GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 25-08-2011, 14:59
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Στη θέση σου θα σκάναρα τη σελίδα από το βιβλιαράκι που λέει απλά ποιο τύπο λάμπας θα πρέπει να χρησιμοποιείς, θα το επισύναπτα στο e-mail που θα έστελνα στη Bmw Hellas και θα απαιτούσα την απάντησή τους γραπτώς.


Εάν επιμείνουν και γραπτώς να μου δίνουν την ίδια απάντηση θα έκανα κοινοποίηση της γραπτής αλληλογραφίας στη Bmw Γερμανίας και θα ενημέρωνα άμεσα και το ινστιτούτο προστασίας καταναλωτή ώστε να με συμβουλεύσει για τις επόμενες κινήσεις που θα έπρεπε να κάνω.

Ακόμα και στην έσχατη περίπτωση που δεν θα βγάλεις άκρη μετά από όλα αυτά θα πρότεινα να αναφέρεις το περιστατικό δημοσιεύοντας την αλληλογραφία σε όσα περισσότερα μοτοσικλετιστικά forum μπορείς. Έτσι για να ξέρουν όσο το δυνατόν περισσότεροι ποια είναι η αντιμετώπιση της εταιρίας σε τέτοια περιστατικά.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 25-08-2011, 15:20
mrdaellis Ο/Η mrdaellis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από java Εμφάνιση μηνυμάτων
Α! μόλις διάβασα στο εγχειρίδιο οτι ο τύπος της λάμπας είναι ο ίδιος για τη μικρή και τη μεγάλη σκάλα και είναι H7/12V/55W και έστειλα καινούριο email στην BMW Hellas:


"Σήμερα εποικοινώνησε μαζί μου κάποιος κύριος από την BMW που δεν συγράτησα το όνομά του και μου έδωσε την ίδια απάντηση με τον επίσημο επισκευαστή που πήγα την μοτοσυκλέτα μου. Επιπλέον μου είπε οτι η λάμπα που έβαλα μπορεί να ήταν διαφορετικής φωτεινότητας από αυτή που δίνει η BMW χωρίς ωστόσο να μπορεί να τεκμηριωθεί αυτό (το οτι ήταν ή το οτι δεν ήταν).
Επικοινωνώ πάλι μαζί σας γιατί μόλις τώρα είδα οτι στο εγχειρίδιο της μοτοσυκλέτας μου αναγράφεται πως για την αντικατάσταση του φωτιστικού σώματος πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο τύπος H7/12V/55W δεν αναγράφεται κανένας άλλος κωδικός σχετικός με την φωτεινότητα της λάμπας.
Συνεπώς η εταιρία ευθύνεται ή γιατί δεν αναγράφει ακριβώς τον κωδικό της λάμπας ή επειδή δεν αντικαθιστά τον προβολέα που έλιωσε χρησιμοποιώντας ίδιο τύπο λάμπας με αυτόν που γράφει το εγχειρίδιο.
Παρακαλώ για την άμεση απάντησή σας διότι ο προβολέας λιώνει όλο και περισσότερο.

Τέλος υπενθυμίζω οτι στο πρώτο μου email από την φόρμα επικοινωνίας στο site σας είχα επιλέξει τρόπο επικοινωνίας το email και όχι την τηλεφωνική επικοινωνία."


Αυτά.
Εγω νομιζω οτι εχετε επικεντρωθει σε λαθος θεμα!!! το θεμα δεν ειναι οτι η καινουργια λαμπα (η λαμπα δηλαδη που δεν πηρες απο την BMW) αλλα η παλια λαμπα δηλαδη αυτη που φοραγε απο οταν ηταν καινουργιο το μηχανακι, κατ επεκταση της BMW ηταν αυτη οπου εκανε την ζημια οταν καηκε!!! κανω λαθος?? η και αυτη η λαμπα οπου καηκε ηταν εκτος BMW??? παντως παρατηρησα και στο δικο μου στο οποιο εχω αλλαξει 2 λαμπες μεσα σε 2 χρονια οτι εχει κανει ενα σημαδακι απο το τσαφφφ που λεγαμε!!! οχι σε τετοιο βαθμο οσο το δικο σου, πολυ πιο μικρο!
και στην τελικη κανε μια δοκιμη και ασε την λαμπα πανω να δεις αν θα μαυρισει αλλο το φαναρι!! εγω δεν νομιζω οτι θα αλλαξει.... το φαναρι θα συνεχισει να ειναι μαυρο οσο ηταν!!! ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο!!! ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες και αυτοι στηροζονται οτι εβαλες after market λαμπα!!! λες και εχουν ανακαλυψει την πυριτιδα! λες και αυτο το φαναρι παει ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΛΑΜΠΑ!!! ειναι σοβαρα πραγματα αυτα τωρα??
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 25-08-2011, 15:23
mrdaellis Ο/Η mrdaellis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Neo Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη θέση σου θα σκάναρα τη σελίδα από το βιβλιαράκι που λέει απλά ποιο τύπο λάμπας θα πρέπει να χρησιμοποιείς, θα το επισύναπτα στο e-mail που θα έστελνα στη Bmw Hellas και θα απαιτούσα την απάντησή τους γραπτώς.


