GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 04-06-2013, 18:06
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από chrisGSA Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μηχανη ειναι Μαιος του 09' και εχει 46000 χλμ.
Good Wheel το βλέπω πολύ δύσκολο ώς αδύνατο να το περάσουν.Σου χτυπάει στις αλλαγές ; Στο ρελαντί πατώντας συμπλέκτη ακούς θορυβο ;
Ποια είναι τα συμπτώματα που καταλαβαίνεις οδηγικά;
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 04-06-2013, 23:07
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιος συμφορουμίτης, σχετικά πρόσφατα αντικατέστησε σταυρούς με πολυ χαμηλό κόστος.
Το έχει κάνει και φίλος μάστορας σε LT.
Ας μην πηγαίνουμε σαν πρόβατα για σφαγή.
Εδώ αλλάζουν σταυρούς σε χωματουργικά και γεωργικά μηχανήματα.
Μηχανάκι παραγωγής καβαλάμε, όχι διαστημόπλοιο.
100000 ΣΥΜΦΩΝΟ
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 05-06-2013, 01:32
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη η σκεψη σου αλλα χωρις λυσιμο δεν κανεις σχεδον τιποτα.........εκτος κι αν επαναλαμβανεις τα ιδια καθε 300-500κμ.......
Το σπρευ αλυσιδας, οποιουδηποτε ειδους, δεν κρατανε για πολυ λογω περιστροφης της αλυσιδας, γιαυτο και οι κατασκευαστες τους συνιστουν επαναλιπανση της αλυσιδας καθε Χ κμ.



Το γραναζι ''δορυφορος'' (το μικρο γραναζι του αξονα) περιστρεφει την ''κορωνα'' (το μεγαλο γραναζι της ροδας) με κατι χιλιαδες στροφες το λεπτο, οποτε καταλαβαινεις οτι οτιδηποτε παχυρευστο δεν προκειται να διαρκεσει, σε οποιαδηποτε περιστρεφομενη με χιλιαδες στροφες επιφανεια, πανω απο 500κμ. Καλο θα ειναι να ακολουθησεις την σωστη διαδυκασια που λεει, καθε τοσα κμ (30-40000 ειναι οκ) εξαγωγη-λυσιμο-καθαρισμα-ξεσκουριασμα αν ειναι αναγκαιο-λιπανση με γραφιτουχο γρασσο ¨η οτι αλλο προβλεπεται δεσιμο και ετοιμος. Και μην ξεχασεις και τον σταυρο μπροστα στο σαζμαν, κι αυτος υποφερει αν και, νομιζω, εκει η φουσκα πιανει με κολιεδες...αλλα, το νερο αν περασει μεσα απο την πισω χαζη τσιμουχα:
  • διατηρειται για πολυ καιρο αφου δεν εχει αερα αρκετο για να το στεγνωσει και παει περα δωθε με την κινηση του αξονα πανω-κατω και
  • οι υδρατμοι απο την εξατμιση του λογω τριβης ξαναγινονται νερο μεσα στον σωληνα του αξονα...........
Τωρα θα μου πεις ''μα καλα οι Γερμανοι δεν μπορουν να φτιαξουν κατι να μην μπαζει νερα?'', θα σου απαντησω οχι!!!

Πολύ εύκολο θα ήταν (δες το Kawa) να διαμορφώσουν τις άκρες των χυτών τμημάτων έτσι που να δημιουργείται <<πατούρα>> και να σφίγγει με tire up η φούσκα.
Γιατί δεν το έφτιαξαν ??? και γιατί επιμένουν να το κατασκευάζουν μέχρι σήμερα έτσι …. Άγνωστο, αλλά πιθανώς λόγο …εμφάνισης!

Πάντως και η triumph χρησιμοποιεί <<φυτευτή>> φούσκα !!! Triumph_Tiger_Explorer

Αν θυμασαι μεχρι το 1100 (1150) οι φουσκες επιαναν με κολιεδες και στα δυο ακρα και οι αξονες ηταν αθανατοι, θεμα που εκανε τον αξονα συμβολο αξιοπιστιας και την BMW αξιο πρεσβευτη του.

Οι κολιέδες, άρα η πλήρης στεγανοποίηση, υπάρχουν και στο 1150.
Το <<διπλό σπάσιμο>> του άξονα, δηλαδή με δυο σταυρούς για λόγους κινησιολογίας (paralever) υπάρχει και στο 1100-1150 (Driveshafts for R1100 and later bikes) … ακόμα και στο παλαιότερο R 80-100 (R 80 GS) και Κ.


