GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 09-10-2013, 16:58
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτονομία

Για να μη λέμε ό,τι να 'ναι, σε μέση κατανάλωση σε μια διαδρομή 50-100 χλμ και άνω, κανείς δεν έχει πέσει. Αδύνατον....
Σε μικρές αποστάσεις που οδηγεί πολύ σιγά για κάποιο λόγο, μπορεί να δεις απίστευτα μικρά νούμερα. Αντίστοιχα, όταν πας τέρμα (200 χαω σερί σε ΕΟ ας πούμε) θα δεις 10-11 λίτρα στα 100χλμ...
Αυτά είναι λογικά και συμβαίνουν.
Έχω δει 2,8 λίτρα στα 100χλμ, κινούμενος με 3η-4η σχέση και 40 χαω για μισή ώρα.
Έχω κάνει και μια ώρα Τρίπολη από Νίκαια και είδα 11

Όλα παίζουν!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 22-11-2013, 01:42
V.Stratos Ο/Η V.Stratos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Greece
Μoto: R1200GSAdventure '11
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτονομία

Το ADV μιας και λέμε για αυτονομία,ξέρουμε 100% πόσα λίτρα είναι το ντεπόζιτο ?
Γιατί όταν το πήρα και όλοι που ρωτούσα μου έλεγαν 33 λίτρα,αλλά έχω βάλει σε 10δες διαφορετικά βενζινάδικα και με ρεζερβα αναμμένη από 10-45χλμ βάζω συνηθως 34-36 λιτρα..Με ανώτερο το 36,45λτ που έβαλα πριν μία βδομάδα με 18χλμ ακόμα ρεζέρβα.
Μήπως τελικά το ντεπόζιτο είναι 37λίτρα ? Η BMW λέει 33 και 4 ρεζέρβα..Μέσα στα 33 ή χωριστά είναι τα 4 της ρεζέρβας ? Ιδού η απορία..Στον εξουσιοδοτημένο που του το είπα μου απάντησε πως επίσημα είναι 33 λίτρα αλλά 1-2 ακόμα πελάτες βλέπουν με βαθιά ρεζέρβα στο γέμισμά τους πάνω από 34 λίτρα..
Το γέμισμα φυσικά να είναι γέμισμα,έτσι ? Μέχρι η βενζίνη να φτάσει πάνω τάπα..Ενα τσακ πριν την υπερχείλιση δλδ..
Ακόμα ένα παλικάρι εδώ Βόλο με ADV έχει βάλει 35λίτρα

Ακούω και τους υπόλοιπους ADV..
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 22-11-2013, 08:32
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτονομία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από V.Stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ADV μιας και λέμε για αυτονομία,ξέρουμε 100% πόσα λίτρα είναι το ντεπόζιτο ?
Γιατί όταν το πήρα και όλοι που ρωτούσα μου έλεγαν 33 λίτρα,αλλά έχω βάλει σε 10δες διαφορετικά βενζινάδικα και με ρεζερβα αναμμένη από 10-45χλμ βάζω συνηθως 34-36 λιτρα..Με ανώτερο το 36,45λτ που έβαλα πριν μία βδομάδα με 18χλμ ακόμα ρεζέρβα.
Μήπως τελικά το ντεπόζιτο είναι 37λίτρα ? Η BMW λέει 33 και 4 ρεζέρβα..Μέσα στα 33 ή χωριστά είναι τα 4 της ρεζέρβας ? Ιδού η απορία..Στον εξουσιοδοτημένο που του το είπα μου απάντησε πως επίσημα είναι 33 λίτρα αλλά 1-2 ακόμα πελάτες βλέπουν με βαθιά ρεζέρβα στο γέμισμά τους πάνω από 34 λίτρα..
Το γέμισμα φυσικά να είναι γέμισμα,έτσι ? Μέχρι η βενζίνη να φτάσει πάνω τάπα..Ενα τσακ πριν την υπερχείλιση δλδ..
Ακόμα ένα παλικάρι εδώ Βόλο με ADV έχει βάλει 35λίτρα

Ακούω και τους υπόλοιπους ADV..

το adve εχει 33 λίτρα(με την ρεζέρβα)


απλά σου τον πιάσανε....

εχω τσακωθεί πολλες φορες με μπενζιναδες (και με φίλο) και κανεις δεν δέχτηκε ελεγχο.....



