GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Ένδυση

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 24-03-2013, 18:07
vag990 Ο/Η vag990 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Naousa
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Γεια χαρά!

Παρακαλώ τα φώτα σας! Ετοιμάζομαι να αγοράσω καινούργιο μπουφάν. Το Colori που έχω αντέχει ακόμη αλλά νιώθω πλέον πως δεν καλύπτει τις απαιτήσεις μου. Στα κρύα δεν είναι αρκετά ζεστό και το καλοκαίρι κάνω σάουνα!
Σε γενικές γραμμές θεωρώ πως δεν υπάρχει μπουφάν που να μπορεί να καλύψει όλες τις εποχές! Θέλω όμως να βρω κάτι που να "παλεύεται" για το καλοκαίρι χωρίς να το δαγκώνω τον χειμώνα και να είναι αδιάβροχο.
Με μια μικρή έρευνα αγοράς έχω καταλήξει ανάμεσα σε μερικά της Revit και κάποια της Dainese.
Σκοπεύω να δώσω μέχρι 450 ευρώ το πολύ. Πέρα από τα παρακάτω έχετε εσείς να μου προτείνετε κάτι;

http://www.motocard.com/en/jackets/j...ex_2011_n.aspx
αυτό μήπως παραείναι ζεστό για καλοκαίρι...;;;

Στα παρακάτω με προβληματίζει αν "βάζει κρύο" τον χειμώνα από τα σημεία που ανοιγοκλείνουν οι αεραγωγοί...
http://www.motocard.com/en/jackets/j..._nero_631.aspx

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...TX-Jacket-0001

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...nd-Jacket-0001
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 24-03-2013, 19:45
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vag990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρά!

Θέλω όμως να βρω κάτι που να "παλεύεται" για το καλοκαίρι χωρίς να το δαγκώνω τον χειμώνα και να είναι αδιάβροχο.

Σκοπεύω να δώσω μέχρι 450 ευρώ το πολύ.

Φιλ δυστυχως απο οσα μπουφαν και στολες εχω αλλαξει ως σημερα,καμμία δεν ειναι αυτο που θελουμε...ΜΙΑ για ΟΛΕΣ τις εποχες...μια δηλαδη που να ειναι ταυτοχρονα,διατρητη πληρως το καλοκαιρι και η ιδια στολη να μας πηγαινει στο Βορειο Ακρωτηρι με ενα ισοθερμικο απο μεσα...δυστυχως κανουμε καποιες παραχωρησεις οταν παρουμε μια all season στολη...Το ιδιο ισχυει φυσικα και στα μπουφαν.Θα σου προτεινα να παρεις στα χρηματα που λες 2 μπουφαν...ενα πληρως διατρητο για να το εχεις για τις ζέστες και ενα για Φθινοπωρο-Χειμωνα-Ανοιξη...

Για δες αυτα εδω και τα παιρνεις πακετο στα χρηματα που ψαχνεις...
ΑΥΤΟ & ΑΥΤΟ

Last edited by mAthosalas; 24-03-2013 at 19:46.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 24-03-2013, 19:51
pits3 Ο/Η pits3 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μoto: F650GS (TWIN)
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Άσχετο μήπως έχεις άσπρο ktm με φαντασικες εξατμίσεις που κελαιδανε????? Αν ναι είμαι ναουσσα.....και σε ειδα χτές και ζηλεψα!!σορρυ για το σπαμ
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 24-03-2013, 20:11
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Με εξαίρεση το sand τα άλλα τα βρίσκω πολύ υπερβολικά για το καλοκαίρι και θα κάνεις πάλι σάουνα!!!Έχω έδω και περίπου ένα μήνα το sand2 και είναι αρκετά ζεστό για κρύες βόλτες και το θεωρώ αρκετά αέρινο για το καλοκαίρι χωρίς να το έχω δοκιμάσει όμως!!!

