GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 23-05-2013, 02:01
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο το είπα στον φίλο που του αστόχησε ο άξονας

να πάει σε ένα μαγαζί επισκευής τρακτέρ αλλά φρίκαρε...

Να προσθέσω ότι βρίσκεις άξονες στο ebay από 130 ευρώ και έχω δει στο car.gr με 200 ευρώ
Έτσι, λύσεις υπάρχουν πολλές Χάρη, αρκεί να χουμε τα μάτια μας ανοιχτά.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 04-06-2013, 13:26
chrisGSA Ο/Η chrisGSA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Ανω Κυψελη
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Πηγα σημερα στον Γερακα και η αυτοψια εδειξε φθορα στο σημειο που ενωνεται ο αξονας με το διαφορικο.Αφου το γρασαραν μου ειπαν να ξαναπαω σε ενα μηνα προφανως για να δουν την εξελιξη της φθορας.Αν τοτε απαιτηθει αμεση αντικατασταση μιλαμε για 710 ευρω (650 ανταλ.+50 εργασια).Για τυχον επισκευη του αξονα μου ειπαν οτι δεν το συνιστουν λογω προβληματων που εχουν εμφανιστει στο παρελθον απο αναλογες περιπτωσεις (κακη ευθυγραμμιση ή αστοχια).Ετσι λοιπον περιμενω να δω τι θα γινει τον αλλο μηνα μπας και δεν χρειαζεται αμεση αντικατασταση ωστε να καταφερω να μαζεψω τα χρηματα.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-06-2013, 14:18
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από chrisGSA Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγα σημερα στον Γερακα και η αυτοψια εδειξε φθορα στο σημειο που ενωνεται ο αξονας με το διαφορικο.Αφου το γρασαραν μου ειπαν να ξαναπαω σε ενα μηνα προφανως για να δουν την εξελιξη της φθορας.Αν τοτε απαιτηθει αμεση αντικατασταση μιλαμε για 710 ευρω (650 ανταλ.+50 εργασια).Για τυχον επισκευη του αξονα μου ειπαν οτι δεν το συνιστουν λογω προβληματων που εχουν εμφανιστει στο παρελθον απο αναλογες περιπτωσεις (κακη ευθυγραμμιση ή αστοχια).Ετσι λοιπον περιμενω να δω τι θα γινει τον αλλο μηνα μπας και δεν χρειαζεται αμεση αντικατασταση ωστε να καταφερω να μαζεψω τα χρηματα.
Oταν με το καλο τελειωσεις, κι ελπιζω να τελειωσεις με ''0'' εξοδα να μην ξαναπλυνεις την μοτο σου σε βενζιναδικο ¨η με οποιοδηποτε πιεστικο στο σπιτι.
Η αποψη μου, την εχω πει πολλες φορες, ειναι οτι απο την τσιμουχα στο πισω μερος του αξονα η οποια δεν ειναι πιασμενη με κολιεδες αλλα κουμπωτη περναει το υπο πιεση νερο το οποιο ''τρωει'' την λιπανση και προκαλει ζημιες.......πανακριβες ζημιες.
Ακόμη να ξερεις οτι, ακομα και το νερο της βροχης με την πιεση που το εκτοξευει ο πισω τροχος σε πολλες περιπτωσεις εισχωρει μεσα στον σωληνα του αξονα απο την ιδια τσιμουχα διαβρωνοντας τα μεταλλα αφου ''φαει'' το λιπαντικο.
Εγω αν ειχα GS, καθε 30,000κμ θα ελυνα το συγκεκριμενο εξαρτημα και θα προχωρουσα σε λιπανσεις και στις δυο μεριες του (διαφορικο-σαζμαν). Ειναι η ιδια δουλεια που κανουμε εμεις στο μοχλικο του αμορτισερ του βαραντερο και τα ρουλεμαν του ψαλιδιου καθε 40,000κμ περιπου προκειμενου να αποτρεψουμε φθορα των ρουλεμαν.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 04-06-2013, 14:21
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Oταν με το καλο τελειωσεις, κι ελπιζω να τελειωσεις με ''0'' εξοδα να μην ξαναπλυνεις την μοτο σου σε βενζιναδικο ¨η με οποιοδηποτε πιεστικο στο σπιτι.
Η αποψη μου, την εχω πει πολλες φορες, ειναι οτι απο την τσιμουχα στο πισω μερος του αξονα η οποια δεν ειναι πιασμενη με κολιεδες αλλα κουμπωτη περναει το υπο πιεση νερο το οποιο ''τρωει'' την λιπανση και προκαλει ζημιες.......πανακριβες ζημιες.
Ακόμη να ξερεις οτι, ακομα και το νερο της βροχης με την πιεση που το εκτοξευει ο πισω τροχος σε πολλες περιπτωσεις εισχωρει μεσα στον σωληνα του αξονα απο την ιδια τσιμουχα διαβρωνοντας τα μεταλλα αφου ''φαει'' το λιπαντικο.
Εγω αν ειχα GS, καθε 30,000κμ θα ελυνα το συγκεκριμενο εξαρτημα και θα προχωρουσα σε λιπανσεις και στις δυο μεριες του (διαφορικο-σαζμαν). Ειναι η ιδια δουλεια που κανουμε εμεις στο μοχλικο του αμορτισερ του βαραντερο και τα ρουλεμαν του ψαλιδιου καθε 40,000κμ περιπου προκειμενου να αποτρεψουμε φθορα των ρουλεμαν.
Εγώ το κάνω κάθε 5000. Και να φανταστείς όταν το πρωτοάνοιξα υπήρχε επιφανειακή σκουριά παντού και καθόλου γράσσο.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 04-06-2013, 14:23
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το κάνω κάθε 5000. Και να φανταστείς όταν το πρωτοάνοιξα υπήρχε επιφανειακή σκουριά παντού και καθόλου γράσσο.
Εσυ εισαι αρρωστος οπως και εγω
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 04-06-2013, 14:31
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ εισαι αρρωστος οπως και εγω


