GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 16-03-2013, 22:42
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Νεος με αποριες...καλως σας βρηκα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από advtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο κατα την επιταχυνση ακουγετε, μου θυμιζει απο τα αυτοκινητα η ρουλεμαν δισκου η τελειωμενο δισκο πλατο, αλλα δεν πατιναρει δοκιμασμενο ..... μπορω να πω οτι θυμιζει και 'χτυπημενο' σαζμαν , αλλα μπορει να τριζει και η ζελατινα οπως μου ειπαν στην m/s .....τι να πω θα ερθω στην επομενη συναντηση και θα το ακουσετε οι πιο εμπειροι και θα μου πειτε..... παντως με νεκρα δεν ακουγετε τιποτα , μοτερ ειναι κομπλε το ιδιο και η μεταδοση αξονας και διαφορικο τα τεσταραμε στην m/s αφου λυθηκαν ολα λογο μιας τσιμουχας που ειχα διαρροη.
μονο το σαζμαν μενει σε υποψια .... κατι διαβαζα και για pliz-direct εαν το γραφω σωστα....δεν ξερω.....
Press direct είναι ο πρωτεύον άξονας του κιβωτίου. Αυτός δηλαδή που παίρνει την κίνηση από το βολάν (μέσω του συμπλέκτη) και την μεταφέρει στο κιβώτιο. Εάν είχε πρόβλημα θα άκουγες αλλαγή χροιάς θορύβου κάθε φορά που θα πάταγες και άφηνες τον συμπλέκτη.
Όπως λες, επειδή το σύστημα δουλεύει όπως στα αυτοκίνητα κάτι από αυτά που υποψιάζεσαι πρέπει να είναι. Όπως και να΄ χει δεν φαίνεται να είναι κάτι ζωτικό και επείγον, γράψε χιλιόμετρα και εάν γίνει εντονότερο βλέπεις …
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 16-03-2013, 22:51
tolhs Ο/Η tolhs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: volos
Μoto: gs 1200
Μηνύματα: 2,961
Προεπιλογή Απάντηση: Νεος με αποριες...καλως σας βρηκα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι το πρωτο σου gs??????αν ναι θα το συνηθησεις MH FOBOY...

Και στην αλλαγη ταχητητων θα ακους εναν θόρυβο και στο αφημα του αμπραγιαζ θα ακους εναν θόρυβο και οι βαλβιδες θα κανουν αισθητη την παρουσια τους ΠΑΛΙ ,ΑΛΛΑ ειπαμε ΜΗΝ ΦΟΒΟΥ αυτη ειναι η λειτουργια του..Οταν θα το μαθεις θα αρχίσεις να απολαμβάνεις τις χαρές που μπορει να σου προσφερει και τοτε το μυαλο σου θα ξεκολλήσει απο τους θορύβους και θα κολλήσει στο χαμεγελο που θα ειναι μονιμα ζωγραφισμενο στο προσωπο σου,βεβαια τοτε θα αναρωτιέσαι....Μηπως εχω προβλημε με τοσο γελιο??

ΚΑΛΟταξιδο και παντα ΟΡΘΙΟΣ..

καλως ηρθες..

Καλως ηρθες φιλε....

Ο Γιανναρας ηταν σαφης...

Enjoy your Boxer...
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 16-03-2013, 23:14
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: Νεος με αποριες...καλως σας βρηκα

Καλώς τον!
Και εμένα με ξενέρωσε άσχημα τότε που το αγόρασα από πλευράς ήχων αλλά μετά σκέφτηκα.. άμα είναι να σπάσει ας σπάσει!Μέχρι τώρα δουλεύει
Γιαπωνέζικο μην περιμένεις να γίνει!Πέρνα από ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο να το ξαναδούν, όπως δεν θα ήταν κακό να έρθεις σε κάποιον καφέ να ακούσεις κι άλλα..χιχιχι..

Last edited by VDR; 16-03-2013 at 23:18.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 16-03-2013, 23:31
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Νεος με αποριες...καλως σας βρηκα

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω για ποιους θορύβους λέτε … ???
Κανονικά μια μοτό σε καλή κατάσταση ΔΕΝ κάνει κανένα ιδιαίτερο θόρυβο, ούτε βαλβίδες ακούγονται ,ούτε στο άφηματου συμπλέκτη, ούτε στις αλλαγές των ταχυτήτων (δεν μιλάμε για τυχόν απότομο κατέβασμα). Στην δικία μου με 153.200 χιλ. και 15 χρόνια στην πλάτη …εεε … στην σέλλα της, ΔΕΝ ακούγεται ΤΙΠΟΤΑ ! Ούτε στις 1200αρες φίλων μου …
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 19-03-2013, 22:48
advtolis Ο/Η advtolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: marousi
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Απάντηση: Νεος με αποριες...καλως σας βρηκα