(σσ θα τσακωθω και με αλλους τόσους αν προκύψει)


κάποτε νου βάλαν 36 λίτρα

φυσικα μετα απο καυγα τρικούβερτο....πληρωσα χαριστικα κιολλας (για εμενα) 33






Τραγικο παράδειγμα...όταν με βλέπουν οι μπενζιναδες που συνήθως φουλάρω.....<<ενεργοποιουνται>> αν καταλαβες



δυστυχως η τεχνολογία κλεψιματος με remote control ειναι παντου.......



και σε αυτα που οι ξεδιαντροποι λένε για .....συστημα εισροων - εκροων





σορυυ για το σπαμ
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 22-11-2013, 09:56
alx_k Ο/Η alx_k βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Βολος
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,774
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτονομία

Έτσι! Σωστός ο Bill!
Τα πράγματα είναι απλά!
Το κλέψιμο στα βενζινάδικα πάει σύννεφο!
Όχι σε όλα όμως.

Μη ξεχνάμε πως το trip computer μας ενημερώνει με την πορτοκάλι ένδειξη βενζινης για το πόσα χλμ απομένουν έως την ρεζέρβα και όχι πόσα χλμ έχει η ρεζέρβα.
Ισχύει δλδ ότι και στα σύγχρονα αυτοκίνητα με αντίστοιχα trip computer.
Ενδεικτικό παράδειγμα, με μηδεν χλμ στην ένδειξη βενζίνης εχω κάνει 32χλμ!!! (Δεν ξέρω πόσα χλμ απέμεμέναν ακόμη). Όταν γεμισα αμέσως μετά το ντεποζιτο πήρε 19.99 λίτρα. Σημειωτέον ότι αυτό μου συνέβη εκτός συνόρων.

Εντός, με την ένδειξη στο 1χλμ να απομένει εχω βάλει 18+ λίτρα, ενώ θα έπρεπε να βάλω περίπου 16...

Reply With Quote
  #15  
Παλιό 29-11-2013, 16:21
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτονομία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από alx_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι! Σωστός ο Bill!
Τα πράγματα είναι απλά!
Το κλέψιμο στα βενζινάδικα πάει σύννεφο!
Όχι σε όλα όμως.

Μη ξεχνάμε πως το trip computer μας ενημερώνει με την πορτοκάλι ένδειξη βενζινης για το πόσα χλμ απομένουν έως την ρεζέρβα και όχι πόσα χλμ έχει η ρεζέρβα.
Ισχύει δλδ ότι και στα σύγχρονα αυτοκίνητα με αντίστοιχα trip computer.
Ενδεικτικό παράδειγμα, με μηδεν χλμ στην ένδειξη βενζίνης εχω κάνει 32χλμ!!! (Δεν ξέρω πόσα χλμ απέμεμέναν ακόμη). Όταν γεμισα αμέσως μετά το ντεποζιτο πήρε 19.99 λίτρα. Σημειωτέον ότι αυτό μου συνέβη εκτός συνόρων.

Εντός, με την ένδειξη στο 1χλμ να απομένει εχω βάλει 18+ λίτρα, ενώ θα έπρεπε να βάλω περίπου 16...



