GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 05-05-2011, 08:46
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Capitain Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΟ ΒΛΕΠΕΣ.... ΤΟ 'ΠΑΙΞΕΣ????


NAI!!


Στο χωριο μου λενε Ντινο οτι
οποιος λεει πολλα λεει και καμμια μ@λ@κια!!
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 05-05-2011, 09:14
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Neo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ, που είσαι καημένε Τσικριτζή (καθηγητής Μηχανολογίας και Τεχνολογίας Υλικών) να διαβάσεις και να αυτοπυρποληθείς.

Επειδή περισσότερους ''κουβάδες'' μαζεμένους δεν έχω διαβάσει ποτέ, θα προσπαθήσω να αποκαταστήσω την αλήθεια με τα υλικά.

1) Κλιμακωτή μπαινιτική βαφή έχουμε όταν ο ωστενίτης μετατραπεί εξ ολοκλήρου σε μπαινίτη. Η σκληρότητα του μπαινίτη κυμαίνεται μεταξύ 350-550 HV, απέχει δλδ πάρα πολύ από τα 1000HV!! που αναφέρονται παραπάνω.

2) Η ανόπτηση και η βαφή είναι διαφορετικές κατεργασίες που γίνονται για διαφορετικούς λόγους και δεν μπορείς να τις ... συγκρίνεις για το ποια είναι καλύτερη.

H ανόπτηση κατεργασίας είναι η θέρμανση του χάλυβα για κάποιο ορισμένο χρονικό διάστημα, που πραγματοποιείται συνήθως σε θερμοκρασία μεγαλύτερη από τη θερμοκρασία ανακρυστάλλωσης (περίπου
500°C για το μαλακό χάλυβα) μεταξύ 550°-650°C . Στόχος της είναι η εξάλειψη των εσωτερικών τάσεων, που έχουν προέλθει από την ψυχρή
μορφοποίηση του υλικού (έλαση, διέλαση, κ.λπ.).

Βαφή είναι η θερμική κατεργασία σκλήρυνσης, που περιλαμβάνει ένα στάδιο θέρμανσης και παραμονής του χάλυβα (ωστενιτοποίηση) σε θερμοκρασία ίδια με αυτή της πλήρους ανοπτήσεως και ένα ακόλουθο στάδιο απότομης
ψύξεως, με εμβάπτιση του χάλυβα σε κάποιο μέσο ψύξεως (αλατόνερο, νερό, λάδι, αέρας). Στόχος της βαφής είναι η βελτίωση των μηχανικών ιδιοτήτων του χάλυβα (σκληρότητα, αντοχή), που απαιτούνται για τη
λειτουργία του.

Βαφή και ανόπτηση έμαθα στο πρώτο έτος φοιτητής και μάλιστα με πειράματα και μετρήσεις. Εϊναι πραγματικά αστείο να πραγματοποιήσεις τις κατεργασίες, θέλεις απλά ένα κλίβανο (φούρνος υψηλών θερμοκρασιών) και ένα κουβά αλατόνερο για να βουτήξεις το δοκίμιο μόλις το βγάλεις! Έιναι το λιγότερο για γέλια να λέμε πως η Γερμανοί ή οι Ιάπωνες δεν εφαρμόζουν μια από τις δύο κατεργασίες που κάναμε εμείς 18 χρονών σε ελάχιστο χρόνο.


Επόμενη μεγαλειώδης φράση ''κουβάς'' που διάβασα είναι το φοβερό '' ωστενίτης από επαναφορά'' !!! Πάμε λοιπόν και εδώ στην αποκατάσταση της αλήθειας.

Ο ωστενίτης κατά την βαφή μετραρέπεται σε μαρτενσίτη. Ο μαρτενσίτης μετά από βαφή χαρακτηρίζεται από μεγάλη σκληρότητα αλλά και συνάμα από μικρή δυσθραυστότητα, με αποτέλεσμα το κατεργαζόμενο τεμάχιο να είναι ψαθυρό. Η βελτίωση της δυσθραυστότητας επιτυγχάνεται με την επαναφορά.
Επαναφορά καλείται η αναθέρμανση του χάλυβα μετά από τη βαφή σε θερμοκρασίες 250-650°C διάρκειας μερικών ωρών, ακολουθούμενη από ήρεμη ψύξη (λάδι, αέρας ή μέσα στο φούρνο).

Η επαναφορά έχει ως σκοπό:
την αύξηση της δυσθραυστότητας του χάλυβα με μικρή μείωση της αρχικής του σκληρότητας και τη μετατροπή του υπολειπόμενου ωστενίτη (του ωστενίτη που δεν έχει μετασχηματισθεί σε μαρτενσίτη κατά τη βαφή) σε μαρτενσίτη.