Ομως ο αξονας κινησης ειχε και καποια ελατωματα οπως π.χ ανασηκωμα του πισω μερους κατα την επιταχυνση το οποιο αλλαζε την γεωμετρια δραματικα, νευρικες αντιδρασεις εξαιτιας αυτου του φαινομενου στις στροφες κ.λ.π. Η BMW για να το λυσει εσπασε την μονοδιαστατη κινηση του αξονα, αυτο το πανω-κατω ολοκληρου του αξονα, σε 2 επιμερους κινησεις....αυτη του αξονα μεχρι την πισω τσιμουχα και το μερος μετα την τσιμουχα (που εχει τα γραναζια) σε δικια του κινηση ανεξαρτητη του υπολοιπου μερους του αξονα.

Αυτό έγινε το 1987 με την εγκατάλειψη του monolever και εισαγωγή του paralever 1
(In 1987, BMW improved on their design and introduced the paralever suspension system on the back end of the new R100GS, a system which found its way on to their K1 sports bike too.)

Paralever l - ll - lll




Γιαυτο τον λογο η ''κοντρα'' μετακομισε στο επανω μερος του αξονα κι ''εσπασε'' κι αυτη σε δυο μερη ωστε να ακολουθη την κινηση του πισω μερος αυτου δλδ με τα γραναζια.

Η κόντρα ήρθε επάνω γιατί έτσι δεν μπορεί να χτυπήσει και να πάθει ζημία από εμπόδια (από βράχους μέχρι … πεζοδρόμια-το έχω πάθει αλλά ευτυχώς οριακά και δεν έγινε ζημιά). Δεν <<έσπασε>> σε δυο τμήματα…. Ενιαία παραμένει !
http://www.motorcycleinfo.co.uk/reso...ve_gearbox.jpg

Την ιδέα αυτή την ακλούθησε η Triumph στο Tiger 1200 που χρησιμοποιεί μια ανάρτηση τύπου paralever ll αλλά με την κόντρα επάνω .!!!

http://assets1.triumphmotorcycles.co...SPEC_SHEET.pdf


Αν προσεξεις δε η τσιμουχα στο πισω μερος ειναι κωνικη κι οχι στρογγυλη, διοτι ο κατασκευαστης του συστηματος θελει το πισω μερος να κινειται κατα βουληση προς τα πανω αφου παει και χωμα κι ελαχιστα προς τα κατω, τοσο μονον οσο για να απορροφησει το μεγαλυτερο μερος του ανασηκωματος της μηχανης κατα την επιταχυνση.
Ειναι αναμφισβητητα το θαυμα της μηχανικης το οποιο λυνει πολλα προβληματα αλλα θελει προσοχη αφου εχει χασει εκεινο το ''εχει αξονα? ε τοτε ειναι αθανατο''....προσοχη στην συντηρηση, διοτι πια θελει συντηρηση.

Αυτος ειναι και ο λογος που κανενας αντιγραφεας Γιαπωνεζος δεν αντεγραψε με καποιον τροπο την λυση της BMW....τουλαχιστον απο οσο ξερω.

.....
tetralever



Και ο συγκεκριμένος …1100 έχει … αλλά ...








...Αθάνατοι... Εγώ δεν έχω αλλάξει πότε φούσκες, δεν έχω λιπάνει πότε τον άξονα. Το ψαλίδι έχει λυθεί μόνο μια φορά πριν 7 χρόνια στα 77.500 χιλ. (με την ευκαιρία λόγο αλλαγής συμπλέκτη) και ελέγχτηκε ο άξονας.Ήταν σαν καινούριος και δουλεύει άψογα μέχρι σήμερα, έχοντας φτάσει στα 154.000χιλ.


Όλα τα μοντέλα σειράς R και Κ από το 2004 και μετά (PARALEVER AND SHAFT) θέλουν λίγη προσοχή και περιποίηση στο συγκεκριμένο εξάρτημα.
Όπως είπες κάθε 30.000 ή κάθε 2 χρόνια είναι καλό να γίνεται η συντήρηση του άξονα.

-->Για τον φίλο με το πρόβλημα και εάν τελικά χρειαστεί αντικατάσταση ο άξονας, πιστεύω ότι το καλύτερο είναι η αγορά καλού μεταχειρισμένου.
Εάν το καρέ ειναι καλό, φτιάχνονται μόνο οι σταυροί.

Last edited by TEOSS; 05-06-2013 at 01:33.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 05-06-2013, 18:10
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ο συγκεκριμένος …1100 έχει … αλλά ...

