GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-03-2012, 19:31
panykony Ο/Η panykony βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: πατρα
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Κανένας guru-ειδικός στα ηλεκτρονικά??

Δεν ήξερα αν το θέμα έπρεπε να μπει εδώ ή ίσως στα threads των gps ,και εξηγούμαι.Όπως ίσως κάποιοι από τους συμφορουμίτες έχω ενα GPS της GARMIN το GPSMAP 276C.Το μηχάνημα γενικώς είναι πολύ καλό με ένα όμως μεγάλο ελάττωμα.Τη μνήμη του.Για τα συγκεκριμένα εργαλεία η μαμά garmin χρησιμοποιεί τις garmin data cards οι οποιες εκτός της μικρής χωρητικότητας (από 8-512 ΜΒ) είναι πανάκριβες (70-180 €).Έχω τρείς μνήμες μία 16ΜΒ μία 32ΜΒ και μία 128ΜΒ .Η τελευταία χωράει το χάρτη της Ελλάδας από την Autodrive και το χάρτη της Ελλάδας-Αλβανίας -Ευρ/κης Τουρκίας από το Garmin Mapsource.Για τις άλλες δε το συζητάω.
Στο θέμα μου τώρα.Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει από ηλεκτρονικά να μου πεί άν γίνεται να παρέμβεις στη πλακέτα της μνήμης και αλλάζοντας το chip της με ένα μεγαλύτερης χωρητικότητας πχ 1-2 GB αν θα μπορεί να δουλέψει και να την διαβάζει το GPS.Έχω επικοινωνήσει με διάφορους επαγγελματίες του χώρου των ηλ/κων και κανένας δεν εγγυάται οτι θα δουλέψει.Εχω δεί όμως στο youtube κάποιο Ρώσο ο οποίος έχει φτιάξει έτοιμη πλακέτα με μνήμη 2gb την οποία δείχνει να δουλεύει κανονικά και την οποία πουλάει κιόλας γύρω στα 120€. Κανείς τα φώτα του??
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-03-2012, 19:55
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Κανένας guru-ειδικός στα ηλεκτρονικά??

Θα πρέπει να δεις σοβαρα το θεμα του Ρωσσου
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 02-03-2012, 20:00
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Κανένας guru-ειδικός στα ηλεκτρονικά??

Русский метод смотрит интересным.

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-03-2012, 20:49
panykony Ο/Η panykony βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: πατρα
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απάντηση: Κανένας guru-ειδικός στα ηλεκτρονικά??

Русские дороги. если бы я мог быть заявлен в 1/3 денег
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-03-2012, 23:46
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Κανένας guru-ειδικός στα ηλεκτρονικά??

Παίζουν αρκετοί παράγωντες το ρόλο τους για να μπορέσει να δουλέψει!!Πχ το chip-set που θα βάλεις πάνω να είναι συμβατό με το μηχάνημα για να μπορεί να το διαβάζει!Αν το έχει κάνει κάποιος και ακολουθήσεις τα παραδείγματα του βήμα βήμα σίγουρα θα τα καταφέρεις!Αν δεν ξέρεις καλά είναι να το κάνετε μαζί με κάποιον που πιάνουν τα χέρια του καλύτερα από τα δικά σου!(χωρίς παρεξήγηση)

Και από την άλλη μπορείς να ρωτήσεις σε GPS fora τι κάναν κάποιοι εκεί με πρόβλημα σαν το δικό σου!

Kαι έχω την εντύπωση από το Video που έβαλες ότι αν δοκιμάσεις στην μικρή μνήμη που έχεις να την ανοίξεις και να δεις την πλακέτα που έχει μέσα να μπορέσεις να βάλεις μια πλακέτα μνήμης από USB που θα δεις αν κάνει,πάντα με επιφύλλαξη!

Last edited by N4pSt3R; 02-03-2012 at 23:59.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-03-2012, 00:44
panykony Ο/Η panykony βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: πατρα
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απάντηση: Κανένας guru-ειδικός στα ηλεκτρονικά??

τη μνήμη την έχω ανοίξει-είναι πολύ εύκολο- έχω δεί και τα χαρακτηριστικά των chip στο internet έχω βρεί chips ιδιας μάρκας και χαρακτηριστικών αλλά δεν είναι σίγουρο οτι μπορεί να ταιριάζει με τα υπόλοιπα μπλιμπλικια της υπάρχουσας πλακέτας plus τα chips μνήμης NAND που πρέπει να μπουν δε κυκλοφορουν στο ελεύθερο εμπόριο της Ελλάδος
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Συμβουλές για ηλεκτρονικές συναλλαγές με ασφάλεια fotis1 Χρήσιμα 3 09-06-2011 14:49
Ηράκλειο, Νοτιοδυτικός δρόμος, για τα Βόρειοανατολικά Eftixis Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 94 18-05-2011 13:01
Ηλεκτρικός: Νέα στάση εργασίας την Τρίτη MARK Επικαιρότητα 0 09-05-2011 16:31
Πέθανε ο ράπερ και tatoo artist, Ανδρέας Μαρνέζος (Λεκτικός) SenseiG Μουσική 5 28-04-2011 21:40
«Η αρχιτεκτονική είναι άνθρωποι, όχι ντουβάρια» kostas_366 Πολιτισμός 3 23-01-2009 23:33


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!