GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 31-01-2010, 09:22
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παλληκάρια! καλά όλα αυτά και τα έχω κι εγώ...
Αλλά για την εκδρομή και το Σ-Κ.
Αμα την μηχανή την έχεις και για καθημερινές μετακινήσεις στη δουλειά και στην πόλη δεν βολεύουν.
Η γυναίκα μου το ίδιο γκρινιάζει πάντως, είτε καθαρίζει παπούτσια και παντελόνια, είτε μπότες και αδιάβροχα
άρα θα προτιμήσω τη λύση του giorgos_gs
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε "ερμηνευτή του manual" - Gemara που το βρήκες το αδιάβροχο με τις τιράντες ??????
Πλάκα πλάκα φοβερή ιδέα!
...και δε με λέτε? βγαίνει εύκολα και γρήγορα αυτό το συνολάκι? γιατί με όλα αυτά άμα είναι να τα βάζω και να τα βγάζω πρωί-απόγευμα στο τέλος θα γίνω.. στριπτιτζού!
Γιατρέ μου, όταν την προηγούμενη βλέπω ότι το μετεωρολογικό δίνει έστω και ψιχάλα, ή ψυχανεμίζομαι εγώ ότι μπορεί να βρέξει, την επομένη φοράω το παντελόνι, τις μπότες και στην μπαγκαζιέρα έχω το αδιάβροχο, για να μην κάθομαι και περιμένω με τους συνάδελφους μηχανόβιους κάτω από τις γέφυρες όταν αρχίζει η βροχή!

Τις μπότες τις έχω συνηθίσει τόσο πολύ πάνω στη μηχανή που αν τυχόν καμμιά φορά πάω κάπου με το "σκαρπίνι" ή το "σπορτέξ", έχω το αίσθημα ότι είμαι ξυπόλυτος...

Σε πολιτισμένες χώρες του εξωτερικού, στο Βέλγιο πχ που έζησα κάμποσα χρόνια και στις περίχωρες όπου ταξίδεψα, δεν υφίσταται το πράμα: αναβάτης χωρίς πλήρη εξοπλισμό πάνω στη μηχανή, ούτε στο πιο απομακρυσμένο χωριουδάκι δεν το βλέπεις το θέαμα. Δεν υφίσταται όχι γιατί φοβούνται μην τους πούνε τίποτε, μην τους χλευάσουν, μην τους γράψει η αστυνομία, μην πέσουν και χτυπήσουν, αλλά απλά γιατί δεν το ξέρουν και δεν το έχουν δει ποτέ, αναβάτη χωρίς κράνος, γάντια, δερμάτινα και μπότες. Οπότε δεν έχουν και τα προβλήματα του τύπου, "μαυρίζουν τα χέρια μου από τα (παλιο)γκρίπ της BMW, "o boxer μου καίει τα πόδια και τις γαμπούλες μου όταν φοράω βερμούδα μες την πόλη", ή "η ζελατίνα είναι χαμηλή και ο αέρας με ενοχλεί στο πρόσωπο"...

Όντως παίρνει "χρόνο" η διαδικασία βάλε βγάλε, αλλά σίγουρα θα πάρει λιγότερο χρόνο από τυχούσα ανάρρωση σε περίπτωση γδαρσίματος του μπουτιού, της γάμπας ή σπάσιμο του αστραγάλου, αν σε πετάξει κάτω κάποιος/α από τις εκατοντάδες ηλίθιους/ες που δυστυχώς κυκλοφορούν ανάμεσά μας με το κινητό στο αυτί...

Το αδιάβροχο με τις τιράντες είναι το μοντελάκι "Tourance" της BMW, είναι κανονικό παντελόνι με επένδυση και προστασία στα γόνατα και στους γοφούς και μου το δώσαν από την BMW μαζί με το τιραντοσύστημα και μένα και της γυναίκας μου. Όλα δε τα παντελονάκια της BMW έχουν ένα μεγάλο φερμουάρ πίσω τους για να κουμπώνουν οι τιράντες αυτές ή το μπουφάν που διαθέτει αντίστοιχο και έτσι να μην μπάζει. Οι μποτούλες που βλέπεις είναι οι AllRound, όπου έχουν δοκιμασθεί σε καμμιά δεκαριά χιλιόμετρα περίπατο την ημέρα, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, όπως και γω δεν έχω πρόβλημα να τις φοράω στην καφετέρια πχ και να μου χαλάει το "στάιλ" που λέει και γιός μου!

Εν κατακλείδι καθημερινώς και μες την πόλη - όχι μόνο το ΣΚ - κάνω αυτήν την διαδικασία, δυστυχώς όχι το καλοκαίρι όμως μέσα στην Αθήνα, όπου το παντελόνι είναι δυσβάσταχτο!

ΥΓ. Πάντως επειδή είμαι και γω λιγάκι υπέρ του "στάιλ" για την εμφάνιση της μηχανής, αν είναι να βάλεις λασπωτήρα (και δεν έχεις σκοπό να την πας ποτέ σε λάσπη τη μηχανή για να μην στομώσει), βάλε τον καρμπονάτο, είναι πολύ μούρη!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 01-02-2010, 00:47
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200

Υποκλίνομαι φίλε Γιώργο!!
Για λασπωτήρα το ξεκίνησα, λασπωτήρα με.. τιράντες με βλέπω να αγοράζω! (με άρεσε η ιδέα)
Όσο για τα υπόλοιπα ασφαλώς και έχεις δίκιο, ο σωστός ρουχισμός είναι πάντα απαραίτητος , αλλά ομολογώ πως έχω εκ γενετής.. προβληματάκι με την πλήρη συμμόρφωση .
Ετσι βράχηκα κάποιες φορές αλλά έμαθα πολλά όμως για το πως φτιάχνονται οι γέφυρες και έκανα και ενδιαφέρουσες συζητήσεις από κάτω
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 02-02-2010, 12:37
Alfa7 Ο/Η Alfa7 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Μoto: BMW R? - DRZ Motard-YP400
Μηνύματα: 643
Προεπιλογή Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200

