GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πρέπει να είναι ανοιχτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;
ΝΑΙ, θα με βοηθήσει να ψωνίσω γιατί δεν προλαβαίνω τις υπόλοιπες ημέρες. 3 2.68%
ΝΑΙ, ελεύθερη οικονομία έχουμε, ας καθορίσει μόνη της τα ωράριά της. 15 13.39%
ΟΧΙ, μου φθάνουν οι υπόλοιπες 6 ημέρες για ψώνια. 31 27.68%
ΟΧΙ, η αργία της Κυριακής, δεν είναι διαπραγματεύσιμη. 71 63.39%
Δημοσκόπηση πολλών επιλογών Ψήφισαν: 112. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιό 03-11-2013, 22:14
mpampis Ο/Η mpampis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μoto: Funduro 650st
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπάμπη, μια ένσταση.
Τις περισσότερες Κυριακές τις ζωής μου τις πέρασα δουλεύοντας και πολύ μακρυά από την οικογένεια μου.
Αυτό δεν μας εμπόδισε να χτίσουμε μια εξαιρετική σχέση. Αντιθέτως πάρα πολλοί φίλοι και γνωστοί μου έχουν διαλυμένες οικογένειες, παρ΄όλο που ήταν καθημερινά μαζί. Πολλοί δε από αυτούς είναι και Δ.Υ. εκεί να δεις αργίες και Κυριακές!!!!
Κανένας δεν έχει βάλει στόχο την "Ελληνική οικογένεια". Όποιος θέλει να έχει οικογένεια την φτιάχνει και την κρατάει. Όποιος δεν τα καταφέρνει, ας μην ψάχνει αλλού το φταίξιμο.

