GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιό 03-06-2010, 21:03
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εργαλείο είναι ένα...



Μην σας μπερδευει το χρώμα
εκτος απο ζεμπρε, μηπως βγενει και σε λεοπαρδαλε?
Reply With Quote
  #102  
Παλιό 04-06-2010, 00:32
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nibo Εμφάνιση μηνυμάτων
και το varadero φιλε μου αισθητικα εχει να πει κατι? σαν μεγαλος κουβας με ροδες ειναι....

εγω δεν μιλησα για to varadero.........εδω συζηταμε για το αν ειναι καλυτερο το νεο tenere απο το gs......μην μπερδευεσαι!!
Reply With Quote
  #103  
Παλιό 04-06-2010, 02:07
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από varaderistas Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν μιλησα για to varadero.........εδω συζηταμε για το αν ειναι καλυτερο το νεο tenere απο το gs......μην μπερδευεσαι!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από varaderistas Εμφάνιση μηνυμάτων
To tenere ειναι εκατο χρονια μπροστα,απο την αεροψυκτη γερμανοκασελα που καβαλατε παιδες......
Ναι ακριβως αυτο λεω και εγω, εδω 'συζηταμε' για το πιο ειναι καλυτερο. Αλλα αλλο πραγμα ειναι συζηταμε, και αλλο κραζουμε. Και νομιζω οτι τα εκραξες τα γερμανικα, δεν 'συζητησες'. Αυτο που εγραψες ηταν υπερβολικο, δεν ηταν συζητηση. Εγω δεχομαι ολα τα αρνητικα που θα μου πει καποιος για τα γερμανικα, αρκει να μου τα πει ηρεμα χωρις εμπαθεια η προκαταληψη, και με επιχειρηματα, και οχι να μου λεει υπερβολες. Αρα με αναγκασες και σου απαντησα στο ιδιο υφος πριν. Και στην τελικη ξερεις που γραφεις, εισαι σε ενα φορουμ που οι περισσοτεροι εδω εχουμε επιλεξει να εχουμε, και αγαπαμε αυτες τις μηχανες. Εισαι ο εξυπνος που ερχεσαι να μας κραξεις? Ειναι σαν να παω εγω στο varadero φορουμ π.χ. και να τους πω οτι μαγκες το varadero ειναι @@@κουβας. Αυτοι θα μου πουν και με το δικιο τους, τι μας λες ρε μαγκα, και τι θες εδω τοτε, να μας το παιξεις εξυπνος?
Και δεν διαχωριζω τους μοτοσυκλετιστες με την μαρκα, απλα νομιζω οτι πρεπει να σεβομαστε την επιλογη του οποιουδηποτε, και οπου διαφωνουμε να το κανουμε πολιτισμενα.
Reply With Quote
  #104  
Παλιό 04-06-2010, 19:43
explode Ο/Η explode βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: loutraki
Μoto: ktm 990 adventure
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

πρώτο συγκριτικό μεταξυ gs 1200 και tenere 1200 δυστηχως στα γαλλικα
BMW R1200GS vs Yamaha XT1200Z : Explication au sommet - Moto Station
Reply With Quote
  #105  
Παλιό 04-06-2010, 22:25
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από explode Εμφάνιση μηνυμάτων
πρώτο συγκριτικό μεταξυ gs 1200 και tenere 1200 δυστηχως στα γαλλικα
BMW R1200GS vs Yamaha XT1200Z : Explication au sommet - Moto Station
####το.και δε ξερω γαλλικα,θα ειναι ενδιαφερον...
Reply With Quote
  #106  
Παλιό 05-06-2010, 16:48
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Νομίζω αρκεί να δει κανείς τα τελικά συγκριτικά αποτελέσματα:
Capture.JPG
Η Yamaha έχει δρόμο να κάνει μέχρι να ξεπεράσει τη BMW..
Reply With Quote
  #107  
Παλιό 28-07-2010, 17:43
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