Αν πιάνει το χεράκι σου και έχεις και όρεξη μπορείς άνετα να φτιάξεις ένα μόνος σου με ελάχιστα €.
Το μυστικό λέγεται σωλήνας Φ200 αποχέτευσης.
Το υλικό που είναι φτιαγμένοι οι σωλήνες αυτοί είναι είδος πλαστικού που δεν επηρεάζεται από φως και χημικά και επιπλέον είναι πάρα πολύ εύπλαστο (άν ζεσταθεί το κάνεις ότι θές...).
Εγώ έχω φτιάξει στη GS ένα πίσω φτερό που το έχω 5 χρόνια τώρα και δεν έχει πάθει τιποτα απολύτως.
Άριστη προστασία και οπτικά δεν καταλαβαίνεις τίποτα για τη προέλευση του υλικού...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 02-02-2010, 13:13
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alfa7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πιάνει το χεράκι σου και έχεις και όρεξη μπορείς άνετα να φτιάξεις ένα μόνος σου με ελάχιστα €.
Το μυστικό λέγεται σωλήνας Φ200 αποχέτευσης.
Το υλικό που είναι φτιαγμένοι οι σωλήνες αυτοί είναι είδος πλαστικού που δεν επηρεάζεται από φως και χημικά και επιπλέον είναι πάρα πολύ εύπλαστο (άν ζεσταθεί το κάνεις ότι θές...).
Εγώ έχω φτιάξει στη GS ένα πίσω φτερό που το έχω 5 χρόνια τώρα και δεν έχει πάθει τιποτα απολύτως.
Άριστη προστασία και οπτικά δεν καταλαβαίνεις τίποτα για τη προέλευση του υλικού...


Αν θέλεις,

βάλε μερικές φωτογραφίες, για να δούμε την ιδέα ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 06-02-2010, 10:18
Alfa7 Ο/Η Alfa7 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Μoto: BMW R? - DRZ Motard-YP400
Μηνύματα: 643
Προεπιλογή Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200

Sorry που άργησα αλλα...
Αυτή είναι η πατεντα
.... απλή, πλήρως αποδοτική και με κόστος μηδεν...
Attached Images
File Type: jpg DSCN1309.jpg (90.2 KB, 131 views)
File Type: jpg DSCN1314.jpg (92.1 KB, 123 views)
File Type: jpg DSCN1316.jpg (91.5 KB, 118 views)
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 06-02-2010, 10:21
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alfa7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry που άργησα αλλα...
Αυτή είναι η πατεντα
.... απλή, πλήρως αποδοτική και με κόστος μηδεν...

Μπραβο ρε Στελιο με τις ΠΑΤΕΝΤΕΣ!!!!!!




ΤΟ ειχα δει στο μοτορι τοy και νομιζα οτι ηταν after market.....
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 29-05-2010, 16:20
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200

Μετά από καθοδήγηση του κ. Σαββίδη πήγα σε κατάστημα που κάνει πλαστικά τμήματα για μηχανές, όπου θα με καλέσει από εβδομάδα(2/6/10 ) για να πάω να ξεκινήσουμε την κατασκευή του. Από ότι κατάλαβα θέλει πολλές ώρες και υπομονή για να πραγματοποιηθεί . Για να καταλάβετε όλοι θα είναι κάτι σαν το μπροστινό φτερό αλλά στην πίσω ρόδα. Όταν ξεκινήσουμε θα ανοίξω καινούργιο θέμα για τις λεπτομέρειες. αν κάποιος έχει κάποια ιδέα πάνω στο θέμα θα μας ενδιέφερε.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 30-05-2010, 02:30
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200

επειδή κι εγω ψάχνω λασπωτήρα μάλλον καταλήγω σε αυτόν εδώ που πριν λίγες ημέρες τον έφερε το motoraid, δεν είναι carbon και το κόστος 97euro, τι λέτε κι εσείς?
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 30-05-2010, 02:30
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή κι εγω ψάχνω λασπωτήρα μάλλον καταλήγω σε αυτόν εδώ που πριν λίγες ημέρες τον έφερε το motoraid, δεν είναι carbon και το κόστος 97euro, τι λέτε κι εσείς?
sorry δεν έδωσα site:
Eσωτερικό φτερό Boxer-Design BMW R 1200 GS/Adv. όλα τα μοντέλα by: Boxer-Design - MotoRAID
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 30-05-2010, 10:07
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200

Φαίνεται πολύ ωραίος αλλά δεν θα προστατεύει όπως θα θέλαμε!!!, αυτό που αναφέρω παραπάνω θα εφάπτεται στην πίσω ρόδα όπως κάνει το μπροστινό φτερό. Έτσι θα πετάει αμελητέες ποσότητες νερού και στα πόδια μάλλον καθόλου. Όποιος έχει υπομονή από εβδομάδα θα ξέρω καλύτερα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Aνταλλακτικα για R-1200 GS george81 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 31 30-11-2012 22:57
ACRAPOVIC για R-1200 GS george81 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 9 22-01-2010 23:09
ABS: Βήμα μπροστά ή πίσω; riko46 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 6 12-10-2009 15:32
Tips για 1200 GS KostasGS Τεχνικά θέματα διάφορα 19 05-07-2009 10:32
Βαση για Gps για BMW 1200 RT georgekostas Πλοήγηση - Hardware και Software 2 26-05-2009 11:47


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!