GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 17-01-2010, 12:04
NIKOS PAPADOPOULOS Ο/Η NIKOS PAPADOPOULOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: athens
Μoto: GS 1200 ADV
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή Λαμπες xenon για προβολακια adv 09

Καλημερα παιδια μολις απέκτησα επιτέλους ένα adv 09 έχει xenon φώτα και θέλω να βάλω και xenon λάμπες και στα προβολακια .
Μπορείτε να μου πείτε κάποιες λύσεις η και την γνώμη σας.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 17-01-2010, 13:33
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09

Λύσεις, δεν υπάρχουν πολλές ....

Αντικαθιστάς τις λάμπες "μαμά" με xenon ...

Aπό προσωπική εμπειρία σε δύο Adventure και μία GS,

το φως που βγάζουν τα xenon, απλά .... "δεν παίζεται" ...

Γεμίζουν όλο το δρόμο ΧΩΡΙΣ να ενοχλούν/τυφλώνουν τα προπορευόμενα αυτοκίνητα ....

Όσοι τα έχουν "φορέσει",

θα σου επιβεβαιώσουν τα παραπάνω με σιγουριά !!!!


.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 17-01-2010, 13:38
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09

κι εγω ρε παιδια φοραω xenon stin bmw mou, μικρη και μεγαλη σκαλα.επειδη ομως του φοραω τα προβολακια του adv θα θελα να μου πειτε πως τα προβολακια θα γινουν xenon.απλη αλλαγη λαμπας η ολα τα συστηματα -μετασχηματιστες- που συνοδευουν tis xenon λαμπες?
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 17-01-2010, 14:07
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από FANISGS Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγω ρε παιδια φοραω xenon stin bmw mou, μικρη και μεγαλη σκαλα.επειδη ομως του φοραω τα προβολακια του adv θα θελα να μου πειτε πως τα προβολακια θα γινουν xenon.απλη αλλαγη λαμπας η ολα τα συστηματα -μετασχηματιστες- που συνοδευουν tis xenon λαμπες?

....πακετάκι κομπλέ ....

Λάμπες - Balast .....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 17-01-2010, 17:51
Jego Ο/Η Jego βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09

Εγώ φιλαράκι τα φοράω 2 χρόνια σχεδόν και έχω δει το φως μουΣτα ταξιδάκια είναι τέλεια αλλά και μέσα στη πόλη πολύ καλά.Τα έχω λίγο χαμηλωμένα για να μην στραβώνουν τον μπροστινο γιατί είναι πολύ δυνατά!!!!!!!!!Κάνουν τη νύχτα μέραααααααααα
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 17-01-2010, 22:16
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
....πακετάκι κομπλέ ....

Λάμπες - Balast .....
ωραιος!!!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 18-01-2010, 10:52
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09

γνωρίζω ότι η θερμοκρασία που παράγουν οι λάμπες xenon είναι πολύ υψηλότερη από τις συνηθισμένες (απλές) που χρησιμοποιούμε.
Είχα διαβάσει λοιπόν ότι προτείνεται η τοποθέτηση xenon σε φανάρια που δεν είναι "μασίφ" αλλά σε αυτά που το κρύσταλλο είναι ξεχωριστό, ώστε οι συστολο-διαστολές που προκαλεί η υψηλή θερμοκρασία, να απορροφώνται.
Με αυτό, εγώ αντιλαμβάνομαι ότι το κέλυφος του φαναριού πρέπει να είναι "ειδικών προδιαγραφών" προκειμένου να μην θαμπώσει/λιώσει.

Πόσο σωστό είναι λοιπόν να τοποθετήσετε λάμπες xenon σε φανάρια που είναι κατασκευασμένα να δέχονται απλές λάμπες ?
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 18-01-2010, 12:55
friend2 Ο/Η friend2 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09

Aυτά τα λένε στις αντιπρωσοπείες για να φοβίζουν το κόσμο.Τάχω δυό χρόνια και 24000χιλ.και δεν έχω κανένα πρόβλημα.Ασε που έχω φώτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 18-01-2010, 20:15
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
γνωρίζω ότι η θερμοκρασία που παράγουν οι λάμπες xenon είναι πολύ υψηλότερη από τις συνηθισμένες (απλές) που χρησιμοποιούμε.
Είχα διαβάσει λοιπόν ότι προτείνεται η τοποθέτηση xenon σε φανάρια που δεν είναι "μασίφ" αλλά σε αυτά που το κρύσταλλο είναι ξεχωριστό, ώστε οι συστολο-διαστολές που προκαλεί η υψηλή θερμοκρασία, να απορροφώνται.
Με αυτό, εγώ αντιλαμβάνομαι ότι το κέλυφος του φαναριού πρέπει να είναι "ειδικών προδιαγραφών" προκειμένου να μην θαμπώσει/λιώσει.

