GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Οδικό δίκτυο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιό 27-02-2013, 00:32
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε σύγκριση με τα 120-130 των ευθειών της Εθνικής οδού και πολλά είναι..

Τα όρια έχουν την λογική να μηδενίζουν στην κυριολεξία την πιθανότητα ατυχήματος, σε αυτή τη βάση είναι λογικά, άσχετα αν δεν μας αρέσουν.
Το πρόβλημα δεν είναι αν μας αρέσουν ή όχι....
Το θέμα είναι: μπορείς να πας με 80 στην περιφεριακή Υμμητού? Νοουμένου ότι οδηγείς κάτι σύγχρονο, είτε σε αυτοκίνητο, είτε σε μηχανή. Και πάντα σε λογικό πλαίσιο.
Με ένα μέσο 1600αρι, δεν τηρείται αυτή η ταχύτητα, εκτός αν είναι το μόνο σου μέλημα, ή διαθέτεις cruise control!
Τα ίδια και για ένα μηχανάκι από 600κ.εκ. και πάνω.
Ας βάλει 90χαω και με το +10% "ανοχής" που είναι σαν άγραφος νόμος, η κατάσταση παλεύεται. Με έχουν σταματήσει κι εκεί (ευτυχώς ήταν μπλόκο και μίλησα...) με 105χαω. Αλλά το όριο είναι 60 σε όλη την περιφερειακή!!!
Είναι υπερβολικό, τουλάχιστον!
Ευτυχώς με τη στάση μου και την ιδιότητα - δεν το κρύβω-, τη γλίτωσα με ένα μικρό πρόστιμο 40€ για υπέρβαση ορίου ταχύτητας, ελάχιστα πάνω από τα 60.....
Ασφαλώς τους ευχαρίστησα τους ανθρώπους , γιατί αυτοί δεν βάζουν τα όρια... Δε φταίνε και μάλιστα καταλαβαίνουν την πίκρα!
Reply With Quote
  #72  
Παλιό 02-03-2013, 01:49
spyrval Ο/Η spyrval βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F650 GS 2006
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 60 και 80 χαω στην περιφεριακή Υμμητού, το βλέπεις λογικό?
Αν ναι, δε θα διαφωνήσω.
Επέτρεψέ μου όμως να μην το βρίσκω λογικό!
Λογικότατο το βρίσκω. Τις πρώτες φορές που μπήκα στη Υμηττού ξαφνιάστηκα σε κάποια σημεία που ενώ είχα ανοίξει αρκετά στις ευθείες είδα καμπές, κάποιες σχετικά κλειστές, κάτι που δεν είχα συνηθίσει στην Αττική Οδό προς Ελευσίνα. Τα όρια δε φτιάχτηκαν με βάση μόνο εμένα ή εσένα. Ούτε με βάση το GSXR 1000. Ρίχτε και μια ματιά ποιός κυκλοφορεί γύρω μας. Θέλει κανένας να μπει περιφερειακή Υμηττού την ώρα που θα ξαμολύσω μέσα τη μάνα μου με το Atos και θα της πω "πήγαινε με 120 παντού,κρατάει" ?
Reply With Quote
  #73  
Παλιό 02-03-2013, 02:16
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spyrval Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικότατο το βρίσκω. Τις πρώτες φορές που μπήκα στη Υμηττού ξαφνιάστηκα σε κάποια σημεία που ενώ είχα ανοίξει αρκετά στις ευθείες είδα καμπές, κάποιες σχετικά κλειστές, κάτι που δεν είχα συνηθίσει στην Αττική Οδό προς Ελευσίνα. Τα όρια δε φτιάχτηκαν με βάση μόνο εμένα ή εσένα. Ούτε με βάση το GSXR 1000. Ρίχτε και μια ματιά ποιός κυκλοφορεί γύρω μας. Θέλει κανένας να μπει περιφερειακή Υμηττού την ώρα που θα ξαμολύσω μέσα τη μάνα μου με το Atos και θα της πω "πήγαινε με 120 παντού,κρατάει" ?


Για να καταλάβω δηλαδή....
Αν είμαι κουρασμένος, ή αν το αυτοκίνητό μου είναι χρέπι, ή αν πήρα το δίπλωμα χθες και κινούμαι στην ΕΟ με όριο 120, θα πρέπει να πηγαίνω με 120? Με υποχρεώνει κανείς να πηγαίνω πάντα με το ανώτατο όριο? Διδάσκεται πουθενά κάτι τέτοιο και το έχασα?