Το trip computer σου λέει πόσα χλμ αυτονομία έχεις. Όταν ανάψει λαμπάκι , είσαι ήδη ρεζέρβα!!! αυτή είναι η λειτουργία του. Το ότι με 0 ένδειξη κάνεις χλμ, σημαίνει διαφορές στον τρόπο οδήγησης κατά τη μέτρηση του tripcomputer. Αλλαγές στο ρυθμό σου δηλαδή και είναι φυσικό, όταν πάς σε διαφόρων ειδών δρόμους. ΕΟ, επαρχιακούς, πόλη κλπ.
Στο παραπάνω παράδειγμα (Νίκαια - Τρίπολη σε 1 ώρα ) και συνέχεια σε αντίστοιχο ρυθμό μέχρι λίγο πριν την Καλαμάτα, πάντα στην ΕΟ, όταν μου έγραψε 0, έμεινα κιόλας.
Με πήγε τραβώντας με ιμάντα η γυναίκα (με το αυτοκίνητο....)στο πλησιέστερο βενζινάδικο.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 29-11-2013, 16:54
Thodoras Ο/Η Thodoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Αργυρούπολη Αττικής
Μoto: r1200gs 08
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτονομία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Το trip computer σου λέει πόσα χλμ αυτονομία έχεις. Όταν ανάψει λαμπάκι , είσαι ήδη ρεζέρβα!!! αυτή είναι η λειτουργία του. Το ότι με 0 ένδειξη κάνεις χλμ, σημαίνει διαφορές στον τρόπο οδήγησης κατά τη μέτρηση του tripcomputer. Αλλαγές στο ρυθμό σου δηλαδή και είναι φυσικό, όταν πάς σε διαφόρων ειδών δρόμους. ΕΟ, επαρχιακούς, πόλη κλπ.
Στο παραπάνω παράδειγμα (Νίκαια - Τρίπολη σε 1 ώρα ) και συνέχεια σε αντίστοιχο ρυθμό μέχρι λίγο πριν την Καλαμάτα, πάντα στην ΕΟ, όταν μου έγραψε 0, έμεινα κιόλας.
Με πήγε τραβώντας με ιμάντα η γυναίκα (με το αυτοκίνητο....)στο πλησιέστερο βενζινάδικο.
Σωστος...
Εγω παλι εμεινα και πριν γραψει 0...συγκεκριμενα κατεβαινε η ενδειξη με λογικο-σταθερο ρυθμο και στο 4 εμεινα..
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 29-11-2013, 17:19
alx_k Ο/Η alx_k βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Βολος
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,774
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτονομία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Το trip computer σου λέει πόσα χλμ αυτονομία έχεις. Όταν ανάψει λαμπάκι , είσαι ήδη ρεζέρβα!!! αυτή είναι η λειτουργία του. Το ότι με 0 ένδειξη κάνεις χλμ, σημαίνει διαφορές στον τρόπο οδήγησης κατά τη μέτρηση του tripcomputer. Αλλαγές στο ρυθμό σου δηλαδή και είναι φυσικό, όταν πάς σε διαφόρων ειδών δρόμους. ΕΟ, επαρχιακούς, πόλη κλπ.
Στο παραπάνω παράδειγμα (Νίκαια - Τρίπολη σε 1 ώρα ) και συνέχεια σε αντίστοιχο ρυθμό μέχρι λίγο πριν την Καλαμάτα, πάντα στην ΕΟ, όταν μου έγραψε 0, έμεινα κιόλας.
Με πήγε τραβώντας με ιμάντα η γυναίκα (με το αυτοκίνητο....)στο πλησιέστερο βενζινάδικο.






Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Thodoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστος...
Εγω παλι εμεινα και πριν γραψει 0...συγκεκριμενα κατεβαινε η ενδειξη με λογικο-σταθερο ρυθμο και στο 4 εμεινα..


Χμμμ...
Ισως τελικά η πραγματική αυτονομία να εξαρτάται από το πόσο "στραμπουλαει" ο καθένας μας τον καρπό!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 29-11-2013, 17:37
Vagos Ο/Η Vagos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Ηγουμενίτσα
Μoto: 1200 GS.05-R.27.1960
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτονομία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
το adve εχει 33 λίτρα(με την ρεζέρβα)


απλά σου τον πιάσανε....

εχω τσακωθεί πολλες φορες με μπενζιναδες (και με φίλο) και κανεις δεν δέχτηκε ελεγχο.....



(σσ θα τσακωθω και με αλλους τόσους αν προκύψει)


κάποτε νου βάλαν 36 λίτρα

φυσικα μετα απο καυγα τρικούβερτο....πληρωσα χαριστικα κιολλας (για εμενα) 33






Τραγικο παράδειγμα...όταν με βλέπουν οι μπενζιναδες που συνήθως φουλάρω.....<<ενεργοποιουνται>> αν καταλαβες



δυστυχως η τεχνολογία κλεψιματος με remote control ειναι παντου.......



και σε αυτα που οι ξεδιαντροποι λένε για .....συστημα εισροων - εκροων





σορυυ για το σπαμ


Πάρα πολύ σωστά τα λες φίλε.....!!!!!
Να ρωτήσω κάτι και εγώ....Επειδή έχω πάθει και εγώ πλάκα με τα βενζινάδικα...
Εχω ενα gs 1200 του 2005 απλο οχι ADV ποσά λιτρα ρεζερβουάρ λέει ο καλός μας κατασκευαστή πως εχω...
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 29-11-2013, 17:39
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτονομία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρα πολύ σωστά τα λες φίλε.....!!!!!
Να ρωτήσω κάτι και εγώ....Επειδή έχω πάθει και εγώ πλάκα με τα βενζινάδικα...
Εχω ενα gs 1200 του 2005 απλο οχι ADV ποσά λιτρα ρεζερβουάρ λέει ο καλός μας κατασκευαστή πως εχω...

20
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 29-11-2013, 17:40
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Αυτονομία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από alx_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ...
Ισως τελικά η πραγματική αυτονομία να εξαρτάται από το πόσο "στραμπουλαει" ο καθένας μας τον καρπό!
Αυτό εννοείται!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!