και λίγα λες!!


Reply With Quote
  #17  
Παλιό 04-06-2013, 14:44
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Αρα η ζημια επικεντρωνεται στο πολυσφηνο ή στον πισω σταυρο του αξονα;;;

@GeorgeP

Μολυβδουχο γρασσο στους σταυρους και στο πολυσφηνο και αδιαβροχο γρασσο εσωτερικα της φυσουνας. Κατι αλλο ως προληπτικο μεσο αντιμετωπισης εαν γνωριζετε προσθεστε!!!!!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 04-06-2013, 15:38
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Oταν με το καλο τελειωσεις, ............. να αποτρεψουμε φθορα των ρουλεμαν.

Γιώργο ακολούθησα τις συμβουλές σου που μου είπες κάποτε - δε ξέρω αν το κάνω καλά (?), για να μη λύνω κολιέδες κλπ.

τραβάω το λαστιχένιο κάλυμα του σταυρού,

περνάω ένα μακρύ καλαμάκι μέχρι μέσα,

μετά με WD40 (το αγαπημένο μου ) ξεπλένω καλά να φύγουν οι σκουριές

.. και μετά πάλι με το μακρύ καλαμάκι ψεκάζω με σιλικονάτο σπρέυ αλυσίδας για να κολήσει γύρω από τα μέταλα, χωρίς να γρασάρω,


.. τι λες θα αντέξει χωρίς γράσο



Στον πίσω άξονα πάντως με το wd40 έβγαλε μπόλικη σκουριά ..

Εδιτ : Ένα άλλο πρόβλημα που δε το είχα με κανένα μηχανάκι, είναι ότι ξεβράζει λαδάκια από την τάπα στον αριστερό κύλινδρο, ειδικά όταν το μηχανάκι τρέχει, έχω αλλάξει τάπα, βάση τάπας, έβαλα λαστιχάκι αλλά αυτό επιμένει.. γνωρίζει κανείς αν υπάρχει λύση >????

Μόνο όταν του βαλα φλαντζόκολα γύρω από την τάπα ηρέμησε, αλλά για λίγο διάστημα..

Last edited by JohnGS1100; 04-06-2013 at 15:44.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 04-06-2013, 16:49
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο ακολούθησα τις συμβουλές σου που μου είπες κάποτε - δε ξέρω αν το κάνω καλά (?), για να μη λύνω κολιέδες κλπ.

τραβάω το λαστιχένιο κάλυμα του σταυρού,

περνάω ένα μακρύ καλαμάκι μέχρι μέσα,

μετά με WD40 (το αγαπημένο μου ) ξεπλένω καλά να φύγουν οι σκουριές

.. και μετά πάλι με το μακρύ καλαμάκι ψεκάζω με σιλικονάτο σπρέυ αλυσίδας για να κολήσει γύρω από τα μέταλα, χωρίς να γρασάρω,

.. τι λες θα αντέξει χωρίς γράσο


Στον πίσω άξονα πάντως με το wd40 έβγαλε μπόλικη σκουριά ..
καλη η σκεψη σου αλλα χωρις λυσιμο δεν κανεις σχεδον τιποτα.........εκτος κι αν επαναλαμβανεις τα ιδια καθε 300-500κμ.......
Το σπρευ αλυσιδας, οποιουδηποτε ειδους, δεν κρατανε για πολυ λογω περιστροφης της αλυσιδας, γιαυτο και οι κατασκευαστες τους συνιστουν επαναλιπανση της αλυσιδας καθε Χ κμ.



