GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 09-05-2013, 20:31
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Δικαίωση για άνεργη δανειολήπτρια.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει και η εναλλακτική από το να παραδώσεις τα όπλα αμαχητί και να αφήσεις το σπίτι σου. Με το ίδιο σκεπτικό του Γιώργου να αφήσουμε να μας πάρουν και το κράτος οι δανειστές μας, αφού οι δόσεις των ομολόγων που δίνουμε και των δανείων της τρόικας είναι μεγαλύτερες από το να παραδώσουμε τα κλειδιά της ελλάδας..

Ο δρόμος λοιπόν και η επιλογή που έχει ένας δανειολήπτης είναι ο εξής :
1. Κατάσχεση δε μπορούν να του κάνουν γιατί υπάρχει ο νόμος περί απαγόρευης κατασχέσεων α' κατοικίας και ισχύει μέχρι το 2014. Κάποια στιγμή οο "μάγκας" ο Βορίδης όταν γύρισε από ένα πληρωμένο από τον λαό, ταξιδάκι αναψυχής στις βρυξέλες είπε "τι προστασία κατοικίας και ... θα πρέπει να τελιώνει η πλάκα" και ευτυχώς δεν υιοθετήθηκε η άποψή του από την 3κομματική.

2. Η α' κατοικία προστατεύεται από το νόμο κατσέλη με μία απλή προσφυγή στο ειρηνοδικείο. Πρωτίστως ο δανειολήπτης κάνει αίτηση στην τράπεζα με το ποσό που μπορεί αυτός να δίνει (μπορεί να προτείνει και μηδενικό ποσό) και εάν η τράπεζα αρνηθεί, πάει στο ειρηνοδικείο καταθέτει και περιμένει την τακτική δικάσιμη. Όταν καταθέτει την αίτηση, ο δικαστής ορίζει ένα ποσό που θα δίνει, συνήθως είναι το ποσό που ο ίδιος πρότεινε πρωτίστως στις τράπεζες πριν με τον εξωδικαστικο συμβιβασμό.
3. Ασφαλιστικά μέτρα. Για οποινδηποτε λόγο σε οποιαδήποτε κατάσταση, είτε πρόκειται για α ή β κατοικία μπορεί ο δανειολήπτης να προβεί σε ασφαλιστικά μέτρα και να παγώσει πληστηριασμό επικαλούμενος οποιοδήποτε λόγο. Αν η τράπεζα προβεί τότε αποζημιώνεται ο ίδιος για τους λόγους που κατέθεσε στα ασφαληστικά μέτρα, δηλ. μπορεί να είναι λόγοι αναπηρίας, λόγοι ανήλικων παιδιών, ανεργίας κλπ κλπ.
4. Περιπτωση : Σε περίπτωση απόφασης του δανειολήπτη να δώσει το σπίτι του, μπορεί σύμφωνα με το νόμο να πάρει ότι αυτός θεωρεί δικό του. Τυχόν ανακαινίσεις, κουζίνες, μπάνια, ηλιακά, καυστήρες θέρμανσης, καλοριφέρ μέχρι και μπρίζες, πόρτες παράθυρα και οτιδηποτε μπορεί να αξιοποιήσει στην νέα του κατοικία.. Η ζωή συνεχίζεται οκ, όπως ειπώθηκε παραπάνω ..τι είχαμε τι χάσαμε
Ακριβώς έτσι!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 13-05-2013, 13:49
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: Δικαίωση για άνεργη δανειολήπτρια.

"Κουρεύονται" κατα 97% τα χρέη υπερχρεωμένου ζευγαριού
13/05/2013, 12:34
Για αποφάσεις - Ορόσημο για τα Πανελλαδικά χρονικά κάνει λόγο η ένωση καταναλωτών Ηρακλέιου - Κρήτης που πέτυχε τη διαγραφή χρέους υπερχρεωμένου ζευγαριού. Συγκεκριμένα ανακοίνωσε ότι η νομική της υπηρεσία πέτυχε το μεγαλύτερο "κούρεμα χρέους" από την εφαρμογή του νόμου 3869/2010, με συνδρομή & καθοδήγηση από την Ένωση Καταναλωτών Ηρακλείου - Κρήτης (ΕΝΚΗ Κρήτη). ΜΕ ΔΥΟ ΣΥΝΔΕΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΟ ΜΠΟΝΑΜΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΑΝΕΡΓΩΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΧΡΕΩΝ ΚΑΤΑ 97% & 96%.

Δύο (Αποφάσεις - Σταθμούς, εξέδωσε στη, το Ειρηνοδικείο Πύργου του Δήμου Γόρτυνας, βάσει των οποίων διαγράφονται - "κουρεύονται τα τραπεζικά χρέη" κατά 97% και 96%, σε υπερχρεωμένο νεαρό ζευγάρι (35 & 32 ετών), με δύο ανήλικα παιδιά. Η οικογένεια αυτή σε πλήρη οικονομική δυσπραγία μετακόμισαν στη Κρήτη, εφόσον έχασαν την δουλειά τους στην Αθήνα, θύματα της κρίσης. Το υπερχρεωμένο ζευγάρι ζήτησε από την Ένωση Καταναλωτών Ηρακλείου - Κρήτης (ΕΝΚΗ Κρήτης) νομική συνδρομή.

