GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 25-08-2010, 16:44
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΕΣ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ

Μου εχουν στειλει καποια παιδια pm για να τους φτιαξω χειροποιητες μπαγκαζιερες, σαν αυτες που εφτιαχνα παλια.
Λογω καποιου θεματος προσωπικου τους απαντουσα οτι πλεον δεν κατασκευαζω.

Αυτο ομως εχει αλλαξει και, οποιος επιθυμει κατι καλο και φθηνο, μπορω να του φτιαξω ενα σετ.

Οποιοι μου ειχαν στειλει pm και επιθυμουν ας μου στειλουν παλι να δουμε πως θα το κανονισουμε.

Απαραιτητη προυποθεση ειναι να εχουν δικα τους καγκελα για μπαγκαζιερες. Εγω απλα προσθετω ενα μικρο γαντζο στην πισω μερια ή μπορουν να μπουν και τα στηριγματα της touratech.

Καγκελα που ειναι αποδεκτα ειναι οποιαδηποτε εχουν πλαισιο σωληνωτο.

Σας ευχαριστω.



ΥΓ. Απαραιτητη επισης προυποθεση ειναι η επιγνωση οτι προκειται για χειροποιητες κατασκευες, με οτι συνεπαγεται αυτο. Ενα απο αυτα που συνεπαγεται ειναι οτι δεν ειναι 100% τελειες, αλλα την δουλεια τους την κανουν και με το παραπανω. Αρα δεν επιθυμω συνεργασια με ανθρωπους που κανουν την τριχα τριχια και ψαχνουν να βρουν την παραμικρη ατελεια.
Σορυ για το υφος, αλλα για να το επισημανω κατι ξερω.
Για το μονο που μπορω να πω οτι δεν παιζω πλεον ειναι με την στεγανοποιηση και με τον μηχανισμο ασφαλισης των μπαγκαζιερων.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 25-08-2010, 18:30
cm246 Ο/Η cm246 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: London
Μoto: R1150GS 2001 R80/7 1979
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Απάντηση: ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΕΣ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου εχουν στειλει καποια παιδια pm για να τους φτιαξω χειροποιητες μπαγκαζιερες, σαν αυτες που εφτιαχνα παλια.
Λογω καποιου θεματος προσωπικου τους απαντουσα οτι πλεον δεν κατασκευαζω.

Αυτο ομως εχει αλλαξει και, οποιος επιθυμει κατι καλο και φθηνο, μπορω να του φτιαξω ενα σετ.

Οποιοι μου ειχαν στειλει pm και επιθυμουν ας μου στειλουν παλι να δουμε πως θα το κανονισουμε.

Απαραιτητη προυποθεση ειναι να εχουν δικα τους καγκελα για μπαγκαζιερες. Εγω απλα προσθετω ενα μικρο γαντζο στην πισω μερια ή μπορουν να μπουν και τα στηριγματα της touratech.

Καγκελα που ειναι αποδεκτα ειναι οποιαδηποτε εχουν πλαισιο σωληνωτο.

Σας ευχαριστω.



ΥΓ. Απαραιτητη επισης προυποθεση ειναι η επιγνωση οτι προκειται για χειροποιητες κατασκευες, με οτι συνεπαγεται αυτο. Ενα απο αυτα που συνεπαγεται ειναι οτι δεν ειναι 100% τελειες, αλλα την δουλεια τους την κανουν και με το παραπανω. Αρα δεν επιθυμω συνεργασια με ανθρωπους που κανουν την τριχα τριχια και ψαχνουν να βρουν την παραμικρη ατελεια.
Σορυ για το υφος, αλλα για να το επισημανω κατι ξερω.
Για το μονο που μπορω να πω οτι δεν παιζω πλεον ειναι με την στεγανοποιηση και με τον μηχανισμο ασφαλισης των μπαγκαζιερων.
Ωραία πρόταση και εύχομαι να πάνε όλα καλά. Μπορείς να μας δώσεις ενδεικτικά μια τιμή και ίσως κάποια φωτό από τη δουλειά σου? Επίσης το χωρητικότητας βγαίνουν περίπου και μιας και ενδιαφέρομαι για 1150 μπορείς να κανεις και το άνοιγμα από τη μια μεριά για την εξάτμιση?

