GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 13-08-2012, 18:51
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Εγώ μετά από αλλαγή σε αυτα τα λάστιχα να πω ότι δεν με αφήνουν ιδιαίτερα ευχαριστημένο ..γλίστρημα αρκετό παρόλο το Ζέσταμα ..σε δρόμο μέτριας ποιότητας.
Προτιμούσα τα προηγούμενα..dunlop .tr91

Last edited by PACO; 13-08-2012 at 18:52.
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 13-08-2012, 20:24
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Λοιπον για να γραψουμε κατι ακομα......

Καθοτη Κυριακη χθες και χωρις παρεα μιας και ολοι μαλλον πηρανε τα μαχανακια τους για καφε..........εεε ειπα να δοκιμασω λιγο τα λαστιχακια...


Η διαδρομή γνωστή και μη εξαιρετέα....

Σιατιστα-Γρεβενα (απο τον επαρχειακο)-Κρανια-Μηλεα-Πηγες Αωου-Βοβουσα-Βασιλητσα-Σιατιστα
245 χλμ ΟΛΑ ΣΤΡΟΦΕΣ...

χάρτης

(τα χιλιόμετρα δεν είναι 282 γιατί δεν πήγα Μέτσοβο απλά το έβαλα για να μου βγάλει την διαδρομή)

Στο ζητούμενο .....Τα λάστιχα απλά ΜΕΤΡΙΑ τίποτα περισσότερο...Αν βρεθεί σε καθαρή άσφαλτο πάει σαν τρένο ΑΛΛΑ αν βρίσκεται σε επαρχιακό δρόμο ο οποίος δεν περπατιεται και πολύ με αποτέλεσμα να υπάρχει στην άσφαλτο η σκόνη που μοιάζει με αμμουδιά ΕΕΕΕΕ τότε είναι ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟ...

Κατέληξα στην τελική άποψη ότι για τα δικά μας τα μηχανάκια (GS) είναι σαφώς καλύτερα τα λάστιχα που έχουν έστω και λίγο στοιχειώδη τακουνάκι όπως (metzeler exp-dunlop tr91-michelin anake κτλ) από τα εντελώς ασφαλτινα (dunlop rad smart-michelin road 3pilot)

Προσωπική μου γνώμη και ΔΕΝ θέλω να επηρεάσω ΚΑΝΕΝΑΝ αλλά τα επόμενα μου λάστιχα θα είναι τα metzeler exp
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 13-08-2012, 20:36
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον για να γραψουμε κατι ακομα......

Καθοτη Κυριακη χθες και χωρις παρεα μιας και ολοι μαλλον πηρανε τα μαχανακια τους για καφε..........εεε ειπα να δοκιμασω λιγο τα λαστιχακια...


Η διαδρομή γνωστή και μη εξαιρετέα....

Σιατιστα-Γρεβενα (απο τον επαρχειακο)-Κρανια-Μηλεα-Πηγες Αωου-Βοβουσα-Βασιλητσα-Σιατιστα
245 χλμ ΟΛΑ ΣΤΡΟΦΕΣ...

χάρτης

(τα χιλιόμετρα δεν είναι 282 γιατί δεν πήγα Μέτσοβο απλά το έβαλα για να μου βγάλει την διαδρομή)

Στο ζητούμενο .....Τα λάστιχα απλά ΜΕΤΡΙΑ τίποτα περισσότερο...Αν βρεθεί σε καθαρή άσφαλτο πάει σαν τρένο ΑΛΛΑ αν βρίσκεται σε επαρχιακό δρόμο ο οποίος δεν περπατιεται και πολύ με αποτέλεσμα να υπάρχει στην άσφαλτο η σκόνη που μοιάζει με αμμουδιά ΕΕΕΕΕ τότε είναι ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟ...

Κατέληξα στην τελική άποψη ότι για τα δικά μας τα μηχανάκια (GS) είναι σαφώς καλύτερα τα λάστιχα που έχουν έστω και λίγο στοιχειώδη τακουνάκι όπως (metzeler exp-dunlop tr91-michelin anake κτλ) από τα εντελώς ασφαλτινα (dunlop rad smart-michelin road 3pilot)

Προσωπική μου γνώμη και ΔΕΝ θέλω να επηρεάσω ΚΑΝΕΝΑΝ αλλά τα επόμενα μου λάστιχα θα είναι τα metzeler exp
Γιατρε μου την γνωμη σας για τα Conti Trail Attack___
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 13-08-2012, 22:05
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατρε μου την γνωμη σας για τα Conti Trail Attack___
Σωκράτηδεν τα έχω βάλει καθόλου και δεν τα ξέρω.....