Όλα τα προσκομισθέντα έγγραφα, αναλύθηκαν και τεκμηριώθηκαν από την υπηρεσία υπερχρέωσης της ΕΝΚΗ Κρήτης, σε συνεργασία με την αρμόδια δικηγόρο της νομικής υπηρεσίας μας. Ως μοναδικό εισόδημα αναφέρεται το ποσό των 225 € μηνιαίως, από ορισμένα μεροκάματα και η ιδιοκτησία ενός αυτοκινήτου μάρκας Renault 1400cc.

Στην συζήτηση των υποθέσεων στο Ειρηνοδικείο, κατατέθηκαν ενστάσεις και προτάσεις εκ μέρους των νομικών εκπροσώπων των τραπεζών, οι οποίοι και παρέστησαν κατά την εκδίκαση των υποθέσεων. Το Ειρηνοδικείο, συνεκτιμώντας και λαμβάνοντας υπόψη τις προτάσεις και τις καταθέσεις, διαπιστώνοντας την αδυναμία εκπλήρωσης των δανειακών υποχρεώσεων οι οποίες ωστόσο παλαιότερα εξυπηρετούντο κανονικά, την ανεργία των δανειοληπτών, την αύξηση του κόστους διαβίωσης σε περίοδο πρωτόγνωρης ύφεσης, αναγνωρίζοντας ότι οι δανειολήπτες δεν είχαν δόλο κατά τον δανεισμό τους και τα όσα άλλα αναφέρονται και τεκμηριώνονται στις αιτήσεις των οφειλετών, εξέδωσε τις παρακάτω δύο αποφάσεις ορόσημο για τα ελληνικά χρονικά υιοθετώντας ουσιαστικά την πρόταση της Ένωση Καταναλωτών Ηρακλείου - Κρήτης (ΕΝΚΗ Κρήτης).

Για την μεν σύζυγο δανειολήπτρια, οφειλέτη δύο (2) τραπεζών, (ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΑΕ και ALPHA BANK) την απόφαση με αριθμό 29/2013.
· ρυθμίζονται τα χρέη της συζύγου, συνολικού ύψους 31.413,46€ ως ακολούθως:
· Μηνιαία καταβολή 20 € και στις δύο τράπεζες, επί τέσσερα (4) έτη! Ήτοι, 15,74 € στην πρώτη και 4,26 € στην δεύτερη τράπεζα.
· Συνολικές καταβολές για ολόκληρη την 4ετία ποσού 960 €, (20 € Χ 48 μήνες).
· Απαλλάσσει την δανειολήπτρια από το υπόλοιπο ανεξόφλητο μέρος των οφειλών της, με διαγραφή χρέους των 30.453,46 €.
· Ποσοστό διαγραφής χρέους 97%. - (Σχεδόν πλήρης διαγραφή χρέους)
Για τον δε δανειολήπτη σύζυγο, οφειλέτη τεσσάρων (4) τραπεζών, (ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΑΕ, ALPHA BANK, MARFIN EGNATIA BANK και EUROBANK ERGASIAS AE) την Απόφαση με αριθμό 30/2013.
· ρυθμίζονται τα χρέη του συζύγου, συνολικού ύψους 75.136,36 € ως ακολούθως:
· Μηνιαία καταβολή 60 € και στις τέσσερεις (4) τράπεζες, επί τέσσερα (4) έτη!
· Ήτοι, 9,57€ στην πρώτη, 25,58€ στην δεύτερη, 5,00€ στην τρίτη και 19,84€ στην τέταρτη τράπεζα.
· Σύνολο καταβολών για ολόκληρη την 4ετία, ποσού 2.880€, (60 € Χ 48 μήνες).
· Απαλλάσσει τον δανειολήπτη σύζυγο από το υπόλοιπο ανεξόφλητο μέρος των οφειλών του, με διαγραφή χρέους των 72.256,38 €.
· Ποσοστό διαγραφής χρέους 96%. - (Σχεδόν πλήρης διαγραφή χρέους)

Από την Ένωση Καταναλωτών Ηρακλείου - Κρήτης (ΕΝΚΗ Κρήτης), επισημαίνεται ότι πρόκειται για σημαντικότατες αποφάσεις, στο σκεπτικό των οποίων για πρώτη φορά "προσδιορίζεται" και αναδεικνύεται το τεράστιο θέμα της συν-ευθύνης των Τραπεζών, στην υπερχρέωση των καταναλωτών. Επισημαίνει ότι σε κάθε περίπτωση υπάρχει συνυπαιτιότητα των τραπεζών ως προς την χρηματοδότηση των δανειοληπτών/οφειλετών. Αυτό τεκμαίρεται εκ του γεγονότος ότι κατά την χορήγηση των δανείων μολονότι οι τράπεζες είχαν την δυνατότητα με την συνδρομή των ηλεκτρονικών συστημάτων (ΔΙΑΣ ή ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ) να ασκήσουν έλεγχο, επέδειξαν βαριά αμέλεια αλλά και επιθετική στρατηγική πώλησης των τραπεζικών προϊόντων, μέσω καταιγιστικών διαφημίσεων. Αυτή η πολιτική παρέσυρε τους καταναλωτές σε υπερκαταναλωτικό δανεισμό υψηλών επιτοκίων με αποτέλεσμα να υπονομευτεί η οικονομική ισορροπία χιλιάδων νοικοκυριών.
Οι αποφάσεις αυτές έδωσαν δίκαιη λύση σε ένα ακόμη υπερχρεωμένο νοικοκυριό ανέργων συμπολιτών μας, δικαιώνοντας τις προσπάθειες της ΕΝΚΗ Κρήτης. Η ΕΝΚΗ Κρήτης αισθάνεται την υποχρέωση να ευχαριστήσει την υπηρεσία υπερχρέωσης της για την άρτια νομική προετοιμασία της υπόθεσης. Συγχαρητήρια στους Έλληνες δικαστές που στέκονται στο ύψος τους, εφαρμόζοντας την ουσία αλλά και το γράμμα του νόμου, μετριάζοντας τον πόνο της υπερχρέωσης των συμπολιτών μας, που προκαλεί η οικονομική κρίση και κοινωνική κρίση με την αύξηση της φτώχειας, της ανεργίας, και της ανέχειας.

