GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #351  
Παλιό 10-01-2013, 11:30
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Όλα τα αμορτισερ τόσο κάνουν Άκη. Το πρόβλημα είναι το σύστημα ESA, που δημιουργεί προβλήματα στην ελεύθερη επιλογή. Αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για διατήρηση του συστήματος, τότε οι επιλογές είναι περισσότερες.
Πάντως και το πλέον μέτριο της αγοράς, δεν πέφτει κάτω από τα 500€. Τα καλά, WP, Ohlins, Wilbers κλπ πάνε στο χιλιάρικο +/-.
Reply With Quote
  #352  
Παλιό 10-01-2013, 14:25
Thomas Ptwmas Ο/Η Thomas Ptwmas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: BMW R1200GS (2010)
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Παντως εγώ που ρώτησα για αλλαγή αναρτήσεων πληροφοριακά (ευτυχώς μέχρι στιγμής το Showa αποδίδει μια χαρά φτού να μήν το ματιάσω) ο άνθρωπος που απευθύνθηκα πριν μου πεί την τιμή με ρώτησε αν...κάθομαι! Ο λόγος ήταν οτι το δικό μου είναι με ESA II και η μόνη μου επιλογή (σύμφωνα με το συνεργείο πάντα) εάν θέλω βέβαια να διατηρήσω το ESA είναι το πλήρες σύστημα της Ohlins το οποίο κοστίζει 3400 ευρώπουλα ! Το ποσόν αυτό κατ'εμέ είναι τουλάχιστον εξωφρενικό αλλά ως aftermarket Ohlins μπορώ να το κατανοήσω. Το να μας κοστίζει όμως 150, 500 και ίσως και πιο πολλά ένα αμορτισέρ το θεωρώ λίγο κοροιδία. Μου θυμίζει την περίπτωση φίλου απο το forum που του είχε χαλάσει ο εγκέφαλος και ενώ εδώ του ζήταγαν 2200 ευρώ έστειλε mail στην Γερμανία και τελικά του το άλλαξαν με λιγότερα απο 200!!!!
Reply With Quote
  #353  
Παλιό 15-01-2013, 17:32
tazman Ο/Η tazman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: ΚΟΖΑΝΗ
Μoto: GS 1200 04' Desierto 3
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Μετα απ'οσα εχω διαβασει για το θεμα το οποιο δεν χρειαζεται να πω ποσο με θορυβησε...
Εκανα ενα chek να διαπιστωσω τι ακριβως φοραει η μπουμπου που εχω αγορασει απο δευτερο χερι ...
Νομιζω οτι το πορισμα ηταν θετικο για τις παρακατω κυριες (wp)...αν εχω καταλαβει καλα απο τα συμφραζομενα των φιλων στο forum
Reply With Quote
  #354  
Παλιό 15-01-2013, 18:30
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα τα αμορτισερ τόσο κάνουν Άκη. Το πρόβλημα είναι το σύστημα ESA, που δημιουργεί προβλήματα στην ελεύθερη επιλογή. Αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για διατήρηση του συστήματος, τότε οι επιλογές είναι περισσότερες.
Πάντως και το πλέον μέτριο της αγοράς, δεν πέφτει κάτω από τα 500€. Τα καλά, WP, Ohlins, Wilbers κλπ πάνε στο χιλιάρικο +/-.


wilbers αμορτισερ-ελατήριο με 460 ή 480 ευρώ...(παντρευεται με το esa Που εχεις...)

πλεον και η wilbers και η ohlins εχουν kit ειδικα για μοτόρια με esa....





στο κατω κάτω της γραφής.....αν θές βάζεις μια απλή και καθάρισες,,,
Reply With Quote
  #355  
Παλιό 16-01-2013, 00:08
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
wilbers αμορτισερ-ελατήριο με 460 ή 480 ευρώ...(παντρευεται με το esa Που εχεις...)

πλεον και η wilbers και η ohlins εχουν kit ειδικα για μοτόρια με esa....





