GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Ένδυση

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 17-09-2013, 01:15
n.l Ο/Η n.l βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
Μoto: BMW R1200GS '08- Vstrom DL 650 K7 τούμπανο-Piaggio xevo 250-Fiddle 125
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από axinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είμαι ανάμεσα στο sand 2 και σε αυτό:
Rev'IT Outback (χρώματα)
Έχει πολύ καλή τιμή και δεν κατάφερα να εντοπίσω ουσιαστικές διαφορές με το sand 2 , πέραν από τους περισσότερους αεραγωγούς και την πίσω αδιάβροχη τσέπη που έχει το sand...
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να είναι ζεστό και αδιάβροχο.
K εγώ επειδή ψάχνομαι πολύ αυτό τον καιρό κ για μπουφάν κ για παντελόνι,έχω το ίδιο δίλημμα outback ή sand2 όπως και εάν μία στολή για όλα ή δύο,καθεμία για τον καιρό της,κλίνω για το μπουφάν στο outback μιας και τα 5 τελευταία χρόνια έχω 4εποχών(bering newton) χωρίς ποτέ να δοκιμάσω πλήρως καλοκαιρινό αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος οπότε θα συνεχίσω στα 4εποχών μιας και πραγματικά βολεύουν.Εκεί που έχω μπερδευτεί είναι στα παντελόνια.Της revit χαμηλά είναι σαν τσουβάλια οπότε καταλήγω στα dainese που είναι πιο slim χαμηλά και είμαι ανάμεσα στο d-system και το tomsk όπου το πρώτο έχει αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση αλλά έχει τη light θερμική επένδυση κολλημένη πάνω της,τη βγάζεις λοιπόν και γίνεται καλοκαιρινό μιας και έχει μεγάλα πάνελ εξαερισμού αλλά πόσο ζεστό θα είναι και το δεύτερο έχει κανονική αφαιρούμενη θερμική επένδυση αλλά η αδιάβροχη είναι κολλημένη πάνω στο παντελόνι και έτσι τα δύο φερμουάρ που έχει στους μηρούς για εξαερισμό δε πιστεύω να κάνουν πολύ δουλειά στη ζέστη.Αν κάποιος έχει κάποιο από αυτά ας βοηθήσει λίγο.... ,από spidi δεν έχω ιδέα και εδώ αν κάποιος μπορεί να με κατευθείνει καλοδεχούμενο.

