GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 20-09-2011, 19:28
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nondas Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη παιδιά...... ξέρει κάποιος να μου πεί σε πόσες τετραετίες πέρνουν σύνταξη οι σωτήρες του ¨εθνους?

Στα 8 χρόνια.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 20-09-2011, 20:46
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Nonda δώσ'τα όλα!!!


Από την άλλη,
όντας ελεύθερος επαγγελματίας του Πώλου με έγγυο σύντροφο άνεργη ανασφάλιστη, νιώθω μια ζηλοφθονία για τη γυναίκα του κουμπάρου (νοσηλεύτρια) που έφυγε από τη δουλειά ένα ανοιξιάτικο πρωινό του 2008 και θα επιστρέψει το Σεπτέμβρη του 2012.

Ας είμαστε όμως ειλικρινείς,
ΟΛΟΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ.

Ο υποβρυχιάς δευτεροξάδελφος με είχε ενημερώσει στην 2α Λυκείου για την ειδικότητα, τις δυσκολίες ΚΑΙ τα πλεονεκτήματά της, αλλά εγώ είχα τα μυαλά αλλού.

Μόνο για ελλειπή Επαγγελματικό Προσανατολισμό μπορούμε να μιλήσουμε και να κατηγορήσουμε το σύστημα. ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

Το Δημόσιο ήταν τόσα χρόνια εκεί και προσέφερε αυτά που προσέφερε.

Αν κάποιοι δεν είχαν βύσμα-μέσο-δόντι,
αν κάποιοι ήθελαν να πουλήσουν τα ψηφαλάκια τους και δεν έβρισκαν
αν κάποιοι έβρισκαν να πουλήσουν τα ψηφαλάκια τους και δεν ήθελαν,
αν κάποιοι ήθελαν να σπουδάσουν Business Administration & Marketing αντί να χωθούν στην Τράπεζα
αν κάποιοι πήγαν για κάτι μεγαλύτερο και δεν τους βγήκε...

δεν πειράζει παίδες, έτσι είναι η ζωή.

Η αλήθεια είναι ότι:
μια ολόκληρη κοινωνία καλείται να ξεχάσει αυτά που ήξερε, για λόγους που δεν στέκουν διότι βλέπει να ξεφτιλίζονται Σύνταγμα, Νόμοι και Θεσμοί.

Αυτό που αφαιρούν σήμερα από μία συντεχνία/κοινωνική ομάδα κουνώντας
τους το δάκτυλο, να είστε σίγουροι ότι αύριο θα το αφαιρέσουν και από τη δική σας/δική μας!!!

Με τις υγείες μας
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 20-09-2011, 21:25
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλάβω...έκλεψαν? Παρανόμησαν? Μήπως έχασες εσύ κάτι εξ αιτίας τους?

Μόνο μην μου πείς ότι ζημιώθηκε το κράτος με αποτέλεσμα να ζημειωθείς εσυ, διότι θα με πιάσουν τα γέλια....
Ο εις εξ αυτων επιασε δουλεια σε ναυτιλιακο γραφειο και κανει διεκπεραιωσεις ναυτιλιακων υποθεσεων πλοιων αμοιβομενος με μαυρα χρηματα υψους 1500ε!!!! Με άλλα λογια εκλεψε την θεση μου αφου αυτη ηταν η δουλεια μου επι 30 χρονια!!!!! Σημειωσε οτι στην ιδια εταιρεια ειχα υποβαλει κι εγω βιογραφικο το οποιο ομως κριθηκε ασυμφορο λογω ετων (30) προυπηρεσιας!!!!!!

Συμπερασμα, και μου πηρε την δουλεια(!!) και θα τον πληρωνεις εσυ, εγω, ΟΛΟΙ μας επιπλεον χρηματα, νομιμως μεν αδικως δε, για τα υπολοιπα 23 χρονια μεχρι να εβγαινε κανονικα στην συνταξη δηλαδη τα 65 του χρονια και οσα ακομα ζησει.