Εάν επιμείνουν και γραπτώς να μου δίνουν την ίδια απάντηση θα έκανα κοινοποίηση της γραπτής αλληλογραφίας στη Bmw Γερμανίας και θα ενημέρωνα άμεσα και το ινστιτούτο προστασίας καταναλωτή ώστε να με συμβουλεύσει για τις επόμενες κινήσεις που θα έπρεπε να κάνω.

Ακόμα και στην έσχατη περίπτωση που δεν θα βγάλεις άκρη μετά από όλα αυτά θα πρότεινα να αναφέρεις το περιστατικό δημοσιεύοντας την αλληλογραφία σε όσα περισσότερα μοτοσικλετιστικά forum μπορείς. Έτσι για να ξέρουν όσο το δυνατόν περισσότεροι ποια είναι η αντιμετώπιση της εταιρίας σε τέτοια περιστατικά.
+800 πες τα χρυσοστομε!!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 25-08-2011, 21:54
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Neo Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη θέση σου θα σκάναρα τη σελίδα από το βιβλιαράκι που λέει απλά ποιο τύπο λάμπας θα πρέπει να χρησιμοποιείς, θα το επισύναπτα στο e-mail που θα έστελνα στη Bmw Hellas και θα απαιτούσα την απάντησή τους γραπτώς.


Εάν επιμείνουν και γραπτώς να μου δίνουν την ίδια απάντηση θα έκανα κοινοποίηση της γραπτής αλληλογραφίας στη Bmw Γερμανίας και θα ενημέρωνα άμεσα και το ινστιτούτο προστασίας καταναλωτή ώστε να με συμβουλεύσει για τις επόμενες κινήσεις που θα έπρεπε να κάνω.

Ακόμα και στην έσχατη περίπτωση που δεν θα βγάλεις άκρη μετά από όλα αυτά θα πρότεινα να αναφέρεις το περιστατικό δημοσιεύοντας την αλληλογραφία σε όσα περισσότερα μοτοσικλετιστικά forum μπορείς. Έτσι για να ξέρουν όσο το δυνατόν περισσότεροι ποια είναι η αντιμετώπιση της εταιρίας σε τέτοια περιστατικά.
Καλό θα ήταν το σκανάρισμα αλλά δεν νομίζω οτι θα δυσκολευτούν να το βρούν, ακόμα και αν δεν το στείλω.
Σωστά και όλα τα υπόλοιπα. Προς το παρόν λοιπόν θα περιμένω απάντηση στο τελευταίο μου mail.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 25-08-2011, 22:10
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

@mrdaellis
Μπορεί να είχε αρχίσει να μαυρίζει από πρίν αλλάξω λάμπα, αλλά πως θα μπορούσα να το αποδείξω αυτό; Όπως έγραψα και στο αρχικό post όταν πήγα στο συνεργείο είδα και άλλα δύο μηχανάκια που φαντάζομαι ο προβολέας τους είναι όπως είναι όπως ο δικός σου τώρα. Ο τύπος στο τηλέφωνο μου είπε οτι δεν έχουν αναφερθεί άλλα τέτοια προβλήματα.

Last edited by java; 25-08-2011 at 22:11.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 30-08-2011, 08:56
jimm Ο/Η jimm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ-αθηνα
Μoto: KAWASAKI-Versys
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από java Εμφάνιση μηνυμάτων
@mrdaellis
Μπορεί να είχε αρχίσει να μαυρίζει από πρίν αλλάξω λάμπα, αλλά πως θα μπορούσα να το αποδείξω αυτό; Όπως έγραψα και στο αρχικό post όταν πήγα στο συνεργείο είδα και άλλα δύο μηχανάκια που φαντάζομαι ο προβολέας τους είναι όπως είναι όπως ο δικός σου τώρα. Ο τύπος στο τηλέφωνο μου είπε οτι δεν έχουν αναφερθεί άλλα τέτοια προβλήματα.

εδω εμενα αρχισε να ζαρωνει πανω απο την Η7 η παστα του φαναριου στα 10000χλμ,και πηγαινοντας στην αντιπροσωπεια η απαντηση ηταν, οτι ειχα βαλει xenon (xenon δεν επαιζε μεχρι τοτε).η xenon (35w) εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια απο αυτη της αλογονου (55w) !!!!!!!!!!!!!! ..............καραγκιοζηδες και τιποτα αλλο.

