GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Κράνη

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 05-03-2009, 15:29
fmargaritis Ο/Η fmargaritis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

Ευχαριστώ!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 22-07-2009, 19:10
KostasGS Ο/Η KostasGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 458
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

Πολύ καλό
Ευχαριστούμε .......Arisxios
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 22-07-2009, 23:46
PortoLeone Ο/Η PortoLeone βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ
Μoto: Δεν έχω
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

Reply With Quote
  #14  
Παλιό 23-07-2009, 16:27
Jorge Ο/Η Jorge βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μoto: F650gs
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως ορισμένα από αυτά,
ειδικά τα κάτω δεξιά της φωτογραφίας,
είναι άκρως επικίνδυνα για μοτοσυκλετιστική
χρήση.
Και δεν εννοώ βέβαια μόνον την ενδεχόμενη
ακουστική απομόνωση από το περιβάλλον
αλλά κυρίως, σε ενδεχόμενη πτώση,
τον κίνδυνο διατρήσεως του ακουστικού πόρου.
Τα κάτω δεξιά είναι τα κίτρινα φιλτράκια τα οποία χρησιμοποιούνται εφόσον το επιθυμούμε σε αντικατάσταση των πράσινων. Τα κίτρινα χρησιμοποιούνται όταν σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε με μεγαλύτερες ταχύτητες (π.χ. εθνική) καθώς προσφέρουν μεγαλύτερη ηχητική απομόνωση (περισσότερα db μείωσης θορύβου). Στη συσκευασία περιλαμβάνονται και τα πράσινα και τα κίτρινα και κλαθε φορά τα τοποθετούμε μέσα στα "μανιτράκια" (τα λευκά λάστιχα σαν μανιτάρι). Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα διάτρησης τα "μανιτάρια" μπαίνοντας στο αφτί το φράσουν και από ένα σημείο και μετά δεν πάνε πιο μέσα. Άλλωστε είναι λαστιχένια.
Τα χρησιμοποιώ περίπου 2 μήνες τώρα. Μέσα στην πόλη δεν τα βάζω γενικά, αν και τα έχω χρησιμοποιήσει κάποιες φορές και σε αυτές τις συνθήκες. Μειώνουν το θόρυβο αλλά σε καμία περίπτωση δεν σε αποκόπτουν από το περιβάλλον.
Σε συνθήκες εθνικής και με ταχύτητες 120-140 χλμ έχω δει σημαντική διαφορά!Πλέον δεν ταξιδεύω χωρίς αυτά. Χρησιμοποιώντας τα δε με πονάνε τα αφτιά μου και δεν κουράζομαι από το θόρυβο. Επίσης ακούω πιο ευχάριστα μουσική!!! (midland και tibo ως mp3 player) Αυτό γιατί κόβονται οι οξείς ήχοι και γίνονται πιο μπάσοι-υπόκωφοι και πιο ευχάριστοι (σκεφτείτε ότι είναι δίπλα στο αφτί το ηχείο. Έχετε αιστανθεί πόσο ενοχλητικό είναι σε ένα μαγαζί με δυνατή μουσική να προσπαθήσει να σου μιλήσει ο άλλος δίπλα στο αφτί?Για να καταλάβετε διαφορά πατήστε με το δάκτυλο σας την επιδερμίδα ακριβώς πάνω στον ακουστικό πόσο ώστε να τον κλείσετε και πείτε στον άλλον να σας μιλήσει ξανά.Η διαφορά είναι τεράστιοι καθώς έχετε κόψει τις υψηλές συχνότητες και πλέον δεν θα αισθάνεστε ότι κάποιος σας τρυπάει το αφτί!!!!)
Έχω χρησιμοποιήσει και κοινές ωτοασπίδες από φαρμακείο (ντινόπουλε!!!!!). Έχω την εντύπωση ότι η απόδοση των κοινών είναι καλύτερη όσον αφορά το επίπεδο θορύβου που αποκόπτουν. Ουσιαστικά γίνεσαι όμως πιο απομονωμένος από το περιβάλλον (κόβουν περίπου το ίδιο όλες τις συχνότητες) και επομένως είσαι πιο κουφός σε θορύβους που θα πρέπει ίσως να ακούς (αυτοκίνητα κλπ). Επίσης όταν υπάρχουν υψομετρικές διαφορές με τις κοινές ωτοασπίδες βουλώνουν περισσότερο τα αφτιά (διαφορά πίεσης που δε μπορεί να αντισταθμιστεί με φύσημα προς τα έξω με κλειστή μύτη). Με τις άλλες ωτοασπίδες δεν έχω το ίδιο "μπούκωμα" μάλλον γιατι επιτρέπουν σε αέρα να περάσει και αν καταπιω δυνατά επανέρχομαι.
Όταν τις αγόρασα και τις δοκίμασα πρώτη φορά απογοητεύτηκα λίγο γιατί περίμενα θεαματικότερα αποτελέσματα όσον αφορά την απομόνωση θορύβου αλλά πλέον δεν ταξιδεύω χωρίς αυτές. Τις θεωρώ απαραίτητο αξεσουάρ όπως και τα γάντια και φροντίζω να τις έχω πάντα στην τσέπη μου. Σου δίνουν μαζί και μια πολύ πρακτική θηκούλα προκειμένου να τις μεταφέρεις και να μην λερώνονται.
Σημαντικό είναι επίσης να τις φοράς πάντα με καθαρά χέρια (πλένουμε χέρια πριν τις βαλουμε) και να τις πλένουμε με λίγο χλιαρό νερό και σαπούνι συχνά πυκνά (πλενουμε τα μανιταράκια). Αυτό βοηθά στη μακροζωία τους αλλά και στο να αποφεύγουμε την έκθεση των αφτιών μας σε μικρόβια. Σκεφτείτε ότι μπαίνουν μέσα στο αφτί. Για την ακρίβεια προσωπικά τις βάζω σε ένα πλαστικό σακουλάκι μέσα στη θήκη μεταφοράς προκειμένου να μην σκονίζονται καν ακόμα και μέσα στη θήκη τους!Είμαι περίεργος τι να κάνουμε!!!!
Σαν γενικό συμπέρασμα θεωρώ ότι δεν είναι μεν το τέλειο αλλά βοηθάνε αρκετά και χρειάζονται! Το κόστος δεν είναι μεγάλο (γύρω στα 25 ευρώ) και είναι επαναχρησιμοποιούμενες ενώ οι κοινές ωτοασπίδες κανονικά δεν είναι!
Σε καποιον καφέ μπορώ να σας τις δείξω από κοντά.
Για αγορά www.safesound.gr. Τις έχει και η motoraid στην Πάτρα αλλά εγώ τις πήρα από safesound. Τις στέλνει ταχυδρομικά βάζοντας τα λεφτά σε τραπεζικό λογαριασμό. Το παληκάρι με το οποίο μίλησα τηλεφωνικά (το κατάστημα είναι στη Θεσ/κη) και μου τις έστειλε ήταν πολύ φιλικός και μάλιστα με πήρε και τηλέφωνο μετά για να με ρωτήσει αν ήρθαν και πως μου φάνηκαν. Ήταν εξυπηρετικότατος (τρέφω και ιδιαίτερη εκτίμηση στη Θεσ/κη αν και δεν έχω καμία σχέση με αυτή).
Μήπως καμιά ομαδική?
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 25-07-2009, 14:41
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