...Αθάνατοι... Εγώ δεν έχω αλλάξει πότε φούσκες, δεν έχω λιπάνει πότε τον άξονα. Το ψαλίδι έχει λυθεί μόνο μια φορά πριν 7 χρόνια στα 77.500 χιλ. (με την ευκαιρία λόγο αλλαγής συμπλέκτη) και ελέγχτηκε ο άξονας.Ήταν σαν καινούριος και δουλεύει άψογα μέχρι σήμερα, έχοντας φτάσει στα 154.000χιλ.


Όλα τα μοντέλα σειράς R και Κ από το 2004 και μετά (PARALEVER AND SHAFT) θέλουν λίγη προσοχή και περιποίηση στο συγκεκριμένο εξάρτημα.
Όπως είπες κάθε 30.000 ή κάθε 2 χρόνια είναι καλό να γίνεται η συντήρηση του άξονα.

-->Για τον φίλο με το πρόβλημα και εάν τελικά χρειαστεί αντικατάσταση ο άξονας, πιστεύω ότι το καλύτερο είναι η αγορά καλού μεταχειρισμένου.
Εάν το καρέ ειναι καλό, φτιάχνονται μόνο οι σταυροί.

Ρε συ, βαζε με copy/paste τα [quote:georgep;905658] [/quote] τα οποια εμφανιζονται οταν κανεις ''παραθεση''
αναμεσα στις παραγραφους στις οποιες απαντας για να σε παρακολουθουμε καλυτερα και να μπορω να στην πω οταν χρειαζεται.......τωρα δεν μπορω να απαντησω σε τιποτα αν και δεν διαφων πουθενα.
Μονον εκει με τον σπαστο αξονα, δεν εννουσα αυτο που μου απαντησες........το ξερω οτι εσωτερικα εχει συνδεσμολογθια κινησιολογιας, αλλο εννουσα....απο κοντα στον καφε, τωρα εχω και ωρα και ανεση.

Last edited by GeorgeP; 05-06-2013 at 18:14.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 15-07-2013, 21:13
chrisGSA Ο/Η chrisGSA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Ανω Κυψελη
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Στην σημερινη επανεξεταση του αξονα παρατηρηθηκε εντονη φθορα στο σημειο συνδεσης με το διαφορικο.Αρα παμε για αλαγη αξονα για τον οποιο θα μαθω την Πεμπτη ποτε θα ειναι διαθεσιμος.Τελικο κοστος 800€. .
Θα ρωτησουν μηπως υπαρχει καποια καλυψη απο μαμα αλλα οπως εχει αναφερθει απο εδω μεσα το βρισκω απιθανο (η ελπιδα πεθαίνει τελευταια )
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 15-07-2013, 21:41
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από chrisGSA Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην σημερινη επανεξεταση του αξονα παρατηρηθηκε εντονη φθορα στο σημειο συνδεσης με το διαφορικο.Αρα παμε για αλαγη αξονα για τον οποιο θα μαθω την Πεμπτη ποτε θα ειναι διαθεσιμος.Τελικο κοστος 800€. .
Θα ρωτησουν μηπως υπαρχει καποια καλυψη απο μαμα αλλα οπως εχει αναφερθει απο εδω μεσα το βρισκω απιθανο (η ελπιδα πεθαίνει τελευταια )
Το σχετικό νήμα για τους αξόνους κ πως επισκευάζετε ενας άξονας

το μελέτησες κ το απόριψες σαν λύση η δεν το έχεις δει?

Αν ισχυει το δευτερο ψάξε στα τεχνικα θεματα

Αν ισχύει το πρώτο...καλό κουράγιο
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 16-07-2013, 00:07
jtnakos Ο/Η jtnakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Σιατιστα
Μoto: MΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ MW(είχα και θα ξανα πάρω)
Μηνύματα: 4,783
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Μπορεις να τον βρεις μεταχειρισμενο στο 1/4 της τιμης σε τελεια κατασταση.....

Ψαξου λιγο...Εδω μεσα στο forum υπαρχει ανταλακτικο.

Τι μοντελο ειναι το μοτο???