Οσοι αστυνομικο/στρατιωτικοιισχυριζονται οτι τα 22 χρονια υπηρεσιας τους εχουν πληρωσει για να παιρνουν συνταξη επι 35 τουλαχιστον χρονια πλανωνται πλανην οικτραν!!!! Οσοι υποβρυχιαδες κ.α. ειδικοτητες ισχυριζονται οτι εχουν πληρωσει τα αναλογουντα διοτι καθε μηνας υπηρεσιας πιανεται διπλος ας μας πουν αν τον καθε μηνα τον εχουν πληρωσει και διπλο σε ασφαλιστικες εισφορες.
Και αν ισχυει αυτο γιατι να μην μπορω εγω κι εσυ να κανουμε το ιδιο και να βγαινουμε πιο νωρις στην συνταξη?
Διοτι 1ον) αν ηταν ετσι θα μπορουσαμε ολοι να δινουμε κατι παραπανω στο ΙΚΑ και να μας βγαζει στην συνταξη μετα απο 20 χρονια κι οχι μετα απο 35-40 και 2ον) εγω π.χ. επι 30 χρονια πληρωνω ασφαλιστικες εισφορες σε επικουρικη και κυρια ασφαλιση, μεσον ορο (αφου τα πρωτα χρονια δεν αμοιβομουνα με 4000ε οπως τα τελευταια 15), 450ε μηνιαιως κι αλλα τοσα και κατι ψιλα παραπανω οι εργοδοτες μου (συνολο 1000ε) για να παρω μετα απο 35+ χρονια συνολικη σημερινη συνταξη υψους 1800-2000ε......, ποιος τα εχει πληρωσει αυτα τα λεφτα στα 22 χρονια υπηρεσιας για να παρει 1500ε Χ 40 χρονια??????
Ειναι δηλαδη τρελες ολες οι αλλες χωρες που οι στρατιωτικοι βγαινουν στην συνταξη στα 58-60 χρονια?

Ουτε εκλεψαν, ουτε παρανομησαν.........απλως επωφεληθηκαν ενος νομιμου αλλα ανηθικου μετρου το οποιο, σημειωσε, δεν συμβαινει πουθενα στον κοσμο....η ελλαδα εχει την παγκοσμια πρωτοτυπια σε αυτο οπως και σε τοσα άλλα νομιμα μεν αλλα ανηθικα μετρα.
Οπως ειπε και καποιος...το νομιμο δεν ειναι απαραιτητα και ηθικο!!!!
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 20-09-2011, 21:38
ntusp Ο/Η ntusp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: PAPAGOU
Μoto: GS1200
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποτε έφτιαχνε δρόμους η ΜΟΜΑ και δεν υπήρχε Μπόμπολας &ΣΙΑ......
Και υπήρχαν δρόμοι! Όχι καλντερίμια! !
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 20-09-2011, 21:39
ntusp Ο/Η ntusp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: PAPAGOU
Μoto: GS1200
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο εις εξ αυτων επιασε δουλεια σε ναυτιλιακο γραφειο και κανει διεκπεραιωσεις ναυτιλιακων υποθεσεων πλοιων αμοιβομενος με μαυρα χρηματα υψους 1500ε!!!! Με άλλα λογια εκλεψε την θεση μου αφου αυτη ηταν η δουλεια μου επι 30 χρονια!!!!! Σημειωσε οτι στην ιδια εταιρεια ειχα υποβαλει κι εγω βιογραφικο το οποιο ομως κριθηκε ασυμφορο λογω ετων (30) προυπηρεσιας!!!!!!

Συμπερασμα, και μου πηρε την δουλεια(!!) και θα τον πληρωνεις εσυ, εγω, ΟΛΟΙ μας επιπλεον χρηματα, νομιμως μεν αδικως δε, για τα υπολοιπα 23 χρονια μεχρι να εβγαινε κανονικα στην συνταξη δηλαδη τα 65 του χρονια και οσα ακομα ζησει.