Προφανώς όπως καταλαβαίνετε ωστενίτης από επαναφορά απλά δεν υπάρχει..!

Το καλύτερο από όλα όμως είναι πως κάποιος ξέρει ποιες κατεργασίες χρησιμοποιούν οι Ιάπωνες στα εργαστήρια τους και ποιες οι Γερμανοί. Μάλιστα λέει και εταιρίες !!!!!!!!!!!!!


Δικάίωμα του καθενός είναι να πετάει κουβέντες ενυπωσιασμού για να δώσει βαρύτητα στο λόγο του αλλά καλό είναι να σέβεται το κοινό που απευθύνεται γιατί scripta manent... και υπάρχει κόσμος που τα διαβάζει και γελάει...


P.S. Βιβλιογραφία για να πιστοποιήσω τα παραπάνω υπάρχει άπειρη, αν ενδιαφέρεται κάποιος να ασχοληθεί μπορεί να μου ζητήσεις links. Πραγματικά η τεχνολογία των υλικών παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Βικιπαιδεια σελ. 32!!!!!

Τα ξερουμε αυτα φιλε μου, τα ειδαμε κι εμεις. Τωρα αν σε καταλαβε κανεις να μας το πεις, γιαυτο αλλωστε δεν μετεφερα την Βικιπαιδεια εδω οπως εκανες εσυ!!
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 05-05-2011, 09:25
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Βικιπαιδεια σελ. 32!!!!!

Τα ξερουμε αυτα φιλε μου, τα ειδαμε κι εμεις. Τωρα αν σε καταλαβε κανεις να μας το πεις, γιαυτο αλλωστε δεν μετεφερα την Βικιπαιδεια εδω οπως εκανες εσυ!!
Εδώ μέσα μάλλον δεν κουβεντιάζουμε, κοροϊδευόμαστε.

Επειδή ούτε καν άνοιξα τη βικιπαίδεια (τους ορισμούς βαφής , ανόπτησης κτλ. τους έχω στα βιβλία μου.) αν θέλεις να πεις ότι αντέγραψα τη βικιπαιδεια βάλε λινκ να το δούμε όλοι.

Ακόμα και αυτό να έκανα όμως δεν αλλάζει τους κουβάδες που έγραψες παραπάνω.

Φυσικά καταλαβαίνω τη στάση σου, δεν περίμενα κάτι διαφορετικό...

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ.....
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 05-05-2011, 09:28
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Βικιπαιδεια σελ. 32!!!!!

Τα ξερουμε αυτα φιλε μου, τα ειδαμε κι εμεις. Τωρα αν σε καταλαβε κανεις να μας το πεις, γιαυτο αλλωστε δεν μετεφερα την Βικιπαιδεια εδω οπως εκανες εσυ!!
Το καλό ποιο είναι Γιώργο μου…….. Ότι και ση από κει τα βλέπεις όπως το λες όπως το κάνουμε όλοι μας…..
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 05-05-2011, 09:32
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
..................................................
Όσο για το θέμα …όλα τα τεχνικά σημεία είναι ποιον συμβιβασμού…άξονες και αλυσίδες …αλλού πλεονεκτεί το ένα και αλλού το άλλο …είναι εντελώς γνωστά και δεν καταλαβαίνω γιατί η συζήτηση(εκτός του σώου).

Γιώργη ότι και να πεις, κατάλαβε ότι κάποιοι θέλουν να κατεβαίνουν από την μότο τους και να αρπάζουν το φραπεδοποτηρο και όχι το σπρέι λαδιού της αλυσίδας !!! Άσε , σε έχει <δώσει> φωτογραφικά ο φίλος frits (εάν θυμάμαι καλά)..........................................

και ποιος διαφωνει στα παραπανω? Εγω ο αμοιρος εγραψα το παρακατω


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαυτο προτιμω τις γιαπωνεζικες αλυσιδες και τους γιαπωνεζικους αξονες!!!
Με πολυ αγαπη η παραπανω παραγραφος χωρις ιχνος διαθεσης αντιπαραθεσης!
και πανω στο ποστ του συναδελφου που ανακαλυψε ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ διαλυμενο ρουλεμαν διαφορικου!!! και επεσαν ολοι να με φανε διοτι μαλλον εθιξα το σπιτι τους!!
Σκεψου να μην εβαζα και αυτο με τα κοκκινα τι θα γινοταν!

Δεν ημουν εγω ο λαδωνων, ο Black Shadow ηταν στην Μανη!!
Εγω ψεκαζω/λαδωνω καθε 1000κμ ΑΥΣΤΗΡΑ (τοσα λεει το βιβλιο) και δεν ειμαι με εναν λαδικο/ψεκαστηρι στο χερι καθε 100κμ.