Θα βάλω πάλι τα Metzeler για τον εξής λόγο......

(ο bmwgogakis)
όταν έβαζα τότε τα michelin και παιζότανε σε εμάς στην Κοζάνη στην τιμή των 205 ευρώ ο ναι,μου είχε πει την εξής ατάκα.....Γιαννακο εγώ έχω κατάληξη σε ένα συγκεκριμένο λάστιχο το οποίο το φοράω για 3-4η φορά (δεν θυμάμαι) και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος και πάνω από όλα μου ταιριάζει στον τρόπο οδήγησης μου...Έμπαινε βεβαία στο τρυπακι για κάτι άλλο ΑΛΛΑ μονίμως άλλαζε γνώμη βασιζόμενος στο γεγονός ότι αφού είναι καλυμμένος με το δοκιμασμένο είναι περιτο να ψάξει για κάτι άλλο....(παρεπιπτωντος φοράει τα continental trial atac και είναι από τα δυνατά τιμόνια )χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι ....σ'αυτον έκατσε το λάστιχο ενώ εσένα να μην σου κάτσει...

Θα υιοθετήσω λοιπόν και εγώ αυτήν την λογική Σωκράτη γιατί από το πολύ το ψάξιμο όχι μόνο ότι έφαγα κάποια χρήματα ΑΛΛΑ μου δημιουργήθηκε και μια ανασφάλεια πάνω στο τιμόνι που δύσκολα θα μου φύγει....

Και ένα άλλο που με προβληματίζει είναι ότι κάθε μέρα εξελισσόμαστε πάνω στο τιμόνι είτε προς το καλύτερο,είτε προς το χειρότερο και αυτό το γράφω γιατί ενδέχεται να ξαναβάλω τα metzeler και να ΜΗΝ μου κάτσουν και αυτά

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ θα ξανά βάλω εντελώς ασφαλτινα....


ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑ....

(bmwgogakis Γιώργη σορυ που σε χρησιμοποίησα )
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 13-08-2012, 22:25
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ θα ξανά βάλω εντελώς ασφαλτινα....

Μιλάνε τα μυξοβακτηρίδια που κόλλησες από την σκόνη του χώματος...;;;
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 13-08-2012, 22:28
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάνε τα μυξοβακτηρίδια που κόλλησες από την σκόνη του χώματος...;;;
Καλα και τα TKC Χρησταρα ειναι σκετος εθισμός εεεε???
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΙΑΖΕΙς ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΜΥΞΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ..
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 13-08-2012, 22:28
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον για να γραψουμε κατι ακομα......

Καθοτη Κυριακη χθες και χωρις παρεα μιας και ολοι μαλλον πηρανε τα μαχανακια τους για καφε..........εεε ειπα να δοκιμασω λιγο τα λαστιχακια...


Η διαδρομή γνωστή και μη εξαιρετέα....

Σιατιστα-Γρεβενα (απο τον επαρχειακο)-Κρανια-Μηλεα-Πηγες Αωου-Βοβουσα-Βασιλητσα-Σιατιστα
245 χλμ ΟΛΑ ΣΤΡΟΦΕΣ...

χάρτης

(τα χιλιόμετρα δεν είναι 282 γιατί δεν πήγα Μέτσοβο απλά το έβαλα για να μου βγάλει την διαδρομή)

Στο ζητούμενο .....Τα λάστιχα απλά ΜΕΤΡΙΑ τίποτα περισσότερο...Αν βρεθεί σε καθαρή άσφαλτο πάει σαν τρένο ΑΛΛΑ αν βρίσκεται σε επαρχιακό δρόμο ο οποίος δεν περπατιεται και πολύ με αποτέλεσμα να υπάρχει στην άσφαλτο η σκόνη που μοιάζει με αμμουδιά ΕΕΕΕΕ τότε είναι ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟ...