ιταλοι-γερμανοι-σχιστοματηδες κλπ,ενα ματσο σκ@τ@ ........................

Last edited by jimm; 30-08-2011 at 08:58.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 10-10-2011, 17:22
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Τελικά δεν μου έδωσαν καμία γραπτή απάντηση από την BMW Hellas και (σε τηλεφωνική επικοινωνία πάλι...) όταν τους είπα οτι χρειάζομαι γραπτή απάντηση γιατί σκοπεύω να το προχωρήσω το θέμα, μου είπαν οτι πρέπει να τους στείλω εξώδικο για να μου δώσουν κάτι γραπτώς. Σε μια βόλτα Αθήνα πήγα και σε άλλον εξουσιοδοτημένο ο οποίος ασχολήθηκε περισσότερο μαζί μου απ'οτι αυτός εδώ στα Χανιά αλλά και σε αυτόν την ίδια απάντηση έδωσε η μαμά.

Σημειωτέον οτι ΚΑΙ εκεί είδα άλλα δύο μηχανάκια με το ίδιο πρόβλημα ΚΑΙ εκεί οι ιδιοκτήτες τους έλειπαν για να τους μιλήσω!

Τέλος πάντων, για να μη σας κουράζω κιόλας, αυτή τη στιγμή ασχολείται η γενική γραμματεία καταναλωτή με το θέμα.

ευχαριστώ τους φίλους που ασχολήθηκαν,
Καλή εβδομάδα από τα βροχερά Χανιά!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 10-10-2011, 17:41
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από java Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά δεν μου έδωσαν καμία γραπτή απάντηση από την BMW Hellas και (σε τηλεφωνική επικοινωνία πάλι...) όταν τους είπα οτι χρειάζομαι γραπτή απάντηση γιατί σκοπεύω να το προχωρήσω το θέμα, μου είπαν οτι πρέπει να τους στείλω εξώδικο για να μου δώσουν κάτι γραπτώς. Σε μια βόλτα Αθήνα πήγα και σε άλλον εξουσιοδοτημένο ο οποίος ασχολήθηκε περισσότερο μαζί μου απ'οτι αυτός εδώ στα Χανιά αλλά και σε αυτόν την ίδια απάντηση έδωσε η μαμά.

Σημειωτέον οτι ΚΑΙ εκεί είδα άλλα δύο μηχανάκια με το ίδιο πρόβλημα ΚΑΙ εκεί οι ιδιοκτήτες τους έλειπαν για να τους μιλήσω!

Τέλος πάντων, για να μη σας κουράζω κιόλας, αυτή τη στιγμή ασχολείται η γενική γραμματεία καταναλωτή με το θέμα.

ευχαριστώ τους φίλους που ασχολήθηκαν,
Καλή εβδομάδα από τα βροχερά Χανιά!

Ε ρε μαμήσι που θέλουν! Φίλε κάνε ότι μπορείς! Αρκετά πιά!

Κωλογερμανοί του κερατά!

Τους έχω σιχαθεί.

Μην ξαναγοράσετε καινούρια γερμανικά μηχανάκια,αυτοκίνητα, μηχανήματα, μόνο έτσι πονάνε οι ναζήδες!
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 10-10-2011, 18:13
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Φιλε Java

1- γραφει πουθενα το βιβλιαρακι χρησης οτι οταν αντικατασταθει η λαμπα πρέπει να αγορασθει καινουρια απο την Εταιρεια κατασκευης της μοτοσυκλετας? Οχι βεβαια...εδω πατας γερα!
2- Δεν επρεπε να πας και να τους πεις οτι μετα την αλλαγη της λαμπας μαυρισε το κατοπρο, επρεπε με αλλαγμενη την λαμπα να πας και να τους πεις οτι το κατοπρο μαυρισε...χωρις να αναφερεις την αλλαγη της λαμπας. Η BMW δεν κατασκευαζει λαμπες αλλα τις παραγγελνεις στην phillips osram κ.λ.π. Μπορεις και τωρα να το κανεις αρκει να μην εχεις δωσει στοιχεια οχηματος και πληρη δικα σου (το ονοματεπωνυμο μονο δεν αρκει για να στοιχειοθετησουν οτι ειναι η ιδια μοτο με αυτη ππυ αναφερεται στα μηνυματα σου)
3- Η ευρωπαικη νομοθεσια block exception η οποια εχει ενσωματωθει στην Ελληνικη νομοθεσια εδω και χρονια επιτρεπει την τοποθετηση ανταλλακτικων εκτος κατασκευαστη αρκει να φερει το σχετικο σημα της ΕΕ χωρις να αναιρειται η εγγυηση του οχηματος.