www.neakriti.gr

Last edited by f1shf1nder33; 13-05-2013 at 13:51.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 13-05-2013, 15:03
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Δικαίωση για άνεργη δανειολήπτρια.

τα πραγματα οσον αφορα το σπιτι για τον Ελληνα δεν ειναι απλα...οσο και να ζηλευουν οι Γερμανοι και οσο και να μην "θελουν" να το καταλαβουν...

Ο Ελληνας νοικοκυραιος εκανε και συνεχιζει να κανει το σκατο του παξιμαδι και φτιαχνει/αγοραζει ενα σπιτι για να εχει να αφησει κατι στα παιδια του...ετσι κανανε οι γονεις μας και ετσι μαθαμε και καποιοι απο εμας να κανουμε (εγω ευτυχως δεν ετυχε και ετσι δεν μπηκα σε αυτο το τριπακι του δανειου για σπιτι κτλ κτλ...αλλα ηταν θεμα τυχης...)

αυτο το μεγαλο αμαρτημα εκαναν και τοσοι που πεσαν στην λουμπα των δανειων και αρα και των φουσκωμενων τιμων σαν αμμεσο επακολουθω της μεγαλης ζητησης...την οποια λουμπα περιτεχνα ομως εφτιαξαν οι ιδιες οι τραπεζες και οι πολιτικοι μας...

Ναι Γιωργο αυτους ψηφισε ο λαος αυτοι μας κυβερνουσανε...

αλλα αυτοι συνεχιζουν να μας κυβερνανε ακομα...οσο και να θελεις να μας πησεις οτι πλεον αυτοι ειναι οι σωτηρες μας...αλλα να μου πεις με τον εναν εκβιασμο ή τον αλλον καταφεραν και ο λαος τους ξαναψηφισε...καλα να παθουμε λοιπον...

Οι Γερμανοι και λοιποι Βορειοευρωπαιοι (τρομαρα τους) απλα δεν ειναι στην κουλτουρα τους να θελουν να αγορασουν σπιτι κτλ κτλ...αυτο συμβαινει για πολλους και διαφορους λογους που μπορουμε να αναλυσουμε σε αλλο νημα...οπως για εμας δεν ειναι να φοραμε σανδαλι με καλτσα βρε παιδι μου...

απο γνωστους μου μεσιτες καθως και εκτιμητες τραπεζων τις χρυσες εποχες...τα μισα σπιτια που πουλαγανε/ελεγχανε δεν θα τα αγοραζε κανενας ποσο μαλλον στις τιμες που τα αγορασανε (λογω κακοτεχνιων και θεσης, ποιοτητας κατασκευης, διαρυθμισης κτλ κτλ αν δεν ειχαν οι ιδιες οι τραπεζες ρηξει τοσο ευκολο χρημα στην αγορα...ωστε ο κοσμος να μην σκεφτεται τα τι και πως...

η κατασταση ηταν μια τεραστια φουσκα μια νιρβανα πολιτων την οποια το ιδιο το κρατος με τους φιλους του, τους τραπεζιτες εστεισαν τελεια, οπως εγινε στην Αγγλια καποια χρονια πριν αλλα εκει υπαρχει κρατος και τα εβαλε τα πραγματα στην θεση τους μιας και δεν αφησε τις τραπεζες απλα να αλωνιζουν...

Κατα την γνωμη μου λοιπομ για το μονο που μπορει να κατηγορηθει ο νοικοκυραιος που πηρε δανειο 30 ετων+ (ετσι κανουν και οποιοι απο τους Γερμανους, Αγγλους, Γαλλους κτλ κτλ κτλ θελουν να παρουν σπιτι αλλωστε)...
ειναι οτι ηταν αφελης...
οτι τον πιασανε κοτσο...
οτι πιστεψαν στις τραπεζες που τους λεγανε τηλεφωνικος/ταχυδρομικος μεσω καναλιων κτλ κτλ ακομα και μεσα απο την ιδια την βουλη...
οτι η ζωη τους ειναι σταθερη και οτι ολα θα πανε καλα και φυσικα θα μπορουν να το ξεπληρωσουν...

αλλα και ποσο να αντισταθει καποιος στις συνεχιζομενες διαφημισεις και διαβεβαιωσεις των τοσων φωστηρων κτλ κτλ...

τωρα το να αφησει ετσι απλα καποιος το σπιτι του...για το οποιο εχει πληρωσει...φορους μεταβιβασης...συμβολαιογραφους...επιπλα...φορους στο κρατος...τοκους...κτλ κτλ κτλ...
τι να πω...
εμενα που δεν εχω δικο μου σπιτι και καθε φορα που αλλαζω και το σκεφτομαι ποσο μαλλον να ηταν και δικο μου...

