GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 08-06-2011, 14:51
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι 10W 40

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από EvVas Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα έχω πρόβλημα.
Εκτός από τα λάδια ποιος άλλος λόγος υπάρχει για την ανεβασμένη θερμοκρασία της κοριτσάρας μου;

Δεν εχεις προβλημα..
Εχεις το παλιο ταμπλω οπως κι εγω που το κανονικο ειναι 5 μπαρες
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 08-06-2011, 15:07
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι 10W 40

βλεπω το πινακακι με τις θερμοκρασιες (pilot μην. 43) και υποσχομαι.....ΠΟΤΕ ξανα αεροψυκτο!!
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 08-06-2011, 15:08
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι 10W 40

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
βλεπω το πινακακι με τις θερμοκρασιες (pilot μην. 43) και υποσχομαι.....ΠΟΤΕ ξανα αεροψυκτο!!

εσύ χάνεις ...και το ξέρεις
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 08-06-2011, 15:13
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι 10W 40

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
εσύ χάνεις ...και το ξέρεις
Βασιλη, δεν υπαρχει περιπτωση!!!! Ουτε μια στο τρισεκατομμυριο! Και....οχι δεν το ξερω! ¨η μαλλον ζεσταινομουνα οταν ειχα το 1150 αλλα πρωτη φορα ειδα γραπτως την αντιστοιχια των γραμμων του θερμομετρου!!
Προτιμω τους 80-90 του νερου και τους 90-110 του λαδιου....... ανεξαρτητως εξωτερικης θερμοκρασιας!
α, πα, πα!! Ουτε μια στο τρισεκατομμυριο!!
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 08-06-2011, 15:21
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι 10W 40

Ε, καλά του χρόνου παίρνεις το υδρόψυκτο.
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 08-06-2011, 15:22
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι 10W 40

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη, δεν υπαρχει περιπτωση!!!! Ουτε μια στο τρισεκατομμυριο! Και....οχι δεν το ξερω! ¨η μαλλον ζεσταινομουνα οταν ειχα το 1150 αλλα πρωτη φορα ειδα γραπτως την αντιστοιχια των γραμμων του θερμομετρου!!
Προτιμω τους 80-90 του νερου και τους 90-110 του λαδιου....... ανεξαρτητως εξωτερικης θερμοκρασιας!
α, πα, πα!! Ουτε μια στο τρισεκατομμυριο!!
το πρόβλημα με τη θερμοκρασία των υγρών θα το έχεις εάν και εφόσον αυτά πέσουν πάνω σου.....εφόσον αυτά βολτάρουν εντός της μηχανής, ποιός ο λόγος ανησυχίας ?????
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 08-06-2011, 15:36
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι 10W 40

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
το πρόβλημα με τη θερμοκρασία των υγρών θα το έχεις εάν και εφόσον αυτά πέσουν πάνω σου.....εφόσον αυτά βολτάρουν εντός της μηχανής, ποιός ο λόγος ανησυχίας ?????

Δεν εχω ευρωπαικο για να εχω τετοιες ανησυχιες!!!!
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 08-06-2011, 15:38
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι 10W 40

Οι λαδόκοντρες και οι Λαστιχόκοντρες ανάμεσα σε μοτοσυκλετιστές μπορούν να συγκριθούν μόνο με τους καυγάδες των ψαράδων για τον καλύτερο ψαρότοπο ή το καλύτερο δόλωμα ή ακόμα ακόμα με τις κυνηγοϊστορίες. Επίσης είναι διαχρονικότατες και ο ένας μιλάει για τον κολλητό του πρωτομάστορα που ξέρει από λάδια (ως βέρος Καλαματιανός), ο δε άλλος για τον ξάδερφο του μπατζανάκη του γαμπρού της αδερφής του που είναι αγωνιζόμενος και ξέρει από αυτά.

Θα σας πω την δικιά μου ιστορία και μετά αποφασίζετε, έτσι κι αλλιώς σε φόρουμ είμαστε κι έχει νόημα το να μοιραζόμαστε εμπειρίες και γνώση.

Λοιπόν επειδή από μικρός μου άρεσε να έχω το δικό μου χαρτζιλίκι, μαθητής ακόμα, γκρίνιαζα στον πατέρα μου να μου βρει δουλειά. Για καλή μου τύχη ο πατέρας μου γνώριζε μια εξαιρετική οικογένεια που είχε μαγαζιά Αθήνα και Πάτρα με είδη και αξεσουάρ αυτοκινήτων. Ο μεγάλος αδερφός μάλιστα που είχε και το μαγαζί στην Αθήνα ήταν πιστάκιας με το Ford RS 2000. Κοντά τους έμαθα πολλά πράγματα, άκουγα συζητήσεις από μηχανικούς και αγωνιζόμενους για λάδια ξύδια λάστιχα αναρτήσεις. Εκεί πρωτοάκουσα για τα Motul (άγνωστα τότε στην Ελληνική αγορά) και την τσουχτερή τιμή τους αλλά και τις υπέροχες ιδιότητές τους.

