GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 10-10-2013, 15:59
nanoshophellas Ο/Η nanoshophellas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: ΠΟΛΥΔΕΝΔΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: R 1200 GSA 08
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Kαι οι λαβες που σου λεω.....
Attached Images
File Type: jpg 997439_0_b[1].jpg (60.1 KB, 94 views)
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 10-10-2013, 15:59
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

τεχνικά, τα "υψηλής" εφαρμόζουν την σωστή/προβλεπόμενη πίεση στις δαγκάνες, τα μαμά έχουν λαστιχένια αίσθηση ιδιαίτερα και λόγω της ηλικίας τους.......
στο R90S δεν πατάμε πίσω φρένο, δεν υπάρχει λόγος...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 10-10-2013, 16:01
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS Εμφάνιση μηνυμάτων
- Με την χρήση των υψηλής παύει το φαινόμενο αυτό ή απλά αποκτάς καλύτερη αίσθηση? Έχω την εντύπωση ότι το φαινόμενο είναι αστοχία δισκόπλακας (ειδικά όταν είναι λίγο φαγωμένη) λόγω στρεβλώσεων από υπερθέρμανση... dot4 φοράω...
Παύει. Δεν είναι η δισκόπλακα. Λίγα υγρά, μικρό σωληνάκι (σε μήκος), Βράζουν αμέσως. Και με καινούργια πάλι θα βράσουν σε πίεση. Είχα αλλάξει στο 1100 δισκόπλακα και μια από τα ίδια. ΑΑΑΑΑΑΑ ξέχασα. Λύνεις την δαγκάνα, την ανοίγεις (είναι εύκολο) και βάζεις μέσα στα πιράκια-πιστονάκια πως να το πω , γράσσο για θερμοκρασίες. Ανασηκώνεις κάποια λαστιχάκια κ τα βλέπεις. Έτσι έχεις επαναφορά (θα το καταλάβεις και μόνος σου, της δαγκάνας και δεν μένει πατημένη να ζεστένεται.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 10-10-2013, 16:42
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

όντως με το R90S δεν χρειάζεται να πατάς τίποτα....πάντως πλάκα πλάκα το ταμπουράκι του πίσω δεν κουράζεται με τίποτα...

ευχαριστώ πολύ τον φίλο για την δισκόπλακα...το γράσσο υψηλής θερμοκρασίας είναι καλή ιστορία, αν και επαναφορά είχε το πεντάλ....αίσθηση δεν είχε και δεν έδινε εντολή στην δαγκάνα να πιέσει ή έδινε και δεν πίεζαν τα τακάκια την πλάκα...αυτό που σίγουρα θα κάνω είναι τα σωληνάκια υψηλής αν και κανένας δεν μου λέει ότι το φαινόμενο θα εξαληφθεί παρά μόνο ότι θα βελτιωθούν τα φρένα....που σαν αποτελεσματικότητα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές κι ελπίζω να με βοηθήσετε και στα υπόλοιπα gs ερωτήματα!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 10-10-2013, 17:01
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS Εμφάνιση μηνυμάτων
αν και επαναφορά είχε το πεντάλ....αίσθηση δεν είχε και δεν έδινε εντολή στην δαγκάνα να πιέσει ...........
Επαναφορά στην δαγκάνα. Την πατάς χωρίς τα τακάκια και επανερχετε, ενω αν έχει ψιλοκολήσει δεν..
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 10-10-2013, 17:07
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

ok...
ευχαριστώ για την διευκρίνηση...θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 12-10-2013, 16:04
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα το 1150GS και μετά από μια εξαιρετική διαδρομή 1.008 χλμ έχω μερικές σκέψεις, απορίες, προβληματισμούς, πείτε τους όπως θέλετε...
Πρώτα από όλα να διευκρινίσω ότι ήμουν και κάτοχος 1200gs και δεν περίμενα με τίποτα να με ενθουσιάσει στο σημείο που με ενθουσίασε το 1150...
Ρωτάω λοιπόν...

1. Η μαύρη προέκταση στο πάνω ρύγχος της μοτοσυκλέτας που πουλιέται ως αξεσουάρ, επηρεάζει οδική συμπεριφορά ή είναι μόνο αισθητική η προσθήκη?