Last edited by asotosios; 13-05-2013 at 15:05.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 13-05-2013, 16:58
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δικαίωση για άνεργη δανειολήπτρια.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
τα πραγματα οσον αφορα το σπιτι για τον Ελληνα δεν ειναι απλα...οσο και να ζηλευουν οι Γερμανοι και οσο και να μην "θελουν" να το καταλαβουν......
Ο Ελληνας νοικοκυραιος εκανε και συνεχιζει να κανει το σκατο του παξιμαδι και φτιαχνει/αγοραζει ενα σπιτι για να εχει να αφησει κατι στα παιδια του...ετσι κανανε οι γονεις μας και ετσι μαθαμε και καποιοι απο εμας να κανουμε (εγω ευτυχως δεν ετυχε και ετσι δεν μπηκα σε αυτο το τριπακι του δανειου για σπιτι κτλ κτλ...αλλα ηταν θεμα τυχης...)......
Γιατι το λες αυτο? και στην Γερμανια αγοραζονται πωλουνται σπιτια με το ιδιο σκεπτικο.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το μεγαλο αμαρτημα εκαναν και τοσοι που πεσαν στην λουμπα των δανειων και αρα και των φουσκωμενων τιμων σαν αμμεσο επακολουθω της μεγαλης ζητησης...την οποια λουμπα περιτεχνα ομως εφτιαξαν οι ιδιες οι τραπεζες και οι πολιτικοι μας.........
και εμεις σε οποια λουμπα μας φαινεται ομορφη ¨η σε οποια λουμπα αφηνει κατι στα παιδια μας πρεπει να πεσουμε μεσα? Μυαλο δενε χουμε να σκεφτουμε αν μπορουμε να.........
Το εχω ξαναπει πολλες φορες και κανεις δεν απαντησε Ευγενιε, εχω πει οτι ΔΕΝ μπορουν ολοι να εχουν Mercedes, ΔΕΝ μπορουν ολοι να εχουν ΜπεΜβε (ακομα και μοτο), ΔΕΝ μπορουν ολοι να εχουν iPHONE και ΔΕΝ μπορουν ολοι να αποκτησουν σπιτι δικο τους!
Τι μεσολαβησε απο τις 10ετιες του '70 και '80 και ξαφνικα και η κουτση Μαρια απεκτησε κατι ¨η ολα απο τα απραπανω? Τιποτε απολυτως εκτος των ευκολων δανειων.....της λουμπας.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Γιωργο αυτους ψηφισε ο λαος αυτοι μας κυβερνουσανε...

αλλα αυτοι συνεχιζουν να μας κυβερνανε ακομα...οσο και να θελεις να μας πησεις οτι πλεον αυτοι ειναι οι σωτηρες μας...αλλα να μου πεις με τον εναν εκβιασμο ή τον αλλον καταφεραν και ο λαος τους ξαναψηφισε...καλα να παθουμε λοιπον..........
Ας υποθεσουμε οτι ειναι ετσι, πες μου σε παρακαλω ποιος αλλος υπηρχε για να ψηφισουμε? Υπηρχε καποιος ΑΓΠ οπως το 1981? ΟΧΙ!!!! Οχι διοτι απλα ολοι ειμασταν βολεμενοι και κανεις δεν μπηκε στον κοπο να φτιαξει καποιο κομμα, 10 χρονια πριν, που να στοχευει αλλου και να ειναι ετοιμο κατα την περιοδο των εκλογων ακομα και να κυβερνησει. Αν θυμασαι ο ΑΓΠ και το ΠΑΣΟΚ ετοιμαζοταν απο το 1974 για να κυβερνησει το 1981......


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Γερμανοι και λοιποι Βορειοευρωπαιοι (τρομαρα τους) απλα δεν ειναι στην κουλτουρα τους να θελουν να αγορασουν σπιτι κτλ κτλ...αυτο συμβαινει για πολλους και διαφορους λογους που μπορουμε να αναλυσουμε σε αλλο νημα...οπως για εμας δεν ειναι να φοραμε σανδαλι με καλτσα βρε παιδι μου...
Αυτο ειναι λαθος αγαπητε Ευγενιε, ολοι οι ανθρωποι σε ολες τις χωρες της Ευρωπης εχουν καποιο νομικο πλαισιο για την αγορα ¨η μακρας μισθωσης μιας κατοικιας. Στην Αγγλια ειναι το leasehold και freehold στην Γερμανια η αγοραπωλησια ειναι σαν την Ελλαδα κ.λ.π.
Το θεμα ειναι οτι στην Γερμανια, στην Δανια κ.α. τα σπιτια ειναι πανακριβα (ιδιες τιμες με την Ελλαδα προ κρισης ,ανοιξε την Χρυση ευκαιρια να δεις εχει πολλα), οι τραπεζες δεν φτιαχνουν λουμπες διοτι οταν προσπαθησαν κανεις δεν επεσε μεσα και το παρατησαν κι ετσι οι ανθρωποι προσανατολιζονται περισσοτερο στο νοικι. Οτι δλδ καναμε κι εδω μεχρι την λεευση του ευκολου χρηματος.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
απο γνωστους μου μεσιτες καθως και εκτιμητες τραπεζων τις χρυσες εποχες...τα μισα σπιτια που πουλαγανε/ελεγχανε δεν θα τα αγοραζε κανενας ποσο μαλλον στις τιμες που τα αγορασανε (λογω κακοτεχνιων και θεσης, ποιοτητας κατασκευης, διαρυθμισης κτλ κτλ αν δεν ειχαν οι ιδιες οι τραπεζες ρηξει τοσο ευκολο χρημα στην αγορα...ωστε ο κοσμος να μην σκεφτεται τα τι και πως.....
..................αλλα και ποσο να αντισταθει καποιος στις συνεχιζομενες διαφημισεις και διαβεβαιωσεις των τοσων φωστηρων κτλ κτλ......
Τωρα ξερεις τι μου λες? μου λες να παω να μαμησω ανευ προφυλαξης την ωραιοταιρη γκομενα που βρηκα στον δρομο και μου εκατσε φυσικα!!!!! δεν εχω παπότα αλλα δεν πειραζει σιγα μην μου τυχει........
Το κανεις? εγω οχι!! Σκεφτομαι τις πιθανες συνεπειες Ευγενιε.......