Last edited by GeorgeP; 05-05-2011 at 09:40.
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 05-05-2011, 09:41
ltsiorak Ο/Η ltsiorak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: veroia
Μoto: VFR 1200 DCT, HONDA VARADERO 1000, XT 660R,
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

εγω εχω και απο τα δυο....

αλυσιδα στο ντερο.... αξονα στο vfr

ολα ειναι με τα καλα και τα κακα τους... αλλα απο τη στιγμη που εινια japan απλα δεν σπανε και δεν χαλανε....

Φιλος με gs απο θεσσαλονικη εχει αλλαξει 3 αξονες
Φιλος με γσ βεροια εχει αλλαξει 2 αξονες
γνωστος απο λαρισσα εχει αλλαξει 2 αξονες....

οτνα πηραμε τηλεφωνο να μαθουμε για το ποσο κοστιζουν τα ανταλακτικα, ο υπαλληλος μας ειπε " τη θελετε αξονα? εχουμε ετοιμο κιτ"

κοινος η μπεμπε εκανε ενα κιτακι για ολους αυτους τους αξονες που σπανε...

το κιτακι περιλαμβανει ρουλεμαν, αξονα , τσιμουχες κτλ

παρεπιπτωντος, προχθες φιλος απο βεροια εσπασε το μοτερ του με 12 000 ενω πηγαιναμε εγνατια με 140, ολη η χρήση της μηχανης έγινε με ευλαβια... απεναντιας εγώ το vfr το είχα προσοχή μεχρί τα 2000 μετα ολο μπατιλικια και σουζες.... εχω 10 000 ολα κοφτες...

για το ντερο δεν θα πω..... αλυσιδα στα 52 000 και ακομη δεν αλλαξα...
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 05-05-2011, 09:49
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Neo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ μέσα μάλλον δεν κουβεντιάζουμε, κοροϊδευόμαστε.

Επειδή ούτε καν άνοιξα τη βικιπαίδεια (τους ορισμούς βαφής , ανόπτησης κτλ. τους έχω στα βιβλία μου.) αν θέλεις να πεις ότι αντέγραψα τη βικιπαιδεια βάλε λινκ να το δούμε όλοι.

Ακόμα και αυτό να έκανα όμως δεν αλλάζει τους κουβάδες που έγραψες παραπάνω.

Φυσικά καταλαβαίνω τη στάση σου, δεν περίμενα κάτι διαφορετικό...

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ.....
Ναι με συγχωρεις, δεν ηταν απο Βικιπαιδεια αλλα απο εδω http://www.m3.tuc.gr/ANAGNWSTHRIO/YLIKA/SHMEIWSEIS/5%20THERMIKES%20KATERGASIESw.pdf σελ. 4 και μετα!!

κι επειδη
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ.....

με τις υγειες σου!!!
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 05-05-2011, 10:21
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι με συγχωρεις, δεν ηταν απο Βικιπαιδεια αλλα απο εδω http://www.m3.tuc.gr/ANAGNWSTHRIO/YLIKA/SHMEIWSEIS/5%20THERMIKES%20KATERGASIESw.pdf σελ. 4 και μετα!!

κι επειδη
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ.....

με τις υγειες σου!!!
Μπράβο, αφού δεν σου έκατσε η βικιπαιδεια βρήκες ένα άλλο άρθρο που έχει τους ίδιους ορισμούς με το βιβλίο μου. Ορισμοί είναι εξ'άλλου τι να τους πάρω από το βιβλίο μου τι από το Internet. Πιθανότατα και αυτός που έργραψε το άρθρο τους πήρε από το ίδιο βιβλίο. Χαίρομαι που έβαλες το λινκ, με έβγαλες και από τον κόπο να επιβεβαιώσω όσα έγραψα!

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι σε τι δικαιώθηκες και χαίρεσαι.... για την ουσία ( τους κουβάδες που είπες ) δεν σε είδα να αναφέρεις κάτι, μούγκα!


Στο ξαναείπα και δεν ακούς, μας διαβάζουν άνθρωποι και γελάνε... και μάντεψε με ποιον!!!

Last edited by Neo; 05-05-2011 at 10:23.
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 05-05-2011, 10:21
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Άξονας ή αλυσιδογράναζα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ltsiorak Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω και απο τα δυο....

αλυσιδα στο ντερο.... αξονα στο vfr

ολα ειναι με τα καλα και τα κακα τους... αλλα απο τη στιγμη που εινια japan απλα δεν σπανε και δεν χαλανε....

Φιλος με gs απο θεσσαλονικη εχει αλλαξει 3 αξονες
Φιλος με γσ βεροια εχει αλλαξει 2 αξονες
γνωστος απο λαρισσα εχει αλλαξει 2 αξονες....