Από τότε πέρασαν πολλά χρόνια, μεγάλωσα αγόρασα τα δικά μου οχήματα στα οποία έβαζα πάντα Motul. Είχε γίνει στο μυαλό μου κάτι σαν κατεστημένο αυτό το λάδι. Motul και μόνο motul, σε όλα μου τα οχήματα,ακόμα και στο jet ski motul έβαζα.

Πριν από κανα τριάρι χρόνια, μέσα από τις σελίδες άλλου γειτονικού φόρουμ, γνωρίστηκα μ' έναν μηχανικό - βελτιωτή ο οποίος θεωρούσε κορυφαίο λάδι το Torco και το Motul σκουπίδια. Μιλούσε με στοιχεία, δυναμομετρήσεις, μετρήσεις θερμοκρασιών κλπ. Έχω μάθει στην ζωή μου ν' ακούω, οπότε ξέροντας ότι δεν μιλάει στον "αέρα" , αποφάσισα στην επόμενη αλλαγή λαδιών στην χοντρή (GS1200) να βάλω Torco πλήρως συνθετικό. Στο πίσω μέρος του μυαλού μου ήθελα να βρω κάτι που να μην μου αρέσει στα Torco.
Εδώ να πω ότι ο κινητήρας μας είναι εξαιρετικά απλός στην κατασκευή του, δεν βγάζει ένα σκασμό άλογα, όπερ και σημαίνει δεν πιέζεται, οπότε δεν αναπτύσσει ιδιαίτερα μεγάλες θερμοκρασίες κατά την λειτουργία του, γι ' αυτό και παραμένει ελαιοαερόψυκτος. Αυτός είναι και ο λόγος που μπορεί να λειτουργήσει με απλό ορυκτέλαιο χωρίς κανένα πρόβλημα.Τα ημι συνθετικά και τα πλήρως συνθετικά λάδια είναι για κινητήρες που καταπονούν τα λάδια και γενικότερα έχουν αυξημένες ανάγκες για λίπανση.

Στο δια ταύτα τώρα. Άλλαξε η συμπεριφορά της χοντρής, σταμάτισαν τα πάσης φύσεως κροταλίσματα που έχουν όλες οι GS, γλύκαναν οι αλλαγές των ταχυτήτων και γενικότερα έστρωσε πολύ το δούλεμά της.

Χιλιόμετρα πολλά δεν κάνω, αλλά όλα μου τα χλμ είναι σε μεγάλες βόλτες παρέα με άλλες μηχανές. Την Κυριακή που μας πέρασε κάναμε μια μεγάλη βόλτα περίπου 120 μοτο. Η δικιά μου παρέα που ξεκίνησε από Πάτρα έγραψε μέχρι τον τερματισμό 600 κάτι χλμ. Η θερμοκρασία ήταν ελάχιστα πάνω από το 1/3 του δείκτη καθ' όλη τη διαδρομή (κινηθήκαμε αρκετά σε σφιχτό ορεινό στροφιλίκι), όταν στις άλλες GS ήταν πάνω ή αρκετά πάνω από τα 2/3 στον δείκτη. Ήμουν και δικάβαλος.

Ήμουν λάτρης του Motul αλλά από δω και στο εξής μόνο Torco. Στην θέση μου εσείς τι θα κάνατε???

Υ.Γ.

Και τα δύο λάδια ήταν το ίδιο ιξώδες, με το Motul ήθελα 400ml στα 5000 km, με το Torco μετά από περίπου 1000 δεν χρειάζομαι συμπλήρωμα.


(πάλι σεντόνι έγραψα)
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 08-06-2011, 15:44
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι 10W 40

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Θα σας πω την δικιά μου ιστορία και μετά αποφασίζετε, έτσι κι αλλιώς σε φόρουμ είμαστε κι έχει νόημα το να μοιραζόμαστε εμπειρίες και γνώση.

...

(πάλι σεντόνι έγραψα)

Αρκετά ενδιαφέρον...
Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίλογος, θα δείξει, όμως περισσότερες λεπτομέρειες δεν θα έβλαπταν!!!
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 08-06-2011, 15:48
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδι 10W 40

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρκετά ενδιαφέρον...
Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίλογος, θα δείξει, όμως περισσότερες λεπτομέρειες δεν θα έβλαπταν!!!
Δεν κάνω σε κανέναν αντιπαράθεση, άλλωστε όπως είπα οι κουβέντες γύρω από λάδια,λάστιχα είναι το αλατοπίπερο της μοτοκουβέντας. Τώρα όσο για λεπτομέρειες πες μου τι ακριβώς εννοείς να το διευκρινίσω αν το ξέρω.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Λάδι διαφορικού πίσω άξονα SAF-XO OSP xurxes Τεχνικά θέματα διάφορα 11 08-01-2011 16:14


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:02.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!