GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιό 01-08-2011, 09:03
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου.... το ένα από τα δύο που μας λες ότι καιγόταν σαν νερό (castrol) το βάζει η μαμά σε ολα τα εξουσιοδοτημένα και το άλλο (Motul) είναι ένα από τα καλύτερα λάδια της αγορας (σχεδον διπλάσια τιμη απο το Torco) από μια απο τις γνωστότερες και πιο καταξιωμένες εταιρίες λαδιού!!

Κι επειδή έκανε συμφωνία η "μαμά" με την Castrol, πάει να πει ότι τα λάδια αυτά είναι καλά? Εγώ έπαθα τεχνολογικό σοκ όταν τα έβαλα! (δεν έβρισκα τα Aral που έβαζα και μου πρότειναν αυτά μιας και τα βάζει κι η BMW πια)
Ε, τα πήρα κι εγώ...και πήγα να τα αλλάζω. Ωραίο χρωματάκι είχαν, δεν λέω... πιασάρικο λάδι φαινόταν... αλλά μόλις στα πρώτα 500χιλ που έκανα, χρειάστηκα 250ml συμπλήρωμα, άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια. Στα 1000χιλ άλλα τόσα.(μισό λίτρο ανά 1000χιλ δηλαδή) Να μην στα πολυλογώ, μέχρι τα 5000χιλ που αλλάζω λάδια, συμπλήρωσα
2,5 λίτρα συνολικά!!!
Με τα aral δεν είχα ξεπεράσει ποτέ τα 1250ml συμπλήρωμα ανά 5000χιλ. Ήταν τόσο μεγάλη η κατανάλωση που φοβήθηκα ότι είχα κάποιο πρόβλημα στο κινητήρα! Βέβαια μετά από αυτά, όταν έβαλα τα Torco T4, η κατανάλωση μειώθηκε στο 1 λίτρο ανά 5000χιλ και ησύχασα.
Για να μην σου πω πως μόλις άλλαξα τα λάδια, δεν άκουσα καμιά διαφορά στο κινητήρα. Σαν να ξανάβαλα τα παλιά ακουγόταν το μοτέρ!
Μακράν κακό λάδι για τους boxer αυτό και καλά θα κάνει η BMW να σταματήσει να τα βάζει, γιατί θα καεί κάνας έρμος BMWδάκιας που δεν είναι και τόσο προσεκτικός με την στάθμη του λαδιού!


Αν οπως λες νερώσει... η θερμοκραία λειτουργίας του boxer θα ανεβει στις 5 ή τις 6 μπάρες αντί των 4 που είναι σταθερά, σωστά...? Πως αλλιώς θα μου δείξει ότι έπεσε η απόδοσή του...?

Τώρα μιλάμε για τα 5100 ε? Δεν χρειάζεται να σου ανέβει η θερμοκρασία για να καταλάβεις τι λέω. Η θερμοκρασία μπορεί να μένει σε νορμάλ επίπεδα, αλλά το μοτέρ κουδουνίζει. Εμένα πάντως ανέβαινε εύκολα μια μπάρα παραπάνω μόλις έπεφτα σε κίνηση ή πήγαινα με πολλά στην εθνική.
Η πλάκα είναι πως το προηγούμενο λάδι που είχες, καταλαβαίνεις πόσο κακό ήταν, όταν το επόμενο που θα βάλεις είναι καλύτερο
Δοκίμασε Torco και θα καταλάβεις αυτό που λέω. Δεν κάνει πάντα η τιμή την ποιότητα...!

Θα το παρατηρήσω λοιπόν κ´ θα ενημερώσω... Μεχρι στιγμής πάντως... 1500km... δεν έχω αντικρύσει πέμπτη μπαρα κι έχει καψει (αν εχει καψει) 30ml λάδι...

Είπαμε... τα 1200 δεν καίνε απ' όσο ξέρω. Εγώ μίλησα για το 1150. Βέβαια...παρατήρησέ το. (κακό δεν κάνεις, αλλά τσέκαρέ τα σε τι κατάσταση θα βγουν όταν θα τα αλλάξεις)
Reply With Quote
  #72  
Παλιό 01-08-2011, 10:19
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπαμε... τα 1200 δεν καίνε απ' όσο ξέρω. Εγώ μίλησα για το 1150. Βέβαια...παρατήρησέ το. (κακό δεν κάνεις, αλλά τσέκαρέ τα σε τι κατάσταση θα βγουν όταν θα τα αλλάξεις)
Aral Multielastic φορούσα ακριβώς πριν (ορυκτέλαιο) και castrol πιο πριν... άρα γνωρίζω περί καταναλώσεων λαδιού.

