GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Ένδυση

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 19-09-2013, 19:47
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι αναφέρεται σαν GORE-TEX παντού και το γράφει μέχρι και στο στήθος στο μπουφάν:

Τα τεχνικά χαρακτηρηστικά του!!!

  • Multifabric shell construction.
  • Lightweight polyamide main construction.
  • Lightweight protective polyamide inserts.
  • Superfabric® ceramic coated welded reinforcements.
  • Zippered air intakes and rear air exhausts on the sleeves, chestand shoulders.
  • Articulated elbow construction.
  • Detachable sleeves.
  • Two waterproof external pockets on front of jacket.
  • Multiple fit and volume adjustment.
  • Removable Paclite Gore-Tex® membrane with micro-fleece inserts.
  • Removable rear large utility pocket.
  • Lightweight, removable certified elbow and shoulder protectors.
  • Chest and back pad compartments with PE protective padding (Alpinestars Bio Armor back protector insert and chest guards available as accessory upgrade).
  • Integrated high visibility reflective stripes.
  • Internal waist connection zipper for attachment to riding pants.
  • Bionic Neck Support (BNS) connection system.
  • 2Lt Bladder storage (0.5 when used with BNS).
Και εδώ οι απόψεις από τα Αμερικανάκια!!!


Εγώ προσωπικά το απέφυγα λόγο τιμής γιατί με τα ίδια χρήματα πήρα set Revit Sand2!

Last edited by N4pSt3R; 19-09-2013 at 20:11.
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 19-09-2013, 21:06
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Περιδιαβαίνοντας το νήμα, είδα Στέφανε ότι πήρε νερό στους αγκώνες. Μήπως φορούσες τα γάντια σου μέσα από την αδιαβροχοποίηση, βράχηκαν και πήγε το νερό μέχρι τους αγκώνες;
Υποθέσεις κάνω, απλά επειδή έχω το off track εδώ και πεντέμισυ χρόνια και δεν έχει πάρει σταγόνα!
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 19-09-2013, 23:06
johnny walker Ο/Η johnny walker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Σχετικα με το alpinestars.N4pst3R λες πως η αδιαβροχωποιηση ειναι στην εσωτερικη επενδυση και το καλοκαιρι που δεν σου χρειαζεται μπορεις να γινεις μουσκεμα.Βεβαια το ξεκαθαριζει λιγο και στο βιντεακι οταν ο τυπος φοραει την επενδυση και λεει πως αυτη ειναι η προστασια.
Το μπουφακι λοιπον που με προστατευει μεχρι τωρα χειμωνα καλοκαιρι ειναι ενα Dainese gore-tex D DRY το οποιο εχει αφαιρουμενη επενδυση αλλα δεν νομιζω να ειναι gore tex.
Σχετικα με το καλοκαιρι και τη βροχη ειναι οτι το καλοκαιρι δεν βρεχει αλλα μπορει να σε ποιασει μια δυνατη μπορα που ειναι χειροτερο απο ολα.Το μπουφακι μου λοιπον εχει περασει δυο μεγαλα τεστ.Το μεγαλυτερο ειχε διαρκεια 30 λεπτα.Το αποτελεσμα ηταν να γινω παπι απο τη μεση και κατω.Απο πανω δεν περασε τιποτα ουτε απο τις ραφες του φερμουαρ.
Για να τελειωνω.Πιστευετε πως το alpinestars χωρις επενδυση σε μια δυνατη μπορα θα επαιρνε νερο?Να προσθεσω πως το μπουφαν οταν εφτασα σπιτι ηταν ασηκωτο αλλα νομιζω ετσι λειτουργει το gore tex.
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 20-09-2013, 00:09
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckalfas Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιδιαβαίνοντας το νήμα, είδα Στέφανε ότι πήρε νερό στους αγκώνες. Μήπως φορούσες τα γάντια σου μέσα από την αδιαβροχοποίηση, βράχηκαν και πήγε το νερό μέχρι τους αγκώνες;
Υποθέσεις κάνω, απλά επειδή έχω το off track εδώ και πεντέμισυ χρόνια και δεν έχει πάρει σταγόνα!
Στο θέμα με τα γάντια έχεις δίκιο και είναι κοντά αλλά δεν πήγε ποτέ το μυαλό μου ότι θα έγλυφε νερό μέχρι εκεί πάνω!!!Θα το δω την επόμενη φορά!!Thanks Χρήστο!
!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από johnny walker Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικα με το alpinestars.N4pst3R λες πως η αδιαβροχωποιηση ειναι στην εσωτερικη επενδυση και το καλοκαιρι που δεν σου χρειαζεται μπορεις να γινεις μουσκεμα.Βεβαια το ξεκαθαριζει λιγο και στο βιντεακι οταν ο τυπος φοραει την επενδυση και λεει πως αυτη ειναι η προστασια.
Το μπουφακι λοιπον που με προστατευει μεχρι τωρα χειμωνα καλοκαιρι ειναι ενα Dainese gore-tex D DRY το οποιο εχει αφαιρουμενη επενδυση αλλα δεν νομιζω να ειναι gore tex.
Σχετικα με το καλοκαιρι και τη βροχη ειναι οτι το καλοκαιρι δεν βρεχει αλλα μπορει να σε ποιασει μια δυνατη μπορα που ειναι χειροτερο απο ολα.Το μπουφακι μου λοιπον εχει περασει δυο μεγαλα τεστ.Το μεγαλυτερο ειχε διαρκεια 30 λεπτα.Το αποτελεσμα ηταν να γινω παπι απο τη μεση και κατω.Απο πανω δεν περασε τιποτα ουτε απο τις ραφες του φερμουαρ.
Για να τελειωνω.Πιστευετε πως το alpinestars χωρις επενδυση σε μια δυνατη μπορα θα επαιρνε νερο?Να προσθεσω πως το μπουφαν οταν εφτασα σπιτι ηταν ασηκωτο αλλα νομιζω ετσι λειτουργει το gore tex.

