GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 22-10-2013, 20:45
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά για gs 1200

Ήδη έχω 130-140 χλμ.
Με χαμηλές ταχύτητες μεν (50-70), στη γλιστερή Θηβών και στη γλιστερή Καστέλα σήμερα , τα ΝΕΧΤ μου έδωσαν μεγάλη αυτοπεποιθηση. Σαν ασφάλτινα sporting.
Στα πολλά (130-140) στην παρατεταμένη από Πειραιά προς ΕΟ Λαμίας, πάνω στη γέφυρα, ήθελα κι άλλο.
Τρέμουλα, θόρυβοι κλπ χαριτωμένα (από τα ομολογουμένως με πιο "χωματερή" κατεύθυνση) ΕΧΡ, είναι παρελθόν!!!
Αυτό που παραμένει ως καλό χαρακτηριστικό των metze, είναι ότι περνάς πάνω από "άσπρες γραμμές" άνετα! Χωρίς άγχος, ακόμα και πάνω σε ελιγμό, με αλλαγή ταχύτητας (όλα τα δοκίμασα ). Επίσης δεν επηρεάζονται σε αλλαγές οδοστρώματος. Σε όλα τα παραπάνω, όσα michelin είχα δοκιμάσει στο παρελθόν σε άλλα μηχανάκια, είχαν σοβαρές αλλεργίες....

Όσο για το ζέσταμά τους, δεν αισθάνθηκα ότι απαιτούν πιο πολύ χρόνο από τα ΕΧΡ. Μάλλον πιο γρήγορα ζεσταίνονται. Εξηγούμαι: Από το σπίτι μου σε 1χλμ βγαίνω Θηβών. Έστριψα γωνία με 2α και 50+ χωρίς κανένα άγχος. Εδώ είναι που κάνει δουλειά το δίγομο
Aυτό που με ξένισε χθες και σήμερα στα πρώτα μέτρα, ήταν η αίσθηση που έχουν με μικρές ταχύτητες, γύρω από την ευθεία. Το απόγευμα το είχα ήδη
συνηθίσει. Κάποιοι έχουν παραπονεθεί σοβαρά γι αυτό. Τους καταλαβαίνω, αλλά ξεπερνώντας το ψυχολογικό, τα καταχάρηκα.


Αυριο θα πάω λιμανάκια

Αυτά ως πρώτες εντυπώσεις, αμέσως μετά τα 100χλμ "στρωσίματος" που συστήνει ο κατασκευαστής.
Πιέσεις 2,2 - 2,5 κανονικά όπως manual.
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 22-10-2013, 20:54
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά για gs 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήδη έχω 130-140 χλμ.
Με χαμηλές ταχύτητες μεν (50-70), στη γλιστερή Θηβών και στη γλιστερή Καστέλα σήμερα , τα ΝΕΧΤ μου έδωσαν μεγάλη αυτοπεποιθηση. Σαν ασφάλτινα sporting.
Στα πολλά (130-140) στην παρατεταμένη από Πειραιά προς ΕΟ Λαμίας, πάνω στη γέφυρα, ήθελα κι άλλο.
Τρέμουλα, θόρυβοι κλπ χαριτωμένα (από τα ομολογουμένως με πιο "χωματερή" κατεύθυνση) ΕΧΡ, είναι παρελθόν!!!
Αυτό που παραμένει ως καλό χαρακτηριστικό των metze, είναι ότι περνάς πάνω από "άσπρες γραμμές" άνετα! Χωρίς άγχος, ακόμα και πάνω σε ελιγμό, με αλλαγή ταχύτητας (όλα τα δοκίμασα ). Επίσης δεν επηρεάζονται σε αλλαγές οδοστρώματος. Σε όλα τα παραπάνω, όσα michelin είχα δοκιμάσει στο παρελθόν σε άλλα μηχανάκια, είχαν σοβαρές αλλεργίες....




Όσο για το ζέσταμά τους, δεν αισθάνθηκα ότι απαιτούν πιο πολύ χρόνο από τα ΕΧΡ. Μάλλον πιο γρήγορα ζεσταίνονται. Εξηγούμαι: Από το σπίτι μου σε 1χλμ βγαίνω Θηβών. Έστριψα γωνία με 2α και 50+ χωρίς κανένα άγχος. Εδώ είναι που κάνει δουλειά το δίγομο
Aυτό που με ξένισε χθες και σήμερα στα πρώτα μέτρα, ήταν η αίσθηση που έχουν με μικρές ταχύτητες, γύρω από την ευθεία. Το απόγευμα το είχα ήδη
συνηθίσει. Κάποιοι έχουν παραπονεθεί σοβαρά γι αυτό. Τους καταλαβαίνω, αλλά ξεπερνώντας το ψυχολογικό, τα καταχάρηκα.


Αυριο θα πάω λιμανάκια

Αυτά ως πρώτες εντυπώσεις, αμέσως μετά τα 100χλμ "στρωσίματος" που συστήνει ο κατασκευαστής.
Πιέσεις 2,2 - 2,5 κανονικά όπως manual.
Οταν κρυωσει ο καιρος θα δεις διαφορα απο τα ΕΧΡ.
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 22-10-2013, 21:27
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά για gs 1200

Αυτο με τις γραμμες.....να το προσεξεις τεο
Το πιο επικίνδυνο λαστιχο που εχω βαλει.....σε αυτο το κομματι
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 22-10-2013, 21:27
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά για gs 1200

Αυτό δεν το ξέρω. Θα δείξει.
Και το βρεγμένο περιμένω....
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 22-10-2013, 21:34
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά για gs 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο με τις γραμμες.....να το προσεξεις τεο
Το πιο επικίνδυνο λαστιχο που εχω βαλει.....σε αυτο το κομματι
Συνεχίζω να συμφωνώ.
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 22-10-2013, 22:58
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά για gs 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο με τις γραμμες.....να το προσεξεις τεο
Το πιο επικίνδυνο λαστιχο που εχω βαλει.....σε αυτο το κομματι
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχίζω να συμφωνώ.


