GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιό 24-11-2011, 11:25
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε μπέμπη τα ιξωδη απο μονα τους δεν δηλωνουν αν το λαδι ειναι φουλ, ημι ¨η ορυκτελαιο!! Εκτος κι αν πατε στο ιδιο συνεργειο και κρινεις απο τα ιδια πιθανως λεγομενα των μηχανικων του σε εσενα και τον Πανο(αερικο).
Ρεεεε μπέμπη... ... που είπα οτι τα ιξώδη υποδηλώνουν την κατηγορία του λαδιού...?? Eee??

Ο μηχανικός του εξουσιοδοτημένου μου είπε οτι η BMW πλέον δινει αυτές τις επιλογές... και επειδή ο Πανος πηγε σε εξουσιοδοτημένο υπέθεσα οτι θα είναι αυτό..

Ας μας πει ο ίδιος τι είναι τελικά... Full ή Ημί...Ο Ε Ο...??


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
Reply With Quote
  #202  
Παλιό 24-11-2011, 12:00
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Akyla Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινάμε από τα βασικά η μαμά δεν λέει πουθενά για συνθετικά, μιλάει για ήμισυνθετικα.
πάμε λίγο στη λογική τη δική μου (χωρίς να είμαι μηχανικός και αν λέω π@π@ριες διορθώστε με)

Ο boxer έχει εξ ορισμού, το κιβώτιο ταχυτήτων να λιπαίνεται από διαφορετικό σύστημα λίπανσης και όχι από το ίδιο με τον κινητήρα πράγμα που σημαίνει ότι στην χειρότερη των περιπτώσεων θα επιβάρυνες μόνο τους κυλίνδρους... όχι οτι είναι μικρό το κόστος ζημίας εκεί!!!! Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι τα λάδια καλούνται να εκτελέσουν διαφορετικό έργο απο ότι στα υπόλοιπα μηχανάκια, με σαφώς λιγότερες τριβές και χαμηλότερες θερμοκρασίες και το βασικότερο στροφές!!!άλωστε δεν είναι τυχαίο που σε αντίθεση με τον ανταγωνισμό η BMW έχει όλα της τα μηχανάκια cold start δηλαδή σου λέει δεν χρειάζεσαι ζέσταμα για να ξεκινήσεις..αντιθέτως με το ζέσταμα κάνεις κάκο !!!!

ποιό κάτω φαίνεται τι έπαθε ιδιοκτήτης gs μετά απο 10 λεπτο ζέσταμα στο stand !!!



Η λογική του λαδιού είναι χοντρικά να κρατάει σε καλή κατάσταση τα μέρη που έρχονται σε τριβή και να κρατάει την θερμοκρασία σε ανεκτά κατά τον κατασκευαστή επίπεδα πράγμα το οποίο επιτυγχάνουν πάνω κάτω όλα τα λάδια....

Αν αναρωτηθούμε γιατί δημιουργήθηκαν τα συνθετικά λάδια;

Την απάντηση θα μας την δώσουν οι μεγάλες εταιρίες μίσθωσης οχημάτων. Οι στόλοι οχημάτων απαιτούν μεγάλα χρονικά διαστήματα αλλαγών, με καλύτερη παροχή προστασίας από την φθορά, που δεν θα επηρεάζει την διάρκεια ζωής του κινητήρα.
Τα ορυκτέλαια δεν έχουν αυτή την δυνατότητα και έτσι δημιουργήθηκαν τα ήμι - συνθετικά

Αφού αυτό επιτευχθεί με τα ήμισυνθετικα τώρα είχε έρθει η στιγμή να αλλάξει η τιμή ούτως ώστε να κάνεις περισσότερο καιρό να αλλάξεις λάδια να μην πέσει το κέρδος και voila έχεις συνθετικά με 2 πλάσια τιμή για να παραμένει το κέρδος των εταιριών σταθερό (το Torco που συζητάμε έχει 6 ευρώ το ορυκτέλαιο και 12 το συνθετικό ...τυχαίο???δεν νομίζω)

έγω λοιπόν δεν ανήκω στην παραπάνω κατηγορία ούτε κανείς απο εδώ νομίζω...δεν έχουμε στόλο αλλά μια μοτό και επειδή είμαστε άρρωστοι αλλάζουμε λάδια ακριβώς όταν πρέπει!!!!εγώ δε....σαν ψυχασθενής αλλάζω κάθε 3000 χλμ στο μισό χρόνο δηλαδή !!!!