Πόσο σωστό είναι λοιπόν να τοποθετήσετε λάμπες xenon σε φανάρια που είναι κατασκευασμένα να δέχονται απλές λάμπες ?

Βασίλη δεν εχεις ΑΔΙΚΟ!!! οι λαμπες ξενον προκαλουν <<θαμπωμα στο κρυσταλλο>> αλλα για να τα λεμε ολα με το ονομα τους......προσωπικα εχω παρει αυτο το ρισκο.....απλα οσοι τα εχουμε βαλει....πρεπει στο πισω μερος του εγκεφαλου μας να θυμομαστε οτι τα ξενον αν δεν εχουν συγκεκριμενων προδιαγραφων φαναρι,,καποια στιγμη,--ΙΣΩΣ-- βγαλουν προβλημα(συνηθως θαμπωνει το τζαμι)......


απο εκει και περα εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ δικιο οσοι λενε οτι πραγματικα βρηκαν το φως τους!!!!!!

και ειδικα γιοα εμας με τα 1200αρια gs και adventure!!!!!!!

που τα φωτα τους απο την μαμα,,,,ειναι......κερακια.....για να μην πω καντιλακια.......ο Αρης (arisxios) καποτε μου ειπε.....<<<ειχα πισω μου ενα transalp>>> ρε τον....φουστη φωτα που ειχε!!!!!!!!! εγω με την δικια μου δεν<<εφεγγα>>
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 18-01-2010, 21:54
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
γνωρίζω ότι η θερμοκρασία που παράγουν οι λάμπες xenon είναι πολύ υψηλότερη από τις συνηθισμένες (απλές) που χρησιμοποιούμε.
Είχα διαβάσει λοιπόν ότι προτείνεται η τοποθέτηση xenon σε φανάρια που δεν είναι "μασίφ" αλλά σε αυτά που το κρύσταλλο είναι ξεχωριστό, ώστε οι συστολο-διαστολές που προκαλεί η υψηλή θερμοκρασία, να απορροφώνται.
Με αυτό, εγώ αντιλαμβάνομαι ότι το κέλυφος του φαναριού πρέπει να είναι "ειδικών προδιαγραφών" προκειμένου να μην θαμπώσει/λιώσει.

Πόσο σωστό είναι λοιπόν να τοποθετήσετε λάμπες xenon σε φανάρια που είναι κατασκευασμένα να δέχονται απλές λάμπες ?

Η θερμοκρασια που παραγουν οι λαμπες ξενον ειναι μικροτερη απο την θερμοκρασια των απλων λαμπτηρων!!!
Μην μπερδευεσαι απο την ενταση της δεσμης.
(αν η απλη λαμπα ηταν 55w και βαλουμε ξενον 35w τοτε εχουμε καλυτερο φως με λιγοτερη θερμοκρασια. Αν τοποθετησουμε πχ 55w λαμπα ξενον τοτε εχουμε ακομα καλυτερο φως με την ιδια ομως θερμοκρασια με την απλη, και παει λεγοντας...)
Η θερμοκρασια εχει αμεση σχεση με τα Watt (ενεργεια) και μονο με αυτα!
Οσο αφορα το κατοπτρο, σε αυτο συμφωνω. Αν το κατοπτρο ειναι σχεδιασμενο για δεσμη απλης λαμπας και εμεις τοποθετησουμε σε αυτο το κατοπτρο λαμπτηρα ξενον, τοτε το κατοπτρο εχει προβλημα "διαχειρισης" της δεσμης και μονο αυτο το προβλημα. Δηλαδη θα εχουμε ενα "χασιμο" απο την δεσμη της λαμπας ξενον γιατι απλα το κατοπτρο δεν θα μπορει να την εκμεταλευτει στο επακρον!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Λαμπες R 1200 GS? killer Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 47 02-02-2010 12:51
Λαμπες PIAA H7 Xtreme White Plus georgekostas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 12 30-11-2009 17:29
προβολακια blue...-led φλασακια(2)-tank pad (της bmw)για f650gs και dakar Stefi Orf Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 15 26-10-2009 13:07
προβολακια HELLA jbiltls Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 7 04-10-2009 19:42
Xenon lights on GSs vpentza Τεχνικά θέματα διάφορα 10 03-09-2009 15:04


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!