GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Υγεία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-01-2012, 09:33
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ 25 ΧΡΟΝΙΑ
ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΠΝΙΖΩ ΤΟΝ ΜΙΝΙ ΝΑΡΓΙΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-01-2012, 10:12
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

ειμαι καπνιστης εδω και 12χρονια και εδω και 1 1/2 μηνα κανω μονο ηλεκτρονικο με νικοτινη 6mg...!!! ειναι σαν να κανεις αργιλε...

τις 2 πρωτες μερες ειχα ενα ελεφρυ βηχα...αλλα απο εκει και περα ολα οκ...
γνωμη μου αν το συντηρης και καλα...δλδ προσεχεις καυστηρες και μπαταρια...και πιο οικονομικο ειναι και πιο βολικο και προπαντων ειναι καλυτερο (δεν ξερω αν ειναι εντελως ακυνδινο) για εσενα και τους γυρω σου...

ειμαι απο αυτους που δεν θελουν να το κοψουν απλα θελουν αν γινεται να κανουν λιγοτερο κακο στον εαυτο τους και να μην ενοχλουν τους γυρω τους...!!!

αλλωστε δεν ειναι μεσω για να κοψεις το τσιγαρο...μιας και η συνηθεια του χεριου σου μενει (που αυτη για μενα ειναι η δυσκολοτερη να κοπει)...!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 19-01-2012, 10:48
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

Καπνιστής εδώ και 13 χρόνια,
ατμιστής εδώ και 20 ημέρες.
Ξεκίνησα με τα 16mm νικοτίνη, τώρα είμαι στα 11mm και συνδυασμό γεύσεων Cigar & Red Bull.
Σε αυτές τις 20 ημέρες, μου πέρασε από το μυαλό να ανάψω τσιγάρο 2 φορές αλλά η ιδέα έσβησε εν τη γεννέση της.
Πολύ ικανοποιημένος με την αίσθηση πληρότητας που μου δίνει στη γεύση και στον εθισμό μου.
Θέλω κάποια στιγμή να αποτελέσει το εργαλείο για να διακόψω τελείως αυτή την κακιά συνήθεια.
Οικονομικά μάτωνα με το κανονικό τσιγάρο (300 ευρώ τον μήνα-καπνίστρια και η γυναίκα μου), ενώ τώρα χρειαζόμαστε περίπου 50 ευρώ και οι δύο.

Όπως είπε και ο asostios δεν ξέρω αν και πόσο ζημιά μου προκαλεί αλλά αυτό που ξέρω είναι πως σε εμένα έχει λειτουργήσει πολύ ευεργετικά και θα συνεχίσω να ατμίζω μέχρι να καταφέρω να το κόψω τελείως.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 19-01-2012, 10:54
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

Δεν εχω βαλει ποτε τσιγαρο στη ζωη μου και ειμαι πολυ περηφανος γι αυτο.

Προσωπικα πιστευω οτι το τσιγαρο το ξεκιναει καποιος για φιγουρα και τιποτα αλλο. Αυτο το "εχω προβληματα και ξεσπαω καπνιζοντας" μου φανταζει τουλαχιστον γελοια δικαιολογια. Υπαρχουν αλλα πολυ πιο υγιεινα πραγματα να ξεσπασεις, οπως βγες εξω και τρεχα, πηγαινε γυμναστηριο, κλπ.

Για μενα τα ηλεκτρονικα τσιγαρα ειναι ημιμετρα. Θες να κοψεις το τσιγαρο; Το κοβεις μαχαιρι. Τελος. Τσιχλες, ηλεκτρονικα τσιγαρα και αλλα τετοια ειναι ημιμετρα.

Κοψτε το τσιγαρο παιδια. Μετα τον γαμπρο μου που "χαθηκε" (καπνιζε κι αυτος, αλλα δεν πηγε απο τσιγαρο) κινδυνευω να χασω και τον θειο μου, απο καρκινο των πνευμονων. Κι αυτος ηταν φανατικος καπνιστης (παλια μπορει να καπνιζε και 3-4 πακετα την ημερα!!!!)
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 19-01-2012, 15:47
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω βαλει ποτε τσιγαρο στη ζωη μου και ειμαι πολυ περηφανος γι αυτο.