Last edited by n.l; 17-09-2013 at 01:22.
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 17-09-2013, 06:58
AlexCorfu Ο/Η AlexCorfu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: GS 1200 '11 - honda PCX
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από n.l Εμφάνιση μηνυμάτων
K εγώ επειδή ψάχνομαι πολύ αυτό τον καιρό κ για μπουφάν κ για παντελόνι,έχω το ίδιο δίλημμα outback ή sand2 όπως και εάν μία στολή για όλα ή δύο,καθεμία για τον καιρό της,κλίνω για το μπουφάν στο outback μιας και τα 5 τελευταία χρόνια έχω 4εποχών(bering newton) χωρίς ποτέ να δοκιμάσω πλήρως καλοκαιρινό αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος οπότε θα συνεχίσω στα 4εποχών μιας και πραγματικά βολεύουν.Εκεί που έχω μπερδευτεί είναι στα παντελόνια.Της revit χαμηλά είναι σαν τσουβάλια οπότε καταλήγω στα dainese που είναι πιο slim χαμηλά και είμαι ανάμεσα στο d-system και το tomsk όπου το πρώτο έχει αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση αλλά έχει τη light θερμική επένδυση κολλημένη πάνω της,τη βγάζεις λοιπόν και γίνεται καλοκαιρινό μιας και έχει μεγάλα πάνελ εξαερισμού αλλά πόσο ζεστό θα είναι και το δεύτερο έχει κανονική αφαιρούμενη θερμική επένδυση αλλά η αδιάβροχη είναι κολλημένη πάνω στο παντελόνι και έτσι τα δύο φερμουάρ που έχει στους μηρούς για εξαερισμό δε πιστεύω να κάνουν πολύ δουλειά στη ζέστη.Αν κάποιος έχει κάποιο από αυτά ας βοηθήσει λίγο.... ,από spidi δεν έχω ιδέα και εδώ αν κάποιος μπορεί να με κατευθείνει καλοδεχούμενο.
Καλημέρα , έχω spidi marathon το παντελόνι είναι slim fit με αφαιρουμενη μεμβράνη είναι τεσσάρων εποχών με αέρα γεωργούς και το μπουφαν επίσης με αεραγωγους μεμβράνη και Τρίτη επένδυση με φύλλα αλουμινίου είναι για πολλού χειμώνα και με τις τρεις επενδύσεις . Χρωμα μπει ανοικτό και μαύρο το παντελόνι και μπει μαύρο κόκκινο μπλε το μπουφαν εγω θέλω χρωμα και φωτεινό ρητά στα μοτορουχα . ΑπομSpidi έχω και ένα μπουφαν first κίτρινο μαύρο είναι τριων εποχών πλήρως αδιάβροχο θερμοκολλιμενο με εσωθερμικη επένδυση τύπου σκι . Ελπίζω να σε βοήθησαν όσον αφορά τα spidi .
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 17-09-2013, 10:20
n.l Ο/Η n.l βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
Μoto: BMW R1200GS '08- Vstrom DL 650 K7 τούμπανο-Piaggio xevo 250-Fiddle 125
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AlexCorfu Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα , έχω spidi marathon το παντελόνι είναι slim fit με αφαιρουμενη μεμβράνη είναι τεσσάρων εποχών με αέρα γεωργούς και το μπουφαν επίσης με αεραγωγους μεμβράνη και Τρίτη επένδυση με φύλλα αλουμινίου είναι για πολλού χειμώνα και με τις τρεις επενδύσεις . Χρωμα μπει ανοικτό και μαύρο το παντελόνι και μπει μαύρο κόκκινο μπλε το μπουφαν εγω θέλω χρωμα και φωτεινό ρητά στα μοτορουχα . ΑπομSpidi έχω και ένα μπουφαν first κίτρινο μαύρο είναι τριων εποχών πλήρως αδιάβροχο θερμοκολλιμενο με εσωθερμικη επένδυση τύπου σκι . Ελπίζω να σε βοήθησαν όσον αφορά τα spidi .
Απο οσο γνωρίζω στα 4εποχων κατα κανόνα υπαρχει εκτος της αφαιρουμενης αδιαβροχης και αφαιρουμενη θερμικη επένδυση. Το μόνο κ με τις δυο να αφαιρουνται ειναι το ergo pro που ξεφεύγει πολυ στη τιμη στην οποια θεωρω υπαρχουν πολυ καλυτερα.Tα marathon k hard track εχουν μόνο την αδιαβροχη να αφαιρείται κ δε ξερω ποσο θα καλυψουν στο καλο κρύο .Ξέρετε που μπορώ να τα δω Βόρεια Ελλάδα;

Last edited by n.l; 17-09-2013 at 10:25.
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 17-09-2013, 16:24
AlexCorfu Ο/Η AlexCorfu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: GS 1200 '11 - honda PCX
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από n.l Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οσο γνωρίζω στα 4εποχων κατα κανόνα υπαρχει εκτος της αφαιρουμενης αδιαβροχης και αφαιρουμενη θερμικη επένδυση. Το μόνο κ με τις δυο να αφαιρουνται ειναι το ergo pro που ξεφεύγει πολυ στη τιμη στην οποια θεωρω υπαρχουν πολυ καλυτερα.Tα marathon k hard track εχουν μόνο την αδιαβροχη να αφαιρείται κ δε ξερω ποσο θα καλυψουν στο καλο κρύο .Ξέρετε που μπορώ να τα δω Βόρεια Ελλάδα;
ΣτοMarathon αφαιρείται και η αδιαβροχη και η εσωτερική υψηλού ψυχοσύνθεση επένδυση όπως σου είπα έχει τρεις επενδύσεις το έχω σαν στολη μπουφαν παντελόνι . Μπορείς να το βρεις motorshop έδρα Θεσσαλονίκη μιλά με τον Γιάννη πολυ εξυπηρετικος ( συγγνώμη αν αναφέρω όνομα φίρμα αλλά ζητήθηκε ) .
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 17-09-2013, 19:50
n.l Ο/Η n.l βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
Μoto: BMW R1200GS '08- Vstrom DL 650 K7 τούμπανο-Piaggio xevo 250-Fiddle 125
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AlexCorfu Εμφάνιση μηνυμάτων
και η εσωτερική υψηλού ψυχοσύνθεση επένδυση όπως σου είπα έχει τρεις επενδύσεις το έχω σαν στολη μπουφαν παντελόνι .
Κάνεις ένα repeat γιατί δε κατάλαβα τίποτα;
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 17-09-2013, 20:03
AlexCorfu Ο/Η AlexCorfu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: GS 1200 '11 - honda PCX
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από n.l Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνεις ένα repeat γιατί δε κατάλαβα τίποτα;
Έχεις δίκιο #### την αυτόματη διόρθωση του I pad πάμε λοιπόν έχει δυο επενδύσεις μια μεμβράνη και μια υψηλού ψυχους με φύλλα αλουμινίου . Την στολη marathon την έχω μπουφαν παντελόνι το παντελόνι μόνο με μεμβράνη που βγαίνει και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όπως και απο ένα δερμάτινο spidi .
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 17-09-2013, 20:21
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απ ότι είδα στο Θέμα δεν έκανα ανάλυση της καλοκαιρινής εντύπωσης του sand2!!!