Και για να σοβαρευτουμε, το χρημα που εριξαν τοσο ευκολα οι τραπεζες στην αγορα και το πηρες εσυ κι εγω απο καπου το πηραν κι εκει πρεπει να το επιστρεψουν εντοκως! Αν εσυ κι εγω δεν πληρωσουμε τις δοσεις η τραπεζα δεν εχει να αποπληρωσει τον δανειστη της ουτε αυτη. Και ποιος ειναι ο δανειστης της? ενα μεγαλο μερος το Ελληνικο κρατος το οποιο επτωχευσε και δεν εχει να αποπληρωσει τα ομολογα που αγορασε η τραπεζα απο αυτο με τα χρηματα που τις εδινες μεχρι προσφατα αποπληρωνοντας το δανειο σου....κι ετσι να κουρεμα, να psi να στεγνωμα της αγορας απο ρευστο.......

Κι ολα αυτα γιατι? διοτι καποιοι δεν ξερουν την παποτα........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
η κατασταση ηταν μια τεραστια φουσκα μια νιρβανα πολιτων την οποια το ιδιο το κρατος με τους φιλους του, τους τραπεζιτες εστεισαν τελεια, οπως εγινε στην Αγγλια καποια χρονια πριν αλλα εκει υπαρχει κρατος και τα εβαλε τα πραγματα στην θεση τους μιας και δεν αφησε τις τραπεζες απλα να αλωνιζουν......
Για να κερδισουν τι ρε Ευγενιε? το ιδιο δεν εγινε και σε Ιταλια και Ισπανια? και στην Πορτογαλια και οπου αλλου στον Νοτο? Αυτη την στιγμη ολοι χανουν, ακομα κι εκεινοι που τοτε κερδιζαν.......πλασματικα. Οταν μια οικονομια παει καλα ολοι κερδιζουν, αλλοι λιγοτερο κι αλλοι περισσοτερο, οταν ομως παει οπως σημερα η δικη μας τοτε ολοι χανουν χωρις καμια εξαιρεση. Και μαλιστα αυτοι που εχουν τα πολλα χανουν τα περισσοτερα και μην σου φαινεται καθολου περιεργο αυτο.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα την γνωμη μου λοιπομ για το μονο που μπορει να κατηγορηθει ο νοικοκυραιος που πηρε δανειο 30 ετων+ (ετσι κανουν και οποιοι απο τους Γερμανους, Αγγλους, Γαλλους κτλ κτλ κτλ θελουν να παρουν σπιτι αλλωστε)...
ειναι οτι ηταν αφελης...
οτι τον πιασανε κοτσο...
οτι πιστεψαν στις τραπεζες που τους λεγανε τηλεφωνικος/ταχυδρομικος μεσω καναλιων κτλ κτλ ακομα και μεσα απο την ιδια την βουλη...
οτι η ζωη τους ειναι σταθερη και οτι ολα θα πανε καλα και φυσικα θα μπορουν να το ξεπληρωσουν......
Ε, εγω δεν λεω τιποτε αλλο....μονο που η αφελεια δεν ειναι δικαιολογια για να φωναζουμε οτι ''εγω δεν φταιω'', ''που να το ξερω''.........., εξαλλου οι αφελεις συχνα πυκνα δημιουργουν μειζοντα προβληματα στους εαυτους των αλλα και στους περιξ αυτων λογω φυσικα της αφελειας τους.....και κατω απο αυτο το πρισμα οι αφελεις εχουν μερος της ευθυνης της σημερινης καταστασης που πληρωνουμε ΟΛΟΙ μας........