στο κατω κάτω της γραφής.....αν θές βάζεις μια απλή και καθάρισες,,,

Δε λέω κάτι διαφορετικό...
Αν και δε με αφορά το θέμα -ακόμα τουλάχιστον. Με 28500χλμ, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις μαμά WP
Reply With Quote
  #356  
Παλιό 16-01-2013, 17:59
dkouk Ο/Η dkouk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: thessaloniki kifisia
Μoto: bmw gs650 twin
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Διαβαζα εδω και τοσο καιρο για τις WP αναρτησεις που ειναι καλυτερες, δεν εχουν προβληματα , δεν σκανε ,δεν χαλανε και χαλαρωνα και πιστευα οτι τουλαχιστον αυτο δεν θα συμβει σε μενα γιατι το δικο μου το GS1200 μοντ2011 φοραει WP !!!
Ετσι νομιζα δηλαδη , γιατι δυστηχως την προηγουμενη Πεμπτη καθως παω να ανεβω στην μηχανη διαπιστωνω οτι το μπροστινο WP ειχε κλασει για τα καλα, ειχε ξερασει σχεδον ολα τα λαδακια του! Μαλιστα φιλοι συμφορουμιτες , μπροστινο και μαλιστα WP με 14500κμ!!! Γι αυτο μην σκοτωνεστε και τοσο με την φοβερη λυση της WP γιατι απο οτι φαινεται με την ESA μαλλον διαφοροποιουνται τα πραγματα!!
Περαστηκα μου λοιπον , τωρα περιμενω το ανταλακτικο απο γερμανια , ευτυχως εντος εγγυησης, αλλα το ξενερωμα παραμενει !!!!
Reply With Quote
  #357  
Παλιό 16-01-2013, 18:47
Skyhigh Ο/Η Skyhigh βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dkouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβαζα εδω και τοσο καιρο για τις WP αναρτησεις που ειναι καλυτερες, δεν εχουν προβληματα , δεν σκανε ,δεν χαλανε και χαλαρωνα και πιστευα οτι τουλαχιστον αυτο δεν θα συμβει σε μενα γιατι το δικο μου το GS1200 μοντ2011 φοραει WP !!!
Ετσι νομιζα δηλαδη , γιατι δυστηχως την προηγουμενη Πεμπτη καθως παω να ανεβω στην μηχανη διαπιστωνω οτι το μπροστινο WP ειχε κλασει για τα καλα, ειχε ξερασει σχεδον ολα τα λαδακια του! Μαλιστα φιλοι συμφορουμιτες , μπροστινο και μαλιστα WP με 14500κμ!!! Γι αυτο μην σκοτωνεστε και τοσο με την φοβερη λυση της WP γιατι απο οτι φαινεται με την ESA μαλλον διαφοροποιουνται τα πραγματα!!
Περαστηκα μου λοιπον , τωρα περιμενω το ανταλακτικο απο γερμανια , ευτυχως εντος εγγυησης, αλλα το ξενερωμα παραμενει !!!!
Περαστικά φίλε ........

Μόλις μας γκρεμισες ενα μύθο........!!!!
Reply With Quote
  #358  
Παλιό 16-01-2013, 20:12
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε λέω κάτι διαφορετικό...
Αν και δε με αφορά το θέμα -ακόμα τουλάχιστον. Με 28500χλμ, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις μαμά WP
και οι wp βγαλαν προβλήματα....(αλλα σε μικρότερο Βαθμο...)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dkouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβαζα εδω και τοσο καιρο για τις WP αναρτησεις που ειναι καλυτερες, δεν εχουν προβληματα , δεν σκανε ,δεν χαλανε και χαλαρωνα και πιστευα οτι τουλαχιστον αυτο δεν θα συμβει σε μενα γιατι το δικο μου το GS1200 μοντ2011 φοραει WP !!!
Ετσι νομιζα δηλαδη , γιατι δυστηχως την προηγουμενη Πεμπτη καθως παω να ανεβω στην μηχανη διαπιστωνω οτι το μπροστινο WP ειχε κλασει για τα καλα, ειχε ξερασει σχεδον ολα τα λαδακια του! Μαλιστα φιλοι συμφορουμιτες , μπροστινο και μαλιστα WP με 14500κμ!!! Γι αυτο μην σκοτωνεστε και τοσο με την φοβερη λυση της WP γιατι απο οτι φαινεται με την ESA μαλλον διαφοροποιουνται τα πραγματα!!
Περαστηκα μου λοιπον , τωρα περιμενω το ανταλακτικο απο γερμανια , ευτυχως εντος εγγυησης, αλλα το ξενερωμα παραμενει !!!!
Αδερφέ....οπως έγραψα στον Δάσος(Forester) και οι wp βγαζουν θεματάκια-Απλά---σε μικρότερο βαθμό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Skyhigh Εμφάνιση μηνυμάτων
Περαστικά φίλε ........

Μόλις μας γκρεμισες ενα μύθο........!!!!

Ο μύθος είναι η Μπύρα και μόνο
Reply With Quote
  #359  
Παλιό 17-01-2013, 00:17
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων


Αδερφέ....οπως έγραψα στον Δάσος(Forester) και οι wp βγαζουν θεματάκια-Απλά---σε μικρότερο βαθμό




Ο μύθος είναι η Μπύρα και μόνο

forest=δάσος



Διάλεξε τώρα που το έγραψες.....
Reply With Quote
  #360  
Παλιό 17-01-2013, 02:08
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Club ''σκασμενων'' αναρτησεων.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
forest=δάσος



Διάλεξε τώρα που το έγραψες.....






Προτω το δασος απο το ..
Σου-μπα-ρου!!!




Διαλεγω....την κουρτινα3....!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW και σπασμενο μοτερ....... Dimitrism Τεχνικά θέματα διάφορα 114 14-03-2011 10:31
Πως μπορεί να εκφραστεί ο ΄΄Κανένας΄΄ τον δημοσκοπήσεων; MARK Επικαιρότητα 2 23-10-2010 14:17
Επιδιορθωση Σπασμενων Πλαστικων vasorfa Τεχνικά θέματα διάφορα 17 20-08-2010 11:23
Ενας αγανακτησμενος πολιτης. georgekostas Διάφορα 57 30-12-2009 23:36
Μεθυσμενος wolferin Ανέκδοτα 13 11-04-2009 21:52


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!