GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πρέπει να είναι ανοιχτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;
ΝΑΙ, θα με βοηθήσει να ψωνίσω γιατί δεν προλαβαίνω τις υπόλοιπες ημέρες. 3 2.68%
ΝΑΙ, ελεύθερη οικονομία έχουμε, ας καθορίσει μόνη της τα ωράριά της. 15 13.39%
ΟΧΙ, μου φθάνουν οι υπόλοιπες 6 ημέρες για ψώνια. 31 27.68%
ΟΧΙ, η αργία της Κυριακής, δεν είναι διαπραγματεύσιμη. 71 63.39%
Δημοσκόπηση πολλών επιλογών Ψήφισαν: 112. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 02-11-2013, 00:37
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεδομενου και του πολιτικου ρευματος του φορουμ που ειναι αριστερο το αποτελεσμα ειναι προφανες.......

Δηλώνεις δεξιός?

Εγώ πάντως είμαι, αλλά ψήφισα "όχι".
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 02-11-2013, 00:42
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Λόγω δουλειάς..δεν υπάρχει Σ/Κ..Κυριακή..κτλ. αλλά ψηφίζω ΌΧΙ!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 02-11-2013, 01:09
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Οχι ειναι η δικη μου απαντηση, οχι ειναι η ομοφωνη απαντηση του εμπορικου συλλογου στον οποιο ειμαι μελος του ΔΣ, οχι ειναι και οι θεσεις της συντριπτικης πλειοψηφιας των εμπορικων συλλογων και των συλλογων εργαζομενων της Ελλαδας.
Πριν περιπου 10 μηνες υπηρξε ερωτημα προς ολους τους συλλογους απο την κυβερνηση για τη γνωμη τους για το ανοιγμα των Κυριακων. Εννοειται οτι και τοτε η θεση ηταν σχεδον ομοφωνη οχι!
Παρολα αυτα η κυβερνηση που υποτειθεται οτι μας εξυπηρετει μας εγραψε εκει που δεν πιανει μελανι. Επιπλεον μας εκβιασε να "διαλεξουμε" ποιες Κυριακες επιθυμουμε να ημαστε ανοικτα αλλα επιπλεον των 7 (4 εκπτωσεων, 2 χριστουγεννων, 1 πασχα). Μας ειπε οτι αν δεν παμε στον περιφερειαρχη να δηλωσουμε εννοειται αυτοματα οτι θα ισχυουν και οι 52 Κυριακες ανοιχτα τα καταστηματα.
... και υστερα καποιοι αναρωτιουνται αν μας ψεκαζουν! Φυσικα μας ψεκαζουν! Αλλιως θα τους ειχαμε στησει στον τοιχο και θα τους ριχναμε γιαουρτια και σαπιες ντοματες!

Last edited by Gemat; 02-11-2013 at 01:10.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 02-11-2013, 01:24
billy the kid Ο/Η billy the kid βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μoto: triumph sprint st 1050
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Πάντως κάποιοι (κι όχι μόνο εδώ μέσα) μιλάνε επί του θέματος λες και ο καταναλωτής δεν είναι εργαζόμενος και ο ίδιος...εγώ λόγω της φύσης της εργασίας μου, δουλεύω και Κυριακές και αργίες, και δηλώνω κατηγορηματικά αντίθετος στο μέτρο. Τους μόνους που ενδεχομένως θα βοηθήσει το μέτρο είναι κάποια πολυκαταστήματα, πολυεθνικών συνήθως συμφερόντων. Εξάλλου είμαι της άποψης πως (κάποιοι ίσως με πουν αιρετικό) δουλεύεις για να ζεις και δε ζεις για να δουλεύεις, όπως κάποιοι προσπαθούν να μας επιβάλουν. Και για να μη παρεξηγηθώ, είμαι από εκείνους που ακόμα παίρνω κάποια ηθική απόλαυση από την εργασία μου(οι υλικές έχουν πάει εδώ και καιρό περίπατο)...
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 02-11-2013, 03:46
mpampis Ο/Η mpampis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μoto: Funduro 650st
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από f1shf1nder33 Εμφάνιση μηνυμάτων





Αφήστε τις Κυριακές στους παπάδες και τις λειτουργίες τους και ας μην πηγαίνω εκκλησία

Αφήστε τις Κυριακές στο οικογενειακό πρωινό αλλά χαλαρό ξύπνημα

Αφήστε τις Κυριακές στο καφενείο και τις καφετέριες για τους νεότερους

Αφήστε τις Κυριακές στην παιδική χαρά και τα παιδικά πάρτυ

Αφήστε τις Κυριακές στις κοινωνικές υποχρεώσεις

Αφήστε τις Κυριακές στις παρέες

Αφήστε τις Κυριακές στις βόλτες και την ξεκούραση

Αφήστε τις Κυριακές στο διάβασμα της εφημερίδας και του βιβλίου

Αφήστε τις Κυριακές στους νέους και νέες που έχουν όρεξη ακόμη για κανα πρωινό ταυλί αλλά και αυτούς που έχουν όρεξη για ταύλι

Αφήστε τις Κυριακές για την λιγδωμένη σχάρα και το οικογενειακό τραπέζι

Αφήστε τις Κυριακές...........

