GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Κόσμος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 23-10-2013, 15:28
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Ο χάρτης της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια!!

Map of Europe 1000 AD to present with timeline - Video Dailymotion



Ένας timelapse χάρτης της Ευρώπης από το 1000 μ.χ. μέχρι σήμερα, που παρουσιάζει κυρίως τις αλλαγές στα σύνορα μεταξύ των χωρών, τι συμμαχίες και τις αυτοκρατορίες (Vid)




Πρόκειται για την αποτύπωση της ευρωπαϊκής ιστορίας χιλίων ετών, από το 1000 μ.Χ. μέχρι και σήμερα, μέσα από τις μεταβολές των συνόρων των εκάστοτε ευρωπαϊκών κρατών σε όλη αυτήν την περίοδο. Το βίντεο κρατάει 3,5 λεπτά.

Ανέβασε στο διαδίκτυο από ένα Νορβηγό με το ψευδώνυμο harrunostasj.
Πηγή:Liveleak




http://news247.gr/eidiseis/kosmos/vinteo_o_xarths_ths_eyrwphs_ta_teleytaia_1000_xronia_se_3_5_lepta.2467819.html

Last edited by yannis; 23-10-2013 at 15:32.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 23-10-2013, 16:45
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Ο χάρτης της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια!!

τζων ευχαριστούμε. .....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 23-10-2013, 16:56
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ο χάρτης της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
τζων ευχαριστούμε. .....
Δεν κάνει τίποτε Τεό!!!!!
Για μένα ήταν σημαντική μια τέτοια παρουσίαση και αρκετά διαφωτιστική στην κατανόηση του παρόντος.
Σίγουρα πιο ενδιαφέρουσα από τις τιμές των αυτοκινήτων...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 23-10-2013, 16:59
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Ο χάρτης της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κάνει τίποτε Τεό!!!!!
Για μένα ήταν σημαντική μια τέτοια παρουσίαση και αρκετά διαφωτιστική στην κατανόηση του παρόντος.
Σίγουρα πιο ενδιαφέρουσα από τις τιμές των αυτοκινήτων...
ειναι τρελο το ποσο μεταβαλλοντε τα συνορα......


Ερε στην φυση του ειναι να τα κανει ολα μπαχαλο.....
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 23-10-2013, 17:05
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ο χάρτης της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι τρελο το ποσο μεταβαλλοντε τα συνορα......


Ερε στην φυση του ειναι να τα κανει ολα μπαχαλο.....



Η κίνηση είναι ζωή!!!!! Το τέλμα να φοβάσαι!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 23-10-2013, 17:41
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Ο χάρτης της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια!!

Ta σύνορα μεταβάλλονται επειδή αλλάζουν κατά καιρούς οι διάφοροι συσχετισμοί εξουσίας και οικονομικής κυριαρχίας.
Η θρησκεία παλιότερα και οι πολιτικές ιδεολογίες στα νεότερα χρόνια ήταν απλά οι εύσχημες δικαιολογίες για να ξεκινήσει η βίαιη επιβολή του ισχυρότερου.
Τώρα δεν χρειάζεται πλέον στρατιωτική αλλά οικονομική επιβολή και οι λαοί μπορούν να υποδουλώνονται και με τα σύνορά τους αμετακίνητα.
Πολιτισμός και λοιπές μεγάλες ιδέες είναι απλά στάχτη στα μάτια...

ΥΓ: ευτυχώς που ανέβασε και κάτι άλλο ο καραβόγατος γιατί γίναμε σαν μενού διαιτολόγου. Υγιεινό μεν, άνοστο δε!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 23-10-2013, 17:48
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ο χάρτης της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια!!

