GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 27-08-2011, 23:19
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: MONTENEGRO – "Yes, of course" :-)

αναμένουμε λοιπόν...
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 27-08-2011, 23:49
Dent Ο/Η Dent βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: 1200 GS (07)
Μηνύματα: 240
Προεπιλογή Απάντηση: MONTENEGRO – "Yes, of course" :-)

CRNA GORA
αναφωνισε ο Στρατος, με ματι που γυαλιζε, σε ενα καφε του forum αφηνοντας μας ολους αναυδους να κοιταζουμε τριγυρω αναζητωντας απεγνωσμενα βοηθεια εξωθεν.
Αρκετοι ηταν αυτοι που υπεθεσαν οτι λογω των πολλων καλοκαιρινων του ταξιδιων συναντησε καποιο μυθικο τερας στο δρομο,η αναμνηση του οποιου τον κατατρεχει δημιουργωντας του ταραχη και παραισθησεις.
Γνωριζαμε οτι ειναι παιδι πολυγλωσσο αλλα οτι ομιλει την σερβοκροατικη ηταν παντελως αγνωστο.
Οι πιο μυημενοι σε τετοιες καταστασεις προσετρεξαν στο λεξικο του forum για να αποκρυπτογραφησουν το μηνυμα.
Επωνυμος συμφορουμιτης αστρολογος-ταρολογος-καφετζης απεφανθη περι της σοβαροτητας του πραγματος" Τα ονειρα του παιδιου στοιχειωνουν μαυρα βουνα"
Και τοτε αρχισε το μαρτυριο του Στρατου.
Απαντες οι παρευρισκομενοι αρχισαν να ρωτουν εναγωνιως.
-Πες μας τι ειδες στο διαβα σου αλλοπαρμενε
-Μην ειδες καταφυτα βουνα

-Μπα δε νομιζω

-Μην ηπιες απο ποταμια με κρυσταλλινα νερα που σε μαγεψανε

-Δεν θυμαμαι τιποτα τετοιο

-Μην κολυμπησες σε παραλιες με απεραντες αμμουδιες στο βαθυ γαλαζιο της Αδριατικης

-Δεν ταιριαζει στο χαρακτηρα μου κατι τετοιο

-Μην συναντησες στο δρομο σου μεσαιωνικες πολεις ,μνημεια πολιτιστικης κληρονομιας της Unesko

-Δεν ημουν εγω

-Μην ετυχε και βρεθηκες στο νοτιοτερο φιορδ της Ευρωπης

-Ισως,μπορει αλλα παλι τωρα που το σκεφτομαι καλα ειμαι σιγουρος πως οχι

Αυτα και αλλα πολλα ειπωθηκαν απο τον Στρατο εκεινη την ημερα
Εγω ομως σας λεω να μην τα πιστεψετε γιατι αυτα που ζησαμε μας κρατουν σφικτα σε ενα σκηνικο βγαλμενο απο τα παραμυθια του Χαν Κριστιαν Αντερσεν ή τις περιπετειες των Βικινγκς
Κυριες και Κυριοι Καλως ηλθατε στο μαγικο
MONTENEGRO

(ηταν ενα μικρο χιουμοριστικο αφιερωμα στον ανθρωπο που εμπνευστηκε,σχεδιασε και καθοδηγησε αυτο το ταξιδιωτικο)

Συνεχιζεται αλλα με ρεγουλα
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 28-08-2011, 15:35
Dent Ο/Η Dent βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: 1200 GS (07)
Μηνύματα: 240
Προεπιλογή Απάντηση: MONTENEGRO – "Yes, of course" :-)

Ο πρωτος που ανταποκριθηκε στα κελευσματα των καιρων και των ανθρωπων ηταν ο Γιωργος-REK.
Παιδι τζιμανι, ευστροφο και τολμηρο.
Απο κατι σουξου-μουξου,μισολογα και ξεμοναχιασματα με το Στρατο καταλαβα οτι κατι συμβαινει.
Οι υποψιες μου επαληθευτηκαν οταν τον ειδα μια μερα να σκαει μυτη στον καφε καπως ετσι



