GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Κράνη

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 23-09-2011, 20:47
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: θα ηθελα την γνωμη σας για κρανος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν καταλήξεις, δες και τα Shoei, με την μισή φιμέ - μισή διάφανη ζελατίνα είναι φοβερό και πιο μαζεμένο από το S1. Πάντως αν καταλήξεις στο S1 και σου σπάσει το κούμπωμα της ζελατίνας... να ξέρεις πως το καλύπτει η εγγύηση, είναι γνωστό πρόβλημα. Εγώ δεν το ήξερα και έσκασα για πλάκα 65 Ευρώπουλα!!
Νομιζω οτι σχεδον ολα τα κλειστα shoei ειναι σχεδιασμενα για στριτ μοτοσυκλετες και οχι τουρισμου. Εχουν καλο βαρος και καλη ποιοτητα κατασκευης αλλα εχει δωθει εμφαση στον σπορ χαρακτηρα και οχι αυτον την ανεσης σε πολυωρο φορεμα...
Απο οσα εχω δοκιμασει, το S3 (S1 δεν εχω δοκιμασει) ειναι το μονο κρανος που εχει κατασκευαστει με εμφαση στον τουρισμο, δηλαδη ειναι ανετο, δεν θολωνει σχεδον καθολου, καταργει την αναγκη για γυαλια ηλιου με τη εξτρα ζελατινα χωρις να θυσιαζει την ορατοτητα το βραδυ, ειναι ησυχο, οι εξαεριστηρες λειτουργουν και με λιγα χιλιομετρα και προσφερει πολυ καλη καλυψη απο τον αερα στον λαιμο οπου με με ενα απλο φουλαρι ταξιδευεις και χειμωνα...
Παντως σαν αισθηση στο χερι, το schuberth μοιαζει λιγο σαν παιδικο παιγνιδι, ειναι σαν ψευτικο...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 23-09-2011, 20:57
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: θα ηθελα την γνωμη σας για κρανος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι σχεδον ολα τα κλειστα shoei ειναι σχεδιασμενα για στριτ μοτοσυκλετες και οχι τουρισμου. Εχουν καλο βαρος και καλη ποιοτητα κατασκευης αλλα εχει δωθει εμφαση στον σπορ χαρακτηρα και οχι αυτον την ανεσης σε πολυωρο φορεμα...
Απο οσα εχω δοκιμασει, το S3 (S1 δεν εχω δοκιμασει) ειναι το μονο κρανος που εχει κατασκευαστει με εμφαση στον τουρισμο, δηλαδη ειναι ανετο, δεν θολωνει σχεδον καθολου, καταργει την αναγκη για γυαλια ηλιου με τη εξτρα ζελατινα χωρις να θυσιαζει την ορατοτητα το βραδυ, ειναι ησυχο, οι εξαεριστηρες λειτουργουν και με λιγα χιλιομετρα και προσφερει πολυ καλη καλυψη απο τον αερα στον λαιμο οπου με με ενα απλο φουλαρι ταξιδευεις και χειμωνα...
Παντως σαν αισθηση στο χερι, το schuberth μοιαζει λιγο σαν παιδικο παιγνιδι, ειναι σαν ψευτικο...
Έτσι είναι, αν και στα ταξίδια δεν με δυσκόλεψε το Shoei.
Η... αίσθηση είναι όπως ακριβώς λες, συν ότι είναι ογκώδες. Από ζέστη και ησυχία, άλλο τίποτα!!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 24-09-2011, 00:30
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: θα ηθελα την γνωμη σας για κρανος

Εχω το C3 κατι παραπανω απο 2 χρονια.Μονο ψευτικο και μονο παιδικο παιχνιδι δεν ειναι.Η ποιοτητα κατασκευης του ειναι πραγματικα υπερανω κριτικης.Ο εξαερισμος του εκπληκτικος και η εφαρμογη του τελεια.Ενα του μειονεκτημα ειναι ο λιγο αυξημενος ογκος του και ο θορυβος ο οποιος ομως ειναι αναποφεκτος σε flip-up κρανος.Παρολα αυτα εχει τον χαμηλοτερο συντελεστη θορυβου στην κατηγορια.
Επισης στα δυο χρονια χρειαστηκε,σε εμενα τουλαχιστον,να αλλαξω την εσωτερικη αντιθαμβωτικη ζελατινα,γιατι αρχισε να μην κουμπωνει σωστα στα pinlock.Koστος 25 euro.
Aν ψαχνεις ανοιγομενο κρανος,παρτο και δεν θα το μετανοιωσεις.....
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 24-09-2011, 01:20
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: θα ηθελα την γνωμη σας για κρανος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από varaderistas Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης στα δυο χρονια χρειαστηκε,σε εμενα τουλαχιστον,να αλλαξω την εσωτερικη αντιθαμβωτικη ζελατινα,γιατι αρχισε να μην κουμπωνει σωστα στα pinlock.Koστος 25 euro.
spam on

Άκη θέλω να πάρω κ εγώ μια να χω spare, από που την πήρες?

spam off

Το C3 είναι αξιοπρεπές, σχετικά ήσυχο και μάλλον μικρό σε όγκο για flip up.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 24-09-2011, 02:00
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: θα ηθελα την γνωμη σας για κρανος

βασικα θα ηθελα ενα κρανος με πολυ καλο εξαερισμο.μην παιρνει και φωτια το κεφαλι μου...