Λες ε;
Εγώ πάλι το βλέπω σαν μια συνεχή ροή και διεργασία, εναρμονισμένη με τους φυσικούς νόμους, που από μια πρώτη ματιά φαίνεται σαν βίαιη επιβολή, αλλά βαθύτερα διαφαίνεται η αδήριτη ανάγκη για ανανέωση και βελτίωση μέσω της κυριαρχίας του εκάστοτε ικανότερου.
Για να μην πιάσουμε τα περί καθαρότητας της κάθε φυλής κλπ αστεία...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 23-10-2013, 18:36
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Ο χάρτης της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες ε;
Εγώ πάλι το βλέπω σαν μια συνεχή ροή και διεργασία, εναρμονισμένη με τους φυσικούς νόμους, που από μια πρώτη ματιά φαίνεται σαν βίαιη επιβολή, αλλά βαθύτερα διαφαίνεται η αδήριτη ανάγκη για ανανέωση και βελτίωση μέσω της κυριαρχίας του εκάστοτε ικανότερου.
Για να μην πιάσουμε τα περί καθαρότητας της κάθε φυλής κλπ αστεία...
Δεν νομίζω οτι έχει κανείς την απάντηση στο που οφείλεται η ανθρώπινη εξέλιξη. Η Δαρβινική θεωρία που αναφέρεις έχει ισχυρό αντίλογο στις θεωρίες που υποστηρίζονται από τη ψυχολογία και ψάχνουν τα αίτια της εξέλιξης σε ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του ανθρώπου όπως η χρήση της γλώσσας.
Άλλωστε έχουμε λίγο πιο πολύπλοκο χαρακτήρα από τα ζώα και το να προσπαθούμε να τα εξηγούμε όλα με το δόγμα της κυριαρχίας του ισχυρότερου δεν είναι ικανοποιητική εξήγηση.
Ετσι σαν συμπληρωματικά στο δικό σου και τα βιντεάκια με την πορεία (δηλαδή.. τους πολέμους) της ανθρωπότητας προς την Δημοκρατία March of Democracy
και την εξάπλωση των θρησκειών History of Religion.
Κανένα ζώο που ξέρω δεν έχει προκαλέσει μεγαλύτερο κακό και θανατικό για τόσο σπουδαίες ιδέες.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 23-10-2013, 20:49
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ο χάρτης της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω οτι έχει κανείς την απάντηση στο που οφείλεται η ανθρώπινη εξέλιξη. Η Δαρβινική θεωρία που αναφέρεις έχει ισχυρό αντίλογο στις θεωρίες που υποστηρίζονται από τη ψυχολογία και ψάχνουν τα αίτια της εξέλιξης σε ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του ανθρώπου όπως η χρήση της γλώσσας.
Άλλωστε έχουμε λίγο πιο πολύπλοκο χαρακτήρα από τα ζώα και το να προσπαθούμε να τα εξηγούμε όλα με το δόγμα της κυριαρχίας του ισχυρότερου δεν είναι ικανοποιητική εξήγηση.
Ετσι σαν συμπληρωματικά στο δικό σου και τα βιντεάκια με την πορεία (δηλαδή.. τους πολέμους) της ανθρωπότητας προς την Δημοκρατία March of Democracy
και την εξάπλωση των θρησκειών History of Religion.
Κανένα ζώο που ξέρω δεν έχει προκαλέσει μεγαλύτερο κακό και θανατικό για τόσο σπουδαίες ιδέες.
Βρε Νότη μου πως να γράψω από το κινητό?!?!?!!!
Μπορείς να μου αναφέρεις ένα ζώο που διαβιεί χωρίς ανταγωνισμό και την ανάλογη των δυνάμεων του βία;;
Αν δεν είναι ικανοποιητική η άποψη περί επικράτισης του ισχυροτέρου και μέσω αυτής της διαδικασίας η εξέλιξη, μπορείς να μου αναφέρεις κάποιο παράδειγμα, όπου κάποια κοινωνία έπραξε διαφορετικά;; Πόσες χιλιετίες ακόμη χρειάζοντε για να αποδεχθούμε την αγαθή συνύπαρξη που ευαγγελίζεσαι και ποιό θα ήταν το νόημα και ο απώτερος σκοπός κάτι τέτοιου;;;;
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 28-10-2013, 15:45
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ο χάρτης της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω οτι έχει κανείς την απάντηση στο που οφείλεται η ανθρώπινη εξέλιξη. Η Δαρβινική θεωρία που αναφέρεις έχει ισχυρό αντίλογο στις θεωρίες που υποστηρίζονται από τη ψυχολογία και ψάχνουν τα αίτια της εξέλιξης σε ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του ανθρώπου όπως η χρήση της γλώσσας.




