GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Ένδυση

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 30-03-2013, 02:55
vag990 Ο/Η vag990 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Naousa
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

εφόσον το θέμα το άνοιξα εγώ... και εγώ μίλησα με νούμερα σε ευρώ...
να ξέρεις φίλε Σπύρο πως είμαι από αυτούς που κρατάνε όσο πάει τον εξοπλισμό τους. π.χ το χειμερινό μου μπουφάν κοντεύει να κλείσει 10 χρόνια ζωής σε 2-3 μήνες! Είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως το φθηνό το πληρώνεις 2 φορές.

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν διαφωνώ μαζί σου. Σε κάποια πράγματα όμως (π.χ κράνος) η τιμή τις περισσότερες φορές είναι σε άμεση συνάρτηση με την ποιότητα/ασφάλεια/άνεση.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 30-03-2013, 08:28
spyrakos35 Ο/Η spyrakos35 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: fjr1300a
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vag990 Εμφάνιση μηνυμάτων
........
να ξέρεις φίλε Σπύρο πως είμαι από αυτούς που κρατάνε όσο πάει τον εξοπλισμό τους. π.χ το χειμερινό μου μπουφάν κοντεύει να κλείσει 10 χρόνια ζωής σε 2-3 μήνες! Είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως το φθηνό το πληρώνεις 2 φορές.
αγαπητέ,

δεν είπα να πάρει κάποιος "noname" εξοπλισμό... με την καμμία όμως.... και ναι, συνήθως, το φτηνό το πληρώνεις δύο φορές (όχι πάντα αλλά είναι άλλη κουβέντα αυτό)
λέω το εξής
η "χ" εταιρεία πριν 2-3 χρόνια εβγαλε το κορυφαίο της (τότε) μπουφάν (ή ένα πολύ καλό μπουφάν αν θες) το οποίο σήμερα επειδή έχει αντικατασταθεί κυκλοφορεί στην αγορά σε τιμές ξεφτίλα....
όπως το βλέπω εγώ, η διαφορά στην τιμή μεταξύ του κορυφαίου του 2010 και του κορυφαίου σήμερα δεν δικαιολογείται...
εντάξει, θα είναι λίγο πιο άνετο, ίσως να έχει και καλύτερους αεραγωγούς, να έχει κάποια κολπακια παραπάνω αλλά απο κει και πέρα και σε ότι αφορά στην ασφάλεια (το οποίο είναι και το κυρίως ζητούμενο), είναι πάνω κάτω στο ίδιο level (αν όχι στο ίδιο)...
επομένως η διαφορά είναι, τρόπω τινά, τζάμπα λ7 τα οποία θα μπορούσαν να "επενδυθούν" αλλού....


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vag990 Εμφάνιση μηνυμάτων
......
Σε κάποια πράγματα όμως (π.χ κράνος) η τιμή τις περισσότερες φορές είναι σε άμεση συνάρτηση με την ποιότητα/ασφάλεια/άνεση.
για τα κράνη, ναι, θα δεις διαφορες μεγάλες και ουσιαστικές στα μοντέλα....
πχ, shoei xr1000 και shoei xr1100 (ιδία πείρα, τα είχα και τα δύο)... μεγάλη διαφορά στα πάντα όλα, που δικαιολογεί στο ακέραιο την διαφορά τιμής....
δεν αναφέρθηκα εξαρχής καθόλου σε κράνη μιας και το τοπικ αφορά σε μπουφάν....

Last edited by spyrakos35; 30-03-2013 at 08:29.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 19-05-2013, 22:02
vag990 Ο/Η vag990 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Naousa
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

επανέρχομαι στο θέμα για να ενημερώσω πως δεν κατάφερα να κάνω "ζωντανή σύγκριση" των 2 μπουφάν αλλά τελικά επέλεξα το Revit Sand 2. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από την αγορά μου αν και σίγουρα στις πολύ ψηλές θερμοκρασίες δεν θα είναι αρκετά δροσερό όσο ένα καλοκαιρινό μπουφάν. Ίσως ο προκάτοχός του να είναι πιο δροσερό μιας και στο στήθος έχει μεγαλύτερα ανοίγματα.
Πάντως μου άρεσε πάρα πολύ το στρώσιμό του επάνω μου... ειδικά σε σχέση με το παλιό Colori που είχα!
Για όσους δεν μπορούν να δοκιμάσουν το συγκεκριμένο μπουφάν πριν το αγοράσουν να σημειώσω πως ο πίνακας με τα μεγέθη όπως τα δίνει η Revit είναι απόλυτα αξιόπιστος. Σε μένα δούλεψε άριστα.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 05-06-2013, 17:03
alpap Ο/Η alpap βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2012
Περιοχή: B. Ellada
Μoto: BMW G650GS
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Τώρα πήρα χαμπάρι το θέμα αυτό. αν και ήξερα ότι θα βγει στο Sand 2 "χτύπησα" με 199Ε το Δεκέμβρη το Sand 1... To χειμώνα με θερμοκρασίες 5-6 βαθμούς σε επαρχιακό δίκτυο και ταχύτητες μάξιμουμ 100-110χλμ/ωρα δεν καταλάβαινα τίποτα από κρύο κτλ...από μεσα φορούσα κοντομάνικο.