Σε ευχαριστούμε Γιώργο!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 27-07-2009, 14:20
S.T Ο/Η S.T βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: A
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παληκάρι με το οποίο μίλησα τηλεφωνικά (το κατάστημα είναι στη Θεσ/κη) και μου τις έστειλε ήταν πολύ φιλικός και μάλιστα με πήρε και τηλέφωνο μετά για να με ρωτήσει αν ήρθαν και πως μου φάνηκαν. Ήταν εξυπηρετικότατος (τρέφω και ιδιαίτερη εκτίμηση στη Θεσ/κη αν και δεν έχω καμία σχέση με αυτή).
Μήπως καμιά ομαδική?
Μία από τα ίδια και με εμένα.Σου δίνονται τρεις λογαριασμοί καταθέτεις το ποσό 25ευρώ+5ευρώ έξοδα αποστολής και σου αποστέλνονται στο σπίτι.Μου ζήτησε να ευχαριστήσω το GS FORUM καθώς και τον άνθρωπο που το πόσταρε.Αναμένω παραλαβή και μόλις τις χρησιμοποιήσω θα σας πω τις εντυπώσεις μου.Επίσης μ'ενημέρωσε ότι σε επόμενα τεύχη περιοδικών μότο θα μπούν οι δοκιμές που έχουν γίνει για το προιόν.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 28-07-2009, 12:40
pkar Ο/Η pkar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Peireus
Μoto: R1200 GS 08
Μηνύματα: 464
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

Μόλις τα παρήγγειλα και εγώ...
Περιμένω εναγωνίως ...
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 02-08-2009, 20:32
salcon Ο/Η salcon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: r1200gs 05
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

μπραβο βρε παιδια που βαλατε αυτο το προιον.
Αυριο θα πεταχτω να τα παρω.Ελπιζω να κανουν την δουλεια που λετε να σωθω μιας και αρχιζω να εχω προβλημα πλεον απο τους θορυβους.
Αν και φοβαμαι οτι και απο την πιεση του κρανους τα αυτια θα πονανε μετα απο καποιες ωρες συνεχους οδηγησης.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 02-08-2009, 20:34
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

εεεεεεεεεεεεεεεεε?δεν ακουωωωωωωω!
ας με βοηθησει καποιος!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 02-08-2009, 21:35
S.T Ο/Η S.T βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: A
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

Εσύ δεν ακούς??Σιγά τα πολλά ταξίδια και χιλιόμετρα που κάνεις
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΤΥΧΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΦΛΟΥΡΙ ΣΤΗΝ ΠΙΤΑ? p.l. Διάφορα 4 17-02-2009 19:13


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!