την μηχανη την ειδα επιτελους χτες απο κοντα,βραδυ περνωντας απο μια αντιπροσωπεια εδω.
οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ καλες...
δεν ξερω αν στο θεμα επιδοσεις ειναι η οχι καλυτερο απο το bmw,ξερω ομως οτι απο κοντα ειναι απλα πανεμορφο σε αυτο το φοβερο μπλε χρωματακι.και σιγουρα απο μοτερ ευελπιστω οτι θα ειναι αξιοπιστο,απο διαφορικο δεν ξερω καθως θα πρεπει πρωτα να περπατησει και λιγο στην αγορα.
η αληθεια ειναι ομως οτι αν βαλω διπλα του ενα gs απλο θα δω πολλες ομοιοτητες,γιατι οντως εχει.
φαινεται καλη κατασκευη και στιβαρο.
με μια μεγαλυτερη ζελατινα,μπαρες και προβολακια θα ειναι σιγουρα ενας αριστος ταξιδευτης.
μπροστα μονο ειναι ισως λιγο κενο.λογω του οτι εχω συνηθισει την μυτουλα της καλης μου.
απο οσα κυκλοφορουν παντως στην αγορα αυτη την στιγμη αν δεν ειχα το gs σιγουρα θα ηταν η επομενη μου επιλογη.
στο θεμα επιδοσεων δεν ξερω μονο τι λεει μιας και οι γνωμες ειναι πολλες και μπερδευεσαι.αλλοι το βγαζουν κατωτερο του gs,αλλοι παλι μιλανε για μια αρκετα γρηγορη μηχανη παρα τον ογκο της που κατα την γνωμη μου εμενα μου φανηκε μια χαρα.
δεν ξερω αν με την υπαρχων τιμη τι θα κανει στο θεμα της αγορας,παντως με μια λιγο πιο δελεαστικη τιμη σιγουρα θα ειχε ακομα περισσοτερους οπαδους.οσο να ναι στα 16 χιλιαρικα ειναι λιγο τσιμπημενη ως προς την αποψη οτι ζει στην σκια του gs που καποιους σιγουρα θα φρεναρει και θα προτιμησουν την βαυαρικη εταιρεια.
αν ειχε γυρω στα 14.500 θα ηταν top και πολυ ανταγωνιστικη.
Reply With Quote
  #108  
Παλιό 28-07-2010, 18:55
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
την μηχανη την ειδα επιτελους χτες απο κοντα,βραδυ περνωντας απο μια αντιπροσωπεια εδω.
οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ καλες...
δεν ξερω αν στο θεμα επιδοσεις ειναι η οχι καλυτερο απο το bmw,ξερω ομως οτι απο κοντα ειναι απλα πανεμορφο σε αυτο το φοβερο μπλε χρωματακι.και σιγουρα απο μοτερ ευελπιστω οτι θα ειναι αξιοπιστο,απο διαφορικο δεν ξερω καθως θα πρεπει πρωτα να περπατησει και λιγο στην αγορα.
η αληθεια ειναι ομως οτι αν βαλω διπλα του ενα gs απλο θα δω πολλες ομοιοτητες,γιατι οντως εχει.
φαινεται καλη κατασκευη και στιβαρο.
με μια μεγαλυτερη ζελατινα,μπαρες και προβολακια θα ειναι σιγουρα ενας αριστος ταξιδευτης.
μπροστα μονο ειναι ισως λιγο κενο.λογω του οτι εχω συνηθισει την μυτουλα της καλης μου.
απο οσα κυκλοφορουν παντως στην αγορα αυτη την στιγμη αν δεν ειχα το gs σιγουρα θα ηταν η επομενη μου επιλογη.
στο θεμα επιδοσεων δεν ξερω μονο τι λεει μιας και οι γνωμες ειναι πολλες και μπερδευεσαι.αλλοι το βγαζουν κατωτερο του gs,αλλοι παλι μιλανε για μια αρκετα γρηγορη μηχανη παρα τον ογκο της που κατα την γνωμη μου εμενα μου φανηκε μια χαρα.
δεν ξερω αν με την υπαρχων τιμη τι θα κανει στο θεμα της αγορας,παντως με μια λιγο πιο δελεαστικη τιμη σιγουρα θα ειχε ακομα περισσοτερους οπαδους.οσο να ναι στα 16 χιλιαρικα ειναι λιγο τσιμπημενη ως προς την αποψη οτι ζει στην σκια του gs που καποιους σιγουρα θα φρεναρει και θα προτιμησουν την βαυαρικη εταιρεια.
αν ειχε γυρω στα 14.500 θα ηταν top και πολυ ανταγωνιστικη.

Συγνωμη πως ειπατε 16000 € . Δεν χρειαζεται να διαβασω τιποτα αλλο . (Η αληθεια ειναι οτι ξεκινησα απο το τελος προς τα πισω ...)

Εδω λεμε ο ανταγωνισμος να ριξει τις τιμες και ετσι οπως παμε βλεπω την BMW να τις ανεβαζει για να φτασει την Tenere .
Ρε που φτασαμε...
Reply With Quote
  #109  
Παλιό 28-07-2010, 19:38
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mjtir Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη πως ειπατε 16000 € . Δεν χρειαζεται να διαβασω τιποτα αλλο . (Η αληθεια ειναι οτι ξεκινησα απο το τελος προς τα πισω ...)

