GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Κόσμος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 09-04-2013, 20:19
mck Ο/Η mck βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Χολαργός - Παπάγου
Μoto: R1200GS SE (2009)
Μηνύματα: 618
Προεπιλογή Απάντηση: The Party is over-Ένα κείμενο που είναι γραμμένο σε κυπριακή διάλεκτο

Θεωρώ την φυγοπονία εγγενή αλλά και συγγνωστή ανθρώπινη αδυναμία … Εξάλλου από αυτήν σε συνδυασμό με την ανθρώπινη ευφυΐα προκύπτει η ανθρώπινη πρόοδος σε μεγάλο βαθμό … π.χ. η ανακάλυψη του τροχού και των μεταφορικών μέσων …

Πιστεύω όμως ότι είναι βαθιά ανήθικο να επενδύει κάποιος στις παντός είδους αδυναμίες των άλλων, πολύ περισσότερο να πολιτεύεται με γνώμονα αυτές, όπως έκανε το πολιτικό μας σύστημα κατά την Μεταπολίτευση αλλά και από την σύσταση του Ελληνικού Κράτους, ενώ συνεχίζει ακόμη και σήμερα (!), χωρίς να ξεχνάμε ότι οι δημαγωγοί πρωταγωνίστησαν και στις Ελληνικές Πόλεις Κράτη της αρχαιότητας (αλλά και τιμωρήθηκαν από αυτές όταν ακόμη οι Δήμοι αποτελούνταν από πολίτες και δεν αποτελούσαν ΟΤΑ ) …

@GeorgeP: Προφανώς ο καλός φίλος και πατριώτης (από την Ήπειρο) Ναπο, όταν αναφέρεται σε Εθνικούς Ευεργέτες, έχει στο μυαλό τους πραγματικούς παλιούς Εθνικούς Ευεργέτες επίσης από Ήπειρο μεριά στη συντριπτική τους πλειοψηφία. Εάν έχεις ζήσει την φτώχεια και την ξενιτιά στο πετσί σου κάνοντας εμπόριο στα ξένα και όχι "μπίζνες" με το Δημόσιο εκτιμάς καλύτερα την πατρίδα σου και τους πατριώτες σου …
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 10-04-2013, 14:36
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: The Party is over-Ένα κείμενο που είναι γραμμένο σε κυπριακή διάλεκτο

Και που να δεις τι κοπρόσκυλα στη δουλειά είναι οι Γερμανοί...... Οσο το δυνατόν να εργαστούν λιγότερο......


Feierabend!!!!! για όσους δε γνωρίζουν γερμανικά σημαίνει ότι τελείωσε το ωράριο εργασίας κι άντε μαμηθείτε. Κι αυτό δεν ισχύει μόνο σε όσους είναι σε υπαλληλική εργασία.Επειδή τους έζησα από κοντά δεν έχω σε καμία εκτίμηση το Arbeitsmoral ( ηθική στην εργασία ) που έχουν. Φυγόπονοι όσο δεν παίρνει άλλο. Το απολύτως απαραίτητο και τίποτε παραπάνω, και για να μην παρεξηγηθώ, άνευ κινήτρου. Τι κάνουν οι Ελληνες εργαζόμενοι δηλαδή;! Καμία σχέση!

Μόνο τεμπέληδες δεν είμαστε οι Ελληνες, σίγουρα όχι στη φύση μας. Αλλού να αναζητήσετε τα αίτια της μειωμένης παραγωγικότητας κι αποτελεσματικότητας!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 10-04-2013, 16:04
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: The Party is over-Ένα κείμενο που είναι γραμμένο σε κυπριακή διάλεκτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mck Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ την φυγοπονία εγγενή αλλά και συγγνωστή ανθρώπινη αδυναμία … Εξάλλου από αυτήν σε συνδυασμό με την ανθρώπινη ευφυΐα προκύπτει η ανθρώπινη πρόοδος σε μεγάλο βαθμό … π.χ. η ανακάλυψη του τροχού και των μεταφορικών μέσων …

