GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 26-02-2010, 11:13
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε πολλούς θ' αρέσει, αλλά όχι και... αντίπαλος της GS!!!
Συμφωνώ κι εγω μαζί σου και χωρις γελάκια!!!!

Ακόμα, νομιζω η κατηγορια εχει ''πατωσει'' και η μοδα των ογκοδών ''ντακαροειδων'', που πρωτη αναμφισβητητα η BMW ξεκινησε, εχει περασει!! Τωρα οι μοτοσυκλετες που τρεχουν στο Ντακαρ Αργεντινης ¨η σε οποιοδηποτε ράλλυ ερημου ειναι μονοκυλινδρα, ελαφριες μοτοσυκλετες και οχι τα τερατα του '80 και του '90!!!!
Ετσι το Βαραντερο εχει ξεπεραστει σχεδιαστηκά, η GS το ιδιο με επιπλεον προβλημα τον μποξερ ο οποιος δεν μπορει να εξελιχθει αλλο ωστε να περασει απο την EURO4/5! Ετσι το Τενερέ αυτο ερχεται να βάλει νεα στανταρτς σε αυτην την κατηγορια ¨η και να δημιουργησει μια καινουρια!
Λέπτυνε, απεκτησε νεον κινητρα, νεα ηλεκτρονικα βοηθηματα, αξιόπιστο ΑΞΟΝΑ (αν ειναι ο ιδιος με του FJR) κ.λ.π.
το βαρος των 261 κιλων δεν ειναι προβλημα για την χρηση που προοριζεται, μην ξεχναμε οτι και τα 230 της απλης GS αλλα και τα 260 της Adve δεν ειναι λιγα αλλα δεν τις εμποδιζουν να κινηθουν στο χωμα αξιοπρεπως. Δεν κινουνται σαν ΚΤΜ 990 αλλα αξιοπρεπως!!!!!
Η κινηση αυτη της Γιαμαχα εγιεν τωρα για να προλαβει τους υπόλοιπους δηλαδη την Χοντα, την BMW και την Σουζουκι!!!
Ειμαι σιγουρος οτι το 2011 θα εχουμε πολλα να δουμε σε αυτην την κατηγορια και να μου το θυμηθειτε....το GS 800 δεν βγηκε στην τυχη πριν 3-4 χρόνια και δεν φερει τα αρχικα GS κατα τυχη!! ουτε ο κινητηρας του ακουγεται σαν GS...κατα τυχη!!! Ουτε ειναι τυχαιο οτι ο κινητηρας του μπορει να γινει .....1200 ευκολα και με ελαχιστο κοστος!! Για σκεφτειτε.....GS 1200 εν σειρα με ηχο σαν μποξερ......!! Καλυπτει και την euro 4/5!!!

Αυτα για να σας προβληματισω!!!!!



Last edited by GeorgeP; 26-02-2010 at 11:14.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 26-02-2010, 12:14
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ κι εγω μαζί σου και χωρις γελάκια!!!!

Ακόμα, νομιζω η κατηγορια εχει ''πατωσει'' και η μοδα των ογκοδών ''ντακαροειδων'', που πρωτη αναμφισβητητα η BMW ξεκινησε, εχει περασει!! Τωρα οι μοτοσυκλετες που τρεχουν στο Ντακαρ Αργεντινης ¨η σε οποιοδηποτε ράλλυ ερημου ειναι μονοκυλινδρα, ελαφριες μοτοσυκλετες και οχι τα τερατα του '80 και του '90!!!!
Ετσι το Βαραντερο εχει ξεπεραστει σχεδιαστηκά, η GS το ιδιο με επιπλεον προβλημα τον μποξερ ο οποιος δεν μπορει να εξελιχθει αλλο ωστε να περασει απο την EURO4/5! Ετσι το Τενερέ αυτο ερχεται να βάλει νεα στανταρτς σε αυτην την κατηγορια ¨η και να δημιουργησει μια καινουρια!
Λέπτυνε, απεκτησε νεον κινητρα, νεα ηλεκτρονικα βοηθηματα, αξιόπιστο ΑΞΟΝΑ (αν ειναι ο ιδιος με του FJR) κ.λ.π.
το βαρος των 261 κιλων δεν ειναι προβλημα για την χρηση που προοριζεται, μην ξεχναμε οτι και τα 230 της απλης GS αλλα και τα 260 της Adve δεν ειναι λιγα αλλα δεν τις εμποδιζουν να κινηθουν στο χωμα αξιοπρεπως. Δεν κινουνται σαν ΚΤΜ 990 αλλα αξιοπρεπως!!!!!
Η κινηση αυτη της Γιαμαχα εγιεν τωρα για να προλαβει τους υπόλοιπους δηλαδη την Χοντα, την BMW και την Σουζουκι!!!
Ειμαι σιγουρος οτι το 2011 θα εχουμε πολλα να δουμε σε αυτην την κατηγορια και να μου το θυμηθειτε....το GS 800 δεν βγηκε στην τυχη πριν 3-4 χρόνια και δεν φερει τα αρχικα GS κατα τυχη!! ουτε ο κινητηρας του ακουγεται σαν GS...κατα τυχη!!! Ουτε ειναι τυχαιο οτι ο κινητηρας του μπορει να γινει .....1200 ευκολα και με ελαχιστο κοστος!! Για σκεφτειτε.....GS 1200 εν σειρα με ηχο σαν μποξερ......!! Καλυπτει και την euro 4/5!!!

