GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-05-2010, 14:16
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Συμβουλές για λάστιχα 50-50

Θα ήθελα τα φώτα σας πάνω στο ακόλουθο θέμα...
Δεδομένου ότι φέτος σκοπεύω να κάνω αρκετά χιλιόμετρα σε αμφιβόλου ποιότητας χωματόδρομους, σκέφτομαι σοβαρά να βγάλω τα 2 ετών Tourance EXP που έχω πάνω και να βάλω ένα σετ 50-50... (αν και επίσης παίζει να τα αφήσω πάνω, να "φαγωθούν" τελείως και να βάλω ένα καινούργιο σετ EXP στο γυρισμό - αλλά έχω ενδιασμούς ασφάλειας...)
Το ερώτημα είναι ποιό? Μου γυαλίζουν μέχρι στιγμής τα Metzeler Sahara αλλά όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο, απλά λόγω μάρκας χωρίς να έχω κάποια εμπειρία...
Για δώστε κάμια συμβουλή!...

Να σημειώσω επίσης ότι πέραν του ενός μήνα που θα πατήσει χώμα η μηχανή τον υπόλοιπο καιρό θα επιστρέψει στην άσφαλτο και για τον λόγο αυτό ψάχνω κάτι εξίσου καλό και στους 2 ρόλους (στο μέτρο του δυνατού!)

υ.γ. στα 50-50 παίζουμε με διαφορετικές πιέσεις?
και μιας και σας ζάλισα να ρωτήσω και αν έχετε να προτείνετε και κάποιο λαστιχάδικο στην Αθήνα με καλές τιμές.

Last edited by Kimwnas; 27-05-2010 at 14:19.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-05-2010, 14:36
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Συμβουλές για λάστιχα 50-50

Για δές ΕΔΩ..
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 27-05-2010, 15:48
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Συμβουλές για λάστιχα 50-50

Εφσον εκει που θα πας δεν θα εχει λασπες και αλλα τετοια, δεν χρειαζεται να βαλεις κανενα απολυτως χωματινο λαστιχο.

Γιατι να δωσεις δηλαδη 210-250ευρω για χωματινα λαστιχα (karoo ή continental tkc80), για ενα μηνα;

Μεινε μ αυτα που εχεις. Και τ ασφαλτινα λαστιχα μπαινουν σε χωματοδρομους, ακομα και ασχημους. Απλα θελει προσοχη και λιγο χαμηλοτερη πιεση για να πατανε καλυτερα.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 27-05-2010, 16:01
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Συμβουλές για λάστιχα 50-50

Ηλία το ξέρω, απλά είπα να κοιτάξω και την εναλακτική του 50-50...
Από χώμα δεν έχω καθόλου εμπειρία, παρά μόνο στους βατούς χωματόδρομους των νησιών, όπου όντως τα EXP "περνάγανε" αλλά στο πολύ χαλαρό (σημειωτέον είμαι πάντα δικάβαλος και δεν έχω την δυνατότητα να σηκωθώ όρθιος) εκτός απο μία-δύο περιπτώσεις που ο συνδυασμός βάρους/κλίσης/ποιότητας εδάφους/ασφάλτινα με ζόρισε αρκετά...
Για την ακρίβεια, μιλάω για Κρήτη, αλλά όχι την "τουριστική" έχουμε σκοπό φέτος να γυρίσουμε την πραγματική Κρήτη και απο ότι είδα το 70% θα είναι χώμα (σε "road editions" κατηγορίας Χ2-Χ3)... σημειωτέον ότι θα είμαι δικάβαλος και ένα μεγάλο κομμάτι θα το κάνω φωρτομένος (τριβάλιτσο) είπα μήπως τα 50-50 μου δώσουν ένα έξτρα πλεονέκτημα...
Από την άλλη έχεις απόλυτο δίκιο ότι θα έιναι για 1 μήνα και αν αξίζει τον κόπο...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 27-05-2010, 16:23
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Συμβουλές για λάστιχα 50-50

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kimwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλία το ξέρω, απλά είπα να κοιτάξω και την εναλακτική του 50-50...
Από χώμα δεν έχω καθόλου εμπειρία, παρά μόνο στους βατούς χωματόδρομους των νησιών, όπου όντως τα EXP "περνάγανε" αλλά στο πολύ χαλαρό (σημειωτέον είμαι πάντα δικάβαλος και δεν έχω την δυνατότητα να σηκωθώ όρθιος) εκτός απο μία-δύο περιπτώσεις που ο συνδυασμός βάρους/κλίσης/ποιότητας εδάφους/ασφάλτινα με ζόρισε αρκετά...
Για την ακρίβεια, μιλάω για Κρήτη, αλλά όχι την "τουριστική" έχουμε σκοπό φέτος να γυρίσουμε την πραγματική Κρήτη και απο ότι είδα το 70% θα είναι χώμα (σε "road editions" κατηγορίας Χ2-Χ3)... σημειωτέον ότι θα είμαι δικάβαλος και ένα μεγάλο κομμάτι θα το κάνω φωρτομένος (τριβάλιτσο) είπα μήπως τα 50-50 μου δώσουν ένα έξτρα πλεονέκτημα...
Από την άλλη έχεις απόλυτο δίκιο ότι θα έιναι για 1 μήνα και αν αξίζει τον κόπο...
Γνωμη μου, μην παρεις τιποτα. Πηγαινε μ αυτα. Δικαβαλος και φορτωμενος δεν προκειται να δεις σημαντικες διαφορες. Κατεβασε απλα λιγο πιεση.

Και κατι αλλο: 50-50 λαστιχα δεν υπαρχουν. 60 (χωμα)- 40 (ασφαλτο) μονο θα βρεις το λιγοτερο.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 27-05-2010, 18:17
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Συμβουλές για λάστιχα 50-50

kimwnas: είχα τα Sahara στην προηγουμενη μηχανη μου Transalp 650,
κι εγώ κοίταξα να τα βάλω στο ADV μου αλλα δεν βγαίνουν σε αυτες τις διαστάσεις. Αν εχεις GS 'η GSA προτείνω να το κοιτάξεις κι εσύ το θέμα διαστάσεων.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 28-05-2010, 10:12
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Συμβουλές για λάστιχα 50-50

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!
(Georged έχεις δίκιο για τα sahara...)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Συμβουλές για ταξίδι εξωτερικό mlock Info ταξιδιών εξωτερικού 22 25-09-2009 17:55
Μπλέ λάστιχα ?? soter3gm Τεχνικά θέματα διάφορα 23 21-09-2009 09:43
Συστάσεις για λάστιχα και μπαταρία GS1150 ADV Βαγγέλης Λ. Τεχνικά θέματα διάφορα 5 26-08-2009 19:35
Συμβουλές- Ασφάλεια Πέφτει βροχή… arisxios Γενικά - Μοτοσυκλέτα 17 06-04-2009 12:41


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!