το όφελος λοιπόν των συνθετικών κ ήμι-συνθετικών αυτομάτως εξαφανίζεται γιατί...δεν κυνηγάω περισσότερα χλμ απο τα λάδια μου...

άσε που και αυτό σαν θεωρία η μεγαλύτερη χρήση των λαδιών απο αυτή που συνιστά ο κατασκευαστής της μοτό, δεν είναι σωστή και το επιβεβαιώνει μεγάλος κατασκευταστής λαδιών:

Can you go longer betweenoil changes if you use a synthetic blend or full synthetic motoroil?
Synthetic or synthetic blended oils are not intended toextend oil change intervals. These oils are recommended for use in harderworking engines and to assist with gas mileage, not to extend service intervalsbeyond what the manufacturer recommends.
http://valvoline.com/faqs/motor-oil/full-synthetic-motor-oil/

ενημερωτικά και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης της μοτό είχε την ίδια άποψη με εμένα και ο κινητήρας αυτή τη στιγμή έχει 110.000 χλμ και αν το οδηγήσεις είναι σαν καινούριος (μπορεί να το επιβεβαιώσει όποιος έχει οδηγήσει την μοτό), και η μαγνητική τάπα λαδιού δεν έχει το παραμικρό πάνω της...οπότε η εικόνα για την φθορά του κινητήρα είναι άριστη.

Εν κατακλείδι και για να το μαζέψουμε...το κόστος για εμένα δεν μετράει στο λάδι γιατί βάζω φτηνότερο λάδι αλλά συχνότερα οπότε μου έρχεται μια η άλλη...αλλά ακριβώς για τον ίδιο λόγο δεν βρίσκω τον λόγο να βάλεις φουλ συνθετικό...ίσως να συζητούσαμε σε άλλη βάση αν μιλάμε για "ήμι" αλλά εκεί οι διαφορές με το ορυκτέλαιο είναι μικρές...

Sorry για το μεγάλο post και για τις όποιες ανακρίβειες αλλά όπως είπα οικονομολόγος είμαι όχι μηχανικός...απλώς έχω διαβάσει λίγο για τα λάδια και παραθέτω την άποψη μου που ίσως να είναι λανθασμένη.... oil is your risk
ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ
Reply With Quote
  #203  
Παλιό 24-11-2011, 12:13
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΠΑΛΑΒΑ ΚΑΘΕ 10000ΚΜ ΑΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 15-40 15-50
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΚΑ ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΑΔΙ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΕΠΩΝΥΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 5000ΚΜ
ΕΠΕΙΤΑ ΣΤΑ ΜΟΤΕΡ ΤΥΠΟΥ ΜΠΟΞΕΡ ΜΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΛΑΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΨΥΧΕΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΛΑΔΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟ
ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΟΡΥΚΤΟ ΛΑΔΙ 20-50 ΚΑΙ ΚΑΘΕ 3000 ΠΕΤΑΜΑ
Reply With Quote
  #204  
Παλιό 24-11-2011, 12:18
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

[QUOTE=NLS;426141]Παιδιά επειδή μάλλον για τρίτη φορά σε πέντε χρόνια μάλλον θα συμπληρώσω λίγο λάδι (σημειώστε το χοντάκιδες μιλάμε για ανακοινωθέν), προτείνετε κάνα καλό λαδάκι για το 1200GS.