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα το να αφησει ετσι απλα καποιος το σπιτι του...για το οποιο εχει πληρωσει...φορους μεταβιβασης...συμβολαιογραφους...επιπλα...φορους στο κρατος...τοκους...κτλ κτλ κτλ...
τι να πω...
εμενα που δεν εχω δικο μου σπιτι και καθε φορα που αλλαζω και το σκεφτομαι ποσο μαλλον να ηταν και δικο μου...
Δυστυχως γιαυτους αλλα ευτυχως για ολους τους αλλους...θα το χασουν!! Δυστυχως διοτι η καθε Διακαστικη διαμαχη τελειωνει στον Αρειο Παγο οδηγημενη σε αυτον απο τον ενδικο με τα περισσοτερα χρηματα. Ο Αρειος Παγος δεν μπορει να αποφασισει με συναισθηματισμους αλλα θα εφαρμοσει το Ελληνικο Δικαιο και οτι αυτο εχει ενσωματωσει απο το Κοινοτικο Δικαιο. Το δικαστηριο εκδιδει μια αποφαση η οποια, κυριως σε αυτες τις περιπτωσεις, εχει συναισθηματικο χαρακτηρα, ο Αρειος Παγος ομως οπου θα καταφυγει η Τραπεζα μετα και την Εφεση που θα κανει η ιδια θα εχει αμειλικτο Νομικο χαρακτηρα. Με αλλα λογια θα εφαρμοσει οτι ακριβως εχει υπογραφεί μεταξυ των Συμβαλλομενων.
Ευτυχως για ολους τους αλλους (αλλα και τους πρωην ιδιοκτητες σπιτιων) διοτι αν το σπιτι κατασχεθει και ξαναπουληθει τοτε η τραπεζα θα αποκτησει ρευστοτητα την οποια θα διοχετευσει στην αγορα, δλδ στους ελ. επαγγελματιες και στην αγορα γενικως, το οποιο σημαινει καλλυτερη ζωη για εμας και ζωη χωρις δικο τους σπιτι αλλα στο νοικι για τους πρωην ιδιοκτητες αλλα και με καλλυτερες προοπτικες για την υπολοιπη ζωη τους.

Και για να ξαναγυρισουμε στο θεμα και τις αποφασεις των δυο δικαστηριων που δημοσιευσε πιο πανω ο ''f1shf1nder33'', τα δικαστηρια εξεδωσαν ΣΗΜΕΡΑ μιαν αποφαση, ευνοικη για τους δανειοληπτες, μεχρι ομως να τελεσιδικησουν υπάρχει πολυς δρομος ακομα. Δεδικασμενο δεν υπαρχει ουτως ωστε να ακολουθησουν και οι υπολοιπες αποφασεις δικαστηριων σε περιπτωση αλλων παρομοιων υποθεσεων οποτε ανεμενε.........

Last edited by GeorgeP; 13-05-2013 at 17:11.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 14-05-2013, 11:40
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Δικαίωση για άνεργη δανειολήπτρια.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι το λες αυτο? και στην Γερμανια αγοραζονται πωλουνται σπιτια με το ιδιο σκεπτικο.
Ναι αλλα σε πολυ μικροτερο ποσοστο...και εκει αποσκοπουσε προσφατη "ερευνα" που ελεγε στους Γερμανους "κοιτα οι Ελληνες εχουν σπιτια ενω εσυ τιποτα"...

και εμεις σε οποια λουμπα μας φαινεται ομορφη ¨η σε οποια λουμπα αφηνει κατι στα παιδια μας πρεπει να πεσουμε μεσα? Μυαλο δενε χουμε να σκεφτουμε αν μπορουμε να.........
Το εχω ξαναπει πολλες φορες και κανεις δεν απαντησε Ευγενιε, εχω πει οτι ΔΕΝ μπορουν ολοι να εχουν Mercedes, ΔΕΝ μπορουν ολοι να εχουν ΜπεΜβε (ακομα και μοτο), ΔΕΝ μπορουν ολοι να εχουν iPHONE και ΔΕΝ μπορουν ολοι να αποκτησουν σπιτι δικο τους!
Τι μεσολαβησε απο τις 10ετιες του '70 και '80 και ξαφνικα και η κουτση Μαρια απεκτησε κατι ¨η ολα απο τα απραπανω? Τιποτε απολυτως εκτος των ευκολων δανειων.....της λουμπας.

Αν η λουμπα ειναι καλοφτιαγμενη και αστραφτερη τοτε ναι θα πεσεις μεσα...αλλωστε σου εχω ξαναπει...δεν ειμαστε ολοι το ιδιο και δεν σκεφτομαστε ολοι το ιδιο...
καποιοι ξερουν περισσοτερο απο οικονομικα και αλλοι λιγοτερο...

Ας υποθεσουμε οτι ειναι ετσι, πες μου σε παρακαλω ποιος αλλος υπηρχε για να ψηφισουμε? Υπηρχε καποιος ΑΓΠ οπως το 1981? ΟΧΙ!!!! Οχι διοτι απλα ολοι ειμασταν βολεμενοι και κανεις δεν μπηκε στον κοπο να φτιαξει καποιο κομμα, 10 χρονια πριν, που να στοχευει αλλου και να ειναι ετοιμο κατα την περιοδο των εκλογων ακομα και να κυβερνησει. Αν θυμασαι ο ΑΓΠ και το ΠΑΣΟΚ ετοιμαζοταν απο το 1974 για να κυβερνησει το 1981......

δλδ αν ειχαμε εναν ΑΓΠ θα μας ειχε βγαλει απο το προβλημα...???
αυτος ηταν η επαρχη του προβληματος...αλλωστε...αυτος εκανε και την κουτση Μαρια ΔΥ...αυτος εδωσε και στην Μιχαλου που χρωστουσε επιδοτησεις κτλ κτλ κτλ...
Εκει κολλαει η νιρβανα...ποιους βολευε ομως περισσοτερο αυτη η νιρβανα...ποιος την εφτιαξε αυτη την νιρβανα...ο πολιτης απο την πλευρα του δεν μπορει να την φτιαξει γιατι δεν εχει τους μηχανισμους...μπορει μονο αφελως ή λιγοτερο αφελως να μπει σε αυτη...οπως και εγινε...