Ευχαριστώ.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 25-08-2010, 20:04
habu Ο/Η habu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Απάντηση: ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΕΣ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ

Και εγώ θα ήθελα να δω φώτο.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 25-08-2010, 21:01
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΕΣ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από cm246 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία πρόταση και εύχομαι να πάνε όλα καλά. Μπορείς να μας δώσεις ενδεικτικά μια τιμή και ίσως κάποια φωτό από τη δουλειά σου? Επίσης το χωρητικότητας βγαίνουν περίπου και μιας και ενδιαφέρομαι για 1150 μπορείς να κανεις και το άνοιγμα από τη μια μεριά για την εξάτμιση?

Ευχαριστώ.
Τιμη δεν μπορω να δωσω ακριβως γιατι εξαρταται απο τα υλικα που θελει ο καθενας.
Παντως, επειδη προκειται για ερασιτεχνικη κατασκευη, θα σας πω μονο τα εξης:

Τα υλικα κοστιζουν περιπου 200-250ευρω. Δηλαδη, αλουμινιο, στραντζαρισμα, κλειδαριες, χειρολαβες, ταπετσαρια, σιλικονη στεγανοποιησης κλπ.
Το κοστος του κοπου της εργασιας που κανω το εκτιμω οτι ειναι περιπου 100-150 ευρω, για 4-5 ημερες εργασιας, αν κατσω συνεχομενα να δουλεψω. Πιστευω οτι για 4-5 μερες εργασιας (5 ωρες περιπου) δεν ειναι πολλα 100-150ευρω.
Επισης αν χαλασουν απο πτωση, μπορουμε να φτιαξουμε καινουργιες με 70-80ευρω, κρατωντας τα εξαρτηματα (κλειδαριες, χειρολαβες κλπ), που ειναι και τα πιο ακριβα και απλα στραντζαρουμε καινουργιο αλουμινιο και βαζουμε νεα ταπετσαρια.

Αρα,οι μπαγκαζιερες και δυο κοστιζουν περιπου 300-380ευρω και οι δυο.Αν προκειται να μπει κατι πιο εξειδικευμενο μπορει να πανε και 400-450 ευρω.

Αν καποιος θελει και ηλεκτροστατικη βαφη, το κοστος ανεβαινει.

Τις μπαγκαζιερες τις φτιαχνω οπως θελει ο καθενας. Μπορει η κλειδαρια ν ανοιγει απο αριστερα, απο δεξια, απο πισω, απο μπρος.
Δεν υπαρχει περιορισμος ουτε στην σχεδιαση, ουτε στις διαστασεις. Μπορουν να γινουν απο 30-43 λιτρα,γιατι λιγοτερο δεν εχει νοημα, περισσοτερο μπαινει θεμα ασφαλειας.

Καντε ενα search με θεμα "ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΕΣ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ" και θα δειτε τις κατασκευες μου.

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Last edited by emix; 25-08-2010 at 21:02.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 25-08-2010, 22:34
cm246 Ο/Η cm246 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: London
Μoto: R1150GS 2001 R80/7 1979
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Απάντηση: ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΕΣ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ

Επειδή στο search δεν βγαίνει τίποτα άλλο εκτος από το παρόν thread. ψάξτε για '' Το μεράκι μού'
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 25-08-2010, 22:54
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΕΣ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από cm246 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή στο search δεν βγαίνει τίποτα άλλο εκτος από το παρόν thread. ψάξτε για '' Το μεράκι μού'
Τι ιδιο βγαινει.........
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 26-08-2010, 07:56
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΕΣ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ιδιο βγαινει.........
Καλημερα,

Ψαξε με το nickname μου για δημοσιευσεις που εχω κανει εγω.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 26-08-2010, 09:32
Man !!! Ο/Η Man !!! βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μoto: VARADERO 1000 & DRZ 400 S
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή Απάντηση: ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΕΣ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ

εδώ παιδιά

http://www.gsforum.gr/%CE%95%CE%BE%C...%BF%CF%85-696/


...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 26-08-2010, 11:02
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΕΣ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ

Σε βάσεις της R 1200GS, που έχουν προβλεφθεί για τις vario, μπαίνουν οι βαλίτσες;
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 26-08-2010, 12:16
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΕΣ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε βάσεις της R 1200GS, που έχουν προβλεφθεί για τις vario, μπαίνουν οι βαλίτσες;
Δεν εχω εικονα για ποιες ακριβως λες.

Παντως οι βασεις πρεπει να ειναι απο σιδερο ή ανοξειδωτες με πλαισιο.
Αν εχεις καμια φωτογραφια ομως να μου στειλεις για να καταλαβω καλο θα ηταν.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ ΠΛΑΙΝΕΣγια μηχανή BMW Κ100 webpcnet Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 0 11-04-2010 20:48


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!