λοιπον update στο θεματακι μου..... εφαγα 5 ωρες την κυριακη αλλα τελικα κατι εκανα , για αρχη τα καγκελα ηταν λαθος τοποθετημενα και εννοω το εμπρος σημειο που ειναι σαν γεφυρα και ενωνει τα ακριανα εβρισκε πανω στο ψαλιδι μια καμπυλη που εχει , οποτε και το εβαλα στην θεση του με βαση κατι φωτο που ειχα βρει στο νετ, ολοκληρη και το εννοω η μηχανη οπου ειχε torx βιδα επερνε τουλαχιστον δυο βολτες απο το καντραν με τα φωτα - ζελατινα , ντεποζιτο, ουρα , μαλιστα ελειπαν και 2 βιδες κατω απο το ####φαναρο (πισω), οπως επισης και η ουρα λογο του οτι ειχε αφαιρεσει ο πρωην τις βαλιτσες βιαστηκά υποθετω κατι λαμακια σαν κοντρες που εχει για να σφιγγει η πισω σχαρα πανω στην μοτο χλιμιντριζαν πηραν τρελο σφιξιμο...
εκανα και μια βολτα ΄δυνατη΄με ψευτο -σουζιδια και εκκινησεις για να δω τυχον διαρροες-θορυβους και για να την μαθω λιγο μιας και την πηγαινα χαλαρα την πρωτη βδομαδα...
αποτελεσματα : το μηχανακι στο ρελαντι ειναι αθορυβο πλεον εαν εξαιρεσουμε τον θορυβο του κινητηρα με τα γνωστα του κλιν-κλιν και τρου τρου οπου ειναι και φυσιολογικα λεγομενα συνεργειου παντα, τον συμπλεκτη τον εμαθα δεν το κοπαναω πλεον ουτε εχω το εντονο κροταλισμα που ειχα κατα την αποσυμπλεξη...
(αλλαξα και υγρα συμπλεκτη εαν λεει κατι αυτο)
ΑΛΛΑ ο εκνευριστικος θορυβος στις 4.000 στροφες εκει δεν φευγει με τιποτα... μαλλον καποιο ρουλεμαν δεν ξερω...παντως το σκαλοπατι στην δυναμη μετα τις 4.000 στροφες ειναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ, 1η και 2η σηκωνεται μονη της η μηχανη, υποψιν οτι ο περιβοητος θορυβος - συντονισμος μετα τις 4.500 στροφες χανεται και μενει μονο ο ηχος της εξατμισης..... ακουω τις σκεψεις σας παιδια.... τι μπορει να συμβαινει μεσα στο φασμα αυτων των 500 στροφων???
εγω παντως βλεπω οτι οσο την δουλευω καθημερινα , καλυτερευουν τα παντα απο θεμα αποδοσης μεχρι και διαφορων ηχων οι οποιοι και χανονται πλεον η τους συνηθιζω αλλα δεν νομιζω γιατι αμα φαω κολλημα εγω εαν δεν φτιαξει δεν το συνηθιζω με τιποτα....
να συμπληρωσω επισης στις σκεψεις σαν το γεγονος οτι η μηχανη ηταν ακινητοποιημενη για 8 μηνες στην αντιπροσωπεια της κρητης απο οτι εμαθα μεχρι και πριν να την αγορασω γιαυτο και η καινουργια μπαταρια.....
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 23-03-2013, 21:13
advtolis Ο/Η advtolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: marousi
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Απάντηση: Νεος με αποριες...καλως σας βρηκα

λοιπον μολις βρεθηκα με τον Μιχαλη 1988 απο το φορουμ μας, πολυ καλο τυπακι και καλο τιμονι με ορεξη για παιχνιδι , και ανταλλαξαμε τις μηχανες μας για μια συντομη βολτα, και διαπιστωσα οτι και η δικια του μηχανη κανει τον ιδιο θορυβο στις 4.000rpm , απο την αλλη ο μιχαλης μου ειπε οτι δεν εχει τιποτα το μηχανακι μου, του φαινεται χαρτι, οποτε ετσι κανουν ολες τελικα!!! αντε ξε-αγχωθηκα επιτελους....
να δειτε τον μιχαλη να οδηγαει το adv λες και ειναι κανα παπακι ειναι ολα τα λεφτα!!!
σας ευχαριστω ολους και ιδιαιτερα τον μιχαλη οπου και προσφερθηκε απο μονος του εξαρχης να βρεθουμε για να δει-ακουσει το ανειπαρκτο προβλημα μου!!
υπόψιν χθες ειχα παει παλι απο Motion and style και τελικα το βολταρε και ο υπευθυνος συνεργειου και μου ειπε οτι δεν του φαινεται να εχει κατι το μηχανακι οποτε θα το συνηθησω θελω δεν θελω...και παντα κρανος και για ασφαλεια αλλα και για ηχομονωση!!!
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 23-03-2013, 21:34
tsak8 Ο/Η tsak8 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 545
Προεπιλογή Απάντηση: Νεος με αποριες...καλως σας βρηκα