Αυτο ειναι λαθος αγαπητε Ευγενιε, ολοι οι ανθρωποι σε ολες τις χωρες της Ευρωπης εχουν καποιο νομικο πλαισιο για την αγορα ¨η μακρας μισθωσης μιας κατοικιας. Στην Αγγλια ειναι το leasehold και freehold στην Γερμανια η αγοραπωλησια ειναι σαν την Ελλαδα κ.λ.π.
Το θεμα ειναι οτι στην Γερμανια, στην Δανια κ.α. τα σπιτια ειναι πανακριβα (ιδιες τιμες με την Ελλαδα προ κρισης ,ανοιξε την Χρυση ευκαιρια να δεις εχει πολλα), οι τραπεζες δεν φτιαχνουν λουμπες διοτι οταν προσπαθησαν κανεις δεν επεσε μεσα και το παρατησαν κι ετσι οι ανθρωποι προσανατολιζονται περισσοτερο στο νοικι. Οτι δλδ καναμε κι εδω μεχρι την λεευση του ευκολου χρηματος.

Αυτο ακριβως το κρατος εσπευσε και νομοθετησε εναντιον των λουμπων...κρατος δικαιου που προφυλασει τον πολιτη του...
Αυτο που εγινε σε Ισπανια, Ελλαδα κτλ κτλ εγινε στην Αγγλια μεταξυ 2000 και 2006 (οι τιμες των ακινητων εκτοξευτηκαν στο θεο) ημουν εκει και το θυμαμαι το ειδα...
αλλα επενεβει το κρατος ωστε να μην παρει τεραστιες διαστασεις και κυριως ο κοσμος να μην μεινει στον δρομο...ειπε στις τραπεζες οτι θα παρουν οτι μπορει να τους δωσει ο πολιτης και τιποτα παραπανω...

Προσφατα (πριν κανα 2μηνο) φιλος Ελληνας στην Γερμανια πηρε απο τραπεζα δανειο υψους σχεδον 400.000 ευρω για 35χρονια...
αρα και εκει οι τραπεζες δινουν δάνεια και μεγαλα και για μια ζωη...δεν υπαρχει αλλωστε ενας μισθωτος να καταφερει να αγορασει σπιτι χωρις ενα τετοιο δανειο...

Απλα οι Γερμανοι κτλ κτλ δεν εχουν την ιδια νοοτροπια αγορας σπιτιου οπως εχουμε στην Ελλαδα κτλ κτλ...αλλα οι λογοι δεν εχουν να κανουν μονο με την τιμη...αλλα και με αλλα δεδομενα στην ζωη τους...

Τωρα ξερεις τι μου λες? μου λες να παω να μαμησω ανευ προφυλαξης την ωραιοταιρη γκομενα που βρηκα στον δρομο και μου εκατσε φυσικα!!!!! δεν εχω παπότα αλλα δεν πειραζει σιγα μην μου τυχει........
Το κανεις? εγω οχι!! Σκεφτομαι τις πιθανες συνεπειες Ευγενιε.......

Και για να σοβαρευτουμε, το χρημα που εριξαν τοσο ευκολα οι τραπεζες στην αγορα και το πηρες εσυ κι εγω απο καπου το πηραν κι εκει πρεπει να το επιστρεψουν εντοκως! Αν εσυ κι εγω δεν πληρωσουμε τις δοσεις η τραπεζα δεν εχει να αποπληρωσει τον δανειστη της ουτε αυτη. Και ποιος ειναι ο δανειστης της? ενα μεγαλο μερος το Ελληνικο κρατος το οποιο επτωχευσε και δεν εχει να αποπληρωσει τα ομολογα που αγορασε η τραπεζα απο αυτο με τα χρηματα που τις εδινες μεχρι προσφατα αποπληρωνοντας το δανειο σου....κι ετσι να κουρεμα, να psi να στεγνωμα της αγορας απο ρευστο.......

Κι ολα αυτα γιατι? διοτι καποιοι δεν ξερουν την παποτα........

θα επαναλαβω...
Αν η λουμπα ειναι καλοφτιαγμενη και αστραφτερη τοτε ναι θα πεσεις μεσα...αλλωστε σου εχω ξαναπει...δεν ειμαστε ολοι το ιδιο και δεν σκεφτομαστε ολοι το ιδιο...
καποιοι ξερουν περισσοτερο απο οικονομικα και αλλοι λιγοτερο...

για να επανελθω στο παραδειγμα τις παποτας που εδωσες παραπανω...

αν ο αλλος δεν εχει μαμησει για κανα 3μηνο (το εχει ψιλοαποθημενο δλδ)...θα σκεφτει πολυ λιγοτερο τις συνεπειες του απροφυλακτου σεξ...
Ποσο μαλλον αν η γκομενα ειναι θεα...και με τα ποδια ορθανοικτα...και σου τάξει οτι θα σου κανει και ΟΛΑ τα κολπα...

Ετσι λοιπον και οι τραπεζες επαιξαν πολυ εξυπνα με το αποθημενο του Ελληνα...το σπιτι (για τον νοικοκυραιο)...και την μεγαλωμανια "ξερεις ποιος ειμαι εγω"(των κυριων με τα μπουτια)...
οι πλειοψηφια των Ελληνων για πολλους και διαφορους λογους θεωρουν το σπιτι επενδυση οικονομικη/ψυχολογικη/κληρονομικη πες το οπως θελεις...