Τώρα που καλοκαίριασε εβγαλα και τη θερμικη επένδυση και την αδιάβροχη. Σε επαρχιακό δίκτυο και σε αυτοκινητόδρομο είναι μια χαρά δροσερό ακόμα...μιλάμε για οδήγηση μεσημεριανές ώρες και θερμοκρασίες 28-29 βαθμούς -υπο σκια. Στην πόλη όμως με τις ίδιες θερμοκρασίες ιδρώνεις. Βεβαια το Sand δε νομιζω οτι η Revit το πλασάρει το μπουφαν καθημερινής χρήσης, ασχετα που κάποιοι το φοράμε πρωι μεσημερι βραδυ κάθε μερα...

Πάντως και το Revit Air που το δοκιμάσα σε παρόμοιες συνθήκες, μπορεί να είναι πολυ πιο δροσερό από το Sand αλλά και με αυτό ιδρώνεις έστω και λιγότερο. το κακο ομως με το καλοκαιρινό διάτρητο είναι ότι ενώ εισαι ιδρωμένος αφήνει πολυ αέρα και περνάει και σε χτυπάει άσχημα...
Βράδυ πάντως το Sand φοριέται άνετα και εντός πόλης.

Αν βρω πουθενά στην ίδια τιμή το νούμερό μου θα πάρω άλλο ένα σε διαφορετικό χρώμα.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 14-09-2013, 23:41
axinos Ο/Η axinos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Εγώ είμαι ανάμεσα στο sand 2 και σε αυτό:
Rev'IT Outback (χρώματα)
Έχει πολύ καλή τιμή και δεν κατάφερα να εντοπίσω ουσιαστικές διαφορές με το sand 2 , πέραν από τους περισσότερους αεραγωγούς και την πίσω αδιάβροχη τσέπη που έχει το sand...
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να είναι ζεστό και αδιάβροχο.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 16-09-2013, 15:37
vag990 Ο/Η vag990 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Naousa
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από axinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είμαι ανάμεσα στο sand 2 και σε αυτό:
Rev'IT Outback (χρώματα)
Έχει πολύ καλή τιμή και δεν κατάφερα να εντοπίσω ουσιαστικές διαφορές με το sand 2 , πέραν από τους περισσότερους αεραγωγούς και την πίσω αδιάβροχη τσέπη που έχει το sand...
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να είναι ζεστό και αδιάβροχο.
εάν μπορείς να τσεκάρεις την ποιότητα της αδιάβροχης επένδυσης. Εάν του Outback είναι ίδια με αυτή του Sand 2 τότε να είσαι σίγουρος για το πόσο αδιάβροχο είναι. Έτυχε να πέσω σε καταιγίδα και έφαγα πάααααρα πολύ νερό και τα μοναδικά που έμειναν πάνω μου στεγνά ήταν το κεφάλι μου (Shoei XR1100) και το πάνω μέρος του σώματος μου (Revit Sand 2).
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 16-09-2013, 18:02
axinos Ο/Η axinos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Την άλλη εβδομάδα θα πάω να τα δω από κοντά και τα 2 και να τα συγκρίνω. Όσον αφορά το κεφάλι μπορώ να είμαι ήσυχος (και εγώ το XR1100 έχω ).
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 16-09-2013, 18:42
nikosgs Ο/Η nikosgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Byronas
Μoto: GSA
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Ρε παιδια μια βοηθεια! Ψαχνω να βρω στην αθηνα μαγαζι να εχει το revit sand 2 ! Και δεν το εχει σε 3-4 μαγαζια + γιασσαρης που ρωτησα. Κανεις καμια ιδε;; Θελω ν το δοκιμασω για να νουμερα βασικα γιατι ειμαι μεταξυ medium -large!


Σεντ φρομ αιφον
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 16-09-2013, 20:25
axinos Ο/Η axinos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Και εγώ στο Γιάσσαρη ήλπιζα να τα βρω...
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 16-09-2013, 20:28
nikosgs Ο/Η nikosgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Byronas
Μoto: GSA
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από axinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ στο Γιάσσαρη ήλπιζα να τα βρω...
Δυσκολααα! Προχθες που περασα μου ειπε τελος του μηνα περιμενει παραλαβες να επαιρνα τηλ απο βδομαδα.. Αλλα ρε παιδι μου ελεος.. Ολοκληρος αποκλειστικοσ αντιπροσωπος στην ελλαδα και να μην εχει ενα μπουφαν για δοκιμη ;;


Σεντ φρομ αιφον
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!