GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πρέπει να είναι ανοιχτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;
ΝΑΙ, θα με βοηθήσει να ψωνίσω γιατί δεν προλαβαίνω τις υπόλοιπες ημέρες. 3 2.68%
ΝΑΙ, ελεύθερη οικονομία έχουμε, ας καθορίσει μόνη της τα ωράριά της. 15 13.39%
ΟΧΙ, μου φθάνουν οι υπόλοιπες 6 ημέρες για ψώνια. 31 27.68%
ΟΧΙ, η αργία της Κυριακής, δεν είναι διαπραγματεύσιμη. 71 63.39%
Δημοσκόπηση πολλών επιλογών Ψήφισαν: 112. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 01-11-2013, 17:22
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Εγώ θέλω να δουλεύουν όλοι 7 ημέρες την εβδομάδα εκτός από εμένα...
(Εεε για να προλαβαίνω...!!!)
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 01-11-2013, 17:47
Anthism Ο/Η Anthism βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Περιστερι
Μoto: R1200GS '07
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Εκτός απο τα μπικικίνια που δεν υπάρχουν, ο τζίρος που εκτιμάται απο το ανοιγμα της κυριακης θα μειωθεί απο αυτόν του σαββάτου και της δευτέρας, σύμφωνα με εκτίμηση διευθυντή της εταιρίας dixons (κωτσόβολος). Ο Άγγλος μανατζερ πάντως της εν λόγο εταιρίας την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια μετά απο αρκετά χρόνια απο την ελλάδα και ξανα μπήκε έλληνας στην θέση του. Αυτό λέει πολλά μάλλον γενικότερα...
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 01-11-2013, 19:23
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Υπάρχουν κι άλλες επιχειρήσεις, στον τουρισμό ειδικά, που περιμένουν τα κλειστά καταστήματα για να δουλέψουν....
Αναφέρομαι στα ξενοδοχεία, ξενώνες σε πάσης φύσης χειμερινούς και καλοκαιρινούς προορισμούς.
Χιονοδρομικά κέντραη , μπαρ, εστιατόρια κλπ που δουλεύουν Σάββατο απόγευμα και Κυριακή σε full mode που λένε, μόνο και μόνο επειδή υπάρχει αργία της Κυριακής. Σκεφτείτε πότε γίνονται οι μοτοβόλτες και οι βόλτες γενικότερα... Για τα μονοήμερα λέω. Κύριακή όλα!
Θα προσθέσω εδώ και θέματα οικογένειας, θρησκείας, Ελληνικής παράδοσης , που απαιτούν την ύπαρξη μιας καθολικής -κατά το δυνατόν στο σύγχρονο κόσμο...- αργίας.
Αν βάλουμε από την άλλη πλευρά και τους εργαζόμενους στα εμπορικά καταστήματα και την ανεργία, θα μπορούσε ένα ευέλικτο σχήμα χρησιμοποίησης ανέργων 2-3 οκτάωρα εβδομαδιαίως, να αποδόσει καρπούς και να υπάρχουν πιο πολλοί ευχαριστημένοι.
Πάντως η πικρή αλήθεια είναι ότι -εκτός από κάποιες συγκεκριμένες περιοχές που ίσως να το έχουν κι ανάγκη, όπως λέει κι ο ΖωρζΠ- ο συνολικός τζίρος θα είναι ο ίδιος. Ότι κερδίσει ο έμπορος την Κυριακή (ειδικά την 1η...) θα το χάσει απο τη Δευτέρα και το Σάββατο. Αναφέρομαι σε συνοικίες κι επαρχιακές πολεις κυρίως κι όχι σε λιμάνια, τουριστικούς προορισμούς κλπ, όπου στην επαρχία ειδικά, είναι ανοικτά πάντα.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 01-11-2013, 19:24
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Α!
Να μην ξεχάσω....
Η επιλογή στη δημοσκόπηση είναι το 4
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 01-11-2013, 19:41
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Αν το σκεφθούμε εισπρακτικά, Ναι.

Αν βάλουμε και τον ανθρώπινο παράγοντα, γιατί ζούμε? Για να κάνουμε λεφτά? Όχι Δημήτρη.

Το λιανοπούλι ήταν πάντα σκλαβιά, με τα ωράρια - τα Σάββατα - τα Χριστούγεννα - Το Πάσχα. Για τους ιδιοκτήτες των καταστημάτων όσο και για τους υπαλλήλους.

Έχω την εντύπωση ότι Οι ερωτήσεις / επιλογές θα έπρεπε να ήταν περισσσότερες.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 01-11-2013, 19:57
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
..............................................