2. Υπάρχει κάποια λύση για να κρατιέται από κάπου η συνεπιβάτιδα όταν φοράμε το top case ή σε κάθε δυνατό φρενάρισμα θα μοιραζόμαστε την δικιά μου σέλα?

3. Πήρα το προβολάκια της Hellas Micro De (πατάτα μου...) και σκέφτομαι να τα βάλω επάνω σε μια αλουμινένια ράγα που θα βγαίνει σαν πρόβολος δεξιά και αριστερά από το ρύγχος και θα στηρίζεται στις δύο βίδες που πιάνουν τα πλαστικά. Το έχει κάνει κάποιος? - τα προβολάκια που πήρα είναι ομίχλης ενώ εγώ ήθελα night braker, αλλά από το κατάστημα πώλησης μου είπανε ότι μόνο την λάμπα αλλάζω...μην την πατήσει κανένας άλλος... δεν αλλάζεις μόνο λάμπα, αφού η γράμμωση του γυαλιού είναι και αυτή αποκλειστικά για ομίχλης, με πολύ κοντινή διασπορά φωτός (την πάτησα σαν πρωτάρης....αλλά θα ζήσω με "γιαλαντζί" ομίχλης στα μαύρα σκοτάδια, έτσι για να βάλω μυαλό!)....

4. Οι ωραιότατες αυτές ζάντες αλουμινίου που φοράει από μαμά γίνανε θύματα κακομεταχείρισης πλυντηρίων υποθέτω, με έντονα αλκαλικά ή όξινα σαπούνια, με αποτέλεσμα να έχουν θαμπώσει και να παρουσιάζουν λεκέδες. Έχει κάποιος κάτι να προτείνει για να ξαναζωντανέψουν?

5. Η σέλα ρυθμίζεται σε δύο θέσεις? Στο δικό μου έχει γίνει αλλαγή ταπετσαρίας και μάλλον χόντρυνε λίγο και μπαίνει μόνο στην μια. Ισχύει κάτι τέτοιο ή κάνω λάθος?

6. Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα του φθαρμένου αυτοκόλλητου που δεν βγαίνει από το ρεζερβουάρ, τελικά δεν το έχει λύσει κανείς από ότι διαβάσει και σε άλλα posts...Η ερώτηση είναι η εξής: Οκ δεν μπορούμε να το βγάλουμε. Μήπως μπορούμε να βρούμε πώς ήταν ώστε να παραγγείλουμε ή να φτιάξουμε ένα ακριβώς ίδιο και να το κολλήσουμε από πάνω? Δεν έχω μπορέσει να το βρώ πουθενά πώς ήταν από μαμά.

7. Υπόθεση κάγκελα. Μου φαίνεται παρακινδυνευμένο σε μοτοσυκλέτα χωρίς σκελετό να βάλω κάγκελα. Προκειμένου να γλιτώσω τις κεφαλές σε μια μικρή πτώση, μήπως δημιουργήσω μεγαλύτερο πρόβλημα μεταφέροντας την πίεση του χτυπήματος στον κινητήρα (αφού πιάνουν στον κινητήρα τα κάγκελα....). Ας πούμε και το άλλο...η BMW δίνει κάγκελα για το 1150 και 1100? Αισθητικά μου αρέσουν...

8. Στο ταξίδι που έκανα δοκίμασα αρκετά πιεστικά διάφορα πράγματα και το μόνο που με προβλημάτισε ήταν το πίσω το φρένο. Σε γρήγορο ρυθμό και με χρήση μπροστινού και πίσω φρένου μετά από 5 λεπτά έχασα την αίσθηση στην μανέτα του πίσω. Σταμάτησα....κρύωσε για 10 λεπτά και επανήλθε η αίσθηση. Γενικότερα υπάρχει μια τάση μείωσης της δύναμης πέδησης πίσω όσο αυτό χρησιμοποιείται συνεχόμενα. Από υγρά και τακάκια είμαι εντάξει. Μάλλον ο δίσκος....(το μοντέλο που έχω είναι χωρίς τα γεφυρωμένα φρένα)....

Αυτά...

