GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 17-08-2013, 22:36
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Παιδιά, έχει να κάνει με το πως και που γίνονται τα χιλιόμετρα, έχω αλλάξει στα 20.000 χλμ με χρήση κυρίως πόλη και μονός και τα λάστιχα σε πολύ καλύτερη κατάσταση από ότι αυτά που έχω τώρα που καλά καλά δεν έχουν κάνει 10.000, όλα όμως δικάβαλος, τριβάλιτσος και με πολλή εθνική.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 17-08-2013, 22:41
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Έτσι ακριβώς!
Υπάρχουν πολλές παράμετροι. Για αυτο είπα πιο πάνω, να μην βάζουμε όρια στα χλμ και στον χρόνο ζωής του κάθε ελαστικου!!!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 18-08-2013, 00:21
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Ακούστε και μια άλλη παράμετρο ,στη k1200rs που έχω τα λάστιχα είχαν κάνει περίπου 15000 αρκετά για τοσο βαριά μοτοσυκλέτα αλλα περίμενα και εγω τον χειμώνα να τα αλλάξω ,κρατούσαν αλλα είχα ψιλογλυστρηματα,μια μέρα σε φρενάρισμα πανικού λόγο απο τόμου φρενάρισματος φορτηγού εμπρός μου μπήκε το abs λόγω του φθαρμενου ελαστικου και του οδοστρώματος και η μηχανή σταμάτησε τουλάχιστον 3 μέτρα πιο μακρυά απο οτι περίμενα δυστυχώς στο πίσω μέρος του φορτηγού.
Αποτέλεσμα ζημιά 1.500.000 δραχμών για την τσικουνια μου για τα λάστιχα απο τοτε δε περιμένω να φτάσω στα όρια ποτέ αλλα οταν καταλάβω οτι άρχισε η σοβαρή φθορά αμέσως τα αλλάζω ,
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 18-08-2013, 01:01
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Οσοι εχουν παρακολουθήσει σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης, θα θυμούνται ότι ο πρώτος παράγοντας που παίζει ρόλο, δεν ειναι η ικανότητα ή εμπειρία του οδηγού, αλλα τα ελαστικα και δεύτερον, οι αναρτήσεις. Μετα ο οδηγός...

Και δεν ειναι μόνο μην πάθουμε καμία υλική ζημιά - όπως ο προλαλησας- αλλά κάποιον σοβαρό τραυματισμό. Η ζωή μας, η ζωή των ανθρωπων που αγαπουμε, δεν ειναι παίξε γέλασε.

Οσο αργά και προσεκτικά να οδηγεί κανεις, όταν θα χρειαστεί να ακινητοποιηθεί το όχημα σε μια έκτακτη κατάσταση με 40, 50 και 60 χλμ, τα λάστιχα με πολλά χλμ θα τον προδωσουν.



Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 18-08-2013, 01:52
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από anegis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσοι εχουν παρακολουθήσει σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης, θα θυμούνται ότι ο πρώτος παράγοντας που παίζει ρόλο, δεν ειναι η ικανότητα ή εμπειρία του οδηγού, αλλα τα ελαστικα και δεύτερον, οι αναρτήσεις. Μετα ο οδηγός...

Και δεν ειναι μόνο μην πάθουμε καμία υλική ζημιά - όπως ο προλαλησας- αλλά κάποιον σοβαρό τραυματισμό. Η ζωή μας, η ζωή των ανθρωπων που αγαπουμε, δεν ειναι παίξε γέλασε.

Οσο αργά και προσεκτικά να οδηγεί κανεις, όταν θα χρειαστεί να ακινητοποιηθεί το όχημα σε μια έκτακτη κατάσταση με 40, 50 και 60 χλμ, τα λάστιχα με πολλά χλμ θα τον προδωσουν.