Αξίζει τα λεφτά του!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 24-03-2013, 21:06
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Να πω κι εγώ την γνώμη μου, μιας και γνώμες λέμε όλοι μας...
Τα μπουφάν τεσσάρων εποχών νομίζω πως είναι τεχνικά και ποιοτικά από τις καλύτερες επιλογές για να διαθέτεις ένα μπουφάν πραγματικό σύμμαχο για όλο σχεδόν τον χρόνο... και ειδικά αν ψάξεις σε εταιρίες που έχουν τεχνογνωσία και πολλές επιλογές, όπως η Revit!
Τον χειμώνα είναι πραγματικά ζεστά, τις ενδιάμεσες εποχές "παίζεις" με τις αδιαβροχοποιήσεις και τις θερμικές επενδύσεις και το καλοκαίρι παίζεις με τα διάφορα φερμουάρ των αεραγωγών, διότι καλοκαίρι δεν είναι μόνο το καταμεσήμερο, αλλά και το βραδάκι με την δροσούλα!!!
Απ' ότι έχω παρατηρήσει και έχω διαβάσει, η μόνη μαύρη περιοχή θερμοκρασιών είναι αυτή ανάμεσα 28 με 35 βαθμούς που "δροσίζεσαι" μόνο εν κινήση, στις υψηλότερες θερμοκρασίες τα τεσσάρων εποχών μπουφάν είναι καλύτερα από τα απολύτως καλοκαιρινά, διότι σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος μεγαλύτερες από την θερμοκρασία σώματος είναι καλύτερα το σώμα να αερίζεται με ρεύματα αέρος παρά από άμεση υπερθέρμανση από τον καυτό αέρα!
Η επιλογή, δική σου!

Last edited by ckalfas; 24-03-2013 at 21:14.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 24-03-2013, 21:35
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

...και για να συμπληρώσω στα παραπάνω,
στα 450 Ε σίγουρα θα βρεις πολύ καλές επιλογές και προπάντων ποιοτικές! Απλά, όπως έγραψε και ο mathosalas πιο πριν, μπορείς με τα ίδια χρήματα να πάρεις 2 μπουφάν!
Εσύ αποφασίζεις...!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 25-03-2013, 00:19
AlexCorfu Ο/Η AlexCorfu βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: GS 1200 '11 - honda PCX
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Ρίξε μια ματιά και στα spidi marathon και hard track τα έχω ειναι απο τα καλλίτερα για όλο τον χρόνο
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 25-03-2013, 00:41
vag990 Ο/Η vag990 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Naousa
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

ναι... εσυ απο που εισαι?? Ναουσαιος 'η απλα κανεις διακοπες εδω?????
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 25-03-2013, 03:10
vag990 Ο/Η vag990 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Naousa
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλ δυστυχως απο οσα μπουφαν και στολες εχω αλλαξει ως σημερα,καμμία δεν ειναι αυτο που θελουμε...ΜΙΑ για ΟΛΕΣ τις εποχες...μια δηλαδη που να ειναι ταυτοχρονα,διατρητη πληρως το καλοκαιρι και η ιδια στολη να μας πηγαινει στο Βορειο Ακρωτηρι με ενα ισοθερμικο απο μεσα...δυστυχως κανουμε καποιες παραχωρησεις οταν παρουμε μια all season στολη...Το ιδιο ισχυει φυσικα και στα μπουφαν.Θα σου προτεινα να παρεις στα χρηματα που λες 2 μπουφαν...ενα πληρως διατρητο για να το εχεις για τις ζέστες και ενα για Φθινοπωρο-Χειμωνα-Ανοιξη...

Για δες αυτα εδω και τα παιρνεις πακετο στα χρηματα που ψαχνεις...
ΑΥΤΟ & ΑΥΤΟ
Μέχρι τώρα έτσι πορευόμουν... Έχω ένα χειμωνιάτικο Colori (εντάξει δεν είναι και ότι καλύτερο κυκλοφορεί) και ένα διάτρητο Dainese για το καλοκαίρι. Το θέμα είναι πως σε ένα ταξίδι που σχεδιάζω για φέτος δεν μπορώ να κουβαλάω 2 μπουφάν. Γι` αυτό σκέφτομαι να πάρω ένα καινούργιο της κατηγορίας 4 season. Κλίνω προς το Sand2. Είδα το review από το motoraid και μπορώ να πω πως με έπεισε.

@N4pSt3R...
Για το Sand2 θα πρέπει να αγοράσω ξεχωριστά προστατευτικό για την πλάτη; Εάν ναι έχεις μήπως ιδέα τι τιμές παίζουν;
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 25-03-2013, 12:41
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Έχω το Gato Evo, αν εξαιρέσουμε το ότι το κεντρικό φερμουάρ τα έπαιξε στο 6μηνο, το μπουφάν είναι πάρα πολύ καλό, ζεστό και ανθεκτικό στη δυνατή βροχή... Για το καλοκαίρι απλά το ξεχνάς (ειδικά στην Ελλάδα), πάρε και ένα καλό καλοκαιρινό και είσαι οκ!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!