Οσοι αστυνομικο/στρατιωτικοιισχυριζονται οτι τα 22 χρονια υπηρεσιας τους εχουν πληρωσει για να παιρνουν συνταξη επι 35 τουλαχιστον χρονια πλανωνται πλανην οικτραν!!!! Οσοι υποβρυχιαδες κ.α. ειδικοτητες ισχυριζονται οτι εχουν πληρωσει τα αναλογουντα διοτι καθε μηνας υπηρεσιας πιανεται διπλος ας μας πουν αν τον καθε μηνα τον εχουν πληρωσει και διπλο σε ασφαλιστικες εισφορες.
Και αν ισχυει αυτο γιατι να μην μπορω εγω κι εσυ να κανουμε το ιδιο και να βγαινουμε πιο νωρις στην συνταξη?
Διοτι 1ον) αν ηταν ετσι θα μπορουσαμε ολοι να δινουμε κατι παραπανω στο ΙΚΑ και να μας βγαζει στην συνταξη μετα απο 20 χρονια κι οχι μετα απο 35-40 και 2ον) εγω π.χ. επι 30 χρονια πληρωνω ασφαλιστικες εισφορες σε επικουρικη και κυρια ασφαλιση, μεσον ορο (αφου τα πρωτα χρονια δεν αμοιβομουνα με 4000ε οπως τα τελευταια 15), 450ε μηνιαιως κι αλλα τοσα και κατι ψιλα παραπανω οι εργοδοτες μου (συνολο 1000ε) για να παρω μετα απο 35+ χρονια συνολικη σημερινη συνταξη υψους 1800-2000ε......, ποιος τα εχει πληρωσει αυτα τα λεφτα στα 22 χρονια υπηρεσιας για να παρει 1500ε Χ 40 χρονια??????
Ειναι δηλαδη τρελες ολες οι αλλες χωρες που οι στρατιωτικοι βγαινουν στην συνταξη στα 58-60 χρονια?

Ουτε εκλεψαν, ουτε παρανομησαν.........απλως επωφεληθηκαν ενος νομιμου αλλα ανηθικου μετρου το οποιο, σημειωσε, δεν συμβαινει πουθενα στον κοσμο....η ελλαδα εχει την παγκοσμια πρωτοτυπια σε αυτο οπως και σε τοσα άλλα νομιμα μεν αλλα ανηθικα μετρα.
Οπως ειπε και καποιος...το νομιμο δεν ειναι απαραιτητα και ηθικο!!!!
Δεν τα λες και άσχημα!!!!!

υ.γ. δεν είμαι συνταξιούχος
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 20-09-2011, 22:52
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nondas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαντμαζέλ, κοινοβουλευτισιόν χοντροκλεψιόν γκαραντί, απατεών αλέ ρετούρ και μίζα ντούμπλε φας. Γκραν σουξέ, κι από μανζέ γκουρμέ... εξοπλισμέ, ζιμενσέ, χρηματιστίκ, βατοπεδουάρ, ολυμπιάντ, ασφαλιστίκ κασέ και ζενερέλ φαταούλ αχορταγιέζ!!!

Εμείς, ψηφοφορέλ γκραν μαλακιστίκ ξεφτίλ!

Τώρα, μέσα στο μαιζόν εγκλειστίκ, τρε μπατίρ, καταστασιόν απελπιστίκ, πολύ κοντά σε πεζοδρομουάρ βιζιτέ!!!



Να είσαι καλά φίλε ξελιγώθηκα...
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 20-09-2011, 23:33
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο εις εξ αυτων επιασε δουλεια σε ναυτιλιακο γραφειο και κανει διεκπεραιωσεις ναυτιλιακων υποθεσεων πλοιων αμοιβομενος με μαυρα χρηματα υψους 1500ε!!!! Με άλλα λογια εκλεψε την θεση μου αφου αυτη ηταν η δουλεια μου επι 30 χρονια!!!!! Σημειωσε οτι στην ιδια εταιρεια ειχα υποβαλει κι εγω βιογραφικο το οποιο ομως κριθηκε ασυμφορο λογω ετων (30) προυπηρεσιας!!!!!!

Συμπερασμα, και μου πηρε την δουλεια(!!) και θα τον πληρωνεις εσυ, εγω, ΟΛΟΙ μας επιπλεον χρηματα, νομιμως μεν αδικως δε, για τα υπολοιπα 23 χρονια μεχρι να εβγαινε κανονικα στην συνταξη δηλαδη τα 65 του χρονια και οσα ακομα ζησει.

