GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-11-2012, 11:05
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή GPS...χωματινο

Ψαχνω να βρω ενα GPS το οποιο να μπορω να χρησιμοποιω μεν στην ασφαλτο,αλλά εκει ειναι πιο απλα τα πραγματα(με ενα igo8 που εχω σε ενα Κινεζικο ειναι ικανοποιημενος) αλλά να μπορω να το παρω μαζι και στο χωμα.Κι οταν λεω χωμα,στα βουνα και στα λαγκαδια που παω αρκετα συχνα και ειμαι "τυφλος" απο θεμα χαρτογραφησης και gps.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι ενα GPS ευαναγνωστο απο τη θεση του οδηγου,να μπορω να το χειριστω με γαντια καθ'οδον,αν ειναι αδιαβροχο ακομα καλυτερα και να αντεχει σε κοπανηματα και κραδασμους που ειναι φυσιολογικο μενου στην κινηση στο χωμα.
Επισης ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ ειναι να παιρνει ενα πολυ καλο προγραμμα χαρτογραφησης για χωμα στην Ελλαδα...το οποιο θελω να μπορω να αναβαθμιζω αν χρειαζεται.Θελω το προγραμμα αυτο να μπορει να μου επιτρεπει να καταγραψω μια χωματινη διαδρομη και να την μεταφερω μετα στον Υπολογιστη και για να την δωσω και στους υπολοιπους αλλά και για αρχειοθετηση δικη μου.

ΒΑΣΙΚΟ ειναι για μενα και για το "οσα δεν φθανει η αλεπου"και θα ειναι η υπ'αριθμον 1 προϋποθεση που θετω να μην ειναι ακριβο σε αγορα.Δεν με νοιαζει αν ειναι μεταχειρισμενο αρκει να κανει αυτα που θελω...ακομα κι αν δινετε εσεις καποιο που δεν χρειαζεσθε λογω αναβαθμισης,ειμαι ολος αυτια... δυστυχως οικονομικα δεν μπορω να φθασω πιθανον καποια κορυφαια στο χωρο...υπο αλλες συνθηκες το βλεπαμε,τωρα σιγουρα οχι.


Θελω λοιπον να μου προτεινετε ποιο GPS εχει αυτες τις δυνατοτητες αλλά και ποιο προγραμμα θεωρειται αριστο για χαρτογραφημενους δρομους στην Ελλαδα.

Εχω τους κλασσικους Χαρτες(βιβλιαρακια) της Αναβασης για καποια κομματια της Ελλαδας σε αριστη αναλυση και χαρτογραφηση αλλά δεν ειναι ευχρηστοι καθ'οδον διοτι πρεπει συνεχως να σταματαω σε μια αγνωστη διαδρομη και να τσεκαρω που βγαζει...αρα θα τους εχω μαζι αλλά για τσεκ και ασφαλεια πιο πολυ και οχι για να με πηγαινουν,γιαυτο θελω ενα καλο GPS με καλο προγραμμα...

Τι εχετε να προτεινετε κατα την δικη σας χρηση και εμπειρια ενος GPS σε χωματινες διαδρομες;
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-11-2012, 11:21
sterzam Ο/Η sterzam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Beroia
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: GPS...χωματινο

Garmin 60cs.-
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 27-11-2012, 17:31
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: GPS...χωματινο

