GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 28-03-2011, 19:25
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Παιδιά, συγνώμμη, αλλά αν αυτό μείνει εκεί κάτω, δε θα είναι ψυγείο, αλλά ποδιά προστασίας κινητήρα ...
  #22  
Παλιό 28-03-2011, 20:54
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο επίσημη παρουσίαση δεν γίνεται ! Ευχαριστούμε Γιάννη για την απαλλαγή από τον εφιάλτη του (υποτιθέμενου) F1200GS …---

Μποξερ υδρόψυκτος !!! Συμπαγής και μικρών διαστάσεων ! Πρέπει να έχουν μειώσει διαδρομή και αυξήσει διάμετρο γιατί μου φαίνεται λίγο στενότερος.

Από εμφάνιση δεν μου αρέσει , αν και πάνω στην μηχανή σε τελική μορφή ίσως δείχνει διαφορετικά.

Οι ψήκτρες είναι καθαρά για λόγους εμφάνισης και όχι λειτουργικούς ,δεν παίζει μηχανολογικά ψύξη μισού κυλίνδρου με νερό και μισού με αέρα.Η σχεδίαση των ψευδοψυκτρων σε υδροψυκτα μοτέρ είναι διαδεδομένη σε πολλές μότο που παίζει ρόλο η εμφάνιση όπως σε καστομ-τσοπερ και κλασικά, όπως και η σχεδίαση ψευδοκαρμπιλατερ σε <<ψεκαστά>>.

Ανεμενε και μην βιαζεσαι Θοδωρα!!!!!!
Μη ξεχνας οτι το 800αρακι ειναι εν σειρα, υδροψυκτο και ονομαζεται........ GS.

O Γιαννης (Παναγιωτιδης) καλα εκανε και ενημερωσε αλλα.......προσεξε τις φωτογραφιες που δημοσιευει το περιοδικο, με το οποιο παρεπιπτοντως μεγαλωσα (στην Ελληνικη του Εκδοση την δεκαετια του '80). Συνδυασε το παραπανω με την φωτογραφια του NLS πιο κατω και θα δεις οτι ειναι υποθεσεις και φωτοσοπιες!
Διοτι, δεν ειναι δυνατον μια εταιρεια να δινει στην δημοσιοτητα στοιχεια του κινητηρα που δεν εχει ακομα βγει στην παραγωγη!! Δεν το εχει κανει ΠΟΤΕ και κανεις. Ποσο μαλλον η BMW που για το 800αρακι περιμεναμε μεχρι τελευταια στιγμη (6 μηνες πριν το πρωτο μηχανακι βγει απο τις γραμμες παραγωγης) για να δουμε επισημες φωτογραφιες και επισημες αναλυσεις για τον κινητηρα του και τα τεχνικα του χαρακτηριστικα!!!
Μεχρι τοτε ειχαμε μονον υποθεσεις αλλα με......επισημε ενημερωση απο την BMW!!!!

Αν τελος παρατηρησεις την φωτο του NLS θα διαπιστωσεις οτι το ψυγειο ειναι χαμηλα πισω απο τον εμπρος τροχο!!! Αυτο απο μονο του στελνει περιπατο το Gelände Strassen (GS), κοινως ''παντος εδαφους''!!
Το ψυγειο πρέπει να ανεβει ψηλα, αλαλ εκει βρισκεται το telelever, μπορει να παει και στο πλαι αλαλ δυσκολο το βλεπω!!

Γιαυτο θεωρω οτι το Motorrad εκφραζει ποθους χωρις τεκμηριωμενα στοιχεια!!!
Σαν κι εμας τους Βαραντεριδηδες που εδω και 5 χρονια περιμενουμε νεο Βαραντερο και οχι μονον Βαραντερο δεν θα δουμε αλλα κατι τελειως διαφορετικο απο Βαραντερο!!!

Ειδωμεν, γερμανοι ειναι αυτοι κατι θα σκεφτουν.......αν πραγματικα εχουν σχεδια για υδροψυκτο μποξερ!!

Last edited by GeorgeP; 28-03-2011 at 20:55.
  #23  
Παλιό 29-03-2011, 03:03
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Οι φώτο του κινητήρα είναι πραγματικές ενώ η εικόνα της μότο είναι μια σχεδιαστική προσπάθεια να αποδοθεί η όψη του (θολού) μοντέλου που φωτογραφήθηκε στην Ισπανία, καμία σχέση με τελική εργοστασιακή σχεδίαση. Το ψυγείο που φαίνεται είναι το ψυγείο λαδιού του υπάρχοντος R1200R που έχει <<μεταφερθεί>> (!!!!)
http://www.gsforum.gr/%CE%9D%CE%AD%C...-charity-6667/
Εξάλλου είναι εμφανές ότι στον κινητήρα δεν υπάρχει τζάμι λαδιού κάτω αριστερά όπως στον κινητήρα της φωτοσοπιας που έχει σαν βάση τον γνωστό αερόψυκτο-....

….GS λέγεται και το G 650 …πρώην F και είναι υδρόψυκτο και μονοκύλινδρο ….