Οσοι αστυνομικο/στρατιωτικοιισχυριζονται οτι τα 22 χρονια υπηρεσιας τους εχουν πληρωσει για να παιρνουν συνταξη επι 35 τουλαχιστον χρονια πλανωνται πλανην οικτραν!!!! Οσοι υποβρυχιαδες κ.α. ειδικοτητες ισχυριζονται οτι εχουν πληρωσει τα αναλογουντα διοτι καθε μηνας υπηρεσιας πιανεται διπλος ας μας πουν αν τον καθε μηνα τον εχουν πληρωσει και διπλο σε ασφαλιστικες εισφορες.
Και αν ισχυει αυτο γιατι να μην μπορω εγω κι εσυ να κανουμε το ιδιο και να βγαινουμε πιο νωρις στην συνταξη?
Διοτι 1ον) αν ηταν ετσι θα μπορουσαμε ολοι να δινουμε κατι παραπανω στο ΙΚΑ και να μας βγαζει στην συνταξη μετα απο 20 χρονια κι οχι μετα απο 35-40 και 2ον) εγω π.χ. επι 30 χρονια πληρωνω ασφαλιστικες εισφορες σε επικουρικη και κυρια ασφαλιση, μεσον ορο (αφου τα πρωτα χρονια δεν αμοιβομουνα με 4000ε οπως τα τελευταια 15), 450ε μηνιαιως κι αλλα τοσα και κατι ψιλα παραπανω οι εργοδοτες μου (συνολο 1000ε) για να παρω μετα απο 35+ χρονια συνολικη σημερινη συνταξη υψους 1800-2000ε......, ποιος τα εχει πληρωσει αυτα τα λεφτα στα 22 χρονια υπηρεσιας για να παρει 1500ε Χ 40 χρονια??????
Ειναι δηλαδη τρελες ολες οι αλλες χωρες που οι στρατιωτικοι βγαινουν στην συνταξη στα 58-60 χρονια?

Ουτε εκλεψαν, ουτε παρανομησαν.........απλως επωφεληθηκαν ενος νομιμου αλλα ανηθικου μετρου το οποιο, σημειωσε, δεν συμβαινει πουθενα στον κοσμο....η ελλαδα εχει την παγκοσμια πρωτοτυπια σε αυτο οπως και σε τοσα άλλα νομιμα μεν αλλα ανηθικα μετρα.
Οπως ειπε και καποιος...το νομιμο δεν ειναι απαραιτητα και ηθικο!!!!
Έτσι είναι….
Μπορεί ο φίλος να μην είναι σε θέση να κάνει άλματα μετά τα 42 του και είμαι και εγώ μαζί του, αλλά θα μπορούσε να είναι διοικητικός σε μια άλλη θέση και να έχει μια επαγγελματική απόδοση μέχρι να φτάσει στα 58 η 60 κλπ…
(Φίλε μου δεν έχω τίποτα με εσένα, αναφορικά το λέω)

Αλλά από την μία το κράτος παίρνει θέση και λέει ότι ένας του στρατού / αεροπορίας…κλπ με τον χ βαθμο με 25 χρόνια υπηρεσίας και ενώ είναι μόλις στα 45 περίπου ήρθε η ώρα να πάρει σύνταξη….απο την άλλη λέει σε έναν πχ. Οδηγό νταλίκας με 40 τόνους εργαλείο και 60 ετών ότι είναι ικανός να δουλέψει και να την πάρει να πάει Ευρώπη ταξίδι….η σε έναν οικοδόμο στα 61 να ανέβει στα ψιλά να χτίσει…και του αγρότη…και του εργάτη να δουλέψει τετράβαρδο…και ένα σωρό άλλα επαγγέλματα….
Δηλαδή ο άντρας μετά τα 45 η 46 δεν μπορεί να δουλέψει από την μια, αλλά και μετά τα 60 μπορεί…από την άλλη…
Επειδή έχω 12 χρόνια επαγγελματικό νταραβέρι με Ευρώπη και είμαι στο μέσα έξω και βλέπω αρκετά πράματα στο έξω, ο GeorgeP έχει δίκιο που λέει ότι μόνο εδώ γίνονται αυτά!!!...αλλά και πολλά άλλα κουφά!