Last edited by jtnakos; 16-07-2013 at 00:34.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 16-07-2013, 05:04
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από chrisGSA Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην σημερινη επανεξεταση του αξονα παρατηρηθηκε εντονη φθορα στο σημειο συνδεσης με το διαφορικο.Αρα παμε για αλαγη αξονα για τον οποιο θα μαθω την Πεμπτη ποτε θα ειναι διαθεσιμος.Τελικο κοστος 800€. .
Θα ρωτησουν μηπως υπαρχει καποια καλυψη απο μαμα αλλα οπως εχει αναφερθει απο εδω μεσα το βρισκω απιθανο (η ελπιδα πεθαίνει τελευταια )
Τι εννοείς <<σημείο σύνδεσης με το διαφορικό>>??? Η φθορά είναι στο πολύσφηνο ή στον σταυρό ??

Εάν είναι στον σταυρό ...ορίστε η λύση (και άσε την αντιπροσωπεία να λέει τα δικά της) ...:

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σχετικό νήμα για τους αξόνους κ πως επισκευάζετε ενας άξονας

το μελέτησες κ το απόριψες σαν λύση η δεν το έχεις δει?

Αν ισχυει το δευτερο ψάξε στα τεχνικα θεματα

Αν ισχύει το πρώτο...καλό κουράγιο
http://www.gsforum.gr/f124/%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B7-%CE%B1%CE%BE%CE%BF%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-41889/



Εάν είναι στο πολύσφηνο, ορίστε η λύση :

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jtnakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να τον βρεις μεταχειρισμενο στο 1/4 της τιμης σε τελεια κατασταση.....

Ψαξου λιγο...Εδω μεσα στο forum υπαρχει ανταλακτικο.

Τι μοντελο ειναι το μοτο???
Απλά σίγουρα και φθηνά !!!

Last edited by TEOSS; 16-07-2013 at 05:07.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 16-07-2013, 19:16
chrisGSA Ο/Η chrisGSA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Ανω Κυψελη
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις.Η φθορα απο οτι μου εδειξαν ειναι στο πολυσφηνο στο οποιο εχουν φαγωθει τα δοντια και μαλιστα μου ειπαν οτι υπαρχει να τα "κουρεψει" γι'αυτο και η μηχανη εχει ακινητοποιηθει και θα την κουνησω μονο οταν ερθει το ανταλλακτικο.Ο λογος για τον οποιο αποφασισα την αντικατασταση αντι για την επισκευη ηταν γιατι ο κυρ Αντωνης μου ειπε οτι εχουν προκυψει προβληματα με επισκευασμενους αξονες.Γα το ανταλλακτικο που αναφερετε πιο πανω δεν το γνωριζα.
Αλλα οπως λετε ειναι και αυτο μεταχειρισμενο σε τελεια κατασταση αλλα το ιδιο ηταν και ο δικος μου πριν απο 5000 χλμ οποτε και αρχισε να εμφανιζει το προβλημα,οποτε θα προτιμησω τον καινουργιο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.(Τα 800€ βεβαια θα μου φερουν πονοκεφαλο αλλα ελπιζω να το ξεπερασω.)
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 16-07-2013, 20:03
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας ή Διαφορικο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από chrisGSA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις.Η φθορα απο οτι μου εδειξαν ειναι στο πολυσφηνο στο οποιο εχουν φαγωθει τα δοντια και μαλιστα μου ειπαν οτι υπαρχει να τα "κουρεψει" γι'αυτο και η μηχανη εχει ακινητοποιηθει και θα την κουνησω μονο οταν ερθει το ανταλλακτικο.Ο λογος για τον οποιο αποφασισα την αντικατασταση αντι για την επισκευη ηταν γιατι ο κυρ Αντωνης μου ειπε οτι εχουν προκυψει προβληματα με επισκευασμενους αξονες.Γα το ανταλλακτικο που αναφερετε πιο πανω δεν το γνωριζα.
Αλλα οπως λετε ειναι και αυτο μεταχειρισμενο σε τελεια κατασταση αλλα το ιδιο ηταν και ο δικος μου πριν απο 5000 χλμ οποτε και αρχισε να εμφανιζει το προβλημα,οποτε θα προτιμησω τον καινουργιο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.(Τα 800€ βεβαια θα μου φερουν πονοκεφαλο αλλα ελπιζω να το ξεπερασω.)
να με συμπαθας αλλα εχω αλλη αποψη απο τον κυρ αντωνη και μιλαω καθαρα και μονο στο κοματι του αξονα........και μιλαω απο προσωπικες εμπειριες επανω στην δουλεια μου ...........εαν ηταν ετσι θα επρεπε να δινω για αξονα ΠΟΛΛΑ ΜΑ ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΥ7 στις αντιπροσωπειες...........


αλλα εσυ εχεις το καρπουζι εσυ και το μαχαιρι........
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!