Μην τα πούμε όλα με μιας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί με τον οκτάλογό μου...
Επειδή έχω καταφέρει να διελευκάνω μόνο το 3 και το 8, θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε από χρήση κάτι για τα υπόλοιπα. Αν δηλαδή έχει κάνει κάτι κάποιος ή αν έχει κάποια ιδέα...

ευχαριστώ ιδιαιτέρως για τις μέχρι τώρα απαντήσεις...και για τις φωτογραφίες...και για όλα!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 12-10-2013, 20:59
asteris Ο/Η asteris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R 1150 GS
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS Εμφάνιση μηνυμάτων
7. Υπόθεση κάγκελα. Μου φαίνεται παρακινδυνευμένο σε μοτοσυκλέτα χωρίς σκελετό να βάλω κάγκελα. Προκειμένου να γλιτώσω τις κεφαλές σε μια μικρή πτώση, μήπως δημιουργήσω μεγαλύτερο πρόβλημα μεταφέροντας την πίεση του χτυπήματος στον κινητήρα (αφού πιάνουν στον κινητήρα τα κάγκελα....). Ας πούμε και το άλλο...η BMW δίνει κάγκελα για το 1150 και 1100? Αισθητικά μου αρέσουν...
Τα κάγκελα που δίνει η BMW για το r1150 gs (όπως και τα περισσότερα aftermarket νομίζω) πιάνουν πάνω στο μπλόκ που κινητήρα. Ακόμα και σε πτώση θα τσαλακώσουν και θα στραβώσουν τα κάγκελα πολύ πριν δημιουργηθεί σημαντική ζημιά στον κινητήρα. Το πολύ πολύ (σε σοβαρή πτώση) να πάθει ζημιά η κεφαλή. Επίσης τα μαύρα πλαστικά πάνω στις κεφαλές κάνουν αρκετή δουλειά αλλά υπάρχουν και aftermarket μεταλλικά. Αυτά... Αν ενδιαφέρεσαι, είμαι υπό σκέψη να πουλήσω τα δικά μου μαμά κάγκελα από r 1150 gs. Ελπίζω να βοηθάω...
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 12-10-2013, 21:13
asteris Ο/Η asteris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW R 1150 GS
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Η μαύρη προέκταση στο πάνω ρύγχος της μοτοσυκλέτας που πουλιέται ως αξεσουάρ, επηρεάζει οδική συμπεριφορά ή είναι μόνο αισθητική η προσθήκη?
Το ρύγχος της μοτοσυκλέτας (σε όλα τα boxer) είναι ειδικά μελετημένο ώστε να ενισχύει τη ροή του αέρα προς το ψυγείο λαδιού που βρίσκεται ακριβώς στο τελείωμά του. Η μαύρη προέκταση είναι από το r 1150 gs Adventure και έχει μελετηθεί με βάση την αεροδυναμική της μοτοσυκλέτας αυτής. Στο απλό 1150 gs είναι αισθητική προσθήκη (εγώ την έχω) και ίσως να επηρεάζει αρνητικά την ψύξη του λαδιού, όπως κάνουν και οι διάφορες "προστατευτικές" σίτες που τοποθετούνται μπροστά στη σίτα του ψυγείου. Ελπίζω να μην κάνω λάθος και σου λέω άλλα αντ'άλλων, νομίζω όμως ότι έτσι έχει η κατάσταση.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 12-10-2013, 21:45
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί

Μα το 1150GS από μαμά δεν φοράει κάγκελα...εκτός και αν κάνω λάθος...το δικό μου που είναι τελείως μαμά έχει μόνο τα μαύρα προστατευτικά στους κυλίνδρους. Σε ευχαριστώ πολύ Αστέρη για την προσφορά, θα με ενδιαφέρει μόλις σιγουρευτώ για την σκοπιμότητά τους.

Για το μαύρο πλαστικό στο ρύγχος συμφωνώ για την ροή του αέρα στο ψυγείο, όμως αφού το adventure είναι ίδιο με το απλό στις διαστάσεις του ρύγχους και η θέση του ψυγείου βρίσκεται στο ίδιο σημείο, θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αφού δεν επηρεάζει και την οδηγική συμπεριφορά, μάλλον θα το βάλω κι εγώ...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:17.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!