Τελικά παίζει ρόλο τι λάστιχα φορούσε ο καθένας πριν!


Ίσως και τον πλέον καθοριστικό.
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 23-10-2013, 01:28
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά για gs 1200

στην αρχη με παιδεψε λιγο η συμπεριφορα του ΝΕΧΤ στις στροφες. Τωρα που το εχω συνηθισει μου αρεσει που πλαγιαζει η μηχανη με ευκολια. Αν μου κρατησει και πανω απο 12-13000 χλμ θα το ξαναβαλω!
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 23-10-2013, 09:26
R21 Ο/Η R21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: trikala
Μoto: R1200GS LC
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά για gs 1200

θα παρεμβω κ εγω εδω να σαs πω οτι με τα τα 10000 χλμ εβαλα anakee 3 για να παω κ λιγο χωμα γιατι τα μανατα metzeler ητανε καθαρα ασφαλτινα κ ειδα μεγαλυ διαφορα προσ το καλυτερο στην ασφαλτο κ στισ στροφεs καλυτερο αλλα κ στο βρεγμενο. μοναδικο ελλατωμα που βρηκα ειναι ο θορυβοs που βγαζουν εκει κοντα στα 100 120 χλμ αλλα αναλογωs k ο δρομοσ .οταν η ασφαλτοs ειναι καλη δεν ακουω τιποτα.
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 23-10-2013, 11:52
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά για gs 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
στην αρχη με παιδεψε λιγο η συμπεριφορα του ΝΕΧΤ στις στροφες. Τωρα που το εχω συνηθισει μου αρεσει που πλαγιαζει η μηχανη με ευκολια. Αν μου κρατησει και πανω απο 12-13000 χλμ θα το ξαναβαλω!
μονο 13,000κμ?
εμενα γιατι μου κρατανε απο 20,000 και πανω?
Εχω φορεσει τα παντα (οχι ΝΕΧΤ αφου δεν υπηρχε τοτε αλλα tourance/EXP ναι) και τις τελευταιες 4ρεις αλλαγες ειμαι στα Ντανλοπ, τις δυο πρωτες με D691 και τις αλλες δυο και μεχρι σημερα με TR91.......
Πελμα πολυ πανω απο τα ορια και ουδεμια υποψια τετραγωνισματος........
Αυτα που φορω τωρα εχουν 22,000κμ και ουτε γλιστρανε σε βροχη ¨η στεγνο ¨η λευκες διαγραμμισεις ουτε ανησυχουν την μοτο σε ολες τις συνθηκες......χωμα δεν κανω πια, παρα μονον αν οι συνθηκες το απαιτουν.
Η μοτο φυλασσεται σε σκοτεινο κι ανηλειο γκαραζ.
Βεβαια απο αυτα τα 22,000 το 90% ειναι στην πολη, και μαλλον αυτο ειναι και η αιτια της διαρκειας των πολλων χιλιομετρων.....αλλα κι εσυ στην Μυτιληνη δεν νομιζω να εχεις εθνικες οδους.....


Last edited by GeorgeP; 23-10-2013 at 11:53.
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 23-10-2013, 13:01
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά για gs 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
μονο 13,000κμ?
εμενα γιατι μου κρατανε απο 20,000 και πανω?
Εχω φορεσει τα παντα (οχι ΝΕΧΤ αφου δεν υπηρχε τοτε αλλα tourance/EXP ναι) και τις τελευταιες 4ρεις αλλαγες ειμαι στα Ντανλοπ, τις δυο πρωτες με D691 και τις αλλες δυο και μεχρι σημερα με TR91.......
Πελμα πολυ πανω απο τα ορια και ουδεμια υποψια τετραγωνισματος........
Αυτα που φορω τωρα εχουν 22,000κμ και ουτε γλιστρανε σε βροχη ¨η στεγνο ¨η λευκες διαγραμμισεις ουτε ανησυχουν την μοτο σε ολες τις συνθηκες......χωμα δεν κανω πια, παρα μονον αν οι συνθηκες το απαιτουν.
Η μοτο φυλασσεται σε σκοτεινο κι ανηλειο γκαραζ.
Βεβαια απο αυτα τα 22,000 το 90% ειναι στην πολη, και μαλλον αυτο ειναι και η αιτια της διαρκειας των πολλων χιλιομετρων.....αλλα κι εσυ στην Μυτιληνη δεν νομιζω να εχεις εθνικες οδους.....

Γιώργο αν βγεις στην εθνική με τα ΤR 91 τετραγωνιζουν αμεσως. Ειναι μαλακά σαν βούτυρο...
Ειναι όμως το καλύτερο λάστιχο που εχω βαλει σε βρεγμένο. Μου κράτησαν μόλις 13.000 χλμ. με μικτή οδήγηση, εθνική, επαρχιακό και πόλη.
Τώρα φορώ τα Continental trail attack 2. Έχοντας εμπειρία απο Anakee 2 και Metzeler EXP, θεωρώ οτι ειναι το καλύτερο για τα γούστα μου. Αν κρατήσει μάλιστα σε χλμ τότε θα μείνω σε αυτά.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!