Αυτα για να σας προβληματισω!!!!!


Δεν ξέρω τι κάνει η BMW στο Ντακάρ και στην Αργεντινή, ούτε και το πόσα άλογα βγάζει ο boxer με απασχολεί, ούτε ποιες προδιαγραφές καλύπτει, ούτε με απασχολεί ο πάτος που έχει πιάσει η κατηγορία αυτή (εδώ θέλει πολλά γελάκια!!!), ούτε τα κιλά της GS πολυκατακαταλαβαίνω, αλλά γουστάρω τρελά, εμφάνιση, ήχο, αξιοπιστία, αίσθηση οδήγησης, παθαίνω πλάκα με τα φρένα της και όσο αντέχουν τα ποδάρια μου, θα καβαλάω μηχανή με boxer γιατί μου αρέσει! Όλα τα άλλα με αφήνουν εμένα (και αρκετούς άλλους από εδώ μέσα φαντάζομαι), παγερά αδιάφορο και ούτε καν μπαίνω στον κόπο να ψάξω κάποια τυχούσα παραπάνω τεχνική υπεροχή ενός ΚΤΜ ή ενός Suzuki.

Είναι το συναίσθημα vs τεχνικών προδιαγραφών που δεν μπορείς να το βάλεις στο χαρτί, να το ψάξεις, να το ζυγίσεις, να το μετρήσεις με άλογα, ή να δεις το EURO του! Αυτά είναι για πιτσιρικάδες στους οποίους κατά κανόνα δεν απευθύνεται η BMW με τους boxer...
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 26-02-2010, 12:24
BUSA MAKIS Ο/Η BUSA MAKIS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW F650GS SUZUKI HAYABUSA
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Αν είχα να διαλέξω, θα έπερνα το Yamaha με κλειστά μάτια.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 26-02-2010, 12:30
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι κάνει η BMW στο Ντακάρ και στην Αργεντινή, ούτε και το πόσα άλογα βγάζει ο boxer με απασχολεί, ούτε ποιες προδιαγραφές καλύπτει, ούτε με απασχολεί ο πάτος που έχει πιάσει η κατηγορία αυτή (εδώ θέλει πολλά γελάκια!!!), ούτε τα κιλά της GS πολυκατακαταλαβαίνω, αλλά γουστάρω τρελά, εμφάνιση, ήχο, αξιοπιστία, αίσθηση οδήγησης, παθαίνω πλάκα με τα φρένα της και όσο αντέχουν τα ποδάρια μου, θα καβαλάω μηχανή με boxer γιατί μου αρέσει! Όλα τα άλλα με αφήνουν εμένα (και αρκετούς άλλους από εδώ μέσα φαντάζομαι), παγερά αδιάφορο και ούτε καν μπαίνω στον κόπο να ψάξω κάποια τυχούσα παραπάνω τεχνική υπεροχή ενός ΚΤΜ ή ενός Suzuki.

Είναι το συναίσθημα vs τεχνικών προδιαγραφών που δεν μπορείς να το βάλεις στο χαρτί, να το ψάξεις, να το ζυγίσεις, να το μετρήσεις με άλογα, ή να δεις το EURO του! Αυτά είναι για πιτσιρικάδες στους οποίους κατά κανόνα δεν απευθύνεται η BMW με τους boxer...

Δεν αντιλεγω σε τιποτε απο αυτα που αναφέρεις τα οποια ειναι σωστα και λογικα στο μετρο του υποκειμενικου όπως το πλείστον των αποψεων σε ολα τα νηματα!!!!

Ο λογος του γραπτου μου στο οποιο αναφερθηκες ειναι να ''βαλει σε σκεψεις τους αναγνωστες του και κατοχους GS boxer για το μετα της boxer εποχης''!!! Εκανα δε διάφορους συνειρμους για να αιτιολογησω την υποκειμενικη αποψη μου!!!

Αυτο και τιποτε άλλο!!!!
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 26-02-2010, 12:40
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αντιλεγω σε τιποτε απο αυτα που αναφέρεις τα οποια ειναι σωστα και λογικα στο μετρο του υποκειμενικου όπως το πλείστον των αποψεων σε ολα τα νηματα!!!!

Ο λογος του γραπτου μου στο οποιο αναφερθηκες ειναι να ''βαλει σε σκεψεις τους αναγνωστες του και κατοχους GS boxer για το μετα της boxer εποχης''!!! Εκανα δε διάφορους συνειρμους για να αιτιολογησω την υποκειμενικη αποψη μου!!!

