GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα - DIY

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 27-05-2010, 17:56
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

BMW R 1200 GS service manual - myBike

Το έχεις? αν όχι έχω ένα σε ηλεκτρονικη μορφή αλλα είναι 100μβ σου βάζω τον τιτλο να το κατεβάσεις απο ραπιντσειρ.
Επαναλαμβάνω ότι μάλλον θα τα έχεις αλλά για σιγουριά λέγετε Reprom r1200Gs και είναι iso αρχείο η cdακι η magic iso programm maunt -dismaount κλπ
Free workshop manual download for bmw CD Reprom r1200Gs.iso
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 27-05-2010, 18:07
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη (για να σε πονηρέψω λίγο) ....

Ρίξε μια ματιά στον άξονα και στα γραναζάκια του, μήπως δεις τίποτε περίεργα πατήματα, η μήπως έχει γίνει συστροφή του χωρίς να έχει σπάσει.

Είναι λίγο εξεζητημένο αυτό που σου λέω, αλλά τα έχω δει να γίνονται αυτά.
Ωχ!...τι μου ειπες τωρα!...θα το τσεκαρω φιλε και αν παιζει κατι τετοιο και θελω και αξονα ...τοτε θα παρω το GS στον ώμο θα παρω και ενα μπετονι βενζινη και θα παω στη μαμα Bmw και θα φωτίσω λιγο το χωρο !

.....
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 27-05-2010, 18:11
GEO_K Ο/Η GEO_K βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200GS
Μηνύματα: 7,662
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωχ!...τι μου ειπες τωρα!...θα το τσεκαρω φιλε και αν παιζει κατι τετοιο και θελω και αξονα ...τοτε θα παρω το GS στον ώμο θα παρω και ενα μπετονι βενζινη και θα παω στη μαμα Bmw και θα φωτίσω λιγο το χωρο !

.....
θα μπορουσες επισης αν εχεις ασφαλεια πυρος να το καψεις και να παρεις τα λεφτα η να βαλεις να στο πατησει καποιο φορτηγο... (πολλοι εχουν αποζημιωθει και απο τα δυο...)
αυτα βεβαια γινονται μονο στην ελλαδα δεν ξερω αν πιανει εκει το κολπο
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 27-05-2010, 19:19
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Smile Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
....
πολυ χρησιμα φιλε μου !...και το πρωτο λινκ με τις δυναμεις μαζεμενες!..σε ευχαριστω!...το χω και γω reprom αλλα οσο και αν εψαξα δεν εχει καπου σαν παραγραφο αλλαγη κινητηρα ...μιλαει μονο επιμέρους για την αντικατασταση στα κομματια του αλλα πουθενα για αυτη του ολοκληρου μπλοκ!

...μακαρι να βρω κατι που να περιγραφει μια τετοια αντικατασταση!....εχω επιστοσυνη στο μαστορα που θα με βοηθησει αλλα θα ηθελα και εχω το χρονο να μελετησω προσεχτικα ολα τα βηματα και ισως τι θα πρεπει να προσεξω ... καθοτι ξερουμε οτι η BMW χρησιμοποιεί πολλα εξτρα εργαλεια!
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 27-05-2010, 19:20
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GEO_K Εμφάνιση μηνυμάτων
...

χαχα!...καλο!!!
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 27-05-2010, 20:40
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη (για να σε πονηρέψω λίγο) όπως τα περιγράφεις, η μηχανή πήγαινε με μεγάλη ταχύτητα, το ίδιο πολλές στροφές είχε και ο κινητήρας. Η καταστροφική ζημιά πρέπει να έγινε πολύ απότομα. Στην αεροπορική ορολογία, η κατάσταση αυτή περιγράφεται σαν "sudden stoppage". Όταν ένα ελικοπτεράκι πχ. χτυπήσει κάπου τον έλικά του και αυτός σπάσει και σταματήσει απότομα, η ζημιά αυτή συνεχίζει και σε πολλά άλλα εξαρτήματα που έστρεφαν εκείνη την στιγμή, αλλά φαινομενικά δεν έπαθαν κάτι.

Στην μοτοσυκλέτα για παράδειγμα, αν κόλλησε ο κινητήρας την στιγμή που αυτός έστρεφε τον άξονα μετάδοσης και αυτός είτε σταμάτησε απότομα, είτε λόγω αδρανείας δεν σταμάτησε, αλλά παρέσυρε βίαια τον κινητήρα και του τα έσπασε όλα μέσα, σημαίνει ότι τράβηξε μεγάλο ζόρι, για το οποίο δεν είναι κατασκευασμένος να αντέχει.

Ρίξε μια ματιά στον άξονα και στα γραναζάκια του, μήπως δεις τίποτε περίεργα πατήματα, η μήπως έχει γίνει συστροφή του χωρίς να έχει σπάσει.

Είναι λίγο εξεζητημένο αυτό που σου λέω, αλλά τα έχω δει να γίνονται αυτά.

