GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιό 07-07-2013, 01:06
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

RESPECT σε όποιον ταξιδεύει για να γνωρίσει τόπους, λαούς, κουλτούρες, γεύσεις, χρώματα κι αρώματα. RESPECT σε αυτούς που ακόμη και με περιορισμένα τα οικονομικά τους, το κάνουν. Πραγματικά ΚΑΘΕ ταξίδι και ταξιδευτής είναι μοναδικό/ος. Το έχω ξαναπεί. Ακόμη και δέκα φορές στον ίδιο προορισμό, είναι δέκα διαφορετικά ταξίδια. Άλλες συνθήκες, άλλη ψυχολογία... Και ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, στον φίλο που μοιράζεται τις εμπειρίες του μαζί μας, σε αυτό εδώ το νήμα. Keep riding φίλε. Είμαστε μαζί σου!!
Reply With Quote
  #152  
Παλιό 07-07-2013, 15:44
chriscarver Ο/Η chriscarver βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: F 650 cs
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nkavoura1970 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονος μου ειμαι, ο Τελης το εβλεπε λιγο διαφορετικα, με διαφημισεις, συνεντευξεις, εγω δεν εχω μαθει να ταξιδευω ετσι και αποφασισαμε, τελικα, να τραβηξουμε διαφορετικους δρομους.
Πιστεύω ότι ο forester βασιζόμενος στο παραπάνω αρχικό post, όπως και γω άλλωστε, διαμόρφωσε μια εικόνα για το σύνολο του εγχειρήματος και της προσωπικότητάς σου, πιο κοντά στις δικές μας αντιλήψεις.

Ακόμα κι έτσι να μην είναι, η αξία και η μοναδικότητα της εμπειρίας και της περιγραφής είναι αρκετά πολύτιμη ώστε να μη μειώνει στο ελάχιστο το μέγεθος της προσπάθειας.

για το κατόρθωμα, για το ενδιαφέρον της περιγραφής που θα χαρακτήριζα "σπουδή για ....αμείωτο ενδιαφέρον χωρίς εικόνες".

Reply With Quote
  #153  
Παλιό 07-07-2013, 15:48
nordkapp Ο/Η nordkapp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Πετρουπολη
Μoto: Ηonda cbf 1000
Μηνύματα: 2,108
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nkavoura1970 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι ρε φιλε και να με συμπαθας κι ολας. Σεβαστη περα για περα η γνωμη σου αλλα ο Μητσακης ανεβασε το επιπεδο του μοτο-ταξιδιωτικου σε αλλο επιπεδο. Φοβερη προετοιμασια, αψογος χειρισμος των διαδικαστικων on the road, μεστος λογος και εξαιρετικη περιγραφη στο χαρτι. Δημιουργησε "σχολη" στην περιηγηση ανεβαζοντας κι αλλο τον πηχη απο παλαιοτερους (Σινανη, Ψημμενο), στην οποια σχολη δεν δισταζω να παραδεχτω οτι ανηκω κι ολας. Ειναι μακραν ο νο 1 μοτο-περιηγητης στη χωρα αυτη τη στιγμη και θα ειναι για πολλα χρονια ακομη. Βεβαια ο μικρος ερχεται απο πισω με πολλη φορα... Κι οταν ωριμασει και λιγο θα μας εκπληξει ευχαριστα!
Συμφωνω απολυτως!
Επειδη εχω την τυχη τον Κωστα να τον γνωριζω προσωπικα οτι εχει κανει το εχει πραξει με ιδιαιτερα χαμηλους τονους.Αν μαλιστα δεν ηταν στους ορους [απο σπονσορες]να το ανεβασει καπου, πιθανον να μην ξεραμε για τα ταξιδια του.
Reply With Quote
  #154  
Παλιό 07-07-2013, 19:19
sid1967 Ο/Η sid1967 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: χιος
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE, K 1200 GT, SUZUKI DR 650
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Μπραβο ρε φιλε

Καλη συνεχεια
Reply With Quote
  #155  
Παλιό 07-07-2013, 22:05
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από chriscarver Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι ο forester βασιζόμενος στο παραπάνω αρχικό post, όπως και γω άλλωστε, διαμόρφωσε μια εικόνα για το σύνολο του εγχειρήματος και της προσωπικότητάς σου, πιο κοντά στις δικές μας αντιλήψεις.

Ακόμα κι έτσι να μην είναι, η αξία και η μοναδικότητα της εμπειρίας και της περιγραφής είναι αρκετά πολύτιμη ώστε να μη μειώνει στο ελάχιστο το μέγεθος της προσπάθειας.