Πιστευω οτι αν τους ρωτησεις αν γνωριζουν το παραπανω και οτι δεν θα ειχαν αντιρηση να τα πειτε στο δικαστηριο νομιζω θα αλλαζαν γνωμη. Βεβαια αν δεν αλλαξουν υπολογιζε 5 χρονια+ μεχρι να τελεσιδικησει η υποθεση σου.

Υ.Γ. διαφορετικη φωτεινοτητα σε ιδιου τυπου λαμπες δεν παιζει...νομος!!
Διαφορετικη φωτεινοτητα ομως σε λαμπες ιδιου τυπου μεν (volt, watt, H4,1,7.....) αλλα με διαφορετικο αεριο μεσα, οι γνωστες σε ολους ''+50% more light, +120% more light ....κ.λ.π.'' τοτε ναι εχουμε διαφορετικο φωτεινοτητα αλλα δεν μαυριζει κατοπρα. Το κατοπρο μαυριζει αποδεδειγμενα (Χοντα Βαραντερο..το δικο μου ΜΚ1) οταν τα Watt ειναι πανω απο 90, αλλα κι εκει πρωτα θα λειωσει η φισα απο πισω και πολυ μετα το κατοπρο.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 11-10-2011, 16:41
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Παιδιά, όλα αυτά τα συζήτησα αναλυτικά στην τελευταία 30λεπτη περίπου τηλεφωνική επικοινωνία με αυτόν τον τύπο της BMW. Στο τέλος κατάλαβα οτι η δουλειά του είναι να παίρνει τηλέφωνο τους πελάτες και να προσπαθεί να τους πείσει οτι είναι ελέφαντες. Δεν με πήρε τηλέφωνο για να με ακούσει, αλλά για να τον ακούσω. Στο τέλος επειδή βαρέθηκα να του λέω οτι δεν έχω προβοσκίδα και δεν ζυγίζω τρείς τόνους του είπα να κλείσουμε.

...αν έχετε όρεξη διαβάστε ένα απόσπασμα της συζήτησης για να καταλάβετε:
-Η λάμπα που έβαλα ήταν Philips H7 12V/55W.
-Υπάρχουν διάφορες λάμπες στην αγορά και παρόλο που ήταν ίδια watt μπορεί να θερμαίνεται περισσότερο από αυτές που δίνουμε εμείς.
-Δεν θερμαίνεται περισσότερο γιατί είναι ο τύπος της ίδιος με αυτή που γράφει το Εγχειρίδιο Χρήσης.
-Που το γνωρίζετε εσείς αυτό; Η BMW δίνει προδιαγραφές στον κατασκευαστή της λάμπας για τις λάμπες που της φτιάχνει.
-Εσείς που γνωρίζετε οτι η δική μου λάμπα θερμαίνεται περισσότερο από αυτές που δίνει η BMW; Την ελέγξατε;
-Όχι.
-Άρα μπορεί να έχετε δίκιο αλλά μπορεί και όχι.
-Δεν είναι δουλειά μας να ελέγχουμε τις λάμπες.
-Είναι δουλειά σας όμως να γράφετε ακριβείς προδιαγραφές για τα ανταλλακτικά που δίνετε οδηγίες πως να τα ελέγξει ο χρήστης. Αφόυ λοιπόν γράφετε οτι η λάμπα πρέπει να είναι τύπου H7 12V/55W (και δεν γράφετε πουθενά οτι οι Η7 λάμπες βγαίνουν σε διαφορετικές θερμοκρασίες!!!) και εγώ έβαλά τέτοιου τύπου, που γράφει το Εγχειρίδιο Χρήσης, τότε πρέπει να αναγνωρίσετε αυτό το λάθος. Οτι δηλαδή η ζημιά έγινε λόγω ελλειπούς ενημέρωσής μου...
κλπ κλπ

Είναι να μη σου τύχει τελικά!!!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΣΕΛΑ F800GS stelios1977 Ζήτηση 2 21-03-2011 12:40
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΒΑΣΕΙΣ ΠΛΑΙΝΩΝ ΒΑΛΙΤΣΩΝ ΓΙΑ F800GS Marios 800gs Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 4 27-01-2011 09:39
Πωλείται Ζελατίνα MRA Vario για F800GS-F800GS thleon Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 8 22-11-2010 20:11
Προτασεις για προιοντα καθαρισμου-γυαλισματος!! fguy Τεχνικά θέματα διάφορα 4 10-09-2010 07:41
BMW F800GS Fuji Πωλήσεις μοτοσυκλετών 3 29-05-2010 03:18


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!