GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 27-05-2011, 12:53
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Talking Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2011 ..οταν τα ονειρα γινονται πραγμ

... να ειστε καλα παίδες!!!!...1 και σημερα Λεμεεεεεε!!!
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 27-05-2011, 19:16
FZMAN Ο/Η FZMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μoto: YAMAHA FAZER S2
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2011 ..οταν τα ονειρα γινονται πραγμ

Γιάννη σου εύχομαι καλό δρόμο να έχεις και να το καταευχαριστηθείς που είναι σίγουρο.
Περιμένω τα νέα σου και πολλές φωτογραφίες.
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 08-06-2011, 01:26
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2011 ..οταν τα ονειρα γινονται πραγμ

...το λοιπον φιλαρακια! ..την Κυριακη τα ξημερωματα επιστρεψαμε!...

Δοξα το Θεό, περασαμε πολυ ομορφα και εχουμε την υγειά μας. Ειχαμε τεράστια τυχη με τον καιρο ... και ολα τα πασσα, μα ολα, ηταν ανοιχτα και μας περιμεναν. Η εντυπωσεις μου απ την ολη εκδρομη περασαν κατα πολυ και την πιο αισοδοξη προσδοκια μου!.. 2846 καθαρα ορεινα χιλιομετρα. Ενα κεφαλι γεματο εικονες. 8 μερες "γλυκιά ταλαιπωρία" .....μεχρι και 13 ωρες την ημερα στη σελα ... οδηγηση σε ολα τα τερεν...απο γαιδουροδρομους με 2 μετρα φαρδος και αποτομες ανηφορικες φουρκετες μεχρι κατηφορες με μελετημενες στροφες, με αντιθετες κλίσεις και τελειο οδοστρωμα!

Κορυφες!...ατελείωτες! ...χιονισμενες! ....αποτομες! .....εντυπωσιακες!...πριν απο αυτο το ταξιδι πιστευα οι Αλπεις ειναι μια μεγαλη οροσειρά απο χιονισμενες κορυφες ...λαθος!!!!...μιλαμε για εναν αλλο πλανητη απο άπειρες κορυφες μεχρι οπου φτανει το ματι σου!...αδυνατον να μπορουσε καποιος να μου το εξηγησει αν δεν το εβλεπα με τα ιδια μου τα ματια! ....πρασινες λιμνες και μικροι καταραχτες να κατεβαίνουν σε καθε γωνια και πανεμορφα σκαρφαλωμενα ξυλινα παραδοσιακα σπιτακια να στολιζουν τις πρασινες πλαγιες! ..το ενα τουνελ μετα το αλλο και δεκαδες σκοτεινα χιλιομετα στα διάτρητα βουνα!

Ατελειωτες στροφες ... Α-τε-λει-ω-τες!....χωρις υπερβολες ... μονο στροφες!...κομματια με παρα πολλα χιλιομετρα!...μονο βουνα, δεντρα, τεραστιες κοιλαδες με ολες τις αποχρωσεις του πρασινου και βραχοι αποτομοι ,αγριοι, επικίνδυνοι!...σε μερικα κομματια την ειχα ψαχουλευτει για τα καλα!... ακρως επικυνδυνα !...δεν ειναι βολτα για καποιον που μεγαλωσε στον πρωτο οροφο!...τα μεγεθη ειναι τεραστια !... ...αν σ αρεσει να οδηγας σβελτα οδηγας με ενστικτο και συγκεντρωμένος με προσοχη γιατι καθε λαθος μπορει να ειναι το τελευταιο σου! ...δεν ξερω τι ειχα διαβασει παλιοτερα απο αλλους φιλους επισκεπτες στην περιοχη των Δολωμιτων ...αλλα μιλαμε οτι εχει κομματια που ξεπερνανε καθε οριο ασφαλειας ....ερχεται μηχανη οχι αυτοκινητο απ την αλλη και ο δρομος ηταν τοσο στενος που κρατουσα την ανασα μου ...χαλαρωνα τα χερια μου και ελεγα στον εαυτο μου "απλα κρατα το ισια!"