Προσωπικα πιστευω οτι το τσιγαρο το ξεκιναει καποιος για φιγουρα και τιποτα αλλο. Αυτο το "εχω προβληματα και ξεσπαω καπνιζοντας" μου φανταζει τουλαχιστον γελοια δικαιολογια. Υπαρχουν αλλα πολυ πιο υγιεινα πραγματα να ξεσπασεις, οπως βγες εξω και τρεχα, πηγαινε γυμναστηριο, κλπ.

Για μενα τα ηλεκτρονικα τσιγαρα ειναι ημιμετρα. Θες να κοψεις το τσιγαρο; Το κοβεις μαχαιρι. Τελος. Τσιχλες, ηλεκτρονικα τσιγαρα και αλλα τετοια ειναι ημιμετρα.

Κοψτε το τσιγαρο παιδια. Μετα τον γαμπρο μου που "χαθηκε" (καπνιζε κι αυτος, αλλα δεν πηγε απο τσιγαρο) κινδυνευω να χασω και τον θειο μου, απο καρκινο των πνευμονων. Κι αυτος ηταν φανατικος καπνιστης (παλια μπορει να καπνιζε και 3-4 πακετα την ημερα!!!!)
Μπραβο σου που δεν καπνιζεις, και μακαρι να μην καπνισεις ποτε...

Το καπνισμα καποιοι δεν το ξεκινησαμε απο μαγκια...απλα ετυχε (σε ηλικια 20ετων μεχρι τοτε δεν ηθελα ουτε καν να το δοκιμασω) και
προσωπικα μπορω με βεβαιοτητα να πω οτι μου αρεσει και πολυ μαλιστα και για αυτο προς στιγμη δεν σκεφτομαι να το κοψω...ειναι μια παρεα με καποιες συνηθειες...δλδ καφε, φαι, ποτο...

το εκοψα για ενα διαστημα 1 1/2 χρονου χωρις να βαλω τσιγαρο στο στομα μου...μετα το ξεκηνησα κανονικα και παλι...

δεν παροτρινω κανεναν μα κανεναν να το ξεκινησει μιας και δεν χανει τιποτα σημαντικο...αλλα οταν το ξεκινησεις τοτε καποια πραγματα ειναι δεδομενο (σχεδον) οτι θα τα κανεις με το τσιγαρο παρεα...

για μενα ειναι παρεακι καλο, γινεται κακο οταν το παραεκανα και εκανα 2 πακετα την ημερα τοτε ηταν που τι εκοψα για 1 1/2 χρονο...απο τον καιρο που το ξαναξεκηνησα τα τσιγαρα μου ηταν ουτε πακετο την ημερα (οχι οτι ειναι λιγο) και τελικα ειδα οτι απο αυτα τα μισα ηταν τα ονομαζομενα (απο εμενα) χαζοτσιγαρα...
αρα τι θελω...2-3 τσιγαρα με τον καφε μου, 1 τσιγαρακι μετα το φαι και οσο για το ποτο οσο πινω θα θελω τσιγαρο (οποτε εκει δεν μπορω να το προσδιορισω) ευτυχως δεν πινω πλεον συχνα...
το κακο με το τσιγαρο περα απο την υγεια ειναι οτι αμα θελεις μια τζουρα το αναβες και επρεπε να το κανεις ολο...με το ηλεκτρονικο τραβας 2-3-5 τζουρες και το αφηνεις...
αρα για εναν καπνιστη...ειναι ημιμετρο μεν αλλα καλυτερο απο το τσιγαρο δε...προσωπικα με ενα λαδακι 20ml 6mg νικοτινης, περναω ενα μηνα...αρα ειμαι οκ θελω να πιστευω...