Τώρα όσον αφορά το άνοιγμα των καταστημάτων, εξέφρασα και γνώμη και ψήφο.
Να πω και ένα παράδειγμα. Στη γειτονιά μου είναι το σουβλατζίδικο του Παντελή του Τρουμπούνα. Από τότε που άνοιξε (δεκαετία '70!!) και ειδικά μόλις γεννήθηκαν και τα παιδιά, το μαγαζί έμενε και μένει κλειστό τις Κυριακές. Παρεμπιπτόντως δεν το "έκλεισαν" οι μεγάλες αλυσίδες και ο σκληρός ανταγωνισμός. Ίσως γιατί δεν παίρνει έτοιμο το σουβλάκι και φτιάχνει και σάλτσα.
Το Τρουμπουναίικο λοιπόν δεν επηρεάστηκε ούτε από τα ωράρια, ούτε από τον ανταγωνισμό. Μια χαρά οικογένεια είναι και τις συνωμοσίες τις γράφουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Γιαννιο φιλε κοιτα...εχω δουλεψει ΠΟΛΛΕΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ στην ζωη μου.
Οταν το εργο επρεπε να τελειωσει εγω ημουν εκει.
Μπορω να σου πω οτι για 2-3 χρονια ζητημα ηταν να ΜΗΝ δουλεψα 15 κυριακες.
ΑΛΛΑ.....
Τους υπαλληλους ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΗΞΕΡΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΘΑ ΚΑΘΟΤΑΝ,ποιος τους ρωτησε???
Πες μου εσυ πιστευεις οτι θα παρουν το εξτρα ρεπο που πρεπει να παρουν?
Εσυ πιστευεις οτι θα παρουν το μεροκαμματο που πρεπει να παρουν?
Εσυ πιστευεις οτι σωθηκαν με τα χρηματα που πηραν σημερα,ενω ολη την βδομαδα θα ειναι στο ποδι ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ???
Το προβλημα μου δεν ειναι οι 7 κυριακες αλλα οτι ολο αυτο ειναι ενα πατημα ωστε να γινει μονιμο...
ΝΑΙ υπαρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ που δουλευουν Κυριακες,ομως ολα αυτα ΠΑΝΤΑ ετσι δουλευαν.
Δεν ξερω πραγματικα ολοι αυτοι που γουσταρουν την Κυριακατικη δουλεια αν εχουν παιδια,αν εχουν κυκλο φιλικο και αν εχουν οικογενεια δεμενη.
Αν θελουν την Κυριακη να κατσουν με ολη την Οικογενεια(γονεις,αδερφια,ανηψια,παιδια) γυρω απο ενα τραπεζι και να φανε,να κανουν πλακα.
Δεν ξερω αν θελουν να αναψουν καρβουνα με το γαμπρο τους να ψησουν και να πιουνε 4 μπυρες μαζι.
Ρε φιλε ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ καλο εχει ο Ελληνας την οικογενεια του.
Να σου πω κατι...σε 5 μηνες,αν ολα πανε καλα,γενναμε,πραγματικα σου λεω δεν θα ηθελα ΚΑΜΙΑ Κυριακη να δουλεψω.
Δουλευω καθε μερα απο τις 8 το πρωι εως τις 6-8 το βραδυ.Θελω την Κυριακη να μην ξυπνησω 7,να παρω το αμαξι το παιδι την γυναικα και το σκυλο να παω μια βολτα...στο πουθενα,στο παγκακι ,στα πεθερικα,στη θαλασσα,στο βουνο.....ποια οικονομικη ανοδος και καταπληκτικη οικονομια θα μου χαρισουν αυτες τις στιγμες?
Ποια οικονομια θα ηρεμησει την ψυχη μου και θα μου δωσει δυναμη για την νεα βδομαδα?
Ολα ειναι μια αλυσιδα,αν δουλεψει ο υπαλληλος στα μαγαζια,θα ανοιξει και η τραπεζα,θα ανοιξουν ολοι και εγω ,και ο καθε εγω,θα τρεχω για βλαβεσ και συντηρησεις ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ,χωρις να το θελω αλλα επειδη ετσι γουσταρουν καποιοι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ εγκεφαλοι,επειδη ετσι γουσταρει το συστημα ΤΟΥΣ.
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΛΟΙΠΟΝ.
Reply With Quote
  #102  
Παλιό 03-11-2013, 22:16
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννιο φιλε κοιτα...εχω δουλεψει ΠΟΛΛΕΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ στην ζωη μου.
Οταν το εργο επρεπε να τελειωσει εγω ημουν εκει.
Μπορω να σου πω οτι για 2-3 χρονια ζητημα ηταν να ΜΗΝ δουλεψα 15 κυριακες.
ΑΛΛΑ.....
Τους υπαλληλους ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΗΞΕΡΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΘΑ ΚΑΘΟΤΑΝ,ποιος τους ρωτησε???
Πες μου εσυ πιστευεις οτι θα παρουν το εξτρα ρεπο που πρεπει να παρουν?
Εσυ πιστευεις οτι θα παρουν το μεροκαμματο που πρεπει να παρουν?
Εσυ πιστευεις οτι σωθηκαν με τα χρηματα που πηραν σημερα,ενω ολη την βδομαδα θα ειναι στο ποδι ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ???
Το προβλημα μου δεν ειναι οι 7 κυριακες αλλα οτι ολο αυτο ειναι ενα πατημα ωστε να γινει μονιμο...
ΝΑΙ υπαρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ που δουλευουν Κυριακες,ομως ολα αυτα ΠΑΝΤΑ ετσι δουλευαν.
Δεν ξερω πραγματικα ολοι αυτοι που γουσταρουν την Κυριακατικη δουλεια αν εχουν παιδια,αν εχουν κυκλο φιλικο και αν εχουν οικογενεια δεμενη.
Αν θελουν την Κυριακη να κατσουν με ολη την Οικογενεια(γονεις,αδερφια,ανηψια,παιδια) γυρω απο ενα τραπεζι και να φανε,να κανουν πλακα.
Δεν ξερω αν θελουν να αναψουν καρβουνα με το γαμπρο τους να ψησουν και να πιουνε 4 μπυρες μαζι.
Ρε φιλε ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ καλο εχει ο Ελληνας την οικογενεια του.
Να σου πω κατι...σε 5 μηνες,αν ολα πανε καλα,γενναμε,πραγματικα σου λεω δεν θα ηθελα ΚΑΜΙΑ Κυριακη να δουλεψω.
Δουλευω καθε μερα απο τις 8 το πρωι εως τις 6-8 το βραδυ.Θελω την Κυριακη να μην ξυπνησω 7,να παρω το αμαξι το παιδι την γυναικα και το σκυλο να παω μια βολτα...στο πουθενα,στο παγκακι ,στα πεθερικα,στη θαλασσα,στο βουνο.....ποια οικονομικη ανοδος και καταπληκτικη οικονομια θα μου χαρισουν αυτες τις στιγμες?
Ποια οικονομια θα ηρεμησει την ψυχη μου και θα μου δωσει δυναμη για την νεα βδομαδα?
Ολα ειναι μια αλυσιδα,αν δουλεψει ο υπαλληλος στα μαγαζια,θα ανοιξει και η τραπεζα,θα ανοιξουν ολοι και εγω ,και ο καθε εγω,θα τρεχω για βλαβεσ και συντηρησεις ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ,χωρις να το θελω αλλα επειδη ετσι γουσταρουν καποιοι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ εγκεφαλοι,επειδη ετσι γουσταρει το συστημα ΤΟΥΣ.
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΛΟΙΠΟΝ.
Reply With Quote
  #103  
Παλιό 03-11-2013, 22:33
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Το κρατος θελει παση θυσια να καταργηθει η Κυριακατικη αργεια. Βαζω στοιχημα οτι το Ικα δεν εκανε ουτε εναν ελεγχο!
Για καποιους που συγκρινουν την Ελλαδα με αλλες χωρες της Ευρωπης εχω την αποψη οτι δεν ξερουν για τι μιλουν και τι συγκρινουν. Η κοινωνια και ο τροπος ζωης και λειτουργιας μας ειναι τοσο διαφορετικος που ειναι τελειως αστοχο να γινονται συγκρισεις στα σημεια.
Εγω δεν ανοιξα το μαγαζι μου και δεν θα το ανοιξω καμια Κυριακη. Αν καποια στιγμη δεν βγαινει θα τα παρατησω ολα και σηκωθω να φυγω απο εδω. Εχω κουραστει να με ξεζουμιζουν με καθε πιθανο και απιθανο και μακραν μη ανταποδοτικο τροπο!
Reply With Quote
  #104  
Παλιό 03-11-2013, 22:36
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κρατος θελει παση θυσια να καταργηθει η Κυριακατικη αργεια. Βαζω στοιχημα οτι το Ικα δεν εκανε ουτε εναν ελεγχο!
Για καποιους που συγκρινουν την Ελλαδα με αλλες χωρες της Ευρωπης εχω την αποψη οτι δεν ξερουν για τι μιλουν και τι συγκρινουν. Η κοινωνια και ο τροπος ζωης και λειτουργιας μας ειναι τοσο διαφορετικος που ειναι τελειως αστοχο να γινονται συγκρισεις στα σημεια.
Εγω δεν ανοιξα το μαγαζι μου και δεν θα το ανοιξω καμια Κυριακη. Αν καποια στιγμη δεν βγαινει θα τα παρατησω ολα και σηκωθω να φυγω απο εδω. Εχω κουραστει να με ξεζουμιζουν με καθε πιθανο και απιθανο και μακραν μη ανταποδοτικο τροπο!
Εκανε έλεγχο. Προφανώς μετά από καταγγελίες.
Reply With Quote
  #105  
Παλιό 03-11-2013, 22:51
mpampis Ο/Η mpampis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μoto: Funduro 650st
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