QUOTE]

Τώρα που θα μαζέψω της ελιές να γνωρίζεις το Ηπειρώτικο λαδάκι πάει μια χαρά στα Γερμανικά.................
Reply With Quote
  #205  
Παλιό 24-11-2011, 12:57
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

[QUOTE=CPretenteriS;526330]Ρεεεε μπέμπη... ... που είπα οτι τα ιξώδη υποδηλώνουν την κατηγορία του λαδιού...?? Eee??

Ο μηχανικός του εξουσιοδοτημένου μου είπε οτι η BMW πλέον δινει αυτές τις επιλογές... και επειδή ο Πανος πηγε σε εξουσιοδοτημένο υπέθεσα οτι θα είναι αυτό..

Ας μας πει ο ίδιος τι είναι τελικά... Full ή Ημί...Ο Ε Ο...??


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk[/Q
Το κουτί λέει ότι καλύπτει τις προδιαγραφές API SJ, δεν αναφέρει ημι ή full
Reply With Quote
  #206  
Παλιό 24-11-2011, 13:00
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΠΑΛΑΒΑ ΚΑΘΕ 10000ΚΜ ΑΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 15-40 15-50
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΚΑ ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΑΔΙ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΕΠΩΝΥΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 5000ΚΜ
ΕΠΕΙΤΑ ΣΤΑ ΜΟΤΕΡ ΤΥΠΟΥ ΜΠΟΞΕΡ ΜΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΛΑΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΨΥΧΕΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΛΑΔΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟ
ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΟΡΥΚΤΟ ΛΑΔΙ 20-50 ΚΑΙ ΚΑΘΕ 3000 ΠΕΤΑΜΑ
ειτε 20/50 βαλεις ειτε 0-40 βαλεις η ψυξη που θα προσφερουν ειναι ιδια και στα δυο.
Τα ιξωδη εχουν σχεση με την εξωτερικη θερμοκρασια και μονον ως προς την πρωτη μιζια. Διοτι σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες αυτο που χρειαζεται ειναιμ η αμεση κυκλοφορια του λαδιου σε ΟΛΟΝ τον κινητηρα. Οταν σε θερμοκρασια -10 (Νευροκοπι) εχεις 20/50 λαδι αυτο σχεδον θα εχει πηξει (μεταφορικα το λεω, θα ειναι πολυ παχυρευστο), δεν θα μπορεσει να κυκλοφορησει ελευθερα στον κινητηρα και δεν θα μπορεσει να λιπανει κουζινετα κι αλλα μερη του αυτου. Καποιοι κινητηρες, με πολυ μικρες ανοχες, σε μια τετοια περιπτωσει θα συναντησουν τετοια αντισταση απο το παχυρευστο λαδι που δεν θα εκινησουν καθολου. Αντιθετως, και σε μια τετοια περιπτωση, ενα λαδι μικροτερου ιξωδους θα κανει την δουλεια οπως πρέπει ρεωντας παντου με ευκολια.

Οταν εχεις λαδι 20/50 σε θερμοκρασιες 40 βαθμων το παραπανω προβλημα δεν υφισταται αφου το λαδι δεν εχει γινει τοσο παχυρευστο. Προβλημα υπαρχει, σε αυτες τις εξωτερικες θερμοκρασιες, οταν χρησιμοποιεις λαδι μικροτερου ιξωδους αφου καιγεται δια της εξατμισεως αλλα και δια της χρησης μεσα στον κινητρα κι ετσι υπαρχει υψηλη καταναλωση λιπαντικου. Οσο μικροτερο το ιξωδες τοσο μεγαλυτερη η καταναλωση λιπαντικου. Ειδικα σε αεροψυκτους κινητηρες, με τις εξ αναγκης μεγαλες ανοχες, το φαινομενο αυτο ειναι πολυ εντονο.