για το κατόρθωμα, για το ενδιαφέρον της περιγραφής που θα χαρακτήριζα "σπουδή για ....αμείωτο ενδιαφέρον χωρίς εικόνες".


έτσι
Reply With Quote
  #156  
Παλιό 07-07-2013, 22:06
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nordkapp Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω απολυτως!
Επειδη εχω την τυχη τον Κωστα να τον γνωριζω προσωπικα οτι εχει κανει το εχει πραξει με ιδιαιτερα χαμηλους τονους.Αν μαλιστα δεν ηταν στους ορους [απο σπονσορες]να το ανεβασει καπου, πιθανον να μην ξεραμε για τα ταξιδια του.


Καμιά αντίρρηση!

Αλλά είδες τι έγραψες? "σπόνσορες"....
Άλλο πράγμα... διαφορετικό.
Είναι θέμα γούστου. Απλά.
Reply With Quote
  #157  
Παλιό 11-07-2013, 11:07
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

οι αποψεις ειναι προσωπικες και περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!!!
εγω παντως ανθρωπους σαν τον καβουρα
γιατι ετσι μου αρεσει το ταξιδι γενικα χωρις πολλα πολλα εφοδια μονο θαρος τολμη και πιστη στην ανθρωπινη δυναμη οπως και στη ζωη
Reply With Quote
  #158  
Παλιό 11-07-2013, 11:16
Gallos Ο/Η Gallos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: KTM 990
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Καταρχήν ο φιλος παει δυνατα... Ευγε )

Τώρα σχετικά με τα άλλα... Σημασία μάγκες μου έχει, να γίνονται ταξιδάκια για να ανοίγουν τα ματάκια...Όπως άνοιξαν τα δικά μου...


Last edited by Gallos; 11-07-2013 at 11:17.
Reply With Quote
  #159  
Παλιό 11-07-2013, 15:06
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nkavoura1970 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτος απο ενα καλο δωρο μεταξυ των ανθρωπων θεωρειται προσφορα στα πνευματα του ουρανου αλλα κι ενα συμβολο για συμπονοια καλοτυχια ευημερια και αγνοτητα. (τερμα το σεμιναριο. Μην γελατε για να ειναι τοσο γεματα απο πανια και μικρης αξιας χαρτονομισματα κατω απο τις πετρες καποιοι συνεχιζουν να πιστευουν σε αυτα τα πραγματα ακομη και στις μερες μας). Μια παρεα στεκεται λιγο παραπερα και πινουν μπυρα απο κατι τεραστια εναμισαλιτρα πλαστικα μπουκαλια. Με τοσο σκουπιδι και σπασμενο γυαλι τριγυρω τα πνευματα θα πρεπει να ειναι σφοδρα δυσαρεστημενα. Ο σεβασμος στη φυση που υπαγορευει η σαμανιστικη παραδοση πτεπει πλεον να ανιχνευεται μονο στα βιβλια της ιστοριας. Χαιρεταω τα αυτοκινητα που κορναρουν τρεις φορες και μου κανει εντυπωση η ευγενεια και η χειρονομια. "Οχι", με διορθωνει ο νεοτερος απο την παρεα που μιλαει λιγα αγγλικα, "δεν ειναι για σενα τα κορναρισματα, αλλα για το ιερο.
Οσοι βιαζονται στις μερες μας εχουν αντικαταστησει τους τρεις κυκλους με ενα τριπλο κορναρισμα"
.
Μπραβο ταξιδιωτη!
Απολαμβανω με μεγαλη χαρα αυτην την ανταποκριση
και την τιμη που μας κανεις δημοσιευοντας την εδω.
Επισης χαιρομαι που επιτελους συναντω και καποιον αλλον που εχει 'μολυνθει'
απο τις λεξεις του Ψημενου του Σινανη και του Μητσακη.
Και δε σου κρυβω οτι το κολπο με τα τρια κορναρισματα μου εχει εξηγησει
πολλα πραγματα που συμβαινουν στο συγχρονο ανθρωπο...
Reply With Quote
  #160  
Παλιό 14-07-2013, 00:17
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Ένα ταξιδιωτικό διαμάντι...
Για τον ρεαλισμό, την αμεσότητα, την περιγραφική ευστοχία καθώς και την εκπλήσουσα ταξιδιωτική ευθυκρισία!
Σπάνιο ταξιδιωτικό ρεπορτάζ, κυριολεκτικά γαντσωμένο στη μαγεία του ατελούς και του αυθεντικού!


Νάχεις καλούς δρόμους στην επιστροφή σου!


Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:56.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!