-Τι εγινε ρε Γιωργο και ντυθηκες Βροχιδης?
-Θα παμε για μπανιο
-Που,κατα Κεραλα μερια?
-Οχι μωρε, εδω κοντα
-Λουτσα ή Λαγονησι?
-Μπα Ulcinj ή Sveti Stefan
Εκει αιφνιδιαστηκα.
Ηξερα οτι οι Σλαβοι ειχαν κατεβει μεχρι την νοτια Ελλαδα,αλλα οτι εχει η Αττικη παραλιες με Σλαβικα ονοματα το αγνοουσα παντελως.
Μετα κοπων και βασανων μπορεσα να τους αποσπασω λιγες κουβεντες, με το σταγονομετρο τα ελεγαν.
Με αυτα και με εκεινα καταλαβα οτι το τριτο Π.Σ.Κ. του Ιουλιου ετοιμαζονταν για Μαυροβουνιο.
Η ερωτηση που φοβοντουσαν δεν αργησε να ερθει.
-Να 'ρθω μαζι σας.
Κοιταχτηκαν αποσβολωμενοι.
Ολα τα περιμεναν, αλλα τετοιο μπελα απο το πουθενα!
-Ξερεις να στριβεις? Ψελισαν ξεπνοα.
-Οχι, αλλα στην αναγκη θα μαθω.Εχει κανονισει κατι μαθηματα ο Αρκας με τον Μανιατη και θα λαβω μερος.
-Εχεις GPS με τον Adriatic Route?
-Εχω χαρτες απο Κυριακατικες εφημεριδες.
-Εχεις δοκιμασμενες αντοχες?
-Πηγαινα γυμναστηριο παλια, πριν 20 χρονια, πιανεται?
-Καλα-καλα φτανει, τι ξερεις να κανεις λοιπον?
-Να φτιαχνω δοντια!
Αυτο ηταν , τους επεισα. 'Η πονοδοντο ειχαν και κρατησαν πισινη ή φοβο με τον οδοντιατρο και τους πνιγηκε η λαλια.
Ετσι η ομαδα εγινε τριμελης.

Συνεχιζεται
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 28-08-2011, 15:39
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: MONTENEGRO – "Yes, of course" :-)

Ααααα, γιατρέ μου, δεν ήξερα ότι έγραφες τόσο όμορφα!!!
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 28-08-2011, 15:45
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: MONTENEGRO – "Yes, of course" :-)

Γιατρε μου εισαι πρωτος,
σου βγαζω το καπελο...
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 28-08-2011, 16:35
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: MONTENEGRO – "Yes, of course" :-)

Μπράβο παιδιά!!!!
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 28-08-2011, 18:36
Dent Ο/Η Dent βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: 1200 GS (07)
Μηνύματα: 240
Προεπιλογή Απάντηση: MONTENEGRO – "Yes, of course" :-)

Οι μερες κυλουσαν με την αισθηση της γλυκιας προσμονης που διακατεχει τον καθεναν μας πριν απο το ταξιδι.
Ωσπου μια μερα εγινε γνωστο οτι το οδοιπορικο μας θα συνδραμουν οι ειδικες δυναμεις με το προσωνυμιο PanVas.
Δεν λεω, λαμπρη περιπτωση ατομου, με ονομα βαρυ σαν ιστορια και ενα βιογραφικο που κανει τον Ψινακη να κοκκινιζει απο ντροπη, αλλα τι θελει μαζι μας?
Τι εμπλεξε και χρειαζεται αυτος.
Μηπως κολλησε το θεμα της βιζας και ερχεται να καθαρισει.(Την αλλη φορα για Αλγερια εκανε 1 χρονο να την εκδωσει, εδω ποσο θα παρει?)
Μην τυχον και μου λενε ψεματα και παρουμε κατευθυνση προς καμια Λιβυη, (οποτε λογικη μου φαινεται η παρουσια του σαν εμπροσθοφυλακη σε πιθανη αποδραση του Κανταφι)



Αυτες οι σκεψεις ταλανιζαν το μυαλο μου ωσπου οι συνταξιδιωτες αποφασισαν να ξεδιαλυνουν το νεφελωδες τοπιο.
1.Για Montenegro δεν θελει βιζα καρδια μου!
2.Ο Ανθρωπος ερχεται για ενα ποτο γιατι ειναι κοντα στο σπιτι του.
Σε αποδειξη των ανωτερω και για να μην πλαναται καμια αμφιβολια στην περιρρεουσα ατμοσφαιρα θα ερθει μαζι του και ο ετερος καππαδοκης ο Billyboy.
-Οχι-οχι αυτον ρε παιδια,οχι τον μανουλα!
Αυτος ειναι τσακωμενος με ολους τους εξουσιοδοτημενους της Ευρωπης ,της Μεσης Ανατολης και βαλε. Τους τηλεφωνουσε χαραματα για να τους συμβουλευτει για τις πιο απιθανες μηχανικες βλαβες.Να φανταστειτε οτι μαζι του δεν κουβαλαει πια ρουχα παρα ζαντες,ροποκλειδα,μπαταριες και λαδια.