Για να κερδισουν τι ρε Ευγενιε? το ιδιο δεν εγινε και σε Ιταλια και Ισπανια? και στην Πορτογαλια και οπου αλλου στον Νοτο? Αυτη την στιγμη ολοι χανουν, ακομα κι εκεινοι που τοτε κερδιζαν.......πλασματικα. Οταν μια οικονομια παει καλα ολοι κερδιζουν, αλλοι λιγοτερο κι αλλοι περισσοτερο, οταν ομως παει οπως σημερα η δικη μας τοτε ολοι χανουν χωρις καμια εξαιρεση. Και μαλιστα αυτοι που εχουν τα πολλα χανουν τα περισσοτερα και μην σου φαινεται καθολου περιεργο αυτο.

Δεν ξερω τι ειναι τελικα αυτο που θελουν να κερδισουν...φανταζομαι οτι εχει να κανει με κυριαρχια στην περιοχη κτλ κτλ...παιχνιδια πολιτικα δλδ με οικονομικες προεκτασεις...πετρελαια...φυσικο αεριο...χρυσος...νερο...κτλ κτλ...


Ε, εγω δεν λεω τιποτε αλλο....μονο που η αφελεια δεν ειναι δικαιολογια για να φωναζουμε οτι ''εγω δεν φταιω'', ''που να το ξερω''.........., εξαλλου οι αφελεις συχνα πυκνα δημιουργουν μειζοντα προβληματα στους εαυτους των αλλα και στους περιξ αυτων λογω φυσικα της αφελειας τους.....και κατω απο αυτο το πρισμα οι αφελεις εχουν μερος της ευθυνης της σημερινης καταστασης που πληρωνουμε ΟΛΟΙ μας........

Δεν φωναζει οτι δεν φταιει μονο...αλλα και οτι εξαπατιθηκε...κανεις δεν ειναι αμοιρος ευθυνων...αλλα να πληρωνουν ολοι οσοι εχουν ευθυνη και στο ποσοστο που τους αναλογει...
οχι αυτοι που ηξερας και εφτιαξαν τις λουμπες να μας το παιζουν ηθικοι/ φωστηρες/σωτηρες και να μας κουνανε και το δακτυλο να κατσουμε καλα...


Δυστυχως γιαυτους αλλα ευτυχως για ολους τους αλλους...θα το χασουν!! Δυστυχως διοτι η καθε Διακαστικη διαμαχη τελειωνει στον Αρειο Παγο οδηγημενη σε αυτον απο τον ενδικο με τα περισσοτερα χρηματα. Ο Αρειος Παγος δεν μπορει να αποφασισει με συναισθηματισμους αλλα θα εφαρμοσει το Ελληνικο Δικαιο και οτι αυτο εχει ενσωματωσει απο το Κοινοτικο Δικαιο. Το δικαστηριο εκδιδει μια αποφαση η οποια, κυριως σε αυτες τις περιπτωσεις, εχει συναισθηματικο χαρακτηρα, ο Αρειος Παγος ομως οπου θα καταφυγει η Τραπεζα μετα και την Εφεση που θα κανει η ιδια θα εχει αμειλικτο Νομικο χαρακτηρα. Με αλλα λογια θα εφαρμοσει οτι ακριβως εχει υπογραφεί μεταξυ των Συμβαλλομενων.
Ευτυχως για ολους τους αλλους (αλλα και τους πρωην ιδιοκτητες σπιτιων) διοτι αν το σπιτι κατασχεθει και ξαναπουληθει τοτε η τραπεζα θα αποκτησει ρευστοτητα την οποια θα διοχετευσει στην αγορα, δλδ στους ελ. επαγγελματιες και στην αγορα γενικως, το οποιο σημαινει καλλυτερη ζωη για εμας και ζωη χωρις δικο τους σπιτι αλλα στο νοικι για τους πρωην ιδιοκτητες αλλα και με καλλυτερες προοπτικες για την υπολοιπη ζωη τους.

Και για να ξαναγυρισουμε στο θεμα και τις αποφασεις των δυο δικαστηριων που δημοσιευσε πιο πανω ο ''f1shf1nder33'', τα δικαστηρια εξεδωσαν ΣΗΜΕΡΑ μιαν αποφαση, ευνοικη για τους δανειοληπτες, μεχρι ομως να τελεσιδικησουν υπάρχει πολυς δρομος ακομα. Δεδικασμενο δεν υπαρχει ουτως ωστε να ακολουθησουν και οι υπολοιπες αποφασεις δικαστηριων σε περιπτωση αλλων παρομοιων υποθεσεων οποτε ανεμενε.........
Αυτο μενει να αποδυχτει...φοβαμαι οτι εχεις δικιο και οτι ο κοσμος θα χασει τα σπιτια του...και ακομα ισως χειροτερα θα αναγκαστει να νοικιαζει το ιδιο του το σπιτι, που εως τοτε θα εχει χρυσοπληρωσει βλεπε συμβολαιογραφους κτλ κτλ, απο τις τραπεζες...

οπως και να εχει εγω θα παραμεινω στην πλευρα των νοικοκυραιων...οχι αυτων που τα πηραν για να τα κανουν μπουτια κτλ κτλ...
Γιωργο πρεπει να παραδεχτεις οτι ο απατεωνας και ο απατημενος δεν φερουν την ιδια ευθυνη...
δεν ειναι τυχαιο οτι οι τραπεζες σε παρακαλουσαν να παρεις δανεια πιστωτικες κτλ κτλ...

Last edited by asotosios; 14-05-2013 at 12:05.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:27.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!