Αυτο και τιποτε άλλο!!!!
Η BMW έχει προσπαθήσει και στο παρελθόν να αποσύρει τον boxer, η μεγάλη αντίδραση των οπαδών της, ευτυχώς την έχει αποτρέψει μέχρι στιγμής!
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 26-02-2010, 13:26
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Η BMW έχει προσπαθήσει και στο παρελθόν να αποσύρει τον boxer, η μεγάλη αντίδραση των οπαδών της, ευτυχώς την έχει αποτρέψει μέχρι στιγμής!
ναι αλλα τότε, to 1991-1993, δεν υπήρχαν οι euro 4-5.
Tωρα αν δεν βρει τρόπο να ξεπερασει την euro 4-5 ο boxer ειτε το θελουμε ειτε οχι θα περασει στο χρονοντουλαπο της Ιστοριας όπως και τοσοι άλλοι κινητηρες στο παρελθόν!!! Εκτος κι αν βρουν τρόπο, οικονομικα και χωροταξικα αποδεκτό, να τοποθετησουν υδροψυξη!!! Αν καταφερουν με αυτον τον τρόπο, γιατί άλλος δεν υπάρχει απο οσο ξερω, να ελεγξουν την θερμοκρασια του κινητρα, του μειγματος και την εξαερωση αυτου=μικροτερες τιμες CO2, CO, Nox, ο boxer θα συνεχισει να υπαρχει αν και σημαντικα ογκοδέστερος!!! Αν οχι.........

Εγω πιστευω οτι αυτος ειναι και ο λογος που βγηκε η GS800 με ηχο και συμπεριφορα GS 1200 boxer!! Να προετοιμασει και να προϊδεάσει τους μελλοντικους αγοραστες boxer!!

Last edited by GeorgeP; 26-02-2010 at 13:41.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 26-02-2010, 14:10
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αλλα τότε, to 1991-1993, δεν υπήρχαν οι euro 4-5.
Tωρα αν δεν βρει τρόπο να ξεπερασει την euro 4-5 ο boxer ειτε το θελουμε ειτε οχι θα περασει στο χρονοντουλαπο της Ιστοριας όπως και τοσοι άλλοι κινητηρες στο παρελθόν!!!
Η Ιστορία να κάνει ότι θέλει με τα ντουλάπια της! Το δικό μου δεν θα το πειράξει!!!

My doulapi
----------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 26-02-2010, 14:49
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πιστευω οτι αυτος ειναι και ο λογος που βγηκε η GS800 μεηχο και συμπεριφορα GS 1200 boxer!! Να προετοιμασει και να προϊδεάσει τους μελλοντικους αγοραστες boxer!!
Γιώργο ξέρεις στα μηχανικά, μηχανολογικά πολλά περισσότερα από μένα, αλλά στο θέμα ήχου έχω ελαφρές ενστάσεις! το 800 ακούγεται σαν.. ραπτομηχανή! καμμιά σχέση με τον ήχο του 1200 !
(Μην ανοίξω.. διαμάχες με τα παιδιά που έχουν 800, εξαιρετική η μηχανή, τον ήχο έκρινα!)

Last edited by Carduelis; 26-02-2010 at 14:51.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 26-02-2010, 14:54
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Ιστορία να κάνει ότι θέλει με τα ντουλάπια της! Το δικό μου δεν θα το πειράξει!!!

My doulapi
----------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------
Γιώργο διαθέτω ένα 1200 special edition 09.
Σε πόσες δεκαετίες να σε ρωτήσω αν το θές?
Μπορούμε να το κλείσουμε από τώρα και αφήνουμε τα παιδιά μας να κανονίσουν τις ..λεπτομέρειες!
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 26-02-2010, 15:03
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο ξέρεις στα μηχανικά, μηχανολογικά πολλά περισσότερα από μένα, αλλά στο θέμα ήχου έχω ελαφρές ενστάσεις! το 800 ακούγεται σαν.. ραπτομηχανή! καμμιά σχέση με τον ήχο του 1200 !
(Μην ανοίξω.. διαμάχες με τα παιδιά που έχουν 800, εξαιρετική η μηχανή, τον ήχο έκρινα!)
Και καλα θα κανουν να μεινουν ελαφρες οι ενστασεις σου διότι οι μαμα εταιρεια το διαφημιζει παντου αυτο για τον ηχο!!!!

Σημ. μηπως και τα 1200 ακουγονται σαν ραπτομηχανες και τα αντεγραψαν τα 800? Για δες το σε παρακαλω το θεμα!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
super tenere 2010 wet & dirty Άλλες εταιρίες 61 22-04-2010 18:43
Η Ρόμα αντίπαλος του Παναθηναϊκού!!!!! riko46 Αθλητισμός 4 19-12-2009 21:40
Tenere 1200 !!!!!!!!!!!!!!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 5 22-10-2009 11:41
Οι προβλέψεις της IBM για τις τεχνολογίες της επόμενης πενταετίας Arkas Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 31-08-2009 17:05


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!