GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 21-07-2013, 18:13
spikouts Ο/Η spikouts βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: γλυφαδα
Μoto: r 1200 gs 2005 κιτρινη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Να το κανω το βήμα η όχι

Καλησπέρα .Θα κανω μια περιγραφή του προβληματισμού μου και θα ήθελα τις γνώμες σας ,δεν ξέρω αν είμαι στη σωστή ενότητα αλλά νομίζω ότι εδώ ταιριάζει πιο πολυ.Λοιπον έχω ένα Gs 1200 του 05 εισαγωγής που το αγόρασα το 07 έχω κάνει περίπου 90.000 χλμ και δεν έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα .Απο έξτρα του έχω τις βαλίτσες του ,τελικό akrapovic.Τα χλμ είναι 80% εθνική και ταξίδια και 20% στην πόλη.Εχω γυρίσει όλη την Ελλάδα και πέρσι έκανα το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό ,το γύρο της Ιταλίας μαζί με την γυναίκα μου και είναι μια εμπειρία που θα μου μείνει νομίζω για πάντα στο μυαλό μου.Τωρα η ερώτηση που κανω στον εαυτό μου αλλά και σε εσάς ειναι να αγοράσω την καινούργια η να μείνω εδώ, εύκολο να απαντήσεις θα μου πει κάποιος αλλά σκεφτείτε τα εξής:
Α) Η αντιπροσωπεία μου την ανταλλάσσει με ελάχιστα που ειναι κρίμα γιατι η μηχανή δεν έχει κανένα πρόβλημα
Β)Τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να συντήρω δυο μηχανές τέτοιου επιπέδου για να την κρατησω
Γ)Η ηλικία μου ειναι 39 και μέσα στον Αύγουστο περιμένω το πρώτο μου παιδί αυτός ειναι και ο λόγος που είμαι την Γλυφάδα και όχι σε κάποιο ταξίδι
Δεν μπορώ να αποφασίσω,απο την μια λυπάμαι την παλιά αλλά απο την άλλη θέλω την καινούργια
Και μην νομίζετε ότι τα χρήματα μου περισσεύουν απλά θεωρώ ότι μπορώ να την αγοράσω
Ευτυχώς η γυναίκα μου ειναι με το μέρος μου (πάθος με την μηχανή)και δεν έχω γκρίνιες
Οποίος θέλει λέει την άποψη του
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 21-07-2013, 18:22
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Να το κανω το βήμα η όχι

Καλησπέρα, απ ότι και όπως περιγράφεις η απόφασή σου πρέπει να είναι μονόδρομος: Κρατάς αυτήν που έχεις μέχρι νεωτέρας.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 21-07-2013, 18:31
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Να το κανω το βήμα η όχι

Φίλε μου θεωρώ στην παρούσα φάση ζωής που είσαι η λογική λέει μάλλον χρειάζεται να μείνεις εκεί που είσαι , νέο μέλος στην οικογένεια , νέοι ρόλοι για όλους σας μαμά , μπαμπά , και σε λίγο νέος ρόλος και του παιδιού.... Πολλές αλλαγές .... όχι άλλες φυλάξου για να έχεις..... Εξαρτάται βέβαια και οικονομικά τι ρίσκο παίρνεις ....

Απο την άλλη αν κάναμε πάντα αυτό που λέει η λογική μας , δεν θα είχαμε προκώψει σε αυτή την ζωή .... Όλα τα μεγάλα βήματα γίνονται με παρατολμες αποφάσεις ή μεγάλου ρίσκου.
Μια νέα μηχανή τώρα θα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα , θα θες να είσαι πιο πολύ μαζί της , έτσι δύσκολες καταστάσεις όπως όλες αυτές οι αλλαγές που συμβαίνουν στην οικογένεια , αντιμετωπίζονται καλύτερα "θα βγώ βρε αδελφέ με την νέα μου μηχανή μια βόλτα να ξεσκασω" ...

Αξίζει ;

Την απόφαση μόνο εσυ μπορείς να την πάρεις, εμείς μόνο να σου παραθέσουμε τα υπέρ και τα κατά μπορούμε .

Νασαι καλά
Και καλώς να έρθει το νέο μέλος στην οικογένειά σας .


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 21-07-2013, 18:42
staga1200 Ο/Η staga1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Μoto: BMW R 1200 GS 2007 ΜΑΥΡΟ DESIERTO 3
Μηνύματα: 11,510
Προεπιλογή Απάντηση: Να το κανω το βήμα η όχι

Οπως λέει και ο Πετράν από πάνω με το καλό το νέο μέλος !!!
Κατά τα άλλα ...ότι δεις στον ύπνο σου αυτές τις μέρες !!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 21-07-2013, 19:07
Troublemaker Ο/Η Troublemaker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ερμουπολη
Μηνύματα: 1,359
Προεπιλογή Απάντηση: Να το κανω το βήμα η όχι

Μενοντας σε αυτο που εχεις κ μετα τον ερχομο του μωρου σας, θα σκεφτεις 100% οτι επραξες το σωστοτερο κ σοφοτερο. Κ εμεις ειχαμε την ιδια κ περισσοτερη τρελλα μπορω να σου πω με τη μηχανη, και αγαπη και χομπυ και και και.... Οταν ομως ερθει το μωρο ειναι λες κ μαζι του γεννιεται κ καποιος αλλος μεσα σου. Περιοριζεις τα θελω σου, αλλαζουν εντελως τα θελω κ οι προτεραιοτητες σου κ πιο πολυ χαιρεσαι π.χ. για οτι ψωνιζεις για το μικρακι σου παρα για τον εαυτο ή τη μηχανη σου. Συν οτι το να την δωσεις σε αυτη την περιοδο θα στην "σκοτωσουν" απο αποψης αξιας..... κ ειναι κριμα... Γνωμη μου ταπεινη με τις καλυτερες ευχες για το νεο μελος σας! Με το καλο!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 21-07-2013, 20:03
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Να το κανω το βήμα η όχι