...επι της ουσιας ...αυτο που καταλαβα με την μικρη αυτη μου εμπειρια ειναι οτι ....το σπουδαιότερο ρολο για την επιτυχία μιας τετοιας "αποδρασης¨" παιζουν πρωτα ο οδηγος που οδηγει τη παρεα και γνωριζει τις διαδρομες και ρυθμιζει το τέμπο ... το στεγνο οδόστρωμα...και η ομοιογένεια της παρεας σαν οδηγοι!

...μια αλλη διαπιστωση μου ειναι οτι τα γνωστα και πολυσυζητημενα μερη στη περιοχη ειναι σχετικα παπάς (Grossglockner , Stelvio)...εντυπωσιακα μεν ...αλλα καθαρα τουριστικα φτιαγμενα .....η ουσιαστικη οδηγική απολαυση κρυβεται σε καποια αλλα πασσα ...δευτερα , σχετικα αγνωστα χωρις μεγαλη επισκεψιμοτητα!...εχεις βγαλει 20 χιλιομετρα στροφων πασσακι και το πρωτο που σκεφτεσαι οταν τελειωσει το κυνηγητό ...ειναι να γυρισεις και να το ανεβεις απ τη αναποδη!


...τελος παντων ....νομιζω ειμαι ακομα τοσο ενθουσιαμενος απ την ολη φαση που νιωθω κατα καποιον τροπο σαν "μεθυσμενος" και ειμαι σιγουρος οτι θα ακουστω τοσο υπερβολικος ...που θα διαβαζω μεθαυριο τα γραπτα μου και θα γελαω με τα χάλια μου!...για αυτο θα σταματησω με τα δικα μου συναισθηματα και τις εντυπωσεις ...θα μαζεψω εν καιρο τις σημειωσεις μου και θα τις καταγραψω πληροφορικα για οποιον φιλο μπορει να βοηθηθει σε παρομοια εξορμηση και οταν θα φιλτραρω τις πολλες φωτογραφιες που εβγαλα θα παραθεσω μερικες που μου αρεσαν περισσοτερο
για να τις μοιραστω μαζι σας!

...arrivederci bella Italia!!!

Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 14-06-2013 at 15:27.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 08-06-2011, 02:00
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Smile Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2011 ..οταν τα ονειρα γινονται πραγμ

...παραθετω σαν πρόγευση μεχρι να κοψοραψω μερικες φωτογραφιες ... 2-3 βιντεακια που εβγαζα σποραδικα με το κινητο









Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 08-06-2011 at 02:15.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 08-06-2011, 07:07
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2011 ..οταν τα ονειρα γινονται πραγμ

Να σε δω τωρα πως θα ξαναβγεις για στριψιμο στους Γερμανικους λοφους!!

Ο πηχυς ανεβηκε ψηλα φιλαρακι σε βλεπω να μετακομιζεις πιο νοτια!!

Με τον καιρο παντως ησασταν εντελως κ.....φαρδοι που λεμε και στη Σαλονικη!

Πολυ χιονι και απο κατω δρομος στεγνος..στο χρωστουσαν αυτο οι Αλπεις απο περυσι
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 08-06-2011, 08:39
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2011 ..οταν τα ονειρα γινονται πραγμ

καλως επιστρεψατε φιλε,περιμενουμε με ανυπομονησια τις φωτογραφιες!
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 08-06-2011, 15:24
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2011 ..οταν τα ονειρα γινονται πραγμ

Καλώς ήρθες Γιάννη! Φαντατικά τοπία. Σαν παραμύθι η Lago di Carezza, είδες; Φτιάξε πράμα!
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 09-06-2011, 02:30
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2011 ..οταν τα ονειρα γινονται πραγμ