Κατέληξα στην τελική άποψη ότι για τα δικά μας τα μηχανάκια (GS) είναι σαφώς καλύτερα τα λάστιχα που έχουν έστω και λίγο στοιχειώδη τακουνάκι όπως (metzeler exp-dunlop tr91-michelin anake κτλ) από τα εντελώς ασφαλτινα (dunlop rad smart-michelin road 3pilot)

Προσωπική μου γνώμη και ΔΕΝ θέλω να επηρεάσω ΚΑΝΕΝΑΝ αλλά τα επόμενα μου λάστιχα θα είναι τα metzeler exp
Έβαλα τα λάστιχα πριν δυο μήνες και 9 μέρες έχω κάνει 12300 χιλιόμετρα πραγματικά αν το λάστιχο συναντηθεί με καλη άσφαλτο είναι ότι καλύτερο υπάρχει
Αλλα πόσοι Ελληνικοί καθημερινοί δρόμοι είναι έτσι ;
Είναι σίγουρο ότι το επόμενο δεν θα είναι αμιγώς άσφαλτινο γιατι δοκίμασα και τα μισελεν 3 και τα προηγούμενα νταλνοπ και πιστεύω ότι πανε χαμένες οι δυνατότητες τους στους ελληνικούς δρομους
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 13-08-2012, 22:39
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα και τα TKC Χρησταρα ειναι σκετος εθισμός εεεε???
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΙΑΖΕΙς ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΜΥΞΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ..
Εθισμός είναι τα άτιμα... άσε που ταιριάζουν και εμφανισιακά με το GS και το κάνει 2 φορές ομορφότερο...
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 14-08-2012, 02:06
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωκράτηδεν τα έχω βάλει καθόλου και δεν τα ξέρω.....

Θα βάλω πάλι τα Metzeler για τον εξής λόγο......

(ο bmwgogakis)
όταν έβαζα τότε τα michelin και παιζότανε σε εμάς στην Κοζάνη στην τιμή των 205 ευρώ ο ναι,μου είχε πει την εξής ατάκα.....Γιαννακο εγώ έχω κατάληξη σε ένα συγκεκριμένο λάστιχο το οποίο το φοράω για 3-4η φορά (δεν θυμάμαι) και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος και πάνω από όλα μου ταιριάζει στον τρόπο οδήγησης μου...Έμπαινε βεβαία στο τρυπακι για κάτι άλλο ΑΛΛΑ μονίμως άλλαζε γνώμη βασιζόμενος στο γεγονός ότι αφού είναι καλυμμένος με το δοκιμασμένο είναι περιτο να ψάξει για κάτι άλλο....(παρεπιπτωντος φοράει τα continental trial atac και είναι από τα δυνατά τιμόνια )χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι ....σ'αυτον έκατσε το λάστιχο ενώ εσένα να μην σου κάτσει...

Θα υιοθετήσω λοιπόν και εγώ αυτήν την λογική Σωκράτη γιατί από το πολύ το ψάξιμο όχι μόνο ότι έφαγα κάποια χρήματα ΑΛΛΑ μου δημιουργήθηκε και μια ανασφάλεια πάνω στο τιμόνι που δύσκολα θα μου φύγει....

Και ένα άλλο που με προβληματίζει είναι ότι κάθε μέρα εξελισσόμαστε πάνω στο τιμόνι είτε προς το καλύτερο,είτε προς το χειρότερο και αυτό το γράφω γιατί ενδέχεται να ξαναβάλω τα metzeler και να ΜΗΝ μου κάτσουν και αυτά

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ θα ξανά βάλω εντελώς ασφαλτινα....


ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑ....

(bmwgogakis Γιώργη σορυ που σε χρησιμοποίησα )
Tα Conti Trail Attack φοραω και ειμαι ικανοποιημενος με την συμπεριφορα τους (εχει τα κοσκινισματακια του βεβαια).Τα εχω 4 χιλιοστα πριν το σβησιμο αλλα δεν εχω σημειο αναφορας για να πετυχω το απολυτο σβησιμο...Απλα που μιλησα με τον Στρατο με ειπε οτι για αλλαγη καλο ειναι το ROADSMART 2 μαλιστα το θεωρει καλυτερο και απο το Michelin .

Aυτα, ευχαριστω για το χρονο σου.
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 14-08-2012, 11:27
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: Dunlop roadsmart 2

Εγώ όταν πείρα το RT τα είχε ο προηγουμενος ιδιοκτήτης με καμιά 60αραρια χιλιομετρα επάνω. Δεν ξέρω για γλυστριματα, αλλά προφανός είναι και στο είδος της οδήγησης. Δεν γνωρίζω την συμπεριφορά τους στα GS αλλά τουλάχιστον σε κλειστές φούρκες με το RT ειναι απόλαυση, χωρίς να έχω εμπειρία σε άλλου είδους street 100% ελαστικού. Αν υπάρχει κάτι καλύτερο για το RT θα ήθελα την γνώμη κάποιου για όταν θα έρθει η ΄’ωρα της αλλαγής τους.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!