Οσο για την λιπαντικοτητα του καθε ιξωδους αλαλ και την διατηρηση της σωστης θερμοκρασιας του κινητηρα να ξερεις οτι, ΟΤΙ ιξωδες λαδιου και να βαλεις η λιπαντικοτητα και η θερμοκρασια του κινητρα σε θερμοκρασια λειτουργιας του κινητηρα διατηρουνται το ιδιο. Κι αυτο διοτι απαξ και το λαδι αποκτησει την μεγιστη κινηματικη ροη (αυτο επιτυγχανεται μονον στην θερμοκρασια λειτουργιας του)λιπαινει ακριβως το ιδιο ανεξαρτητως ιξωδους.


Με λιγα λογια,
  1. σε συνθηκες λειτουργιας ενος κινητρα οπου το λιπαντικο εχει ζεσταθει και ρεει ανενοχλητο, ενα λαδι 20/50 κι ενα λαδι 0/50, 0/40, 10/40,10/50, 15/50, 15/40 κ.λ.π. θα προσφερουν τα ιδια ακριβως πραγματα με εξασφαλισμενη την προστασια του κινητηρα την οποια εντελλονται να κανουν.
  2. Σε συνθηκες εξωτερικης θερμοκρασιας 20 βαθμων και πανω, ομοιως με το νουμερο 1, με μονη διαφορα οτι οσο μικροτερο το ιξωδες τοσο μεγαλυτερη η καταναλωση λιπαντικου
  3. Σε συνθηκες εξωτερικης θερμοκρασιας 0 βαθμων και κατω οσο χαμηλοτερο το ιξωδες τοσο το καλυτερο για τον κινητηρα.
Παντως, κι ανεξαρτητως του τι λεω εγω....., το βιβλιαρακι χρησης του καθε οχηματος το οποιο παραδιδεται απο το εργοστασιο με την αγορα του καθε οχηματος (τα παραπανω δεν αφορουν μονον 2κυκλα αλλα ολα τα οχηματα με κινητρα εσωτερικης καυσης) αναφερει αναλυτικα εξωτερικες θερμοκρασιες και ιξωδες λαδιου που πρέπει να χρησιμοποιειται......ακολουθηστε το ευλαβικα.
Reply With Quote
  #207  
Παλιό 24-11-2011, 13:10
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ειτε 20/50 βαλεις ειτε 0-40 βαλεις η ψυξη που θα προσφερουν ειναι ιδια και στα δυο.
Τα ιξωδη εχουν σχεση με την εξωτερικη θερμοκρασια και μονον ως προς την πρωτη μιζια. Διοτι σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες αυτο που χρειαζεται ειναιμ η αμεση κυκλοφορια του λαδιου σε ΟΛΟΝ τον κινητηρα. Οταν σε θερμοκρασια -10 (Νευροκοπι) εχεις 20/50 λαδι αυτο σχεδον θα εχει πηξει (μεταφορικα το λεω, θα ειναι πολυ παχυρευστο), δεν θα μπορεσει να κυκλοφορησει ελευθερα στον κινητηρα και δεν θα μπορεσει να λιπανει κουζινετα κι αλλα μερη του αυτου. Καποιοι κινητηρες, με πολυ μικρες ανοχες, σε μια τετοια περιπτωσει θα συναντησουν τετοια αντισταση απο το παχυρευστο λαδι που δεν θα εκινησουν καθολου. Αντιθετως, και σε μια τετοια περιπτωση, ενα λαδι μικροτερου ιξωδους θα κανει την δουλεια οπως πρέπει ρεωντας παντου με ευκολια.

Οταν εχεις λαδι 20/50 σε θερμοκρασιες 40 βαθμων το παραπανω προβλημα δεν υφισταται αφου το λαδι δεν εχει γινει τοσο παχυρευστο. Προβλημα υπαρχει, σε αυτες τις εξωτερικες θερμοκρασιες, οταν χρησιμοποιεις λαδι μικροτερου ιξωδους αφου καιγεται δια της εξατμισεως αλλα και δια της χρησης μεσα στον κινητρα κι ετσι υπαρχει υψηλη καταναλωση λιπαντικου. Οσο μικροτερο το ιξωδες τοσο μεγαλυτερη η καταναλωση λιπαντικου. Ειδικα σε αεροψυκτους κινητηρες, με τις εξ αναγκης μεγαλες ανοχες, το φαινομενο αυτο ειναι πολυ εντονο.