οτνα πηραμε τηλεφωνο να μαθουμε για το ποσο κοστιζουν τα ανταλακτικα, ο υπαλληλος μας ειπε " τη θελετε αξονα? εχουμε ετοιμο κιτ"

κοινος η μπεμπε εκανε ενα κιτακι για ολους αυτους τους αξονες που σπανε...

το κιτακι περιλαμβανει ρουλεμαν, αξονα , τσιμουχες κτλ

παρεπιπτωντος, προχθες φιλος απο βεροια εσπασε το μοτερ του με 12 000 ενω πηγαιναμε εγνατια με 140, ολη η χρήση της μηχανης έγινε με ευλαβια... απεναντιας εγώ το vfr το είχα προσοχή μεχρί τα 2000 μετα ολο μπατιλικια και σουζες.... εχω 10 000 ολα κοφτες...

για το ντερο δεν θα πω..... αλυσιδα στα 52 000 και ακομη δεν αλλαξα...
Το εχεις δει γραμμενο πουθενα αυτο εδω σε αυτο το φορουμ? οχι βεβαια!!!! Αν και ειναι τοις πασοι γνωστο!!! Δεν το ξερουν?? Σιγα μην και δεν......!!!
Και προσεξε, ΟΧΙ κιτ για RT, οχι κιτ για ολα τα αξονοφορα της BMW αλλα μονον για το unstoppable GS!!
Γιατι άλλωστε? να θιξουμε την εταιρεια, το σπιτι μας??? Δεν εισαι καλα μου φαινεται???
Εδω υπαρχουν 10 νηματα σε αυτο το φορουμ και 50 στο advider με αυτο το συγκεκριμενο προβλημα αλλα και ποσα άλλα και ολοι αρεσκονται σε ευχολογια για το ποσο λυπουνται και προβληματισμους αν θα το καλυψη η εγγυηση ¨η οχι!!! Κανεις δεν μπαινει στην ουσια του προβληματος παρά ΟΛΟΙ αρεσκονται στο ''εμενα δεν θα μου τυχει'', ''μεμονωμενες περιπτωσεις'' και ''ολα χαλανε''!!!! Ετσι, για να μην παραδεχθουν οτι ΝΑΙ σε αυτο το σημειο υπαρχει ενα προβλημα!!
Να μην πω για ρελεδες, πιστονια ανεξηγητα λιωμενα (προσφατο αυτο), κολλημενους κινητηρες.......!! Απο αναβατες που εχουν 9000κμ 10000κμ 20000κμ και προσεχουν τις μοτοσυκλετες τους σαν τα ματια τους!!!!!
Ελα μωρε ΟΛΑ χαλανε!!!!

Και ακομη, κανεις δεν καθεται να εξετασει το γεγονος οτι, ΓΙΑΤΙ σπανε/χαλανε/εχουν ενα προβληματακι τελος παντων, οι αξονες ΜΟΝΟΝ στα GS και ΟΧΙ στα υπολοιπα, αλλα και, ΓΙΑΤΙ, ΟΛΑ τα αλλα μοντελα της η εταιρεια τα βγαζει με αλυσιδογραναζα???????
Θα εχουν τους λογους τους φανταζομαι!!
Οπως και η ΒΜW θα εχει τους δικους της ξανα-φανταζομαι!! Αξιοπιστιας λογοι? παραδοσης λογοι? μονον εκεινη ξερει!

Βεβαια, εγω καβαλαω γιαπωνεζο με αλυσιδογραναζα και ειμαι στην απεξω κι ετσι μπορω να αναρωτιεμαι και να θετω τετοιους προβληματισμους......!!!!

Α, ξεχασα, ειμαι και ηλιθιος για καποιους προφανως πανηλιθιους!!!!
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 05-05-2011, 10:22
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Service σε R1200GS Adventure στα 50.000χλμ και αλλα παρ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Neo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο, αφού δεν σου έκατσε η βικιπαιδεια βρήκες ένα άλλο άρθρο που έχει τους ίδιους ορισμούς με το βιβλίο μου. Ορισμοί είναι εξ'άλλου τι να τους πάρω από το βιβλίο μου τι από το Internet. Πιθανότατα και αυτός που έργραψε το άρθρο τους πήρε από το ίδιο βιβλίο.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι σε τι δικαιώθηκες και χαίρεσαι.... για την ουσία ( τους κουβάδες που είπες ) δεν σε είδα να αναφέρεις κάτι, μούγκα!


Στο ξαναείπα και δεν ακούς, μας διαβάζουν άνθρωποι και γελάνε... και μάντεψε με ποιον!!!
Ελα μου ντε!!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Άξονας για R1150 GS με 18000 χλμ serp600 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 1 09-03-2011 14:29


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!