Από πλευράς κουδουνίσματος boxer αυτή τη στιγμή είναι πιο γλυκός από ποτέ...

Οι καταναλώσεις που περιγράφεις είναι εξωπραγματικές... εγώ στη χειρότερη περίπτωση έκαψα 500ml / 5000km και με το ARAL και με το Castrol. Για το Motul δεν έχω ακόμα εικόνα παρά μόνο για 1.500km. Όταν φτάσω στα 5.000km θα πω τις εντυπώσεις μου.

Εννοείται ότι θα τα δω σε τι κατάσταση θα βγουν... Ααααα.... ενημερωτικά η BMW πλέον βάζει ημι-συνθετικά και ουχί ορυκτέλαια στα boxer-άκια!!
Reply With Quote
  #73  
Παλιό 01-08-2011, 11:08
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Γίνεται να κάνεις Κώστα 3500 χλμ. μέχρι να γυρίσω αρχές Σεπτέμβρη που θα αλλάξω λάδια; Για να μου πεις τι έγινε να δω αν θα τα βάλω τελικά.

Πάντως τον ALX τον πιστεύω ΠΟΛΥ σε ότι θέματα μηχανής γράφει γιατί ο άνθρωπος έχει πολύ εμπειρία κακά τα ψέματα. Μόνο που με κρατάει πίσω είναι ότι γράφει για το 1150 (που αυτό έχει) που ΙΣΩΣ έχει αρκετές διαφορές από το 1200 τελικά.

---

Όσο αφορά το θέμα του topic, συμπλήρωσα τελικά περίπου 400ml. (ίσως έπρεπε να βάλω λίγο ακόμα αλλά σιγά) από εκείνα που είχα τα περισσευούμενα την Παρασκευή. Μέχρι στιγμής (μόνο 20+20 χλμ.) μια χαρά μην πω ότι ####κωσε και ελαφρώς ο ήχος. (τώρα θα με βρίσει κανείς για το πόσο προσέχω τη μηχανή;...) ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ PLACEBO.

Θερμοκρασίες οι ίδιες, φτάνω στα 20χλμ. με το ρυθμό που πάω (που δεν είναι χαλαρός) 2 μπάρες πριν το όριο. ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΩΔΕΚΑΜΗΝΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΠΡΙΝ (ήταν μια μπάρα πιο κάτω πιστεύω).

Άρα μάλλον ειδικά εγώ ΠΡΕΠΕΙ να ψαχτώ λίγο στο θέμα τι λάδι θα βάλω.

Τείνω πράγματι να το γυρίσω σε ημισυνθετικά (όπως τα 5100 και όπως και το συμπλήρωμα που έριξα μέσα) γιατί πράγματι ο 1200 είναι λίγο πιο "εκλεπτυσμένος" και "απαιτητικός" από τους παλιότερους boxer και νομίζω πια έστρωσε αρκετά.
Reply With Quote
  #74  
Παλιό 01-08-2011, 11:10
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Θα κάνω σίγουρα 2.500-3.000km μέχρι τέλος του μήνα...
Reply With Quote
  #75  
Παλιό 01-08-2011, 11:20
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Ωραία ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ εμπεριστατωμένη άποψη!
Reply With Quote
  #76  
Παλιό 01-08-2011, 11:49
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Aral Multielastic φορούσα ακριβώς πριν (ορυκτέλαιο) και castrol πιο πριν... άρα γνωρίζω περί καταναλώσεων λαδιού.

Οι καταναλώσεις που περιγράφεις είναι εξωπραγματικές... εγώ στη χειρότερη περίπτωση έκαψα 500ml / 5000km και με το ARAL και με το Castrol.
Υπενθυμίζω... μιλάω για το 1150 που εκ των πραγμάτων καίει περισσότερο λάδι από το 1200. Μην μπερδεύεσαι.
Εξωπραγματική κατανάλωση μου φάνηκε και μένα (είπαμε... μέχρι που έβαλα στο μυαλό μου ότι έπαθα ζημιά σε τσιμουχάκια βαλβίδων, ή κόλλησε κάποιο από τα ελατήρια πιστονιού)
Βέβαια από την άλλη, σκέφτηκα πως θα ήταν τρελή σύμπτωση να συνέβη τέτοια ζημιά ταυτόχρονα με την αλλαγή λαδιών, κι έτσι δεν έκανα τίποτα. Απλά περίμενα να περάσουν τα 5000χιλ και να ξανακάνω αλλαγή με άλλο λάδι για να δω. Και τελικά είχα δίκιο. Μόλις αλλάχτηκαν τα λάδια με Torco, η κατανάλωση επέστρεψε στα κανονικά επίπεδα που έχω συνηθίσει τόσα χρόνια. (Δεν υπάρχει λόγος να πω ψέματα. Δεν είμαι ούτε μέτοχος σε λαδοεταιρία για να κατηγορώ κάποια άλλη, ούτε μου αρέσει να λέω πράγματα που δεν στέκουν. Αυτό διαπίστωσα με το Castrol, αυτό λέω. Και δεν είμαι ο μόνος.... μου το έχουν πει αυτό κι άλλοι με 1150!)