Άσε για κάτι τρίτεκνες μητέρες με σύνταξη από τα 42 επειδή είχαν τρία ανήλικα παιδιά…και τσούπ το χρήμα πέφτει και σπίτι γρήγορα….
Η αδερφή μου έχει τρία παιδιά ανήλικα και δεν είναι του δημοσίου…δεν την ξέρει κανένας….η πεθερά μου έχει 5 παιδιά είναι 59 ετών και ακόμα δουλεύει νύχτα και δεν την ξέρει και αυτήν κανένας….του δημοσίου όμως πως τους ξέρουν όλοι για διαφόρους λόγους δεν μπορώ ακόμα να το καταλάβω…

Υ.Γ Για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω τίποτα με κανέναν προσωπικά του δημοσίου και μη, απλά της διαχωριστικές γραμμές σχολιάζω.

Reply With Quote
  #48  
Παλιό 20-09-2011, 23:34
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουτε εκλεψαν, ουτε παρανομησαν.........απλως επωφεληθηκαν ενος νομιμου αλλα ανηθικου μετρου το οποιο, σημειωσε, δεν συμβαινει πουθενα στον κοσμο....η ελλαδα εχει την παγκοσμια πρωτοτυπια σε αυτο οπως και σε τοσα άλλα νομιμα μεν αλλα ανηθικα μετρα.
Οπως ειπε και καποιος...το νομιμο δεν ειναι απαραιτητα και ηθικο!!!!
Καλά τα λές αλλά διαφωνώ σε ένα κομμάτι...και ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΑΝ και έκλεψαν (θέση εργασίας) εφόσον πληρώνονται μαύρα , γιατί αυτός ο κύριος ήθελε οι άλλοι να πληρώνουν για την σύνταξη του, αλλά αυτός να μην πληρώνει για των υπολοίπων...είναι το γνωστό στους οικονομικούς κύκλους... Free Rider Problem
Free rider problem - Wikipedia, the free encyclopedia

αυτό νομικά... ηθικά είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα

Last edited by Akyla; 20-09-2011 at 23:36.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 21-09-2011, 01:05
babisadve Ο/Η babisadve βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Σαλλλονίκη
Μoto: όχι Adve !!!
Μηνύματα: 815
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
...Ειναι δηλαδη τρελες ολες οι αλλες χωρες που οι στρατιωτικοι βγαινουν στην συνταξη στα 58-60 χρονια?...
What is the retirement income for Air Force Lt. Col.?


It depends on how many years of service. 20 years about $4000.00 a month, 22 years about $4364.00 a month, 24 years about $5000.00 a month, 26 years about $5400.00 a month. That's in addition to any social security at 62 years old.

Last edited by babisadve; 21-09-2011 at 01:15.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 21-09-2011, 06:53
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο εις εξ αυτων επιασε δουλεια σε ναυτιλιακο γραφειο και κανει διεκπεραιωσεις ναυτιλιακων υποθεσεων πλοιων αμοιβομενος με μαυρα χρηματα υψους 1500ε!!!! Με άλλα λογια εκλεψε την θεση μου αφου αυτη ηταν η δουλεια μου επι 30 χρονια!!!!! Σημειωσε οτι στην ιδια εταιρεια ειχα υποβαλει κι εγω βιογραφικο το οποιο ομως κριθηκε ασυμφορο λογω ετων (30) προυπηρεσιας!!!!!!

Συμπερασμα, και μου πηρε την δουλεια(!!) και θα τον πληρωνεις εσυ, εγω, ΟΛΟΙ μας επιπλεον χρηματα, νομιμως μεν αδικως δε, για τα υπολοιπα 23 χρονια μεχρι να εβγαινε κανονικα στην συνταξη δηλαδη τα 65 του χρονια και οσα ακομα ζησει.