Το μπουφανάκι λίαν επιεικώς έχει φορεθεί για περίπου 5000χλμ φέτος το καλοκαίρι!!

Χωρίς τις επενδύσεις, την αδιάβροχη αλλά και την θερμική είναι ένα πάρα πολύ άνετο και ευκολόχρηστο μπουφάν, με την θερμική ένα βάρος το έχεις!!

Δοκιμάστηκε μόνο με την αδιάβροχη επένδυση έως 7-8 βαθμούς υπό βροχή στο βουνά της Ρουμανίας και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!!

Η αδιάβροχη επένδυση παίρνει λίγο νερό στις κλειδώσεις του αγκώνα μετά από κάποια ώρα!!!

Αν ανοίξεις όλους του αεραγωγούς πραγματικά είναι απίστευτος ο εξαερισμός του..σε σημείο που κρυώνεις!!!
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 17-09-2013, 21:44
n.l Ο/Η n.l βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
Μoto: BMW R1200GS '08- Vstrom DL 650 K7 τούμπανο-Piaggio xevo 250-Fiddle 125
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AlexCorfu Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις δίκιο #### την αυτόματη διόρθωση του I pad πάμε λοιπόν έχει δυο επενδύσεις μια μεμβράνη και μια υψηλού ψυχους με φύλλα αλουμινίου . Την στολη marathon την έχω μπουφαν παντελόνι το παντελόνι μόνο με μεμβράνη που βγαίνει και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όπως και απο ένα δερμάτινο spidi .
Ευχαριστώ Αλεξ για τη διευκρίνιση, απλα με τοσα λεφτά να αφαιρείται μονο η θερμική στο παντελόνι δε λέει. Στο κρύο το χεις δοκιμάσει;
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 17-09-2013, 23:03
AlexCorfu Ο/Η AlexCorfu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: GS 1200 '11 - honda PCX
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από n.l Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ Αλεξ για τη διευκρίνιση, απλα με τοσα λεφτά να αφαιρείται μονο η θερμική στο παντελόνι δε λέει. Στο κρύο το χεις δοκιμάσει;
Ναι με 8 βαθμούς περίπου για τέσσερις ώρες και ούτε περνάει κάτι απο κρύο αλλα έχω και ψηλές τουρινκ μποτας drainese που δεν περνάει τίποτα . Τώρα η επιλογή δική σου εμένα μου αρέσουν και τα χρώματα όλες μου οι στολές είναι χρηματιστές μόνο η δερμάτινη είναι μαύρη .
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 18-09-2013, 01:36
n.l Ο/Η n.l βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
Μoto: BMW R1200GS '08- Vstrom DL 650 K7 τούμπανο-Piaggio xevo 250-Fiddle 125
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από N4pSt3R Εμφάνιση μηνυμάτων

Η αδιάβροχη επένδυση παίρνει λίγο νερό στις κλειδώσεις του αγκώνα μετά από κάποια ώρα!!!
προβλέπεται αυτο;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!