Οι διαβεβαιωσεις του Στρατου οτι ολα θα πανε καλα προς στιγμη με καθησυχασαν,αν και οι ελπιδες μου για ανεμελο ταξιδι αποδειχτηκαν φρουδες.
Με αυτα και με εκεινα γιναμε πεντε.Οτι πρεπει δηλαδη για ενα διπλο στο ποδοσφαιρο αλλα για μοτοβολτα δεν ξερω.Οψομεθα.

Συνεχιζεται
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 28-08-2011, 19:33
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: MONTENEGRO – "Yes, of course" :-)

Κρυφό ταλέντο ο γιατρός μας......!! Πολύ ωραία για παμε χαλαρά.....
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 28-08-2011, 21:47
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: MONTENEGRO – "Yes, of course" :-)



Απίστευτη εισαγωγή .



Standby .


Reply With Quote
  #50  
Παλιό 31-08-2011, 00:17
Dent Ο/Η Dent βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: 1200 GS (07)
Μηνύματα: 240
Προεπιλογή Απάντηση: MONTENEGRO – "Yes, of course" :-)

Η πολυαναμενομενη στιγμη της αναχωρησης πλησιαζε.
Οι ιδεες για το προγραμμα τιθεντο επι ταπητος, σε συνεχεις διαβουλευσεις, με στοχο την καλυτερη δυνατον προετοιμασια του.
Η διαθεση βρισκονταν στο ζενιθ και η φρενιτιδα των ετοιμασιων μας ειχε συνεπαρει ολους.Περισσοτερο οργανωτικος ο Στρατος φροντιζε με αλλεπαλληλες ιντερνικες,τηλεφωνικες και δια ζωσης κρουσεις να μας κραταει ενημερους για την παραμικρη λεπτομερεια που μπορει ομως να εκανε την διαφορα στην δυσκολη ωρα.
Και αυτο αφενος γιατι το ολο εγχειρημα ειχε την μορφη καταδρομικης επιχειρησης,αφετερου υπηρχε ακορεστη επιθυμια να τα δουμε και να τα κανουμε ολα.Δυσκολο πραγμα να χωρεσεις δυο καρπουζια στην ιδια μασχαλη.
Το αρχικο πλανο προεβλεπε για τους εξ Αθηνων ορμωμενους-Strats,REK,Dent-αναχωρηση πολυ πρωινη με σκοπο να καλυφθουν τα 1000 km μεχρι την πρωτευουσα του Μαυροβουνιου Podgorica.
Στην πορεια του σχεδιασμου καταληξαμε οτι αυτο ηταν ανεφικτο για 4 κυριως λογους
1.Ειχαμε μπροστα μας 3 συνοριακα και εξοχως Βαλκανικα περασματα
2.Συναντηση με τους PanVas και Billyboy στην πολη Bitola της FYROM
3.Διασχιση της Ανατολικης και Βορειας Αλβανιας
4.Επιθυμια να φτασομε μια λογικη ωρα στην Podgorica ωστε να της αφιερωσουμε λιγο χρονο.
Αρα επρεπε να το σπασουμε αλλα αυτο σημαινε ακομη λιγοτερος χρονος στην διαθεση μας για την εξερευνηση του Μαυροβουνιου.
Ειναι γνωστο οτι τα μεγαλα πνευματα συναντιωνται.Το απογευμα της παραμονης τα μυαλα ολων μας συντονιστηκαν στην ιδια σκεψη.
Δεν θυμαμαι ποιος σηκωσε πρωτος τηλεφωνο αλλα το συνθημα επεσε παραυτα.
Συναντηση το βραδυ στις Αφιδνες και αερα στα πανια μας.
Οπερ και εγενετο

Συνεχιζεται

Last edited by Dent; 31-08-2011 at 00:27.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
..."ανεβαίνουν" συνεχώς "πολιτικά" threads... CPretenteriS Μου τη δίνει που ..... 38 26-05-2011 11:08
Η Sony θα "κλειδώνει" τα "σπασμένα" PS3 dagpa Consoles - Games 6 17-02-2011 17:53
Τι σημαίνει "κόλαση" και τι "Παράδεισος" .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 11 07-07-2010 23:56
"El Caminito del Rey" "Το δρομάκι του βασιλιά " georgekostas Διάφορα 14 22-08-2009 00:08
Μέλη της "Χρυσής Αυγής" διέκοψαν εκδήλωση του "Ουράνιου Τόξου" nek21 Γενικά - Αναβάτης 126 19-07-2009 00:53


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!