GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 24-07-2013, 20:13
nasos Ο/Η nasos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: BYRONAS
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 144
Angry ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ

Παιδιά έχω πάθει κλακαζ. Φοβάμαι ακόμα και το γείτονα

Φύλαγε τα ρούχα σου…



Συνδυάστε περισσότερες από μία κλειδαριές και κλειδώστε τη μοτοσικλέτα σας σε ένα σταθερό σημείο.


…και τη μοτοσικλέτα σου! Η ασφάλεια της «καλής» σου δε σταματά να αποτελεί μέριμνα μόλις κατέβεις από τη σέλα της. Ειδικά αν την αφήνεις στο δρόμο, οι κίνδυνοι να κλαπεί είναι πολλοί. Ένα κλειστό γκαράζ σίγουρα σας λύνει τα χέρια, αλλά λίγοι είναι οι τυχεροί που έχουν ένα στη διάθεσή τους. Από τη στιγμή λοιπόν που η μοτοσικλέτα θα περνάει τα βράδια της σε κοινή θέα μπροστά από το σπίτι, το πρόβλημα μεγαλώνει και πρέπει αντίστοιχα να αυξηθούν τα μέτρα πρόληψης.
· Να θυμάστε ότι κανένα σύστημα προφύλαξης δεν είναι απαραβίαστο. Αυτό που οφείλετε να κάνετε, κλειδώνοντάς τη είναι να αποθαρρύνετε τον επίδοξο κλέφτη ή να τον καθυστερήσετε όσο το δυνατόν περισσότερο, ελπίζοντας ότι θα γίνει αντιληπτός. Καλό, λοιπόν, είναι να χρησιμοποιείτε πολλές και διαφορετικού τύπου κλειδαριές, να κάνετε δηλαδή συνδυασμό π.χ. λουκέτο δισκόφρενου μαζί με αλυσίδα.
· Καλή λύση είναι ο συναγερμός. Μπορεί να κοστίζει κάτι παραπάνω, αλλά αξίζει τον κόπο.
· Κλειδώνετε τη μοτοσικλέτα σε σταθερό σημείο (κολώνα, δέντρο) και από σταθερό σημείο του πλαισίου. Αν περνάτε την αλυσίδα μόνο από τον τροχό, μην εκπλαγείτε αν το πρωί βρείτε μόνο αυτόν!
· Βάλτε τα λουκέτα με την εσοχή της κλειδαριάς να μην είναι προς το μέρος του δρόμου. Θα δυσκολέψει λίγο και εσάς (που έχετε το κλειδί) να το ξεκλειδώσετε, αλλά φανταστείτε πόσο θα δυσκολέψει τον επίδοξο κλέφτη. Με αυτόν τον τρόπο κερδίζετε πολύτιμο χρόνο.
· Προσπαθήσετε να έχετε οπτική επαφή με το σημείο που την κλειδώνετε, αν μάλιστα αυτό φωτίζεται ή έχει κίνηση και το βράδυ ακόμα καλύτερα. Ίσως είναι προτιμότερο, μάλιστα, να την βάζετε στην πλευρά απέναντι από το σπίτι σας και όχι ακριβώς μπροστά.
· Να θυμάστε, τέλος, πως δεν την αφήνουμε ξεκλείδωτη ούτε για 10 λεπτά! Δεν είναι λίγες οι φορές που οι κλέφτες ακολουθούν τα θύματά τους και «χτυπούν» αμέσως μόλις αφήσουν τη μοτοσικλέτα.
Αντιγραφή από το mototriti

Last edited by ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ; 25-07-2013 at 01:25. Λόγος: Παράθεση θέματος !!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 24-07-2013, 22:18
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή Απάντηση: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ

Πολύ καλές συμβουλές σ'ευχαριστούμε φίλε!

Στάλθηκε από το σούπερ ντουπερ κινητό μου!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 24-07-2013, 23:27
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 25-07-2013, 09:19
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ

Μιας και η κουκλα μου μεχρι προτεινος κοιμοταν στον δρομο (και εγω ξυπναγα 2-3 φορες το βραδυ να τσεκαρω) την κλειδωνα παντα με λουκετο δισκοφρενου...με μια αλυσιδα (σαν καβος καραβιου ενα πραγμα) απο το σασι στον τοιχο της πολυκατοικιας...
ΚΑΙ παντα κουκουλα την οποια επισης κλειδωνα πανω στην μοτο...
και παντα ειχα και ασφαλεια κλοπης...

3 κλειδαριες δλδ επερνε λιγο χρονο παραπανω να την δεσω λυσω...αλλα τουλαχιστον δεν ειχα (Ευτυχως) ποτε ουτε καν αποπειρα...

Πλεον κοιμαται σε υπογειο γκαραζ...αλλα και παλι την κλειδωνω απο το δισκοφρενο...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 25-07-2013, 10:14
Thomas Ptwmas Ο/Η Thomas Ptwmas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: BMW R1200GS (2010)
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και η κουκλα μου μεχρι προτεινος κοιμοταν στον δρομο (και εγω ξυπναγα 2-3 φορες το βραδυ να τσεκαρω) την κλειδωνα παντα με λουκετο δισκοφρενου...με μια αλυσιδα (σαν καβος καραβιου ενα πραγμα) απο το σασι στον τοιχο της πολυκατοικιας...
ΚΑΙ παντα κουκουλα την οποια επισης κλειδωνα πανω στην μοτο...
και παντα ειχα και ασφαλεια κλοπης...

3 κλειδαριες δλδ επερνε λιγο χρονο παραπανω να την δεσω λυσω...αλλα τουλαχιστον δεν ειχα (Ευτυχως) ποτε ουτε καν αποπειρα...

Πλεον κοιμαται σε υπογειο γκαραζ...αλλα και παλι την κλειδωνω απο το δισκοφρενο...
Ετσι όπως τα λές εγώ θα πρότεινα εαν έχεις βύσμα στρατιωτικό να φέρεις και 1-2 φαντάρους να την φυλάνε .

Οποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά πάντως οπότε εγώ μαζί σου
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 25-07-2013, 12:06
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Thomas Ptwmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι όπως τα λές εγώ θα πρότεινα εαν έχεις βύσμα στρατιωτικό να φέρεις και 1-2 φαντάρους να την φυλάνε .

Οποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά πάντως οπότε εγώ μαζί σου


Καλλιο Γαιδουροδενε παρα Γαιδουρογυρευε λενε στου χουριομ...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 25-07-2013, 14:31
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ

Σύμφωνω να περνούσε όσα μέτρα ασφαλείας λες απλα πιστεύω αν ειναι σε πολυσύχναστο μέρος ειναι λάθος η κάλυψη προστασία ειναι να μη γινει ορατή στον επίδοξους κλέφτη αλλιώς το να ειναι εκτεθειμένη λειτουργεί το αίσθημα του θράσους και πίστεψε με όσοι και να δουν τη κλοπή κανένας δε θα ενεργήσει καλύτερα οσο πιο κρυμμένες απο τα ματιά για να μην την εντοπίσουν πρώτιστα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:24.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!