Η "Χ" μαμά με το άτος, το ματίζ κλπ, ας πάει όσο θέλει -αρκεί να πηγαίνει δεξιά.
Αν υπάρχει όριο 100 και κάποιος αισθάνεται άνετα με 60, ας πάει με 60, αλλά πάντα δεξία....
Όταν όμως υπάρχει όριο 60 σε ένα δρόμο που κινείσαι άνετα με 90+ (χωρίς κανένα μα κανένα κίνδυνο) και αποτελεί και ποινικό αδίκημα (όχι κυριολεκτικά, αλλά σε επίπεδο προστίμου και μήνες χωρίς δίπλωμα....) η υπέρβασή του, τότε είναι έγκλημα εκ μέρους της πολιτείας και εναντίον των πολιτών.
Reply With Quote
  #74  
Παλιό 02-03-2013, 16:31
spyrval Ο/Η spyrval βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F650 GS 2006
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλάβω δηλαδή....
Αν είμαι κουρασμένος, ή αν το αυτοκίνητό μου είναι χρέπι, ή αν πήρα το δίπλωμα χθες και κινούμαι στην ΕΟ με όριο 120, θα πρέπει να πηγαίνω με 120? Με υποχρεώνει κανείς να πηγαίνω πάντα με το ανώτατο όριο? Διδάσκεται πουθενά κάτι τέτοιο και το έχασα?

Η "Χ" μαμά με το άτος, το ματίζ κλπ, ας πάει όσο θέλει -αρκεί να πηγαίνει δεξιά.
Αν υπάρχει όριο 100 και κάποιος αισθάνεται άνετα με 60, ας πάει με 60, αλλά πάντα δεξία....
Όταν όμως υπάρχει όριο 60 σε ένα δρόμο που κινείσαι άνετα με 90+ (χωρίς κανένα μα κανένα κίνδυνο) και αποτελεί και ποινικό αδίκημα (όχι κυριολεκτικά, αλλά σε επίπεδο προστίμου και μήνες χωρίς δίπλωμα....) η υπέρβασή του, τότε είναι έγκλημα εκ μέρους της πολιτείας και εναντίον των πολιτών.
Το ζήτημα είναι ότι δυστυχώς οι περισσότεροι δεν είναι ικανοί να κρίνουν πότε ΔΕΝ πρέπει να πηγαίνουν στο όριο ταχύτητας. "Αφού έχει όριο 100, μπορώ να πάω και με 130 άνετα". "Τί, είμαι εγώ άσχετος?" "Τί έγινε ρε, με πέρασε αυτός με τη BMW, και θα το ανεχτώ? Γι'αυτό θα πληρώνω δόσεις για το "εργαλείο" και τα 150 άλογα έως το 2025?"
Ελάχιστοι ρυθμίζουν την κίνησή τους σύμφωνα με το τί οδηγούν, την εμπειρία τους, το δρόμο και την κίνηση.Πιστεύω ακράδαντα ότι εάν αύριο το πρωί η ΑΟ έβαζε όριο τα 160 χλμ, ελάχιστοι από αυτούς που θα μπαίνανε θα έβγαιναν (οδηγώντας).
Reply With Quote
  #75  
Παλιό 20-03-2013, 03:29
skipper Ο/Η skipper βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Συνηθως και στον κενρικο αξονα της Αττικης οδου εχουν τα ρανταρ στις φωτεινες επιγραφες (φορατε κρανος , ατυχημα στην εξοδο ταδε κτλ).
καποια σημεια που εχω εγω δει ειναι ¨39,5 29,6 19,6 15,2 16,2 χιλιομετρα στις πινακιδες αυτες. "Θανατηφορες " και "κακιες" ειναι αυτες στη μεγαλη ευθεια του alpha στο 39,5 και στα δυο ρευματα γιατι το οριο ειναι 110 κ πας χαλαρα 140. εγω την εφαγα με 190 αργοπορημενος κ αγχωμενος.
Η φωτο ειναι απο ψηλα.
αυτα.
Προσεχως μασκα "Zorro" σε πινακιδες και στο αμαξι κ τη μηχανη.
περιμενω προτασεις.
Reply With Quote
  #76  
Παλιό 20-03-2013, 11:36
Sierso Ο/Η Sierso βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αττικη
Μoto: R 1200 GSΑ
Μηνύματα: 538
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνηθως και στον κενρικο αξονα της Αττικης οδου εχουν τα ρανταρ στις φωτεινες επιγραφες
Δηλαδη δεν θα βρειτε ποτε ρανταρ στις απλες μεταλικες πινακιδες ενδειξης.
Reply With Quote
  #77  
Παλιό 20-03-2013, 15:26
Kle Ο/Η Kle βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: Γερακας
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Δεν είναι στάνταρ, πάντως φαίνονται αμα περνωντας τις πινακίδες γυρίσεις το κεφάλι σου και τις κοιτάξεις...
Reply With Quote
  #78  
Παλιό 23-04-2013, 00:13
zenzen70 Ο/Η zenzen70 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Λαύριο
Μoto: KTM 64SX....
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσεχως μασκα "Zorro" σε πινακιδες και στο αμαξι κ τη μηχανη.
περιμενω προτασεις.
205 και 215 με το αυτοκινητο στο 39,5 χλμ ΑΟ βραδυ μονος μου δεκεμβρη μεσοβδομαδα......απλα αφαιρεθηκα....

