 14), η κυριαρχία επί των Δωδεκανήσων, συμπεριλαμβανομένων των Ιμίων, περιήλθε από την Ιταλία στην Ελλάδα. Δηλαδή, η Ελλάδα κατέστη διάδοχος της ιταλικής κυριαρχίας επί των Δωδεκανήσων.
Την προαναφερθείσα νομική επιχειρηματολογία συμπληρώνει η έμπρακτη, ειρηνική και συνεχής άσκηση κυριαρχίας επί των Ιμίων από την Ελλάδα, αδιαλείπτως από το 1947, χωρίς η Τουρκία να την αμφισβητήσει ποτέ μέχρι την κρίση 1995-96.
ετσι για να μην γραφονται αλλα!μπραβο αρχοντα!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι σημαίνει "κόλαση" και τι "Παράδεισος" .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 11 07-07-2010 23:56
Η TomTom "αποκαλύπτει" τις κάμερες ταχύτητας στην Ελλάδα MARK Χρήσιμα 10 16-06-2010 18:50
Νέο κύμα μετανάστευσης: "φτωχαίνει" η Ελλάδα και σε ανθρώπινο δυναμικό MARK Επικαιρότητα 4 12-06-2010 16:41
Χ. Αλμούνια: "η Ελλάδα δεν θα χρεοκοπήσει" MARK Επικαιρότητα 2 01-02-2010 00:19
"Αναστολή δυσπιστίας" ζητά από τους εταίρους η Ελλάδα MARK Επικαιρότητα 3 02-12-2009 06:48


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!