Αφήστε την Κυριακές..................



Υ.Γ Έχω δουλέψει πολλές Κυριακές και ο νοών νοείτω.Αυτά.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ.ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΧΤΥΠΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.το οτι οι ευρωπαιοι,ειδικα οι βορειοι δεν εχουν στενο οικογενειακο δεσιμο το ξερουμε .ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ.

ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΗΝ ΨΩΝΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 02-11-2013, 04:50
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ.ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΧΤΥΠΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.το οτι οι ευρωπαιοι,ειδικα οι βορειοι δεν εχουν στενο οικογενειακο δεσιμο το ξερουμε .ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ.

ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΗΝ ΨΩΝΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ

Μπάμπη, μια ένσταση.
Τις περισσότερες Κυριακές τις ζωής μου τις πέρασα δουλεύοντας και πολύ μακρυά από την οικογένεια μου.
Αυτό δεν μας εμπόδισε να χτίσουμε μια εξαιρετική σχέση. Αντιθέτως πάρα πολλοί φίλοι και γνωστοί μου έχουν διαλυμένες οικογένειες, παρ΄όλο που ήταν καθημερινά μαζί. Πολλοί δε από αυτούς είναι και Δ.Υ. εκεί να δεις αργίες και Κυριακές!!!!
Κανένας δεν έχει βάλει στόχο την "Ελληνική οικογένεια". Όποιος θέλει να έχει οικογένεια την φτιάχνει και την κρατάει. Όποιος δεν τα καταφέρνει, ας μην ψάχνει αλλού το φταίξιμο.

Τώρα όσον αφορά το άνοιγμα των καταστημάτων, εξέφρασα και γνώμη και ψήφο.
Να πω και ένα παράδειγμα. Στη γειτονιά μου είναι το σουβλατζίδικο του Παντελή του Τρουμπούνα. Από τότε που άνοιξε (δεκαετία '70!!) και ειδικά μόλις γεννήθηκαν και τα παιδιά, το μαγαζί έμενε και μένει κλειστό τις Κυριακές. Παρεμπιπτόντως δεν το "έκλεισαν" οι μεγάλες αλυσίδες και ο σκληρός ανταγωνισμός. Ίσως γιατί δεν παίρνει έτοιμο το σουβλάκι και φτιάχνει και σάλτσα.
Το Τρουμπουναίικο λοιπόν δεν επηρεάστηκε ούτε από τα ωράρια, ούτε από τον ανταγωνισμό. Μια χαρά οικογένεια είναι και τις συνωμοσίες τις γράφουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 02-11-2013, 11:18
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Τα περί εκκλησίας και οικογένειας είναι δικαιολογίες, άμα θες βρίσκεις χρόνο να ασχοληθείς με όσα θεωρείς σημαντικά.
Οι περισσότεροι από δω είμαι σίγουρος οτι είτε στη δουλειά σας, είτε εξ αιτίας της, της αφιερώνετε πολύ περισσότερο χρόνο από το κανονικό ωράριο και μάλιστα 365 μέρες το χρόνο.
Για να ανοίξει ο μαγαζάτορας το Σ/Κ θέλει πρωτίστως κέρδος, ο υπάλληλός του καλύτερες αμοιβές και το κράτος ΑΕΠ και ευχαριστημένους πολίτες.
Ο κόσμος σίγουρα θα βολευόταν με τα μαγαζιά ανοικτά 365 μέρες το χρόνο και το ίδιο επίσης οι μαγαζάτορες/υπάλληλοι αν αυτό τους εξασφάλιζε καλύτερες αμοιβές και αξιοπρεπή διαβίωση για τις οικογένειές τους.
Το ουσιαστικό ερώτημα επομένως είναι αν τα ανοικτά μαγαζιά τις Κυριακές θα μας ωφελήσουν πραγματικά όλους ή απλώς είναι ένα ακόμα μέτρο που αντιγράφουμε υποχρεωμένοι λόγω τρόικας.
Αυτή η κυβέρνηση ζητάει εργασία και τις Κυριακές δίνοντας στον υπάλληλο ψίχουλα, κλείνοντας τη στρόφιγγα του δανεισμού στον εργοδότη αφού έχει υποβαθμίσει πρώτα την αγοραστική δύναμη του καταναλωτή.
Επομένως δικαιούται να ζητάει κι ο πολίτης τις Κυριακές ανοικτές όλες τις δημόσιες υπηρεσίες, τη Βουλή και το τρελλοκομείο...