Εδω λεμε ο ανταγωνισμος να ριξει τις τιμες και ετσι οπως παμε βλεπω την BMW να τις ανεβαζει για να φτασει την Tenere .
Ρε που φτασαμε...
Η τιμη ειναι μονον για φετος και μονον για το μοντελο με τις αλουμινενιες βαλιτσες! απο του χρονου θα παιζουν διαφορες εκδοσεις στρον εξοπλισμο με διαφορες τιμες αρχης γενομενης καπου στα 13000-14000ε!!!
Reply With Quote
  #110  
Παλιό 28-07-2010, 19:43
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
την μηχανη την ειδα επιτελους χτες απο κοντα,βραδυ περνωντας απο μια αντιπροσωπεια εδω.
οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ καλες...
δεν ξερω αν στο θεμα επιδοσεις ειναι η οχι καλυτερο απο το bmw,ξερω ομως οτι απο κοντα ειναι απλα πανεμορφο σε αυτο το φοβερο μπλε χρωματακι.και σιγουρα απο μοτερ ευελπιστω οτι θα ειναι αξιοπιστο,απο διαφορικο δεν ξερω καθως θα πρεπει πρωτα να περπατησει και λιγο στην αγορα.
η αληθεια ειναι ομως οτι αν βαλω διπλα του ενα gs απλο θα δω πολλες ομοιοτητες,γιατι οντως εχει.
φαινεται καλη κατασκευη και στιβαρο.
με μια μεγαλυτερη ζελατινα,μπαρες και προβολακια θα ειναι σιγουρα ενας αριστος ταξιδευτης.
μπροστα μονο ειναι ισως λιγο κενο.λογω του οτι εχω συνηθισει την μυτουλα της καλης μου.
απο οσα κυκλοφορουν παντως στην αγορα αυτη την στιγμη αν δεν ειχα το gs σιγουρα θα ηταν η επομενη μου επιλογη.
στο θεμα επιδοσεων δεν ξερω μονο τι λεει μιας και οι γνωμες ειναι πολλες και μπερδευεσαι.αλλοι το βγαζουν κατωτερο του gs,αλλοι παλι μιλανε για μια αρκετα γρηγορη μηχανη παρα τον ογκο της που κατα την γνωμη μου εμενα μου φανηκε μια χαρα.
δεν ξερω αν με την υπαρχων τιμη τι θα κανει στο θεμα της αγορας,παντως με μια λιγο πιο δελεαστικη τιμη σιγουρα θα ειχε ακομα περισσοτερους οπαδους.οσο να ναι στα 16 χιλιαρικα ειναι λιγο τσιμπημενη ως προς την αποψη οτι ζει στην σκια του gs που καποιους σιγουρα θα φρεναρει και θα προτιμησουν την βαυαρικη εταιρεια.
αν ειχε γυρω στα 14.500 θα ηταν top και πολυ ανταγωνιστικη.
  • επιδοσεις και ον/οφφ=εννοιες ασυμβατες!!
  • Γιαμαχα και προβληματα με τον αξονα = εννοιες ασυμβατες (δες μονον την κατασκευη του εκει που η GS εχει τσιμουχες!!!) Εξάλλου απο το 1974 φοραει αξονες στις μοτοσυκλετες της με αρχη το τρικυλινδρο XS 750 (φοτο)
  • η τιμη ειναι αυτη μονον για φετος και μονον για το μοντελο με βαλιτσες και ολα τα ηλεκτρονικα! το ride by wire δεν το δινουν τσάμπα!! απο μτου χρονου ομως θα υπαρχουν κι αλλες εκδοσεις με τιμη να αρχιζει καπου στα 13000-14000ε!!
Attached Images
File Type: jpg Yamaha_XS_750.jpg (100.4 KB, 15 views)

Last edited by GeorgeP; 28-07-2010 at 19:45.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
super tenere 2010 wet & dirty Άλλες εταιρίες 61 22-04-2010 18:43
Η Ρόμα αντίπαλος του Παναθηναϊκού!!!!! riko46 Αθλητισμός 4 19-12-2009 21:40
Tenere 1200 !!!!!!!!!!!!!!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 5 22-10-2009 11:41
Οι προβλέψεις της IBM για τις τεχνολογίες της επόμενης πενταετίας Arkas Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 31-08-2009 17:05


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!