GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Previous Post   Next Post Next
  #1  
Παλιό 20-08-2012, 16:54
cover Ο/Η cover βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Αγορα μεταχειρισμενης R1200GS και αποκρυψη ζημιων....

Την τυχη μου μεσα....

Θεωρησα οτι επειδη η BMW δεν ειναι Japan (καθε γωνια και ενας μαστορας) οτι θα ειναι πιο ασφαλης επιλογη απο αποψη πρωτον πωλητη (πιο ειλικρινης με την πραγματικη προιστορια της μηχανης) και κατα δευτερον και ισως κυριοτερον για εμενα μιας και εξουσιοδοτημενα η Αθηνα ισως εχει μετρημενα στα δαχτυλα ενως χεριου, οτι ο μαστορας οταν τον ρωτας αν το μηχανημα που πουλαει ο πωλητης και το εχει αφησει στο δικο του μαγαζι/επιχειρηση για να περνανε οι μνηστηρες να το βλεπουνε... αν ειναι λοιπον ΟΚ, αν ειναι χτυπημενο, αν ειναι τρακαρισμενο, αν θα χρειαστει κατι 'χοντρο' αμεσα, αν ειναι ασφαλες για ταξιδι, αν θελει χρηματα για να μου κανει αυτην την εκτιμηση, αν μπορει να μου υπογραψει ενα χαρτι που να λεει οτι το μηχανημα ειναι σενιο αυτην την στιγμη (φυσικα παλι με το αζημιωτο) και αν αν αν αν ειναι σε δυσκολη θεση διοτι ο πωλητης ειναι πελατης/φιλος/μπαντζανακης αν υπαρχει λογος να το παω στον Παναγιωτοπουλο για ελεγχο.

Αν αφησουμε κατα μερος τον πωλητη που το μονο που ηθελε να πουλησει παση θυσια (αν και αυτος θα δεχθει τηλεφωνο μου και αν δεν φερθει εξυπνα τοτε θα υποστει τις νομικες συνεπειες μιας και εμπλεξε με δικηγορο-οικογενεια...), το χειροτερο ειναι ο μαστορας ο οποιος ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ δεν ειδε τα βαμμεννα κ στοκαρισμενα στην γωνια (κατω απο τα προστατευτικα καγκελα) καπακια βαλβιδων...

Φανταστειτε οτι κατι ειχε μπει (στοκος, αλουμινιο, μαγνησιο...) και βαφτει κατω ακριβως απο το προστατευτικο καγκελο που σημαινει οτι ειχαν γνωση οι 'φυλακες'... Παλι καλα που ρωτησα τον υπερ-μαστορα που το ειχε αφησει ο τεως αν το εχει ελεγξει... Δηλαδη τι ελεγχο ειχε κανει? Ακουστικο???

Γιατι ρε ουστη μου δεν στο λεει ο αλλος οταν στην πουλαει;;; 'μαγκα επεσα ή επεσε το μοτοσακο, δεν ειχα καγκελα γιατι τα εβαλα αφου εγινε η ζημια, και εσπασε το αριστερο καπακι λιγακι σε μια γωνια κ σταζει λιιιιιγο λαδακι!! Το φτιαξα/κολλησα ομως με 'τσιχλα' κ προσεχε...'

Τρεχατε ποδαρακια μου τωρα να ξεχεζω τον τεως που δεν μου το ειπε, τον μαστορα που νομιζω οτι επρεπε να το ειχε δει... μεχρι να αγοραζω απο την τσεπη μου καινουργιο ή μεταχειρισμενο ή ξανα μανα μπαλωμα στην τρουπα με μαγνησιο απ οτι μου πανε...

Οπως ειπα σκοπευω να 'ενοχλησω' τον πωλητη, ασχετα αν εχει πληρωθει ολο το ποσο, οπου και περιμενω να φερθει τιμια μιας και τον εκοψα για καλο παιδι, και φυσικα, τον υπερ-ντουπερ-μαστορα που ειναι και εξουσιοδοτημενος αλλα και φαινεται καλος μιας και ενδιαφερθηκε να μου λυσει καθε απορια πριν παρω το μηχανημα αλλα πιστευω οτι ΟΦΕΙΛΕ και ΕΠΡΕΠΕ να το ειχε δει και να μου το ειχε πει ετσι ωστε εγω να μιλαγα με τον πωλητη αν σκοπευε να το φτιαξει ή να κοψει απο την τιμη....

θα ηθελα να λυθει αυτο το προβλημα γιατι δεν θελω να βαλει ο νους μου τι αλλλο θα μπορουσαν να μου εχουν αποκρυψει προκειμενου να πουλησουν την μηχανη με αμοιβαιο κερδος πωλητης και μαστορας... Ουτε καν να το σκεφτω δεν θελω αλλα ουτε να μπουμε στην διαδικασια αγωγων, μυνησεων, κουτσομπολιου, διασυρμου διοτι μονο εκεινον δεν συμφερει!!!

Επισυναπτω φωτογραφιες απο τα καπακια, αριστερο οπου και φαινεται το σπασιμο στην γωνια εκει που καφετιζει κιολας λιγο και δακρυζει λιιιιιγο λαδακι οταν ειναι στο πλαινο σταντ αλλα και το δεξι οπου φαινεται το σπασιμο μπροστα. Το γελοιν του πραγματος ειναι η ασημι μπογια που εχει βαλει μου μοιαζει σαν μαρκαδορος που φτιαχνω χριστουγεννιατικα στολιδια με τον γυιο μου....







Reply With Quote
 


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!