ξαναλεω κανενας μα κανενας να μην δοκιμασει τσιγαρο δεν χανει τιποτα...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 19-01-2012, 15:54
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

Στέργιο ο αδερφός μου κάπνιζε τρία πακέτα την ημέρα,το έχει ξεκινήσει 2 μήνες και τα πάει πολύ καλά.Μου έκανε δώρο ένα και πριν 20 μέρες και παρόλο που κάπνιζα λίγο(5 ως 10 τσιγάρα την μέρα)δεν καπνίζω καθόλου.Και όχι μόνο αυτό,δοκίμασα να καπνίσω πριν λίγες μέρες και μου έφερε αηδία.Ξέρω ότι υπάρχει και ένα σχετικό forum για ατμιστές όπως αυτόαποκαλουνται,κοίταξέ το.Η επιλογή δική σου.

Last edited by MARK; 19-01-2012 at 15:55.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 19-01-2012, 16:24
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

Μετα απο πολλα χρόνια καπνιστης......το ατμισα πριν ενάμιση μήνα και απο την δεύτερη ημέρα χωρίς νικοτίνη....
Εδώ και μια εβδομάδα,έχω σταματήσει να το παίρνω εκτός σπιτιού και ατμιζω ελάχιστα....
Για μένα ήταν ένας ωραιος τρόπος να κοψω το τσιγάρο....
Αυτο που ανέφερε ένας φίλος για την συνήθεια του χεριού είναι πολυ σωστό....και ελπίζω όσοι ξεκίνησαν το ηλεκτρονικό τσιγάρο,να το κόψουν και αυτο...
Να μην μας ζαλίσει και ο αντιπαθητικος αντικαπνιστης....στους καφέδες της τεταρτης
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 19-01-2012, 16:39
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που ανέφερε ένας φίλος για την συνήθεια του χεριού είναι πολυ σωστό....και ελπίζω όσοι ξεκίνησαν το ηλεκτρονικό τσιγάρο,να το κόψουν και αυτο...
η αληθεια ειναι απο οτι λενε η εξαρτιση απο την νικοτινη ειναι σχετικα ευκολο να την προσπερασεις...
αυτο το παλιοχερο που εχει μαθει να κανει την κινηση στο πακετο, κινηση να αναψει και το παφα πουφα...δεν ειναι καθολου ευκολο...!!!

παντως οτι εμεις (οι καπνιστες) ξεγελιομαστε και μαλλον δεν κανουμε τοσο κακο στην υγεια μας...
και απο την αλλη μπορουμε και να μην ενοχλουμε τους μη καπνιστες...γιατι με τους αντικαπνιστες δεν μπορεις να κανεις και πολλα, αν δεν μας βαλουν σε ενα μπουντρουμι δεν θα ησυχασουν αυτοι...

μαλλον ειναι μια ειδους χρηση τομη...!!!


αλλα εγω δεν θελω να κοψω το καπν/ατμισμα...!!!

Last edited by asotosios; 19-01-2012 at 16:42.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 19-01-2012, 16:45
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

Το χρησιμοποιώ 10 ημέρες. Από το ένα πακέτο που κάπνιζα έπεσα στο μισό. Δεν χρησιμοποιώ υγρή νικοτίνη. Στην Ευρωπαική Ένωση είναι απαγορευμένη.
Ευελπιστώ σε κάνα μήνα να το κόψω τελείως. Καλή επιτυχία.......
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 19-01-2012, 21:57
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

Στον καφέ της 28/12,
ο ntinopoulos μου έφερε το καινούριο μου ηλ. τσιγάρο.

Από την Πέμπτη 29/12 έως σήμερα,
δεν ξαναάναψα κανονικό τσιγάρο.

Δεν χρησιμοποίησα καθόλου υγρό γεμίσματος με νικοτίνη
και το "ζόρι" μου κράτησε 48 ώρες !





Καλή δύναμη σε όποιον το αποφασίσει !!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΔΙΣΚΟ TOURATEC H' THS BMW ANASTAZ Τεχνικά θέματα διάφορα 44 17-12-2011 01:36
ΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ Xanthi Ανέκδοτα 6 15-12-2010 23:29
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΘΕΜΑ MARK Χιούμορ 12 07-12-2010 01:55
ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΛΑΔΙΩΝ basilis76 Τεχνικά θέματα διάφορα 34 24-11-2010 10:55
ΧΡΗΣΙΜΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ Alext Χιούμορ 2 05-09-2009 10:18


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!