GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-09-2010, 10:02
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Για τους 800άρηδες

Παίδες Help!

Εδώ και καιρό ψάχνομαι να βάλω κάγκελα στο 800gs και όσο και αν το ψάχνω άκρη δεν βγάζω.

Πρώτα από όλα είμαι 1.93 κάτι το οποίο περιορίζει τις επιλογές μου γιατί σε κάποια κάγκελα (π.χ. Givi) βρίσκουν στα καλάμια των ποδιών.

Στο δια ταύτα, έχω καταλήξει σε 4 λύσεις η κάθε μία βέβαια με τα δικά της θεματάκια. Τις παραθέτω και περιμένω να ακούσω γνώμες.

1) Κάγκελα Touratech. Είναι όμορφα, προστατεύουν τα πλαϊνά πλαστικά σε ενδεχόμενη πτώση αλλά έχουν πρόβλημα στην εγκατάσταση. Στη συσκευασία δεν περιλαμβάνονται σωστές βίδες και εκτός αυτού για να τοποθετηθούν σωστά πρέπει να φερθείς βίαια στους λαιμούς της εξάτμισης πράγμα που θεωρώ ιδιαίτερα ενοχλητικό και δεν συνηθίζω να φέρομαι με αυτό τον τρόπο στην καλή μου.

2) Κάγκελα Wunderlich Adventure. Πρόκειται για κάγκελα του γνωστού οίκου τα οποία είναι ενισχυμένα σε σχέση με τα basic που βγάζουν επίσης οι ίδιοι. Δείχνουν να προστατεύουν επαρκώς τα πλαϊνά πλαστικά , είναι αρκετά όμορφα αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν μπαίνουν μαζί με της μεταλλική ποδιά της μαμάς την οποία φοράει η καλή μου. Να βγάλω την ποδιά δεν θέλω καθώς εκτός από το κάτω μέρος η συγκεκριμένη προστατεύει και τις εξατμίσεις. Επίσης άλλο ένα αρνητικό των συγκεκριμένων είναι ότι βιδώνουν επάνω στο πλαϊνό στάντ.

3) Κάγκελα Adventure Spec. Πρόκειται για μικρή αγγλική βιοτεχνία η οποία βγάζει τα πιο σκληροπυρηνικά κάγκελα. Δείχνουν να προστατεύουν άψογα τα πλαϊνά πλαστικά καθώς φτάνουν ψηλά & εξέχουν πολύ ενώ είναι και ιδιαίτερα όμορφα. Το πρόβλημα με αυτά είναι ότι μου είπαν στην Bmw να μη βάλω επ'ουδενί κάγκελα που να εξέχουν πολύ. Μου τόνισαν ότι ενώ δείχνουν και είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά σε περίπτωση πτώσης με χλμ η μηχανή έχει την τάση να ''τραμπαλιάζει'' επάνω στα κάγκελα με αποτέλεσμα να χορο###### και να προκαλείται τεράστια ζημιά. Συγκεκριμένα μου μίλησαν για περιπτώσεις που ενώ χωρίς κάγκελα θα είχαν € 1.000 - € 1.500 ζημιά έφθασαν λόγω του φαινομένου να έχουν ζημιές ύψους € 6.000!!! Εδώ να πω ότι τα ίδια ακριβώς φοβάμαι και για τα sw-motech που είναι παρόμοια.

4) Κάγκελα Bmw. Σίγουτα τα λιγότερο όμορφα έρχονται μόνο σε ασημί χρώμα ενώ δεν προσφέρουν επαρκή προστασία στα πλαϊνά πλαστικά.

Ουφ, τα είπα, περιμένω ιδέες και λύσεις από κατόχους..

Last edited by Neo; 02-09-2010 at 10:03.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-09-2010, 10:32
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Για τους 800άρηδες

Καταρχιν δεν εχω 800 αλλα ρε σιμφορουμιτη το καγκελο πηστευω οτι το βασεις για τις μικροπτωσης και οχι να σε προστατεψη σε πτωση με πολλα και 2τερων για το καλοπιστηκο μερος. θελω να σου πω οτι αμα πεσεις με χιλιομετρα
{που να μην γινει ποτε αυτο οχι μονο σε σενα αλλα σε ολος μας }δεν θα μεινει οχι καγκελο αλλα ασε δεν το βαζω καν σε σκεψη. Τη θα με νοιαζει αμα θα τραμπαλιζη.ΜΠΡΡΡ.Συγκριο με πιανει.

