GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 06-01-2010, 17:30
nasos Ο/Η nasos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: BYRONAS
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

Τρελένεσαι για το τι μπορεί να σου συμβεί
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 06-01-2010, 18:53
konstantinos Ο/Η konstantinos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: galatsi
Μoto: CBF 1000
Μηνύματα: 713
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

παιδια στραβα και αναποδα μας συμβαινουν καθημερινα ας ευχηθουμε ολοι να εχουν καταληξει οπως του Γιωργου , να ειναι αναιμακτα και στην σωματικη μας ακεραιοτητα και στην μηχανη μας
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 06-01-2010, 20:10
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από konstantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια στραβα και αναποδα μας συμβαινουν καθημερινα ας ευχηθουμε ολοι να εχουν καταληξει οπως του Γιωργου , να ειναι αναιμακτα και στην σωματικη μας ακεραιοτητα και στην μηχανη μας
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 06-01-2010, 22:59
antoine Ο/Η antoine βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: BMW F650GS (Twin)
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

Πωπω, απ'το πουθενά ρε γμτ...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 07-01-2010, 10:02
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

και μισό ml να χάσεις από τα τσιμουχάκια των πιστονιών, δεν έχεις φρένα καθόλου σε κείνη την μανετιά, απειροελάχιστο στην στάθμη του δοχείου υγρού φρένων στο τιμόνι, σημαντικότατο στο σύστημα πέδησης

για να χάσεις εντελώς το φρένο και ιδίως στο μπροστινό, με δύο δισκόπλακες και δυο ζευγάρια δαγκάνες και να επανέλθει αργότερα με μερικά τσαρουχώματα, για διαρροή μου φαίνεται και θα τσέκαρα πρώτα απ όλα τα τσιμουχάκια

φαντάσου πως ακόμα και γράσσο ή λάδι να σου χε πέσει,μακρυά από εμάς και όλους τους αναβάτες, η πίεση θα ήταν η ίδια, το ίδιο προοδευτική, μόνο που δεν θα χες πέδηση, γιατί θα χες ελάχιστη τριβή ολίσθησης μεταξύ τακακιών και δισκοπλακών
έστω οτι τον ρόλο του γράσσου τον έπαιξε το υλικό της σακκούλας και βγήκε off το ένα ζευγάρι δαγκανων, κανονικά το απέναντι έπρεπε να χε σταθείσ το ύψος των περιστάσεων, μειωμένων δυνατοτήτων και αυξημένης απόστασης ακινητοποίησης, αλλά θα ήταν παρόν
το σενάριο υπερθέρμανσης και φυσσαλίδας δεν νομίζω να ίσχυσε στην περίπτωσή σου, γιατί θα το χες πάρει πρέφα νωρίτερα, άρα...

το πιο λογικό μου φαντάζει διαρροή

μια σειρά από σκέψεις και υποθέσεις είναι, πιθανόν να κάνω λάθος
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 07-01-2010, 10:26
point zero Ο/Η point zero βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αιγιο
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

Νομιζω και εγω πως ο απο πανω μου εχει δικιο .. ειναι ασχετη η σακουλα με το οτι τερματισε η μανετα .... Μυριζει διαρροη η κατι οπως τσιμουχες στο εμβολο απο την τρομπα ..
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 07-01-2010, 11:15
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
και μισό ml να χάσεις από τα τσιμουχάκια των πιστονιών, δεν έχεις φρένα καθόλου σε κείνη την μανετιά, απειροελάχιστο στην στάθμη του δοχείου υγρού φρένων στο τιμόνι, σημαντικότατο στο σύστημα πέδησης

για να χάσεις εντελώς το φρένο και ιδίως στο μπροστινό, με δύο δισκόπλακες και δυο ζευγάρια δαγκάνες και να επανέλθει αργότερα με μερικά τσαρουχώματα, για διαρροή μου φαίνεται και θα τσέκαρα πρώτα απ όλα τα τσιμουχάκια