Πιστεύω όμως ότι είναι βαθιά ανήθικο να επενδύει κάποιος στις παντός είδους αδυναμίες των άλλων, πολύ περισσότερο να πολιτεύεται με γνώμονα αυτές, όπως έκανε το πολιτικό μας σύστημα κατά την Μεταπολίτευση αλλά και από την σύσταση του Ελληνικού Κράτους, ενώ συνεχίζει ακόμη και σήμερα (!), χωρίς να ξεχνάμε ότι οι δημαγωγοί πρωταγωνίστησαν και στις Ελληνικές Πόλεις Κράτη της αρχαιότητας (αλλά και τιμωρήθηκαν από αυτές όταν ακόμη οι Δήμοι αποτελούνταν από πολίτες και δεν αποτελούσαν ΟΤΑ ) …

@GeorgeP: Προφανώς ο καλός φίλος και πατριώτης (από την Ήπειρο) Ναπο, όταν αναφέρεται σε Εθνικούς Ευεργέτες, έχει στο μυαλό τους πραγματικούς παλιούς Εθνικούς Ευεργέτες επίσης από Ήπειρο μεριά στη συντριπτική τους πλειοψηφία. Εάν έχεις ζήσει την φτώχεια και την ξενιτιά στο πετσί σου κάνοντας εμπόριο στα ξένα και όχι "μπίζνες" με το Δημόσιο εκτιμάς καλύτερα την πατρίδα σου και τους πατριώτες σου …

Ακριβώς αυτό εννοούσα . Εάν μου επιτρέπεται να ρωτήσω με τι ασχολείσθε. Ο τρόπος γραφής σας μοιάζει με διπλωμάτη. Και δεν ειρωνεύομαι ποτέ συνομιλητή μου.........
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 10-04-2013, 16:08
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: The Party is over-Ένα κείμενο που είναι γραμμένο σε κυπριακή διάλεκτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Και που να δεις τι κοπρόσκυλα στη δουλειά είναι οι Γερμανοί...... Οσο το δυνατόν να εργαστούν λιγότερο......


Feierabend!!!!! για όσους δε γνωρίζουν γερμανικά σημαίνει ότι τελείωσε το ωράριο εργασίας κι άντε μαμηθείτε. Κι αυτό δεν ισχύει μόνο σε όσους είναι σε υπαλληλική εργασία.Επειδή τους έζησα από κοντά δεν έχω σε καμία εκτίμηση το Arbeitsmoral ( ηθική στην εργασία ) που έχουν. Φυγόπονοι όσο δεν παίρνει άλλο. Το απολύτως απαραίτητο και τίποτε παραπάνω, και για να μην παρεξηγηθώ, άνευ κινήτρου. Τι κάνουν οι Ελληνες εργαζόμενοι δηλαδή;! Καμία σχέση!

Μόνο τεμπέληδες δεν είμαστε οι Ελληνες, σίγουρα όχι στη φύση μας. Αλλού να αναζητήσετε τα αίτια της μειωμένης παραγωγικότητας κι αποτελεσματικότητας!

Σε ότι γράφετε...

Τους έζησα σχεδόν δύο χρόνια. Εάν αρχίσω χαρακτηρισμούς για δαύτους δεν με φτάνει το 24ωρο.
Απλά αδερφέ δεν το χωράει ο νούς μου να αποκαλούν τους Πατριώτες μου τεμπέληδες.......
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 10-04-2013, 17:01
mck Ο/Η mck βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Χολαργός - Παπάγου
Μoto: R1200GS SE (2009)
Μηνύματα: 618
Προεπιλογή Απάντηση: The Party is over-Ένα κείμενο που είναι γραμμένο σε κυπριακή διάλεκτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς αυτό εννοούσα . Εάν μου επιτρέπεται να ρωτήσω με τι ασχολείσθε. Ο τρόπος γραφής σας μοιάζει με διπλωμάτη. Και δεν ειρωνεύομαι ποτέ συνομιλητή μου.........
Κοντά έπεσες φίλε Ναπολέωντα ...