Last edited by commander; 02-09-2010 at 10:34.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 02-09-2010, 10:39
PapaSouzas Ο/Η PapaSouzas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Πατρα
Μoto: F 800 GS 30 years
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Απάντηση: Για τους 800άρηδες

Βαλε καγκελα hepco & becker τα οποια ειναι ιδια με της bmw και βγαινουν σε μαυρα.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-09-2010, 10:42
Bolero Ο/Η Bolero βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: peristeri
Μoto: 1200GS-08
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή Απάντηση: Για τους 800άρηδες

Δεν είμαι κάτοχος 800, αλλά αν έβαζες μερικές φωτογραφιες από το καθένα, θα μπορούσαμε να δώσουμε μια γνώμη
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-09-2010, 12:52
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: Για τους 800άρηδες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Bolero Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι κάτοχος 800, αλλά αν έβαζες μερικές φωτογραφιες από το καθένα, θα μπορούσαμε να δώσουμε μια γνώμη
Παραθέτω φώτο:

Με τη σειρά που εμφανίζονται είναι:

1η ) Toutarech

2η) Wunderlich adventure

3η) Adventurespec

4η) Bmw
Attached Images
File Type: jpg touratech.jpg (89.9 KB, 82 views)
File Type: jpg wunderlich adv.jpg (91.6 KB, 81 views)
File Type: jpg adventure spec.jpg (45.7 KB, 82 views)
File Type: jpg bmw.jpg (32.8 KB, 167 views)
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 02-09-2010, 13:00
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Για τους 800άρηδες

Δε μου περνάει ούτε στη σφαίρα της φαντασίας το πέσιμο... αν μου περάσει απ'το μυαλό... την πούλησα...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 02-09-2010, 13:12
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Για τους 800άρηδες

τα κάγκελα προστατεύουν τα πλαστικά και μόνο......από προσωπική εμπειρία στο 800, μετά από χαζομάρα και με 5χλμ/ώρα έπεσε η μοτό δεξιά....ακούμπησε στο κάγκελο (BMW) και στη χούφτα...
γρατζουνιά στο κάγκελο (πινελάκι, 3 λεπτά) και στη γρατζουνιές στη χούφτα (σπρέυ 5 λεπτά αφού είχα "χαρτώσει" τον περιβάλλοντα χώρο)...

Θέλω να καταλήξω ότι τα μαμά καλύπτουν επαρκώς σε μικρό πέσιμο, και εμένα με ενοχλούσε στα πόδια αλλά συνήθισα.....

Να μην σκέφτεσαι μια βίαιη πτώση γιατί τότε ...η μοτό και τα πλαστικά της θα είναι το μικρότερο πρόβλημά σου....
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 02-09-2010, 14:11
Marios 800gs Ο/Η Marios 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Metamorfosi
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Απάντηση: Για τους 800άρηδες

Εγω που εχω το 800gs και σε ύψος 5 πόντους πιο κοντός, έχω βάλει τα κάγκελα της Givi,χώρις κάνενα πρόβλημα. Είναι όμορφα κάγκελα από θέμα σχεδιασμού,είναι σε μαύρο χρώμα και ταιριάζουν γάντι με τις μοτο μας. Είσαι σίγουρος ότι βρίσκουν τα καλάμια σου στα κάγκελα? Προτείνω να τα βάλεις και επίσης είναι και οικονομικά.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 02-09-2010, 14:33
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: Για τους 800άρηδες

Μάριε δεν είμαι σίγουρος αλλά οπτικά έτσι όπως τα βλέπω το φοβάμαι. Δεν το ρισκάρω πάντως να τα παραγγείλω...
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 02-09-2010, 19:57
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Για τους 800άρηδες

Απ' ότι λένε, τα κάγκελα ΔΕΝ πρέπει να "πιάνουν" στον σκελετό,

γιατί σε δεδομένη πτώση - έστω κ μικρή - θα στραβώσει ο σκελετός ....

Και της "μαμάς" "πιάνουν" στο μοτέρ,

εν αντιθέσει με όλα τ' άλλα που βλέπω στις φωτό σου ....

Ίσως αυτός είναι ο λόγος για τα πιασίματα της "μαμάς"

κ για το μέγεθός τους ....

Όσο για το καλόγουστο ή το κακόγουστο,

αυτό είναι εντελώς προσωπικό σου θέμα ....



__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Για τους εραστές του ποδοσφαίρου... Γκολάρες !!! frits Διάφορα 8 15-03-2010 18:12
Για τους θαυμαστές του Bruce Lee !!!!! frits Διάφορα 8 02-03-2010 20:38
Για τους εραστές και των 4 τροχών !! frits Διάφορα 8 16-10-2009 21:02
Για τους ξεχασιάρηδες... Panos_Gr Υγεία 2 10-10-2009 02:03
Για τους χειριζόμενους καλά την Ελληνικήν ... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Χιούμορ 6 03-06-2009 00:40


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!