Οσο για την λιπαντικοτητα του καθε ιξωδους αλαλ και την διατηρηση της σωστης θερμοκρασιας του κινητηρα να ξερεις οτι, ΟΤΙ ιξωδες λαδιου και να βαλεις η λιπαντικοτητα και η θερμοκρασια του κινητρα σε θερμοκρασια λειτουργιας του κινητηρα διατηρουνται το ιδιο. Κι αυτο διοτι απαξ και το λαδι αποκτησει την μεγιστη κινηματικη ροη (αυτο επιτυγχανεται μονον στην θερμοκρασια λειτουργιας του)λιπαινει ακριβως το ιδιο ανεξαρτητως ιξωδους.


Με λιγα λογια,
  1. σε συνθηκες λειτουργιας ενος κινητρα οπου το λιπαντικο εχει ζεσταθει και ρεει ανενοχλητο, ενα λαδι 20/50 κι ενα λαδι 0/50, 0/40, 10/40,10/50, 15/50, 15/40 κ.λ.π. θα προσφερουν τα ιδια ακριβως πραγματα με εξασφαλισμενη την προστασια του κινητηρα την οποια εντελλονται να κανουν.
  2. Σε συνθηκες εξωτερικης θερμοκρασιας 20 βαθμων και πανω, ομοιως με το νουμερο 1, με μονη διαφορα οτι οσο μικροτερο το ιξωδες τοσο μεγαλυτερη η καταναλωση λιπαντικου
  3. Σε συνθηκες εξωτερικης θερμοκρασιας 0 βαθμων και κατω οσο χαμηλοτερο το ιξωδες τοσο το καλυτερο για τον κινητηρα.
Παντως, κι ανεξαρτητως του τι λεω εγω....., το βιβλιαρακι χρησης του καθε οχηματος το οποιο παραδιδεται απο το εργοστασιο με την αγορα του καθε οχηματος (τα παραπανω δεν αφορουν μονον 2κυκλα αλλα ολα τα οχηματα με κινητρα εσωτερικης καυσης) αναφερει αναλυτικα εξωτερικες θερμοκρασιες και ιξωδες λαδιου που πρέπει να χρησιμοποιειται......ακολουθηστε το ευλαβικα.
Γιώργο, όλα καλά και διαφωτιστικά, αλλά είναι δυνατόν κάθε εξάμηνο, λόγω του ότι διανύω πολλά χλμ, να μου αλλάζουν τύπο λαδιών; Από τα 10.000 έως τα 20.000χλμ είχαμε 20/50 , 15/50 και τώρα 10/40. Ολα αυτά έχουν κάποια αρνητική επίπτωση στον κινητήρα;
Reply With Quote
  #208  
Παλιό 24-11-2011, 15:02
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, όλα καλά και διαφωτιστικά, αλλά είναι δυνατόν κάθε εξάμηνο, λόγω του ότι διανύω πολλά χλμ, να μου αλλάζουν τύπο λαδιών; Από τα 10.000 έως τα 20.000χλμ είχαμε 20/50 , 15/50 και τώρα 10/40. Ολα αυτά έχουν κάποια αρνητική επίπτωση στον κινητήρα;
Καλό είναι - νομίζω - να επιλέξεις ένα λαδάκι και να πορεύεσαι με αυτό !!

Εγώ επέλεξα το Motul στα 10.000 km και εκτοτε αυτό βάζω... τώρα έχω 30.000km...

Άσε που ησύχασα από τα κροταλλίσματα κατά την πρωινή εκκίνηση...
Reply With Quote
  #209  
Παλιό 24-11-2011, 15:04
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

[quote=aeriko;526399]
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρεεεε μπέμπη... ... που είπα οτι τα ιξώδη υποδηλώνουν την κατηγορία του λαδιού...?? Eee??