Σωστο και το παραπανω, αλλα δεν μπορει να ισχυει και το αναποδο? δηλαδη απο την πιθανη ζημια του κινητηρα, να εχει "κληρονομησει" ζημια και ο αξονας πισω? (απο το πολυ ξαφνικο "κρατημα" του κινητηρα δηλαδη)
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 28-05-2010, 00:50
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Sotos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστο και το παραπανω, αλλα δεν μπορει να ισχυει και το αναποδο? δηλαδη απο την πιθανη ζημια του κινητηρα, να εχει "κληρονομησει" ζημια και ο αξονας πισω? (απο το πολυ ξαφνικο "κρατημα" του κινητηρα δηλαδη)
Αυτό ακριβώς λέω. Δεν σταμάτησε απότομα η ρόδα. Ο κινητήρας "σταμάτησε" αλλά ο άξονας έστρεφε εκείνην τη στιγμή. Άρα ο άξονας "φρέναρε" απότομα. Αλλά με τη στροφορμή της ρόδας και του άξονα του ίδιου, "ξέσκισε" και τους κυλίνδρους.
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 28-05-2010, 14:21
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ χρησιμα φιλε μου !...και το πρωτο λινκ με τις δυναμεις μαζεμενες!..σε ευχαριστω!...το χω και γω reprom αλλα οσο και αν εψαξα δεν εχει καπου σαν παραγραφο αλλαγη κινητηρα ...μιλαει μονο επιμέρους για την αντικατασταση στα κομματια του αλλα πουθενα για αυτη του ολοκληρου μπλοκ!

...μακαρι να βρω κατι που να περιγραφει μια τετοια αντικατασταση!....εχω επιστοσυνη στο μαστορα που θα με βοηθησει αλλα θα ηθελα και εχω το χρονο να μελετησω προσεχτικα ολα τα βηματα και ισως τι θα πρεπει να προσεξω ... καθοτι ξερουμε οτι η BMW χρησιμοποιεί πολλα εξτρα εργαλεια!
Έχεις δίκιο, θά το ψάξω Αμερική, αυτοί έχουν τρέλα βάζουν ολόκληρα κατεβατα με τεχνικα.
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 28-05-2010, 18:03
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις δίκιο, θά το ψάξω Αμερική, αυτοί έχουν τρέλα βάζουν ολόκληρα κατεβατα με τεχνικα.

...θα σου ειμουν τρελα υπόχρεος φιλε!
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 01-06-2010, 14:35
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Thumbs up Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2010 ... οταν καποια μερα τα ονειρα γινονται πραγματικοτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
... σε ευχαριστω φιλε! ...το χω και αυτο και αλλα 4 κομματια μεσα στο ebay σε αυτα που παρακολουθω!...
...παιδες τα νεα ειναι καλα !

..εχθες Δευτερα ειχα ρεπο και καθοτι χαλασε η συμφωνια που ειχα σιγουρη και εψηνα εδω και 2 βδομαδες...πηρα το τηλεφωνο ανα χειρας και αρχισα τις συνεντευξεις απο διευθύνσεις που εχω μαζεψει τις τελευταιες μερες χτενιζοντας το ιντερνετ !... μεσα σε ολους και ενας τυπας που εμπορευται ανταλακτικα της BMW στο Rottenburg κοντα στη Στουτγκαρδη τα ειπαμε λιγο και τελικα ολα δειχνουν οτι ηρθαμε σε συμφωνια!... ζητουσε 1990+οδοιπορικά ...για κινητηρα χωρις τα παρελκομενα του 2005 μοντελο με 3.000 χιλιομετρα παρακαλω!...σχεδον νεογεννητο! ...τον ειχα στειλει και την περασμενη εβδομαδα email με καποιες ερωτησεις για το μπορει να μου πιστοποιήσει τα χιλιομετρα αλλα μεσα στα δεκαδες που εστειλα και ελαβα και έχοντας το μυαλο μου στο τυπο απ το Krefeld ... παρεληψα να το τσεκαρω!...τελικα μου στειλε δελτιο αγορας και TÜV Βericht και του κανα αντιπρόταση γιατι το ειχε το μοτορι και στο ebay!

...το λοιπον δεχτηκε την προσφορα μου στα 1800 και τηλεφωνικα ειπαμε συν 80 οδοιπορικά! ... με συμβουλη δικηγόρου που ειναι πελατης μου ... του ζητησα ακομα ενα χαρτι που θα γραφει οτι εχω 40 μερες προθεσμια να του το στειλω πισω χωρις να πληρωσω μεταφορικα και 6 μηνες εγγύηση που υποχρεουτε να δωσει σαν μαγαζι, σε περιπτωση που εντοπίσω καποιο προβλημα και δεν μου το αρνήθηκε!...με το που παραλαμβανω το email στελνω έμβασμα με τα ευρα ... μπορει και σημερα κιολας ...

...και περιμενω τον "ταχυδρομο"!...πιστευω τελος της αλλης εβδομαδας να χω το πακετο!

...εδω! και για οσο καιρο το καρατησει το ebay μπορειτε να τσεκαρετε το νεο μελος της οικογένειας!...ανυπομονώ να το δω μπροστα μου!...και αφου το βαλω πανω να ακουσω την καρδια του να χτυπα!

...

...



Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 15-06-2013 at 17:06.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πανευρωπαικη εγγυηση-Μυθος η πραγματικοτητα; georgekostas Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 7 31-10-2009 13:58
Οταν οι δημοσιογραφοι γινονται ''ρομπα'' georgekostas Διάφορα 8 16-10-2009 20:53
Ταξίδι Βαυαρία-Αλπεις ekatontarxos Ταξίδια στο εξωτερικό 64 17-09-2009 10:03
Οχι sms οταν οδηγουμε... georgekostas Διάφορα 17 19-08-2009 13:55
Η μερα της κρισης wolferin Ανέκδοτα 8 23-03-2009 02:35


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!