Έχω την εντύπωση ότι Οι ερωτήσεις / επιλογές θα έπρεπε να ήταν περισσσότερες.
Συμφωνω..........
Κι ακομα, οι ερωτησεις θα επρεπε να ειναι πιο ''στρογγυλεμενες'' κι οχι ντουγρου στο δοξα πατρι......τωρα και ετσι οπως ειναι οι ερωτησεις ο καθενας δυσαρεστημενος, απατημενος, ο οποιος βλεπει φτωχεια και μονον φτωχεια, ο οποιος πιστευει οτι στα μπαρ και τα ξενυχταδικα πανε οι ιδιοι και οι ιδιοι και τα 52 Σ/Κ αλλα και οι ψηφοφοροι οτιδηποτε αλλου πολιτικου πιστευω πλην των κυβερνωντων θα ψηφισει εναντια.....
Δεδομενου και του πολιτικου ρευματος του φορουμ που ειναι αριστερο το αποτελεσμα ειναι προφανες.......
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 01-11-2013, 20:07
Πάνος Ο/Η Πάνος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: BMW 1150 GS Adv. Triumph Scrambler 900 Kawasaki KLR 250
Μηνύματα: 643
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Δεν νομίζω πως με το μέτρο αυτό θα βοηθηθούν οι μικρές επιχειρήσεις, ιδιαίτερα αυτές που δεν μπορούν να απασχολήσουν προσωπικό. Αντίθετα μεγάλες επιχειρήσεις ωφελούνται, αφού είναι εύκολο να παραμείνουν ανοικτά (και με αμφισβητίσιμη επιπλέον επιβάρυνση).
Για αλλαγή, ενδιαφέρον θα ήταν, να έπεφτε πρόταση να παραμένουν για ένα Σαββατοκύριακο το μήνα ανοικτά για εξυπηρέτηση του κοινού οι Δημόσιες υπηρεσίες, που μόλις πάει 1.30 μ.μ. σου δείχνουν την πόρτα, ενώ οι πολλές από αυτές δέχονται κοινό μόνο 4 ημέρες την εβδομάδα. Τότε πραγματικά θα ξεκινούσε η επανάσταση και θα έπεφταν κεφάλια...

Last edited by Πάνος; 01-11-2013 at 20:08.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 01-11-2013, 20:31
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Όχι με τίποτα... είμαι έμπορος και θα μπορούσα από χρόνια να δουλεύω τις Κυριακές...

Μία φορά με γέννησε η μάνα μου....
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 01-11-2013, 21:00
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα δεν πας καλα εσυ..........
Εσυ ΔΕΝ εχει ΟΚ, αλαλ εγω ομως ΕΧΩ...και θελω να ξοδεψω...αλλα μετα ωραρια μου δεν μπορω.......καποιες Κυριακες ομως, διοτι και αυτες δουλευω, ΜΠΟΡΩ!!!!

Εμενα κι εσενα Γιαννη ποιος εργαζομενος μας σκεφτεται?
Ξερεις ποσα τουριστικα γραφεια εκδοση εισητηριων δουλευαν τις κυριακες (πριν το ιντερνετ ticketing) με εργαζομενους στα κομπιουτερς και καταναλωτες που ηθελαν να πεταξουν ¨η να πλευσουν? Για την Αθηνα μιλαμε ετσι?
Εμενα με σκεφτεται κανεις που δουλευω τις Κυριακες?

Οι βενζιναδες να δουλευουν ¨η οχι τις Κυριακες? Υπαλληλους δεν εχουν αυτοι? να τους σκεπτομαστε αυτους τους υπαλληλους εμεις οι καταναλωτες και να μην πλησιαζουμε στα πρατηρια τις Κυριακες? Πολυ θα ηθελα να το δω αυτο..........

Απο ποτε ρε Γιαννη μου η Κυριακη ντε και καλα ειναι ημερα αναπαυσης? Καλλιστα ο εργαζομενος την Κυριακη μπορει δουλεψει και να κανει Κυριακη μια καθημερινη, νομιζω οτι προβλεπεται απο το σχετικο νομοσχεδιο για τα καταστηματα......αλλα και να μην προβλέπεται ασε να δουμε πως θα παει, διοτι αν παει καλα αυτο σημαινει νεες θεσεις εργασιας.......

καποιοι βεβαια θα με πουν φιλοκυβερνητικο αλλα, εμεις στο επαγγελμα μας αυτο το καθεστως το εφαρμοζουμε απο το 1981 τουλαχιστον που εγω μπηκα στην δουλεια αυτη.......δεν ξερω για πιο πριν.....

Και μια ερωτηση, ΑΝ λεω ΑΝ οι Κυριακες αποδοσουν τα αναμενομενα του σχεδιου για το οποιο προοριζονται τι θα πουμε μετα? Παλι θα φωναζουμε για το δικιο του εργατη? Στις αλλες χωρες που δουλευουν τις Κυριακες δεν εχουν δικιο οι εκει εργατες.......

εσυ εισουν στην Γερμανια χρονια, εκει τι γινεται? Στο αμβιυργο που ημουν προσφατα ολα τα μαγαζια ηταν ανοικτα.....και τα σπουπερ μαρκετ....

Που ειναι και αυτος ο ΣκανδιναυοΕλλην να μας διαφωτισει.........
Αληθεια δε έχεις χρονο 6 μέρες την εβδομάδα και θες να δουλέψουν 700.000 άνθρωποι για να σε εξυπηρετήσουν ? αν θες κλείσε ραντεβού καλύτερα γιατι πρεπει να είσαι ο μοναδικός έλληνας .
Ειλικρινά πέσετε μου ένα κλάδο που δε εχει χρονο και επίσης θαθελα να μάθω πως πρόλαβε νέος τις δημόσιες υπηρεσίες.
Παντως εγω μπορο να σε εξυπηρέτηση με ραντεβου
Φυσικα προέρχομαι απο κλάδο που εργαζόμουν 7 ημέρες την εβδομάδα και απλα δε υπάρχει ζωη ,,,,,,,

Last edited by AKIS_21; 01-11-2013 at 21:02.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 01-11-2013, 21:12
mpekas kostas Ο/Η mpekas kostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άνω Γαλάτσι - Αθήνα
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 308
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ (ΕΞΑΙΡΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ) ΔΟΥΛΕΥΑ 7 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ...ΑΛΛΑ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ (ΕΙΝΑΙ 8 ΧΡΟΝΩΝ ΤΩΡΑ)...ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:46.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!