Ο μηχανικός του εξουσιοδοτημένου μου είπε οτι η BMW πλέον δινει αυτές τις επιλογές... και επειδή ο Πανος πηγε σε εξουσιοδοτημένο υπέθεσα οτι θα είναι αυτό..

Ας μας πει ο ίδιος τι είναι τελικά... Full ή Ημί...Ο Ε Ο...??


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk[/Q
Το κουτί λέει ότι καλύπτει τις προδιαγραφές API SJ, δεν αναφέρει ημι ή full
Αν ανεβάσεις μια-δυο φωτό του κουτιού, θα καταλάβουμε αν είναι full ή ημί.
Reply With Quote
  #210  
Παλιό 24-11-2011, 16:52
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, όλα καλά και διαφωτιστικά, αλλά είναι δυνατόν κάθε εξάμηνο, λόγω του ότι διανύω πολλά χλμ, να μου αλλάζουν τύπο λαδιών; Από τα 10.000 έως τα 20.000χλμ είχαμε 20/50 , 15/50 και τώρα 10/40. Ολα αυτά έχουν κάποια αρνητική επίπτωση στον κινητήρα;
ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ επιπτωση στον κινητηρα!!!!!!
Μονον που με το 10/40 θα εισαι καθημερινως με εναν μετρητη στο χερι να κοιτας την ποσοτητα λαδιου στο καρτερ.

Αν σου εβαλαν 10/40 καλο θα ειναι ανα 500κμ να κοιτας την σταθμη με κρυο κινητρα, το πρωι ας πουμε πριν βαλεις μπροστα.

Μα κι αυτοι...10/40 σε αεροψυκτο κινητηρα 1200 κυβικων?????

Καλο θα ειναι επισης, οχι απαραιτητο απλως καλο για την δικη σου διαταραγμενη ψυχολογικη κατασταση την οποια μαλλον σου απαλυνει το λυκοσκυλο σου (σε ειδα στην Αρτακης προχθες), να διαλεξεις ενα οποιασδηποτε μαρκας λαδι, ημισυνθετικο αφου τελος τα ορυκτελαια, να πηγαινεις να το αγοραζεις ΕΣΥ και να τους το πηγαινεις να στο βαζουν.

Αυτο που βαζει ο Πρετεντερης (Μοτουλ 5100) ειναι αριστο για την χρηση που το θελεις και φτηνο (9,5ε το λιτρο) απο εδω http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=20&category_id=19&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el

μπορεις ομως να βαζεις οτιδηποτε σε 15/50 ημισυνθετικο, οποιασδηποτε ανεγνωρισμενης μαρκας αναλογως της τσεπης σου.
Μπορεις, για μενα επιβαλεται, να χρησιμοποιεις, τα φτηνοτερα εν σχεση με των μοτοσυκλετων, λαδια αυτοκινητου αφου δεν εχεις υγρο συμπλεκτη τα οποια κανουν ακριβως την ιδια δουλεια και δεν θα προξενησουν καμια ζημια εφοσον τα αλλαζεις συχνα οπως εσυ. Εγω ας πουμε αν ειχα αεροψυκτο μποξερ θα εβαζα, για οσο υπαρχει στην αγορα, ΒΡ Visco 2000 ιξωδους 20/50 για αυτοκινητα (http://www.trade-wind.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=134&Itemid=57&lang=el)
με 4,90 το λιτρο και θα τα αλλαζα καθε 5000κμ με αλλαγη φιλτρου στα 10,000.

Ειναι κριμα να πετας/τε τα λεφτα σας ενω υπαρχουν και τρυπες να τα παιρνετε φθηνα και να μην βαζετε οτι σας σερβιρουν.

Αν δεν εχεις χρονο πολυ ευχαριστως να σου τα παιρνω εγω, οτι κι αν διαλεξεις, και να στα φερνω σπιτι.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!