Ελληνικό motorrad ! τι μου θύμισες!!! Με αυτό και με το motorsport του Δημήτρη Παπανδρέου μεγάλωσα…(και το ένθετο 2τροχοι στους 4τροχους που και που) …..fan του <<fast >> Freddie και της Honda…!!!
Freddie Spencer - Wikipedia, the free encyclopedia
  #24  
Παλιό 29-03-2011, 11:52
tery Ο/Η tery βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: erythrea
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Είναι λίγο στενότερο η μου φαίνεται;;;;
  #25  
Παλιό 29-03-2011, 12:31
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

παιδες οντως για να ξεκαθαρισουμε α παραπανω ...οπως ειπε και ο φιλοι teoss και emix....ολες οι φωτογραφιες απ ολοκληρη GS σε οποιοδηποτε περιοδικο ...ειναι ολες φωτοσοπιες!!!!!!...οι μονες φωτογραφιες που αναφερεται οτι ειναι 100% αληθινες ειναι οι τελευταιες απ το γυμνο μπλοκ που απλα μας παραπεμπτει στα σιγουρα οτι θα ειναι εν μερη και υδροψυκτο!


...ολα τα αλλα περι πολυδισκου συμπλεκτη , αλλαγης μεριας αξονα, κοινο δοχειο κιβωτιου μαζι με κινητηρα, παραπανω αλογα κτλ ....ειναι απλες αναφορες και ισως ειναι παπας!


...μου φαινεται παντως παραξενο που κανεις δεν παραξενεύεται με τη καταργηση του ξερου μονου δισκου!.... αυτο ειναι μειονεκτημα ή προς το καλυτερο?
  #26  
Παλιό 29-03-2011, 12:43
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα






Jefe
  #27  
Παλιό 29-03-2011, 12:50
windman1200 Ο/Η windman1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΝΕΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: τώρα πια, δεν έχω...
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
...μου φαινεται παντως παραξενο που κανεις δεν παραξενεύεται με τη καταργηση του ξερου μονου δισκου!.... αυτο ειναι μειονεκτημα ή προς το καλυτερο?


Προς το χειρότερο..! Τα λάδια που θα επιλέγουμε για τον κινητήρα θα πρέπει να είναι άμεσα συμβατά με τους δίσκους του συμπλέκτη!! Εμένα αυτό δεν μου αρέσει καθόλου. Άσε που η πρόσβαση στον συμπλέκτη θα σημαίνει λύσιμο κινητήρα...

Varadero θα γίνουμε..

Last edited by windman1200; 29-03-2011 at 12:57.
  #28  
Παλιό 29-03-2011, 12:59
bakgs Ο/Η bakgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από windman1200 Εμφάνιση μηνυμάτων

Προς το χειρότερο..! Τα λάδια που θα επιλέγουμε για τον κινητήρα θα πρέπει να είναι άμεσα συμβατά με τους δίσκους του συμπλέκτη!! Εμένα αυτό δεν μου αρέσει καθόλου. Άσε που η πρόσβαση στον συμπλέκτη θα σημαίνει λύσιμο κινητήρα...

Varadero θα γίνουμε..

Εγώ λέω καλύτερο.
Άσε που δεν θα βρωμάει και ο δίσκος
  #29  
Παλιό 29-03-2011, 13:08
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Όλα φυσικά είναι photoshop εκτός ίσως οι φωτό του μπλοκ.
Πάντως ο άξονας θα αλλάξει μεριά θυμηθείτε το.

Όσο αφορά την αλλαγή του συμπλέκτη (αν γίνει)... εμένα ποτέ δεν με ενόχλησε το τωρινό κιβώτιο. Οι γκρίνιες ήταν από κάποιους που δεν κατάλαβαν τι πήραν και γιατί ή για κανέναν varaderisti να θέλει να έχει κάτι να λέει. Αν γίνει η αλλαγή ελπίζω να γίνει "αναίμακτα" για το χαρακτήρα της μοτό. Δυστυχώς κάθε έτος που περνάει η υπόλοιπη αγορά ωθεί αυτή την κατηγορία να μικρύνει το off μέρος της. Στην ΠΡΑΞΗ και ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ αυτό επηρεάζει λιγότερους από όσους θέλουν να λένε. Όμως τους λίγους που τους επηρεάζει πραγματικά... έπρεπε να τους δώσουν διέξοδο.

Τελικά αν το GS γίνει CS (ή δεν ξέρω τι), κάτι πρέπει να πάρει τη θέση του GS.
Πάντως αδιαφορώ να έχω αντίπαλο το TDM (πάτησα ένα πάλι σήμερα μέχρι που τον άφησα να περάσει - άσχετο) ή το multistrada 1200 (που είναι αυτό που θα ήθελε να είναι το TDM, αλλά άλλη κατηγορία από το GS).
  #30  
Παλιό 29-03-2011, 13:15
terrygs Ο/Η terrygs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ath
Μoto: r1200gs
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Αν οι Γερμανοί ήθελαν να διαρεύσει, γιατί έβγαλαν μόνο το μπλοκ;;;;
Κλειστό θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τελευταία νέα απο την Λιβύη bloger73 Επικαιρότητα 11 18-03-2011 22:22
"Η Τελευταία Ομιλία (Ράντυ Πάους)", κι άλλη τροφή για σκέψη... gemara Διάφορα 8 06-11-2010 14:07
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13
Τελευταία για το r1200gs sakmant Πωλήσεις μοτοσυκλετών 5 06-07-2010 17:31
F650GS H Τελευταία εξόρμηση ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Χωμάτινες εξορμήσεις 3 24-01-2010 13:45


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!