Ένα παλαιότερο άρθρο, συμπυκνωμένο και αρκετά διαφωτιστικό...

Γιατί ο Δαρβίνος είχε δίκιο - γνώμες - Το Βήμα Online


http://sfrang.com/historia/selida514.htm


Άλλωστε έχουμε λίγο πιο πολύπλοκο χαρακτήρα από τα ζώα και το να προσπαθούμε να τα εξηγούμε όλα με το δόγμα της κυριαρχίας του ισχυρότερου δεν είναι ικανοποιητική εξήγηση.



Νομίζω πως ο Αγγλικός όρος "theory of fittest" αποδίδει καλύτερα την έννοια.



Ετσι σαν συμπληρωματικά στο δικό σου και τα βιντεάκια με την πορεία (δηλαδή.. τους πολέμους) της ανθρωπότητας προς την Δημοκρατία March of Democracy
και την εξάπλωση των θρησκειών History of Religion.
Κανένα ζώο που ξέρω δεν έχει προκαλέσει μεγαλύτερο κακό και θανατικό για τόσο σπουδαίες ιδέες.

Για την βίαιη επιβίωση των ειδών, δεν μου έφερες κάποιο αντίθετο παράδειγμα. Ούτε είναι οι ιδέες, η αιτία για τον άνθρωπο. Μάλλον η αφορμή.
Σαν γιατρός που είσαι, γνωρίζεις καλύτερα την "μάχη των σπερματοζωαρίων". Θα υπήρχε ζωή με την μορφή και εξέλιξη που έχουμε, αν δεν προσπαθούσε να επικρατήσει το ικανότερο;;

Fertilization - YouTube

Αυτό που βλέπω δε, ακόμη και σε σύγχρονους μας φιλοσόφους (Πόπερ, Τοντόροφ, Χάρντι κλπ) είναι αφενός η εξαιρετική προσέγγιση και ανάλυση της παρούσας κατάστασης, αφετέρου όμως οι λύσεις που προτείνουν γυροφέρνουν σχεδόν πάντα στην έννοια του ηδονισμού σαν επιδιωκόμενο σκοπό. Ίσως όχι στην αρχική κατά Αρίστιππο εκδοχή, αλλά και η Επικούρεια αντίληψη δεν απέχει πολύ.

Η αλήθεια είναι πως προτιμώ πιο λαϊκά ή και λαϊκίστικα παραδείγματα, επειδή πάντα θεωρούσα την γνώση που προκύπτει μέσα από την πείρα, την "λαϊκή σοφία" όπως την λέμε, περισσότερο αυθεντική και στην πράξη τεκμηριωμένη.
Αυτός είναι ο λόγος που χρησιμοποιώ τα έμβια γενικά όντα ως παράδειγμα.
Ένα ακόμη...
Προχτές ήμουν με έναν φίλο και με εξέπληξε η αμφιβολία του για το αν μας ψεκάζουν ή όχι!!!!!!
Προτίμησα αντί γεωφυσικών και τεχνικών παραθέσεων, που θα οδηγούσε σε ατελείωτη κουβέντα κλπ κλπ να του εκφράσω την δική μου πρακτική "λαϊκή" τεκμηρίωση.
Αν μας ψέκαζαν με σκοπό να ελέγξουν το μυαλό μας, όλο και κάποιος μεγαλόσχημος θα το ήξερε και θα έπαιρνε τα μέτρα του. Όμως εγώ δεν έχω δει κανέναν να κυκλοφορεί με μάσκα και στολή προστασίας!!!!! Εξαίρεση ίσως οι άντρες των ΜΑΤ, αλλά μάλλον αδόκιμο θα ήταν σαν παράδειγμα!!!!!

Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:47.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!