Το Gor-tex είναι ένα υλικό που δεν ποτίζει!!!H Dainese από ότι ξέρω έχει την σειρά Gor-tex και την σειρά D-DRY οπότε το δικό σου παίζει να μην είναι gor-tex αν κάνω λάθος διορθώστε με!!!

Γνώμη μου είναι ότι κάποια στιγμή θα πάρει νερό και αν είσαι κοντά στο σπίτι σου δεν παίζει θέμα αν είσαι όμως 3000χλμ μακρία τότε αλλάζουν οι παράγοντες!!!
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 20-09-2013, 00:18
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από N4pSt3R Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Gor-tex είναι ένα υλικό που δεν ποτίζει!!!H Dainese από ότι ξέρω έχει την σειρά Gor-tex και την σειρά D-DRY οπότε το δικό σου παίζει να μην είναι gor-tex αν κάνω λάθος διορθώστε με!!!
Σωστἀ τα λες! Τη σειρά D-DRY την έβγαλε μετά τη Goretex για να βγάλει φτηνότερα τζάκετς (βέβαια εδω και κάποια χρόνια κυκλοφορούν παράλληλα και οι 2 σειρές\υλικά). Είναι πατέντα της Dainese το λεγόμενο D-DRY. Δεν ξέρω κατα πόσο λειτουργεί, εγώ έχω Goretex της Dainese και δεν περνάει σταγόνα.
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 20-09-2013, 01:37
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστἀ τα λες! Τη σειρά D-DRY την έβγαλε μετά τη Goretex για να βγάλει φτηνότερα τζάκετς (βέβαια εδω και κάποια χρόνια κυκλοφορούν παράλληλα και οι 2 σειρές\υλικά). Είναι πατέντα της Dainese το λεγόμενο D-DRY. Δεν ξέρω κατα πόσο λειτουργεί, εγώ έχω Goretex της Dainese και δεν περνάει σταγόνα.

Είναι outshell ή μεμβράνη το δικό σου???Και αν είναι outshell ποτίζει ή όχι?
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 20-09-2013, 10:37
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από N4pSt3R Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι outshell ή μεμβράνη το δικό σου???Και αν είναι outshell ποτίζει ή όχι?
Καλή ερώτηση αλλά δεν μπορώ να στην απαντήσω.
Δεν θυμάμαι καν πλέον πως λέγεται το μοντέλο και στις ετικέτες δεν το γράφει (είναι 8-9 χρονών τζάκετ) για να το ψάξω στο ιντερνετ.
Αλλά μπορώ να πω το εξής: δεν είναι 4 εποχών. Είναι για χειμώνα.
Αποτελείται από το τζάκετ (που έχει και το goretex) και από μια εσωτερική επένδυση. Την επένδυση τη βάζω από τους 10 βαθμόυς κελσίου και κάτω.
Δεν ποτίζει. Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ. 'Οταν γυρίζω από κατακλυσμό βροχής και το βάζω στη κρεμάστρα ζήτημα να πέσουν 10 σταγόνες νερό στο πάτωμα.

Με τα Revit τι παίζει? Κατάστεγνα μένουν ή κρατάει νερό και απλά δεν περνάει/δεν φτάνει στο σώμα?
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 20-09-2013, 11:02
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή ερώτηση αλλά δεν μπορώ να στην απαντήσω.
Δεν θυμάμαι καν πλέον πως λέγεται το μοντέλο και στις ετικέτες δεν το γράφει (είναι 8-9 χρονών τζάκετ) για να το ψάξω στο ιντερνετ.
Αλλά μπορώ να πω το εξής: δεν είναι 4 εποχών. Είναι για χειμώνα.
Αποτελείται από το τζάκετ (που έχει και το goretex) και από μια εσωτερική επένδυση. Την επένδυση τη βάζω από τους 10 βαθμόυς κελσίου και κάτω.
Δεν ποτίζει. Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ. 'Οταν γυρίζω από κατακλυσμό βροχής και το βάζω στη κρεμάστρα ζήτημα να πέσουν 10 σταγόνες νερό στο πάτωμα.

Με τα Revit τι παίζει? Κατάστεγνα μένουν ή κρατάει νερό και απλά δεν περνάει/δεν φτάνει στο σώμα?

Άρα είναι outshell Gore-tex και όχι μεμβράνη!!Η μεμβράνη είναι καθαρά θερμική!!!

Τα Revit έχουν μία ενδιάμεση μεμβράνη αδιαβροχοποίησης!!!
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 20-09-2013, 11:39
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

εγω παντως το ξανα λεω ριξε και μια ματια εδω (dainese teren) μοντελο αρχες του 13



Reply With Quote
  #60  
Παλιό 20-09-2013, 20:11
johnny walker Ο/Η johnny walker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Μια ματια εγω παντως εριξα αλλα δεν με συκγινησε κιολας!Σε χρωμα παντως φαιρνει λιγο στη σειρα rally3 της bmw.Δεν ξερω λεω να επενδυσω προς alpinestars!Αν και πιστευω πως σε μακρινα ταξιδια δεν πας διχως αδιαβροχα.Η χειροτερη περιπτωση ειναι μονοημερη και να σε ποιασει κατακλυσμος οταν εισαι καμια 200 με 300χιλ μακρια.Εκει μπορει να τεσταριστουν οι αντοχες ολων!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!