...λοιπον παιδες η αληθεια οτι τα μερη εκει πανω ηταν για να σταματας σε καθε γωνια και να βγαζεις φωτογραφιες αλλα λογο του ρυθμου που ειχε η παρεα δεν μπορουσα να ξεδιπλωσω την μανία μου ...παρολα αυτα εβγαλα γυρω στις 1500 φωτο που με ενα προχειρο πρωτο κοσκινισμα εμεινα στις 1200 ..απο κει και περα ομως δεν θα ηταν δυνατον να παραθεσω ολες τις φωτογραφιες που εβγαλα γιατι οσο και ομορφα να ητανε στο τελος θα γινοταν σιγουρα βαρετο!...το λοιπον θα προσπαθω αποσματικα οταν γυριζω το βραδυ απ τη δουλια να βαζω μερικες απο καθε μερα ξεχωριστα , γραφωντας ισως και 2 λογακια για τις διαδρομες!

....ξεκιναω λοιπον με την πρωτη μερα που ειχε Μοναχο-Grossglockner-Staler Satel-Brixen ...

για το Grossglocker δεν εχει και πολλα να πεις!... ειναι μαγικο τοπιο!...απιστευτες κορυφες ....πανεμορφες στροφες .... καλο οδοστρωμα ...ενα ονειρο! Στα μειονεκτηματα ...ενω ειναι στη Αυστρια ...ειναι ιδιωτικος δρομος πραγμα που σου κοστιζει 18 ευρω για να το περασεις !

...το Staler Satel ειναι ακριβως στα συνορα της Αυστριας που σε βαζει στην Ιταλια!...στενο και πανεμορφο πασσο , καλοστρωμενο με γλυκες στροφουλες ...εχει φαναρι με 15 λεπτα σταση που επιτρεπει την διελευση των οχηματων μονο προς μια κατευθηνση!...αν το πετυχεις χωρις πολλα οχηματα το πας ταπα μεχρι το τελος και εισαι ετοιμος να γυρισεις και να το ξαναανεβεις!

...το Brixen(Bressanone) ειναι μια μικρη πολη που στις ριζες της ξεκιναει η μια ακρη του πασσο Wurzjoch που ειναι καταπληκτικο και το χρησιμοποιεις σαν ορμητήριο προς τα υπολοιπα Δολομιτικα περασματα! ...βρσκεται αναμεσα σε ομορφα πρασινα βουνα με εκατονταδες μικρα πανδοχεια για μοτοσυκελτιστες τουριστες!...σε να απ αυτα διανυκτερευσαμε!


....λιγοτερα λογια περισσοτερες φωτογραφιες!














































































Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 14-06-2013 at 17:13.
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 09-06-2011, 03:00
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2011 ..οταν τα ονειρα γινονται πραγμ

Πόσο περίεργο μας φαίνεται, που ενώ εμείς σήμερα είχαμε 30 βαθμούς,

εσείς έχετε χιόνια ...


__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 09-06-2011, 03:02
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Δολομιτικες Αλπεις 2011 ..οταν τα ονειρα γινονται πραγμ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
....το λοιπον θα προσπαθω αποσματικα οταν γυριζω το βραδυ απ τη δουλια να βαζω μερικες απο καθε μερα ξεχωριστα , γραφωντας ισως και 2 λογακια για τις διαδρομες!

.... δώσε "τροφή" στο λαό λέμεεεεε ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
dolomiten, giao, grossglockner, δολομίτες, δολομιτικες αλπεις, αυστρια, αλπεις, άλπεις, ιταλία, γυροβολιές, στροφές, στροφιλίκια, passo, pordoi, sella, shr73, stelvio

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
οταν τα δεντρα ταξιδευουν... γιαγια αρκουδα Γενικά - Αναβάτης 10 02-10-2010 16:46
Boxer Kaputt!!!! ...ενα ταξιδι που ναυάγησε ...αλλα ο επιμένων ΕλληΝικά!!!! ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 100 13-06-2010 13:44
Οταν οι δημοσιογραφοι γινονται ''ρομπα'' georgekostas Διάφορα 8 16-10-2009 20:53
Ταξίδι Βαυαρία-Αλπεις ekatontarxos Ταξίδια στο εξωτερικό 64 17-09-2009 10:03


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!