Το κράνος σώζει...μυαλό και έννοιες
Καλές βόλτες φίλε!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 23-03-2013, 23:23
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: Νεος με αποριες...καλως σας βρηκα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από advtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον μολις βρεθηκα με τον Μιχαλη 1988 απο το φορουμ μας, πολυ καλο τυπακι και καλο τιμονι με ορεξη για παιχνιδι , και ανταλλαξαμε τις μηχανες μας για μια συντομη βολτα, και διαπιστωσα οτι και η δικια του μηχανη κανει τον ιδιο θορυβο στις 4.000rpm , απο την αλλη ο μιχαλης μου ειπε οτι δεν εχει τιποτα το μηχανακι μου, του φαινεται χαρτι, οποτε ετσι κανουν ολες τελικα!!! αντε ξε-αγχωθηκα επιτελους....
να δειτε τον μιχαλη να οδηγαει το adv λες και ειναι κανα παπακι ειναι ολα τα λεφτα!!!
σας ευχαριστω ολους και ιδιαιτερα τον μιχαλη οπου και προσφερθηκε απο μονος του εξαρχης να βρεθουμε για να δει-ακουσει το ανειπαρκτο προβλημα μου!!
υπόψιν χθες ειχα παει παλι απο Motion and style και τελικα το βολταρε και ο υπευθυνος συνεργειου και μου ειπε οτι δεν του φαινεται να εχει κατι το μηχανακι οποτε θα το συνηθησω θελω δεν θελω...και παντα κρανος και για ασφαλεια αλλα και για ηχομονωση!!!
Ευροπαϊκο είναι!Δεν στο έγραψα?!..
Καλές και απολαυστικές βόλτες φίλε!
Όσο για το Μιχάλη, παιδί από τα λίγα..
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 24-03-2013, 12:08
gs77 Ο/Η gs77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μoto: Husgvarna TE630
Μηνύματα: 1,196
Προεπιλογή Απάντηση: Νεος με αποριες...καλως σας βρηκα

καλα χλμ
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 11-04-2013, 22:58
advtolis Ο/Η advtolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: marousi
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Απάντηση: Νεος με αποριες...καλως σας βρηκα

να γραψω μια τελευταια παραγραφο για το θεματακι μου μιας και πλεον γνωριζω τι παιζει προς ενημερωση και για μελλοντικους κατοχους με το ιδιο προβλημα, κατα αρχην ενα ευχαριστω σε οσους με προετρεψαν να παω στο συνεργειο στη βουλιαγμενης 102 στο βασιλη, οπου και μετα απο δυο επισκεψεις εκει εφτιαξα το μηχανακι και φτηνα και σωστα, καταρχην εβαλα στην μηχανη motorkote και αμεσως ο θορυβος μειωθηκε αισθητα κατα δευτερων αλλαξαμε δεξι τεντωτηρα καδενας και σταματησε να κουδουνιζει ολο το μηχανακι και τελος αγορασα ενα ac schnitzer τελικο και δεν ακουω πλεον τιποτε αλλο εκτος της μελωδιας που βγαζει το τελικο.....
πανω στο προβλημα τωρα να πω οτι η σωστοτερη προσεγγιση πανω στο θορυβο στις 4.000στρ ειναι του βασιλη και μου ειπε οτι προερχετε στανταρ απο το μοτερ , οχι σαζμαν οχι μεταδοση, και οτι απλα ειναι ΓΗΡΑΤΕΙΑ, δηλαδη με 60.000χλμ μαλλον κακοδουλεμενα , το μοτερ ειχε πλεον ανοχες τετοιες οπου και παραγει περισοτερο θορυβο στις συγκεκριμενες στροφες οπου ετσι και αλλιως ολα τον κανουν σε μικροτερο βαθμο, οσα οδηγησα τουλαχιστον το εκαναν, και οτι μπορει τα πιστονια να σκαμπλιλιζοντε μεσα στους κυλινδρους οι οποιοι και θα γινουν οβαλ καποια στιγμη και καποια αλλη στιγμη θα τα παρω ολα στο χερι αλλα μεχρι τοτε βλεπουμε!!! 60.000χλμ λεει το κοντερ εαν εχει 160.000 δεν το ξερω!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!