Last edited by Carduelis; 02-11-2013 at 11:22.
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 02-11-2013, 11:31
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Όχι ανοικτά μαγαζιά τις Κυριακές.

Οι Κυριακές να παραμείνουν Κυριακές όπως τις ξέρουμε ( με λίγη κίνηση , κλειστά μαγαζιά , οικογένειες στις αυλές και τα μπαλκόνια…)
Έστω και αν μερικοί από εμάς αναγκαζόμαστε να δουλεύουμε και Κυριακή .

Καλό Σ Κ


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 02-11-2013, 12:32
Troublemaker Ο/Η Troublemaker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ερμουπολη
Μηνύματα: 1,359
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

Θα απαντησω σαν πρωην επιχειρηματιας αλλα και σαν καταναλωτρια τωρα....
Οταν ειχα το μαγαζι, παρ'ολο που ειμαστε σε μια μετρια τουριστικη περιοχη (δεν εχουμε τον κοσμο της Μυκονου ή της Σαντορινης οπου εκει μενουν ολο το καλοκαιρι ολες τις Κυριακες ανοιχτα) τον Αυγουστο ειχαμε το ελευθερο οποια καταστηματα θελανε να ειναι ανοιχτα τις κυριακες. Οσα ειχαν υπαλληλους βεβαια ηταν κατοπιν συννενοησεως μαζι τους κ με την αναλογη αμοιβη, εγω που δεν ειχα, ανοιξα δυο-τρεις φορες.
Το μονο αποτελεσμα που ειχα ειναι να καψω παραπανω ρευμα και να χασω και την Κυριακη μου κ το μπανιο μου,σε εναν μηνα που μεναμε ανοιχτα και τα απογευματα της Δευτερας κ Τεταρτης....
Ως καταναλωτρια αυτη τη στιγμη εχω απλετο χρονο....
Λεφτα ομως δεν εχω οχι για να παω να ψωνισω, αλλα ουτε για να βαλουμε βενζινη να μπουμε στο κεντρο να χαζεψουμε τα μαγαζια....
Απο την αλλη υπαρχουν καποιες δουλειες που ουτως ή αλλως δεν εχουν αργιες.Ο αντρας μου δουλευει Κυριακες, Χριστουγεννα, Πρωτοχρονια, Πασχα, με πυρετο, εχει δουλεψει με μικροχειρουργικη επεμβαση, κ γενικα καποιες δουλειες ειναι ετσι.Καφετεριες,ταχυφαγεια,σωματα ασφαλειας,ιατρικο προσωπικο,ολοι αυτοι ποτε δεν ειχαν την αργια της Κυριακης.Οχι οτι λεω να μην την εχουν κ οι υπολοιποι αλλα ισως γι'αυτο δε μου φαινεται τοσο "πολυ".
Ακομα κ ο Θεος που την θελει την αργια, την εχουμε "φαει" απο καιρο!....
Αυτη η μερα ομως ειναι για την οικογενεια, για μια βολτα, ενα οικογενειακο τραπεζι, ειναι παραδοση για οσους την εχουν, δεν ξερω αν θα επιλεξουν να πανε για ψωνια...!
Γι'αυτο δεν θεωρω οτι θα "πιασει"...
Φαυλος κυκλος ειναι.
Το μετρο δεν θεωρω οτι θα προσφερει περισσοτερα εσοδα στις επιχειρησεις, αν ομως αυτες θελουν να ανοιξουν ας υπαρξει συννενοηση με το προσωπικο.
Εγω αν εργαζομουν καπου ισως κ να ηθελα να δουλεψω εαν πληρωνομουν κατι λιγο παραπανω....Αν ειχα καλυτερα οικονομικα, ισως κ να μην ηθελα.

Last edited by Troublemaker; 02-11-2013 at 12:34.
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 02-11-2013, 12:51
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Να είναι ανοικτά τα καταστήματα τις Κυριακές ;

ΟΧΙ οι εργαζόμενοι δεν είναι ρομπότ. Ορισμένα δικαιώματα στον εργασιακό χώρο πρέπει να μείνουν αδιαπραγμάτευτα...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!