για κλειστο.τα υποψηφια ειναι αυτα

Schuberth S1 Pro by: Schuberth - MotoRAID

μου αρεσει πολυ κι αυτο αλλα ειναι πανακριβο κι επισης με χαλαει οτι εχει και μαυρο ματ,γινεται χαλια πολυ γρηγοροτερα απο ενα γυαλιστερο μαυρο
Schuberth SR1 Technology λευκό by: Schuberth - MotoRAID

επισης σε agv

AGV GP-Tech Marco Simoncelli by: AGV - MotoRAID

σε shoei

Shoei Qwest Airfoil TC-5 (μαύρο) by: Shoei - MotoRAID

Shoei XR 1100 cimmerian by: Shoei - MotoRAID

και για ανοιγομενο μονο το

Schuberth C3 World μαύρο γυαλιστερό by: Schuberth - MotoRAID

καθως βλεπω οτι εχει χαμηλο σχετικα βαρος για ανοιγομενο.να δω μηπως και το system 6?
γενικα μην ειναι και πολυ ογκωδες.
γενικα παντως εχω δοκιμασει shoei και agv,το agv το ενιωθα αρκετα πιο καλα στο κεφαλι μου,καθοταν καλυτερα δηλαδη.αλλες εταιρειες δεν εχω δοκιμασει οποτε και δε ξερω.

Last edited by taksidiotis; 24-09-2011 at 02:03.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 24-09-2011, 02:11
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: θα ηθελα την γνωμη σας για κρανος

Αφού δεν θες να παίρνει φωτιά το κεφάλι σου θα έλεγα να μην το πάρεις σε μαύρο. Η διαφορά θερμοκρασίας με ένα ανοικτόχρωμο είναι σημαντικότατη.

Από την άλλη, το C3 βγαίνει σε 2 μεγέθη. Αν επιλέξεις μέχρι και Large (58-59 cm.) είσαι στο μικρό κέλυφος, το οποίο είναι εξαιρετικά μαζεμένο.

Αν θες τον κορυφαίο εξαερισμό σε full-face κράνος κοίταξε αυτό...

GMAX GM68S Helmet - webBikeWorld

το πήρε γνωστός από Αμέρικα έναντι 120 δολαρίων και απλά δεν το πίστευε πόσο καλά λειτουργούν οι αεραγωγοί.
Το συγκεκριμένο site του έδωσε τον τίτλο "Κράνος της Χρονιάς" για το 2007.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 24-09-2011, 11:10
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: θα ηθελα την γνωμη σας για κρανος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
spam on

Άκη θέλω να πάρω κ εγώ μια να χω spare, από που την πήρες?

spam off

Το C3 είναι αξιοπρεπές, σχετικά ήσυχο και μάλλον μικρό σε όγκο για flip up.
Νικολα απο εδω....
Accessories Schuberth C3 - Motofashion.gr - Moto accessories , KBC, KRAUSER , HELD , HEPCO & BECKER - Moto accessories , KBC, KRAUSER , HELD , HEPCO & BECKER
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 24-09-2011, 11:19
minaskapetanakis Ο/Η minaskapetanakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: iraklio kriti
Μoto: BMW R1200RT 2010
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή Απάντηση: θα ηθελα την γνωμη σας για κρανος

X-Lite... ολη η σειρα. σχετικα οικονομικα, πολυ καλη εφαρμογη, λιγος θορυβος, καλη ποιοτητα κατασκευης, 4 αστερια στα κρας τεστς. Εχω το Χ-601 τεσσερα χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 24-09-2011, 11:56
sifis70 Ο/Η sifis70 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Βαρκιζα
Μoto: BMW r1200gs KTM 690 enduro
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Απάντηση: θα ηθελα την γνωμη σας για κρανος

εγώ πάντως εχω βολευτεί τα shoei εχω ενα xr1000 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, ακομα και στις 300αρες που χτυπουσα με το hayabousa που είχα οταν το πήρα, και τωρα που πρεπει να τα αλλάξω θα πήγαινα χωρις δευτερη σκέψη σε xr 1100, που είναι βελτιομένο, αλλά επειδη πρέπει να αλλάξω και το enduro κρανος που έχω, σκέφτομαι για 2 σε 1 λύση, και κοιτάζω το hornet της shoei. Το enduro της bmw, το οποίο βρίσκω και ομορφότερο, το δοκίμασα και δεν με βόλεψε καθόλου και από ότι μου λέει φίλος που το έχει, στα πολλά χλμ μάλλον υστερεί απο το shoei. Ειδομεν...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 24-09-2011, 12:53
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: θα ηθελα την γνωμη σας για κρανος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από varaderistas Εμφάνιση μηνυμάτων
Άκη ευχαριστώ
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι πρέπει να γνωρίζω για την σωστή χρήση του κράνους Γιώργος Σαββίδης Κράνη 39 17-07-2012 09:56
Άγνοια για το 112 gsmaniac Info ταξιδιών εξωτερικού 17 04-03-2011 22:32
Το γνωστό ανέκδοτο για την γεωγραφία των δυο φύλων εικονογραφημένο saitman Χιούμορ 13 21-02-2011 13:53
Η γνωμη σας για την g650gs. xdoum Γενικά - Μοτοσυκλέτα 11 06-08-2010 16:22
Τη γνωμη σας για πομποδεκτη... georgekostas Διάφορα 10 07-02-2010 21:02


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!