καταρχήν ευχομαι στην κυρια σου με ενα πονο.......και σε σενα με το καλο το καινουργιο μελος στην οικογένεια. ......τωρα ποιο πανω λες οτι (και η κυρια σου σε βοηθαει στο να ΠΑΡΕΙΣ την μηχανη......... σε πληροφορω οτι οταν θα ερθει το μωρο την ξεχνας ετσι απλα.....ουτε μυαλο θα εχει για μηχανη ουτε για βολτες ουτε για ταξιδια......και λογικο να ειναι )"χωρις να βαζω το χερι μου στην φωτιά εεεε",οποτε θα ειναι μονο για την δουλεια και αντε και κατι ποιο λαιτ ας πουμε..........Εδω λοιπον σου λεω μαλλον σου θετω ενα ερώτημα. .......Τι αναγκες εχεις σαν αναβάτης? ΔΛΔ η μηχανη ειναι εργαλειο για βολτα και για δουλεια? Γιατι εαν ειναι μονο για βολτα την κρατας τις κανεις και ενα απ και ολα καλα γιατι εχει ακομα να σου δωσει πολλα ....Αλλα εαν ειναι και εργαλείο τις δουλειας τοτε μπορεί να το βλεπεις και οτι ανανεωνεις τον "στολο" σου........Τωρα θα μου πεις γιατι εσυ δεν το κανεις.......? γιατι εγω πολυ απλα την κανω κεφι ακομα τρελο οποτε .......


καλει αποφαση να εχεις για οτι κανεις και με το καλο........
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 21-07-2013, 20:08
Achilleas1956 Ο/Η Achilleas1956 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Μαρούσι
Μoto: BMW R 1200 GS 2007
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή Απάντηση: Να το κανω το βήμα η όχι

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντες και επαυξάνω.
Πρώτα το νέο μέλος και μετά σχέδια για την καινούργια GS.
Πίστεψέ με επειδή είναι το πρώτο σου παιδί η ζωή σου θα αλλάξει τελείως.
Εξ άλλου η μηχανή σου δεν έχει προβλήματα και η καινούργια θα είναι εκεί να σε περιμένει.( άσε που δεν έχει δείξει τις παιδικές της αρρώστιες ακόμη για να είμαστε και στο πνεύμα)
Έχω ένα παιδί και ξέρω τι αλλαγή είναι.
Ελπίζω να βοήθησα
Και με το καλό τα γεννητούρια.

Last edited by Achilleas1956; 21-07-2013 at 20:10.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 21-07-2013, 20:33
spikouts Ο/Η spikouts βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: γλυφαδα
Μoto: r 1200 gs 2005 κιτρινη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Απάντηση: Να το κανω το βήμα η όχι

Ευχαριστώ Πολυ για την άμεση ανταπόκριση .Αλλα να διευκρίνισω ότι δεν πρόκειται να πάρω την μηχανη αύριο αλλά το φθινόπωρο και έχει και 3μηνες παράδοση Απλά ήταν μια ιδέα που είχα πριν μάθουμε για την εγκυμοσύνη .Και για μην παρεξηγηθώ σίγουρα οι προτεραιότητες μου ειναι η οικογένεια και αν όλα πανε καλά μετά θα γινόταν η κίνηση της αγοράς.thanks
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 21-07-2013, 20:57
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Να το κανω το βήμα η όχι

Φίλε και εγω κάπως έτσι είμαι με 1200 του 05 με 105000 μια σκέφτομαι το καινούργιο μια το παλιό που δεν εχω κανένα παράπονο αλλα θεωρω οτι στο τέλος θα υπερησχισει η πρακτικότητα και η συναιση
Απο την άλλη υπάρχει και δεύτερο σχέδιο ένα 1200 του 10 με δυο εκεντροφορους
Πολλα εξουσιοδοτημένα έχουν με λίγα χλμ και καλές τιμές και τα δίνουν και με το προγράμμα 3eazy με 8% επιτόκιο παίρνοντας με κάποια τιμή και την παλια
Αυτο το σχέδιο αγγίζει λίγο και την πρακτικότητα και την σύνεση

Last edited by phoenix; 21-07-2013 at 20:59.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 21-07-2013, 22:56
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Να το κανω το βήμα η όχι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε και εγω κάπως έτσι είμαι με 1200 του 05 με 105000 μια σκέφτομαι το καινούργιο μια το παλιό που δεν εχω κανένα παράπονο αλλα θεωρω οτι στο τέλος θα υπερησχισει η πρακτικότητα και η συναιση
Απο την άλλη υπάρχει και δεύτερο σχέδιο ένα 1200 του 10 με δυο εκεντροφορους
Πολλα εξουσιοδοτημένα έχουν με λίγα χλμ και καλές τιμές και τα δίνουν και με το προγράμμα 3eazy με 8% επιτόκιο παίρνοντας με κάποια τιμή και την παλια
Αυτο το σχέδιο αγγίζει λίγο και την πρακτικότητα και την σύνεση
όλα με μέτρο.......
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:46.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!