Sent from my iPad using Tapatalk HD
+1200

Στάλθηκε από το σούπερ ντουπερ κινητό μου!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 18-08-2013, 10:56
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Δεν εχω καταφέρει ποτέ να κάνω πάνω απο 12000 χιλιόμετρα με ΕΧΡ. Εχω φάει 3 σετ και τώρα εβαλα τα ΝΕΧΤ. Σημειώνω οτι σχεδόν ποτέ δεν παω στο χώμα.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 18-08-2013, 12:23
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Φίλε μου τα χλμ που έχουν κάνει τα λάστιχα ειναι πολλα
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 18-08-2013, 14:00
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

το λαστιχο δεν εγινε απο τα χιλιομετρα ετσι.......το λαστιχο εγινε απο λαθος πιεση και με την παρατεταμενη θερμοκρασία εσπασε........ο παραγοντας χιλιομετρων ειναι μικρος αλλα ειναι και αυτος ενας παράγοντας. ....... Ευτυχως που ακουσες τους λαστιχαδες........οχι βεβαια οτι αυτοι θα περνανε το ρίσκο να σου πουν ξεκινα αλλα λεμε τωρα.......... τελος καλο ολα καλα.......
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 18-08-2013, 21:09
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Γιατι εγώ πιστεύω ότι σε αντίθεση με τα αυτοκίνητα τα λάστιχα στις μηχανές πρέπει να αλλάζουν πριν το καλοκαίρι και όχι πριν τα πρωτοβροχια;
Οσο για τα νούμερα που ακούστηκαν , την ζωή μου για 300 ευρώ δεν την παίζω κορονα γράμματα. Συμφωνω ότι παίζει μεγάλο ρόλο ο τρόπος οδήγησης στο ποσά χιλιόμετρα θα βγάλει ένα λάστιχο αλλα για μένα το βασικό δεν είναι πόσο πέλμα έχει μείνει. Ενα καινούργιο λάστιχο με ντοτ 3 χρόνων είναι φουλ απο πέλμα αλλα δεν θα το έβαζα ούτε για μια βόλτα.
Ισως σε κάποιους να ακούγομαι υπερβολικός αλλα πιστεύω ότι τα λάστιχα είναι το Α και το Ω και δεν είναι να παίζουμε
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 18-08-2013, 21:25
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ρωγμες στο ελαστικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giof Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι εγώ πιστεύω ότι σε αντίθεση με τα αυτοκίνητα τα λάστιχα στις μηχανές πρέπει να αλλάζουν πριν το καλοκαίρι και όχι πριν τα πρωτοβροχια;
Οσο για τα νούμερα που ακούστηκαν , την ζωή μου για 300 ευρώ δεν την παίζω κορονα γράμματα. Συμφωνω ότι παίζει μεγάλο ρόλο ο τρόπος οδήγησης στο ποσά χιλιόμετρα θα βγάλει ένα λάστιχο αλλα για μένα το βασικό δεν είναι πόσο πέλμα έχει μείνει. Ενα καινούργιο λάστιχο με ντοτ 3 χρόνων είναι φουλ απο πέλμα αλλα δεν θα το έβαζα ούτε για μια βόλτα.
Ισως σε κάποιους να ακούγομαι υπερβολικός αλλα πιστεύω ότι τα λάστιχα είναι το Α και το Ω και δεν είναι να παίζουμε
Δεν είπα ποτέ ότι πρέπει τα ελαστικά να αλλαζονται πριν ή μετα τα πρωτοβρόχια ! Είπα ακριβώς, το τι σκοπεύω ΕΓΩ να κάνω!

Την ζωη μου δεν την παίζω κορώνα γράμματα ούτε για 1 "πένι", όπως επίσης δεν παίζω όχι μόνο με τα λάστιχα, αλλα με ότι έχει να κάνει με θέματα ασφαλείας!
Δεν είμαι άνθρωπος όμως της υπερβολής. Τα ελαστικά μου (μιας και το θέμα μας είναι αυτο) τα αλλάζω όταν και μόνο όταν κρίνω ότι χρίζουν αλλαγής, και ποτε βάσει χιλιομέτρων.
Αν χρίζουν αλλαγής στα 350χλμ θα τα αλλάξω. Αν χρίζουν αλλαγής στα 35.000χλμ θα τα αλλάξω τότε!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!