Το γραναζι ''δορυφορος'' (το μικρο γραναζι του αξονα) περιστρεφει την ''κορωνα'' (το μεγαλο γραναζι της ροδας) με κατι χιλιαδες στροφες το λεπτο, οποτε καταλαβαινεις οτι οτιδηποτε παχυρευστο δεν προκειται να διαρκεσει, σε οποιαδηποτε περιστρεφομενη με χιλιαδες στροφες επιφανεια, πανω απο 500κμ. Καλο θα ειναι να ακολουθησεις την σωστη διαδυκασια που λεει, καθε τοσα κμ (30-40000 ειναι οκ) εξαγωγη-λυσιμο-καθαρισμα-ξεσκουριασμα αν ειναι αναγκαιο-λιπανση με γραφιτουχο γρασσο ¨η οτι αλλο προβλεπεται δεσιμο και ετοιμος. Και μην ξεχασεις και τον σταυρο μπροστα στο σαζμαν, κι αυτος υποφερει αν και, νομιζω, εκει η φουσκα πιανει με κολιεδες...αλλα, το νερο αν περασει μεσα απο την πισω χαζη τσιμουχα:
  • διατηρειται για πολυ καιρο αφου δεν εχει αερα αρκετο για να το στεγνωσει και παει περα δωθε με την κινηση του αξονα πανω-κατω και
  • οι υδρατμοι απο την εξατμιση του λογω τριβης ξαναγινονται νερο μεσα στον σωληνα του αξονα...........
Τωρα θα μου πεις ''μα καλα οι Γερμανοι δεν μπορουν να φτιαξουν κατι να μην μπαζει νερα?'', θα σου απαντησω οχι!!! Αν θυμασαι μεχρι το 1100 οι φουσκες επιαναν με κολιεδες και στα δυο ακρα και οι αξονες ηταν αθανατοι, θεμα που εκανε τον αξονα συμβολο αξιοπιστιας και την BMW αξιο πρεσβευτη του. Ομως ο αξονας κινησης ειχε και καποια ελατωματα οπως π.χ ανασηκωμα του πισω μερους κατα την επιταχυνση το οποιο αλλαζε την γεωμετρια δραματικα, νευρικες αντιδρασεις εξαιτιας αυτου του φαινομενου στις στροφες κ.λ.π. Η BMW για να το λυσει εσπασε την μονοδιαστατη κινηση του αξονα, αυτο το πανω-κατω ολοκληρου του αξονα, σε 2 επιμερους κινησεις....αυτη του αξονα μεχρι την πισω τσιμουχα και το μερος μετα την τσιμουχα (που εχει τα γραναζια) σε δικια του κινηση ανεξαρτητη του υπολοιπου μερους του αξονα. Γιαυτο τον λογο η ''κοντρα'' μετακομισε στο επανω μερος του αξονα κι ''εσπασε'' κι αυτη σε δυο μερη ωστε να ακολουθη την κινηση του πισω μερος αυτου δλδ με τα γραναζια. Αν προσεξεις δε η τσιμουχα στο πισω μερος ειναι κωνικη κι οχι στρογγυλη, διοτι ο κατασκευαστης του συστηματος θελει το πισω μερος να κινειται κατα βουληση προς τα πανω αφου παει και χωμα κι ελαχιστα προς τα κατω, τοσο μονον οσο για να απορροφησει το μεγαλυτερο μερος του ανασηκωματος της μηχανης κατα την επιταχυνση.
Ειναι αναμφισβητητα το θαυμα της μηχανικης το οποιο λυνει πολλα προβληματα αλλα θελει προσοχη αφου εχει χασει εκεινο το ''εχει αξονα? ε τοτε ειναι αθανατο''....προσοχη στην συντηρηση, διοτι πια θελει συντηρηση.
Αυτος ειναι και ο λογος που κανενας αντιγραφεας Γιαπωνεζος δεν αντεγραψε με καποιον τροπο την λυση της BMW....τουλαχιστον απο οσο ξερω.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 04-06-2013, 16:56
chrisGSA Ο/Η chrisGSA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Ανω Κυψελη
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απο οτι ειδα στον πισω σταυρο υπηρχε ενα ψιλο φιλμ απο γρασο και απο πανω του μαυρη μακα χωρις ομως να φαινετε καπου σκουρια.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!