Τι ειναι η μασκα ζορο?

Ευχαριστω....
Reply With Quote
  #79  
Παλιό 23-04-2013, 01:13
mck Ο/Η mck βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Χολαργός - Παπάγου
Μoto: R1200GS SE (2009)
Μηνύματα: 618
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έγινε και σχετική κουβέντα στην εκδρομή την Κυριακή, να πω κι εγώ την πικρή μου εμπειρία με τα φωτογραφικά ραντάρ.
4 κλήσεις φωτογραφικού τον Ιουνιο 2010 στη Λ. Μαραθώνος από το 18 έως το 26 χλμ, στο ύψος Πικερμίου και στα 2 ρεύματα κυκλοφορίας. Διαφορετικές ημέρες και ώρες οι κλήσεις μου. 18 - 24/6, αν θυμάμαι καλά.... Ανά 2 μέρες με γράφανε Οι ταχύτητες από 130-150 χαω χοντρικά. Τις φωτό τις είδα όλες, δεν μου τις έδωσαν όμως. 4Χ350€=1400€ και 8 μήνες άνευ διπλώματος, που έγινε μια "συγχώνευση" σε 2 μήνες. Οι κλήσεις κατέυθαναν "κατά ριπάς" τον Νοε- Δεκ του 11. 1 1/2 χρόνο μετά....

Άλλες 2 από Δεκ 2010 στην είσοδο της ΑΟ από το Μαρκόπουλο, πριν τα διόδια. Απόλυτη ερημιά, τεράστιο πλάτος δρόμου, νησίδα κλπ και ένα άσχετο όριο 80χαω....
Εκεί τα χιλιόμετρα που έδειχναν οι φώτο , ήταν πολλά...
Από 205 έως 237....
Το tiger είχα τότε, για να μη λέτε πώς τα έπιασα
Πάλι πολύ αργά έφτασαν οι κλήσεις, το Πάσχα του 2012...
Πάλι τα ίδια, 2Χ350 και 4 μήνες άνευ διπλώματος....



Έκτοτε, ποτέ σε ΑΟ και ΕΟ με πινακίδα
Κι ασε τα ραντάρ να τραβάνε
Δηλαδη εσυ βρίσκεις λογικό να πηγαίνεις με 150 χλμ/ώρα στην Λεωφ. Μαραθωνος και 200plus χλμ/ώρα στο Μαρκόπουλο;

Για 4 χρόνια έπρεπε να σου πάρουν το δίπλωμα, οχι για 4 μήνες, και δεν κάνω πλάκα ...
Reply With Quote
  #80  
Παλιό 27-07-2013, 15:31
Nec Ο/Η Nec βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2012
Περιοχή: Αγ.Μαρινα (Βαρκιζα)
Μoto: R 1200 GSA
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού

Την περασμενη εβδομαδα (18/7/13) με ειδοποιησαν τηλεφωνικα απο το ΑΤ Κορωπιου για κλιση ταχυτητας απο ρανταρ της Αττικης οδου στην ευθεια του Alpha.

Πηγα παρελαβα την κλιση 350 Ευρω - 50% για αμεση πληρωμη και μου εδειξαν και της φωτογραφιες 1 ολοκληρη 1 με ζουμ στο αριθμο κυκλοφοριας απο τον Απριλιο 2013 αρα η κλιση μου ηρθε με τριμηνη καθυστερηση, οι φωτογραφιες απλα πεντακαθαρες !!! ημουν και με τριβαλιτσο αρα γυρναγα απο ταξιδι.
Το οριο 110 εγω πηγαινα 170... μου ειπαν να αναμενω ειδοποιηση για παραδωση του διπλωματος για 60 ημερες, το παραδοξο ειναι οτι αναφερει οτι δεν εχει βαθμους "point system"
Αυτα για τον μονο δρομο του λεκανοπεδιου που μπορεις να "υπερβαλεις ελαφρως" με ασφαλεια
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!