Δικηγόρος είμαι με καταγωγή από Θεσπρωτία μεριά ...
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 11-04-2013, 14:39
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: The Party is over-Ένα κείμενο που είναι γραμμένο σε κυπριακή διάλεκτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ilias vara Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειμαι σιγουρος αν η κυπρος εμενε στην λυρα αν θα ειχε αυτην την πορεια το τραπεζικο συστημα.,.,.,.

οποτε δεν θα ειχαμε τα ιδια αποτελεσματα.,.,

οτι και να λεμε πιστευω οτι ολλα αυτα ειναι μερος μια στρατηγηκης που εφαρμοζεται με ευλαβεια.,,.,.

ενεργειακο ελεγχο η ρωσια(μονοπωλιο στην ευρωπη)
οικονομικες συναλλαγες των καυσιμων σε δολαριο(βολευει την usa)
δοιηκητικο ελεγχο η γερμανια


και ζησαν αυτοι καλα και εμεις χειροτερα
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 11-04-2013, 14:51
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: The Party is over-Ένα κείμενο που είναι γραμμένο σε κυπριακή διάλεκτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mck Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοντά έπεσες φίλε Ναπολέωντα ...

Δικηγόρος είμαι με καταγωγή από Θεσπρωτία μεριά ...

Καλημέρα. Εγώ είμαι Δήμος Ζηρού. Παναγιά η Βούλιστα είναι το χωριό.

Ερώτηση. Πώς ξέπεσες σε Γερμανικό.

Πάσχα που θα πάτε.

Καλό απόγευμα............
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 11-04-2013, 15:04
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: The Party is over-Ένα κείμενο που είναι γραμμένο σε κυπριακή διάλεκτο

Τώρα που το ξανασκέφτομαι.....ρε σεις λέτε το κείμενο να το έγραψε ο Πάγκαλος ( πιπέρι στο στόμα μου ) και να είναι googlομετάφραση;!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 12-04-2013, 12:23
sain Ο/Η sain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ATH
Μoto: BMW 1200 GS
Μηνύματα: 211
Προεπιλογή Απάντηση: The Party is over-Ένα κείμενο που είναι γραμμένο σε κυπριακή διάλεκτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
λέτε το κείμενο να το έγραψε ο Πάγκαλος
Όταν το διάβασα το ίδιο πράγμα σκέφτηκα(όπως όλοι)
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 12-04-2013, 12:24
sain Ο/Η sain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ATH
Μoto: BMW 1200 GS
Μηνύματα: 211
Προεπιλογή Απάντηση: The Party is over-Ένα κείμενο που είναι γραμμένο σε κυπριακή διάλεκτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ilias vara Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειμαι σιγουρος αν η κυπρος εμενε στην λυρα αν θα ειχε αυτην την πορεια το τραπεζικο συστημα.,.,.,.

οποτε δεν θα ειχαμε τα ιδια αποτελεσματα.,.,

οτι και να λεμε πιστευω οτι ολλα αυτα ειναι μερος μια στρατηγηκης που εφαρμοζεται με ευλαβεια.,,.,.

ενεργειακο ελεγχο η ρωσια(μονοπωλιο στην ευρωπη)
οικονομικες συναλλαγες των καυσιμων σε δολαριο(βολευει την usa)
δοιηκητικο ελεγχο η γερμανια


και ζησαν αυτοι καλα και εμεις χειροτερα
Εκτός από ολα αυτά που ακούγονται λογικότατα, μήπως οι Κύπριοι πληρώνουν και το σχέδιο Αννάν;;;;;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:37.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!