Εμεις στα Ελληνικα Βουνα αλλα και σε καθε χωματινη εξορμηση χρησιμοποιουμε Garmin 276-8 με το χαρτη toponavigator της Αναβασης.
Για τη συσκευη σιγουρα θα βολευτεις με μεταχειρισμενη μιας και ειναι σκυλι ποιοτικα η με καποια παρομοια και αρκετα φθηνοτερη.
Οσο για τον χαρτη μπορει να ειναι ακριβως αλλα εχει ειδικα στη Νοτια Ελλαδα ακομα και τις κανουλες απο τις βρυσες στα ξωκλησια.
Μας εχει σωσει απο πολλη ταλαιπωρια αυτος ο χαρτης και μονο μια φορα φετος στο Καιμακτσαλαν μας εκανε πλοηγηση προς το χωριο Προμαχοι μεσα απο αδιεξοδο..
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 27-11-2012, 23:23
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: GPS...χωματινο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμεις στα Ελληνικα Βουνα αλλα και σε καθε χωματινη εξορμηση χρησιμοποιουμε Garmin 276-8 με το χαρτη toponavigator της Αναβασης.
Ποιο μοντελο ειναι αυτο;Μπορεις να δωσεις καποια φωτογραφια ή λινκ με σχετικες πληροφοριες;Το χαρτη τον εχει πακετο στην τιμη;
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 28-11-2012, 00:30
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: GPS...χωματινο




Το παραπάνω είναιτ το 276..
δύσκολα θα βολευτείς με μνήμες όμως!!!Δες γιατί νομίζω ότι το 278 πρέπει να φοράει κλασική miniSD..
Αλλιώς δες τα 60 τις Garmin...
Χάρτες δεν έχει κανένα GPS Ploter όπως είναι η κατηγορία τον παρπάνω...
Μόλιες πάρεις PM me..
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 28-11-2012, 00:36
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: GPS...χωματινο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από N4pSt3R Εμφάνιση μηνυμάτων



Το παραπάνω είναιτ το 276..
δύσκολα θα βολευτείς με μνήμες όμως!!!Δες γιατί νομίζω ότι το 278 πρέπει να φοράει κλασική miniSD..
Αλλιώς δες τα 60 τις Garmin...
Χάρτες δεν έχει κανένα GPS Ploter όπως είναι η κατηγορία τον παρπάνω...
Μόλιες πάρεις PM me..
Το 278 δεν δέχεται κάρτα μνήμης SD ούτε mini παρά μόνο της μαμάς GARMIN!Είναι το μοναδικό μειονέκτημα του συγκεκριμένου!..
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 28-11-2012, 03:18
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VDR Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 278 δεν δέχεται κάρτα μνήμης SD ούτε mini παρά μόνο της μαμάς GARMIN!Είναι το μοναδικό μειονέκτημα του συγκεκριμένου!..
Αρα οπως και το 276..γνωμη μου παντα να πας σε ενα 62st που ειναι απο τα νεοτερα αλλα προσεχε γιατι εχει μοντελο που δεν περνει καν καρτα...και για μενα ειναι ακομα καλυτερο γιατι μπορεις να το παρεις και στο χερι..

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 28-11-2012, 09:14
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: GPS...χωματινο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από N4pSt3R Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα οπως και το 276..γνωμη μου παντα να πας σε ενα 62st που ειναι απο τα νεοτερα αλλα προσεχε γιατι εχει μοντελο που δεν περνει καν καρτα...και για μενα ειναι ακομα καλυτερο γιατι μπορεις να το παρεις και στο χερι..

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
πολύ καλό τα 60-- 62 δουλεύουν και με μπαταρίες 2Α αλλά μικρά στην οθόνη και άμα πέσει και ο ήλιος από πίσω τότε είναι ένα μικρό θέμα (σου αποσπάσει παραπάνω την προσοχή)
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 28-11-2012, 10:33
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: GPS...χωματινο

Παιδια δεν ξερω πόσο καλο ειναι το 62st,μα αφου το λετε δεν εχω λογο να μην σας πιστευω κι ετσι θα ειναι,αλλά απο μια προχειρη αναζητηση που κανω στο νετ βλεπω οτι ξεφευγει κατα πολυ απο αυτο που λεμε οικονομικο.Με τιμες απο 400ε μονο φθηνο δεν το βλεπω!!!Οπότε
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 28-11-2012, 13:27
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: GPS...χωματινο

Μία άλλη καλή λύση στα 300€ είναι το Vapor της Traitech που πέρνει GPX αρχεία μέσα για να μπορείς να βάζεις διαδρομές που θέλεις...

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:24.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!