Επίσης, έχω πάψει να εμπιστεύομαι αυτά που λέει η BMW αναλόγως των συμφωνιών που κάνει (σε πολλά θέματα) Εμένα πχ το μάνουαλ λέει aral. Αν τώρα η BMW έκανε συμφωνία με την agip, την motul ή την castrol, ή την δεν ξέρω 'γω ποια, κι αν τώρα προτείνει ημί-συνθετικά, δεν θα κάνω αυτό που λέει, γιατί μικρή σχέση θα έχει με την πραγματική απόδοση του λαδιού που προτείνει σε σχέση με ένα άλλο που έχω δει με τα μάτια μου πόσο καλό ή πόσο κακό είναι. Δεν μπορεί δηλαδή πριν ένα χρόνο να δίνει οδηγίες στα συνεργεία της να βάζουν απλό ορυκτέλαιο και τώρα να δίνει οδηγίες να βάζουν ημίσυνθετικό! (αυτοί άλλαξαν την συμφωνία τους με την λαδοεταιρία... εγώ έχω ακόμα το ίδιο μοτέρ που είχα όμως! )
Reply With Quote
  #77  
Παλιό 01-08-2011, 13:39
EvVas Ο/Η EvVas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Πρέβεζα
Μoto: R1200GS 2005
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Πιστεύω να σου γράψω και εγώ για τα Torco T4R 20W50 μέχρι τέλος του Αυγούστου. Μέχρι τώρα έχω 1000 χιλ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Reply With Quote
  #78  
Παλιό 01-08-2011, 14:21
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, έχω πάψει να εμπιστεύομαι αυτά που λέει η BMW αναλόγως των συμφωνιών που κάνει (σε πολλά θέματα) Εμένα πχ το μάνουαλ λέει aral. Αν τώρα η BMW έκανε συμφωνία με την agip, την motul ή την castrol, ή την δεν ξέρω 'γω ποια, κι αν τώρα προτείνει ημί-συνθετικά, δεν θα κάνω αυτό που λέει, γιατί μικρή σχέση θα έχει με την πραγματική απόδοση του λαδιού που προτείνει σε σχέση με ένα άλλο που έχω δει με τα μάτια μου πόσο καλό ή πόσο κακό είναι. Δεν μπορεί δηλαδή πριν ένα χρόνο να δίνει οδηγίες στα συνεργεία της να βάζουν απλό ορυκτέλαιο και τώρα να δίνει οδηγίες να βάζουν ημίσυνθετικό! (αυτοί άλλαξαν την συμφωνία τους με την λαδοεταιρία... εγώ έχω ακόμα το ίδιο μοτέρ που είχα όμως! )
μοτέρ κατασκευής 2010 με τον "νέο" κινητήρα συντηρείται μέχρι σήμερα στα 18.000 χλμ με CASTROL 20W-50.....μέχρι τα 15.000 χλμ έκαιγε 700ml max στα 5.000χλμ...μετά τα 15.000χλμ και για τελευταία 3.000χλμ δεν έχει κάψει σταγόνα !!! άιντε τώρα εγώ να σας συμβουλεύσω για μάρκες λαδιού και αν είναι καλύτερο το ημι-συνθετικό ή το απλό ορυκτέλαιο....

Last edited by vpentza; 01-08-2011 at 14:24.
Reply With Quote
  #79  
Παλιό 01-08-2011, 14:23
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
μοτέρ κατασκευής 2010 με τον "νέο" κινητήρα συντηρείται μέχρι σήμερα στα 18.000 χλμ με CASTROL 20W-50.....μέχρι τα 15.000 χλμ έκαιγε 700ml max στα 5.000χλμ...μετά τα 15.000χλμ και για τελευταία 3.000χλμ δεν έχει κάψει σταγόνα !!! άιντε τώρα εγώ να σας συμβουλεύσω για μάρκες λαδιού και αν είναι καλύτερο το ημι-συνθετικό ή το απλό ορυκτέλαιο....
Το σκίζεις το μηχάνημα;
Reply With Quote
  #80  
Παλιό 01-08-2011, 14:25
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκίζεις το μηχάνημα;

απλά, κρατάω τα κιλά μου χαμηλά...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!