φαντάσου πως ακόμα και γράσσο ή λάδι να σου χε πέσει,μακρυά από εμάς και όλους τους αναβάτες, η πίεση θα ήταν η ίδια, το ίδιο προοδευτική, μόνο που δεν θα χες πέδηση, γιατί θα χες ελάχιστη τριβή ολίσθησης μεταξύ τακακιών και δισκοπλακών
έστω οτι τον ρόλο του γράσσου τον έπαιξε το υλικό της σακκούλας και βγήκε off το ένα ζευγάρι δαγκανων, κανονικά το απέναντι έπρεπε να χε σταθείσ το ύψος των περιστάσεων, μειωμένων δυνατοτήτων και αυξημένης απόστασης ακινητοποίησης, αλλά θα ήταν παρόν
το σενάριο υπερθέρμανσης και φυσσαλίδας δεν νομίζω να ίσχυσε στην περίπτωσή σου, γιατί θα το χες πάρει πρέφα νωρίτερα, άρα...

το πιο λογικό μου φαντάζει διαρροή

μια σειρά από σκέψεις και υποθέσεις είναι, πιθανόν να κάνω λάθος
Και γω για διαρροή το έψαξα αρχικά. Το μόνο που φαντάζομαι έτσι που είδα την σακούλα να είναι σφηνωμένη στην κάτω μεριά στα τακάκια, ίσως στην πίεση της μανέτας να πιέστηκαν μονόπαντα και από το στράβωμα στο πιστόνι να έγινε η διαρροή, αν είναι δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο.

Thanks!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 07-01-2010, 11:24
ace_gln Ο/Η ace_gln βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: chalkida
Μoto: gs 1200 r 2007
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

ευτυχως που ηταν μονο ενα γκουπ... αν και στο δρομο τις βλεπουμε και τις αποφευγουμε βριζοντας τους απροσεκτους ...

για οσους ξερουν απο θαλασσα ... για φανταστειτε να εχετε εσω εξω μηχανη με ποδι ... να πιασει τη σακουλα η μοναδικη εισαγωγη του νερου που ψυχει τον κινητηρα (πραγμα πολυ πιο ευκολο απο οτι στα τακακια ) και να μεινεις απο θερμοκρασια μεσοπελαγα με 5 μποφορ στις 9 μμ...ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΑΝ ΤΟΝ ΠΙΑΣΕΙΣ Η' ΟΧΙ?

αλλα δυστυχως φτιαμε και εμεις που οταν βλεπουμε καποιον να ρυπαινει με το οτιδηποτε πετωντας το απο το παραθυρο ... δεν του ριχνουμε ενα προληπτικο ξυλο για οταν καποιος ... παθει το ατυχυμα του και απλα λεμε ...'τι μακακας?, κοιτα τι πεταξε' και συνεχιζουμε τη κουβεντα μας

Ας ελπισουμε πως θα εφαρμοσουν επιτελους το μετρο που επρεπε να εχει εφαρμοστει εδω και χρονια...
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 07-01-2010, 12:00
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

Φιλε μου φτην ατην γλυτωσες....αλλα για το τερματισμα της μανετας...διαττηρω τις επιφυλαξεις μου.......καλυτερα πηγαινε μια βολτα στον γιατρο.......κανονικα θα επρεπε η δαγκανα να <<πιασει >> περισσοτερο απο την μερια που ηταν καθαρη....για να βουτηξει η μανετα......αλλο πραγμα νομιζω ειναι
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 07-01-2010, 12:28
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Απώλεια μπροστινού φρένου.

Φίλε μου, τελικά η τύχη σου φέρθηκε καλά κ δεν σου συνέβη κάτι άλλο! Να ΄σαι καλά, κ τα μάτια όλων μας 1014, γιατί συμβαίνουν ένα σωρό απρόσμενα κ πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή!


Jefe
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:43.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!