ΑΝ ΕΚΑΝΕ ΕΛΕΓΧΟ,ΑΝ.....τον εκανε σε επιλεγμενα σημεια και σε μικρη κλιμακα...σαν να μην εκανε....θα κανουν και ελεγχο να δουν αν θα τηρηθουν τα ρεπο???
ΦΙΛΑΡΑΚΙ Gemat ενα μπραβο απο εμενα για την κινηση σου.
Reply With Quote
  #106  
Παλιό 03-11-2013, 23:03
white angel Ο/Η white angel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: σαλαμινα
Μoto: R1200GS ''04''
Μηνύματα: 688
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

την κυρακή έως και ο θεός ξεκουράστηκε....
Reply With Quote
  #107  
Παλιό 03-11-2013, 23:07
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΝ ΕΚΑΝΕ ΕΛΕΓΧΟ,ΑΝ.....τον εκανε σε επιλεγμενα σημεια και σε μικρη κλιμακα...σαν να μην εκανε....θα κανουν και ελεγχο να δουν αν θα τηρηθουν τα ρεπο???
ΦΙΛΑΡΑΚΙ Gemat ενα μπραβο απο εμενα για την κινηση σου.
Στην Αργυρούπολη απ'ότι έμαθα "περιπολούσαν". Το πρώην αφεντικό της γυναίκας μου μόλις το έμαθε - όλοι ξέρουμε πως λειτουργούν αυτά- έδιωξε τις κοπέλες στις μία.
Reply With Quote
  #108  
Παλιό 04-11-2013, 00:04
Troublemaker Ο/Η Troublemaker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ερμουπολη
Μηνύματα: 1,359
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Εδώ πάντως δεν άνοιξε κανένας!Ευτυχώς! Μα πραγματικά δε ξέρω πως πιστεύουν ότι έχουμε λεφτά κ όχι χρόνο! Για όνομα δλδ!!!! Τι στην ευχή καπνίζουν;;;;;;

sent from the deep ocean..... now Free
Reply With Quote
  #109  
Παλιό 04-11-2013, 00:08
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από white angel Εμφάνιση μηνυμάτων
την κυρακή έως και ο θεός ξεκουράστηκε....
+1200000000
Εννοειται οτι ουτε και εγω ανοιξα σημερα αλλα και καμμια Κυριακη....
Reply With Quote
  #110  
Παλιό 04-11-2013, 00:13
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Troublemaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ πάντως δεν άνοιξε κανένας!Ευτυχώς! Μα πραγματικά δε ξέρω πως πιστεύουν ότι έχουμε λεφτά κ όχι χρόνο! Για όνομα δλδ!!!! Τι στην ευχή καπνίζουν;;;;;;

sent from the deep ocean..... now Free





Το καλύτερο ποστ του παρόντος θέματος κύριοι!!!!
Συμφωνώ κι επαυξάνω
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!