Οσοι αστυνομικο/στρατιωτικοιισχυριζονται οτι τα 22 χρονια υπηρεσιας τους εχουν πληρωσει για να παιρνουν συνταξη επι 35 τουλαχιστον χρονια πλανωνται πλανην οικτραν!!!! Οσοι υποβρυχιαδες κ.α. ειδικοτητες ισχυριζονται οτι εχουν πληρωσει τα αναλογουντα διοτι καθε μηνας υπηρεσιας πιανεται διπλος ας μας πουν αν τον καθε μηνα τον εχουν πληρωσει και διπλο σε ασφαλιστικες εισφορες.
Και αν ισχυει αυτο γιατι να μην μπορω εγω κι εσυ να κανουμε το ιδιο και να βγαινουμε πιο νωρις στην συνταξη?
Διοτι 1ον) αν ηταν ετσι θα μπορουσαμε ολοι να δινουμε κατι παραπανω στο ΙΚΑ και να μας βγαζει στην συνταξη μετα απο 20 χρονια κι οχι μετα απο 35-40 και 2ον) εγω π.χ. επι 30 χρονια πληρωνω ασφαλιστικες εισφορες σε επικουρικη και κυρια ασφαλιση, μεσον ορο (αφου τα πρωτα χρονια δεν αμοιβομουνα με 4000ε οπως τα τελευταια 15), 450ε μηνιαιως κι αλλα τοσα και κατι ψιλα παραπανω οι εργοδοτες μου (συνολο 1000ε) για να παρω μετα απο 35+ χρονια συνολικη σημερινη συνταξη υψους 1800-2000ε......, ποιος τα εχει πληρωσει αυτα τα λεφτα στα 22 χρονια υπηρεσιας για να παρει 1500ε Χ 40 χρονια??????
Ειναι δηλαδη τρελες ολες οι αλλες χωρες που οι στρατιωτικοι βγαινουν στην συνταξη στα 58-60 χρονια?

Ουτε εκλεψαν, ουτε παρανομησαν.........απλως επωφεληθηκαν ενος νομιμου αλλα ανηθικου μετρου το οποιο, σημειωσε, δεν συμβαινει πουθενα στον κοσμο....η ελλαδα εχει την παγκοσμια πρωτοτυπια σε αυτο οπως και σε τοσα άλλα νομιμα μεν αλλα ανηθικα μετρα.
Οπως ειπε και καποιος...το νομιμο δεν ειναι απαραιτητα και ηθικο!!!!
Αυτό που δεν είναι ηθικό είναι να τα βάζεις με κάποιον ή κάποιους που έκαναν χρήση ενός συστήματος που τους προσεφέρθη. Την στιγμή που ζεις υπό την ανοχή σου σε ένα κράτος μη ηθικό και πολλάκις άδικο και παράνομο, δεν μπορεί να τα βάζεις με αυτούς που κάνουν χρήση κάθε ευκαιρίας που τους παρουσιάζεται.

Άλλωστε, είναι ηλίου φαεινότερον πλέον ότι εδώ και πολλά χρόνια αυτό που εσύ κάνεις τώρα είναι γραμμή. Κάποιος το έγραψε είτε εδώ είτε κάπου αλλού. Διαίρει και βασίλευε. Ας μην τους δίνεις την χαρά να το πετυχαίνουν
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
..Να!...γιατι Boxer! ...χαλαρωτικο, Δολομιτικο μοτο-clipακι! ΙoannisPanagiotidis Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 32 29-06-2011 12:21
iOS 50 Σημαντικά νέα χαρακτηριστικά για iPhone iPod Touch και iPa MARK Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 6 08-06-2011 01:23
Εσωτερικές βαλίτσες για τις μεταλλικές του Adventure mario Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 9 02-03-2011 21:09
Πωλείται αυθεντική BMW μεταλλική ποδιά για F800GS - F650 GS twin nos7nos Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 1 11-05-2010 15:05
Απαιτούμενα Δικαιολογητικά για ταξίδι στο εξωτερικό!! riko46 Χρήσιμα 14 05-04-2009 15:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!