GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιό 29-07-2010, 07:59
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από S.T Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Γιώργο και Παναγιώτη με πολλή αγάπη θα μου επιτρέψετε να σας επιστρέψω τον χαραχτηρισμό Τσάμπα Μάγκες.
Σπύρο ο χαρακτηρισμός δεν αφορούσε εσένα προσωπικά, που μπορεί στο φινάλε να είσαι ένας συνειδητοποιημένος "αντιρρησίας". Αν είναι έτσι ζητώ συγγνώμη. Αφορά όμως άλλους πολλούς, που ξύπνησαν ξαφνικά από τον νιρβάνα τους, άρπαξαν ένα κινητο με εγγραφή video και βγήκαν να κάνουν το προσωπικό τους ρεπορτάζ στα διόδια. Και μη μου πείς ότι δεν υπάρχουν.
Reply With Quote
  #112  
Παλιό 29-07-2010, 08:26
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

στους δυό της τριμελούς, ο αστειάτορας μάλλον κάνει Baby sitting, κάνω άρνηση καταβολής απαντήσεως, τώρα που πήρα φόρα!
ακούς εκεί, τσίπς, εν μέσω καλοκαιριού!
και οι αγαπητοί καλαμποκάδες τι θα κάνουμε; που έχουμε πάρει και τις οδοντογλυφίδες τίγρις αμανάτι;
Reply With Quote
  #113  
Παλιό 29-07-2010, 10:06
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

επίσης ο τίτλος δεν με καλύπτει, αφού το πιο σωστό για την περίπτωσή μου είναι καθώς και το πνεύμα των περισσότερων διερχομένων από τους σταθμούς διοδίων ζευγολατιού και ρίου, πως δεν πληρώνω, αν δεν παραδοθεί το έργο πρώτα

σε άλλους σταθμούς διοδίων ισχύουν άλλες ιδιαιτερότητες, για κατοίκους και διερχομένους
Reply With Quote
  #114  
Παλιό 29-07-2010, 10:30
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε πανάθεμά σε , παράθεση στο κατεβατό; φαντάσου και αν το πιανες σημείο σημείο!!!!


Κωστακη φιλε μου,

Με παρακολουθεις και με διαβαζεις καιρο τωρα ισως και χρόνια και με ξερεις καλα νομιζω!!! Ησουν τυχερος που εκανα παραθεση σε κατεβατο εχθες κι ατυχος σημερα διοτι ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΙΑΝΩ ΣΗΜΕΙΟ ΣΗΜΕΙΟ!!!
Οπλισου με υπομονη, διοτι περιμενω απαντηση, και παρε τσιπς και σαμαλι –οπως λεει και ο Νοτης – και φυσικα διασκεδασε το!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων

τολοιπόν:
1. η άγνοια ενός δικαιώματος, δεν συνηγορεί συννενοχή
αν κάτι δεν το ξερες, το βρήκες και νόμιζες οτι έτσι είναι και σε κάποια στιγμή είπες να το ψάξεις καλύτερα , εξαιτίας όποιας αφορμής, δεν σημαίνει πως πρέπει να συνεχίσεις να μην το διεκδικείς, αλλά το αντίθετο. έστω οτι κάποιος έχει έχει καταπατήσει κάτι το οποίο δεν γνώριζες οτι είναι δικό σου. από τη στιγμή που το μαθαίνεις ξεκινάς την διεκδίκηση παντός νομίμου δικαιώματός σου
α) Ποιος σου δινει το δικαιωμα να μην πληρωνεις διοδια απο τα οποια αμοιβεται ο νομιμος παραχωρησιουχος ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ (ποσοστο απο το διοδιο Χ 30 χρονια)? αμφισβητεις τον νομο? υπαρχει και το ΣτΕ πριν το αυθαιρετο σηκωμα των μπαρων!!Γιατι αν εχεις τετοιο δικαιωμα, σε αυτην την περιπτωση, να πεις στον εργοδοτη σου να μην σου κραταει την φορολογια εισοδηματος ¨η να σου κραταει μερος της! Και οταν σου ερθει το χαρτι απο την εφορια για το υπολοιπο των χρωστουμενων να της αρνηθεις και να μην το πληρωσεις!!
β) αν το οποιο δικαιωμα απορρεει απο την νομοθεσια περι ορισμου εθνικων οδων ταχειας κυκλοφοριας και επιβολη διοδιου σε αυτες που θερπιστηκε απο την ΕΕ και υπεγραψε και η Ελλαδα να σου υπενθυμισω οτι μεσα στον ιδιο νομο υπαρχει και η δυνατοτητα επιβολης διοδιου ακομα και σε δρόμο τυπου Παλαιας Εθνικης οδου Αθηνων-Πατρων οταν δεν υπαρχει εταιρο καλυτερο οδικο δικτυο ¨η οταν το νεο δικτυο ειναι υπο κατασκευη!!! Αυτο το τελευταιο περιεργως αποκρυπτεται απο τις οργανωσεις που υποκινουν τις κινητοποιησεις! Και καλα στην Κορινθου-Πατρων, στην Αθηνων-Θεσσαλονικης τι ερεισμα εχουν οι ιδιες οργανωσεις στο να υποκινουν ‘’μη πληρωμη διοδιων’’? εκει ο δρομος ειναι ετοιμος και αριστος χρονια τωρα εκτος απο ενα δυο σημεια του!!! Χωρια που οσο φτιαχνοταν δεν γκρινιαξε κανεις για τα διοδια στον παλιο, για τις καθυστερησεις λογω εργων κ.λ.π.!!
Μην μου πεις το κοστος διότι αν ηταν το κοστος αυτοι οι ιδιοι επρεπε να κανουν καταληψη στα Σουπερ Μαρκετ και να μοιραζουν το γάλα τσαμπα αφου ειναι πανακριβο!!!! (απο 1,20-2,5ε)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων

2. καλέ μου φίλε και συνοδοιπόρε, δεν ξέρω πότε έκανες τελευταία φορά την διαδρομή αυτή, από την παλιά και την καινούρια, εγώ την κάνω τουλάχιστον δυό φορές τον μήνα, πότε από την παλιά και πότε από την χειρότερη
το συμπέρασμα μου είανι το εξής:
η παλιά εθνική όντως περνάει μέσα από χωριά, από μικρές πόλεις, από χωράφια, από τα εμπορικά κέντρα πόλεων, έχει που και που φανάρια, διασταυρώσεις και γενικώς δεν έχει ανοιχτό δρόμο πουθενά
αλλά έχει ένα καλό
έχει μια λωρίδα κυκλοφορίας ΟΛΟΚΛΗΡΗ για κάθε ρεύμα, ΣΥΝ μισή βοηθητική
αν κάνεις συγκεκριμένα το τμήμα αίγιο σελιανίτικα, από πάνω και από κάτω και προτιμήσεις το πάνω, κακώς θα σου λεγα ρισκάρεις την ζωή σου
Αν ειναι μονον αυτο το σημειο που δημιουργει το προβλημα, σαν καλος και νοημων οδηγος, θα μειωνα ταχυτητα στα 50κμ μεχρι να το περασω και ουτε γατα ουτε ζημια!
30 χρονια στην μοτοσυκλετα και στο αυτοκινητο εχω κανει αυτην την ‘’εθνικη’’ απειρες φορες, εχω δει απειρα ατυχηματα να συμβαινουν και 300μ απο την μασκα της μοτο μου αλλα εγω βγηκα αλωβητος!! Γιατι? Διοτι δεν τρεχω στον συγκεκριμενο δρομο!!! Θα μου πεις ‘’τρεχουν οι αντιθετως ερχομενοι άλλοι’’....ναι αλλα εχω μια ελπιδα διασωσης! Γνωριζω οτι ο δρομος ειναι ακρως επικυνδυνος και κανω οτι μπορω για να μειωσω τις πιθανοτητες να μου συμβει καποιο ατυχημα!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων

και δεν είναι για τα λεφτά
Αλοιμονο αν ηταν για τα λεφτα!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων

πιστεύω ακράδαντα πως όποιος κινείται στην παλιά εθνική οδό είναι πιο ασφαλής, γιατί δεν μπορείς να αναπτύξεις μεγάλες ταχύτητες, έχεις όλους τους παραπάνω φόβους που έγραψες και έγραψα και αν τύχει και ένα φορτηγό σε πάει καροτσάκι δεν ξεμπερδέυεις με τίποτα, ουρά χιλιομέτρων, ενώ στην ο θεός να την κάνει νέα, βρίσκεις που και που ένα παραθυράκι για να το σανιδώσεις , να προσπεράσεις και αν ο αρχάγγελος παίζει ζάρια με τον βαρκαροχάρο μπορεί και να την γλυτώσεις
Αφου ειναι ετσι γιατι ολοι αυτοι που διαμαρτυρονται δεν χρησιμοποιουν την Π. Εθνικη παρα βγαινουν και γκαριζουν??????? Αλλα οπως ειπες κι εσυ ‘’ ένα φορτηγό σε πάει καροτσάκι δεν ξεμπερδέυεις με τίποτα, ουρά χιλιομέτρων, ενώ στην ο θεός να την κάνει νέα, βρίσκεις που και που ένα παραθυράκι για να το σανιδώσεις , να προσπεράσεις και αν ο αρχάγγελος παίζει ζάρια με τον βαρκαροχάρο μπορεί και να την γλυτώσεις’’ Δηλαδη....εν γνωσει τους το παιζουν(?)!! Μην τα θελουμε ολα δικα μας φιλε Κωστα!! Καλλιστα θα μπορουσαν να οδηγουν με χαμηλοτερες ταχυτητες, οπως θα εκαναν και στην Παλαια, να μην ομιλουν στο κινητο, να μην πιανουν το μπουτι της γκομενας διπλα και να μην την αφηνουν να εξερευνα το κατω μερος της στεφανης του τιμονιου... και το κυριοτερο να οδηγουν νηφαλιοι!!!!
Τελος, α) ξερεις γιατι φτιαχτηκε η αποκαλουμενη Ν.εθνικη Οδος? (το 1962 παραδοθηκε το τμημα Αθηνα-Κορινθος και το 1969 το τμημα Κορινθος-Πατρα). Εξαιτιας των πολλων ατυχηματων στηνΠαλαια εθνικη!!!! Τοτε!!!! Σκεψου σημερα τι θα γινοταν!!! β) ξερεις οτι διοδια επιβληθησαν στην Νεα άμα την παραδοση της το 1962 και το 1969!! Και μην βιαστουμε να πουμε ‘’α, εκει γιατι με την παραδοση...’’ διοτι μεχρι παραδοσεως της δεν κυκλοφορουσαν οχηματα πανω της!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων

3. από ευρώπη έχω ταξιδέψει στην ιταλία και στη βουλγαρία. δεν έχω γνώση του καθεστώτος ιδιοκτησίας των εθνικών δρόμων και θα θελα να μου απαντήσεις εσύ την ερώτησή σου, γιατί δεν γνωρίζω
Δεν υπαρχει πουθενα δρόμος στην Ευρωπη με διοδια οι οποιοι να ανηκουν στο κρατος!!!! Ολοι ειναι σε ιδιωτες με συμβασεις 25ετιας-30ετιας οι οποιοι εχουν την ευθυνη συντηρησης και κατασκευης νεων δρομων στην περιοχη ευθυνης τους και τον υπολογισμο του διοδιου χωρις παρεμβαση του κρατους αφου το κρατος οσο και να το πανε το διοδιο θα παρει τοποσοστο του!! Το 2002 βγηκα για τελευταια φορα στην ευρωπη (ιταλια-αυστρια-γερμανια), απο ανκονα μεχρι μπολζανο (500κμ) πληρωσα εναν σκασμο λεφτα σε διοδια, συναντησα απιστευτες ουρες απο εργα στο οδοστρωμα (τα διοδια ομως δεν τα γλυτωσα) κι ετσι αντι τα 500κμ να γινουν σε π.χ. 5 ωρες με την μοτοσυκλετα εγιναν σε.........13!!!!!!!!!

Σε χωρες οπως π.χ η Γερμανια που δεν εχουν διοδια οι autobahn παλι ανηκουν σε ιδιωτες με το παραπανω καθεστως χρονου κι επιβλεψης /κατασκευης αλλα αμοιβονται με ποσοστο επι των τελων κυκλοφοριας, ασφαλειων, βενζινης κ.λ.π.
Και σε ρωτω, αν συνεβαινε κατι τετοιο στην ελλαδα και η βενζινη πηγαινε εκει που θα πηγαινε, οι ασφαλειες τα τελη κ.λ.π. θα γρινιαζαμε παλι ¨η οχι?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων

αλλά μπορώ να σου αντιγυρίσω το ερώτημα, αν και είναι ρητορική η ερώτηση:

υπάρχει αντίστοιχης ποιότητας δρόμος κάπου στην ευρώπη που να σε υποχρεώνουν να πληρώσεις διόδια για να περάσεις; ή απλούστερα, υπάρχει κεντρικός εθνικος οδικός άξονας σε ίδια κατάσταση, με η δίχως διόδια; θυμήσου οτι η πάτρα με το λιμάνι της είναι η κεντρική πύλη προς την ευρώπη ακτοπλοικώς, μαζι με την ηγουμενίτσα, όχι οτι δεν το ξέρεις
Στην Γαλλια, οπου κι εκει τα διοδια ειναι φαρμακειο, υπαρχουν δρόμοι με διπλη διαχωριστικη γραμμη, εξαιρετικης ποιοτητας οδοστρωμα, με πολλες τυφλες στροφες και γενικα παρομοιας καταστασης με την Ν.Ε.Ο οπου ο ιδιωτης διαχειριστης επιβαλλει διοδια (πανακριβα). Αλλα εκει ως δικαιολογια για την επιβολη εχουν βαλει το μειωμενο εισοδημα των κοινοτητων απο οπου διερχονται αυτοι οι δρόμοι και το......κάλος της περιοχης!!!!
Το ιδιο συμβαινει και σε 2-3 σημεια στην νοτια Γερμανια απο οπου περασα το 2002!
Σημ. Μαλλον εξεπλαγης με τις δικαιολογιες τους ετσι??

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων

επί της παρατήρησης:
αν ψηφιστεί νόμος και έχει αναδρομική ισχύ και χρειαστεί να πληρώσω, αναγκαστικά θα κινηθώ παρέα με όλους τους αντιφρονούντες δικαστικώς, μέχρι να βρεθεί μια άκρη, μιας και ζούμε σε μια χώρα που το σύνταγμα καταπατείται κατα το δοκούν και ψηφίζονται αντισυνταγματικοί νόμοι
Μην παρασυρθεις απο τους αντιφρονουντες και το κανεις.....θα χασεις και οι αναδρομικοι ανατοκιζομενοι τοκοι θα σε σκισουν!!!!! Φιλικη συμβουλη!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων

σχετικά με το αν οι γερμανοί είναι πιο έξυπνοι, δεν θα το λεγα αν κρίνω από τα κιβώτια 259 getrag και τις λύσεις που έχουν κατα καιρούς δώσει στην γραμμή παραγωγής των μηχανών που τόσο μας παιδεύουν
πιο τεχνοκράτες και καλύτεροι στο μαρκετινγκ σίγουρα
Ο γερμανος εχει ακι την τεχνογνωσια και τον τροπο να βγαλει κιβωτια ‘’γιαπωνεζικα’’!! Το κανουν στα άλλα μηχανακια τους, στην GS δεν το κανουν για να ‘’μην χαλασει ο χαρακτηρας της’’!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων

και ξεκαθαρίζω κάτι, η εταιρεία κάνει την δουλειά της και καλά κάνει. το πρόβλημα το χουμε εμείς οι νυκοκυραίοι με τους διαχειριστές μας, για να το πώ λαικίστικα
κάποιος τα παίρνει από τον βυτιοφορέα και μας βάζουν να πληρώσουμε για 1000λίτρα γέμισμα τη φορά, όταν ακόμα και τώρα που μιλάμε η δεξαμενή μας είναι 500άρα και ο σχεδιασμός για την αγορά της νέας θα γίνει σε μερικά χρόνια
Αν εσεις δεν μπορειτε να ελεγξετε εναν ανθρωπο που σας ''κλεβει'' ζητατε απο το κρατος να ελεγξει που πηγαν τα λεφτα των ΤΕΟ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων

κάποτε στην φάση ανοικοδόμησης της γερμανίας, μετά τον πόλεμο που προκάλεσε, οι γερμανοί δούλευαν μια ώρα παραπάνω αμισθί προκειμένου να προκόψουν την χώρα τους.
τέτοιες θυσίες δεν μπορείς να τις ζητήσεις από τον έλληνα, προκειμένου να προκόψει μια επιχείρηση, που είναι σίγουρο οτι θα βγάλει κέρδη. δεν μπορείς να πληρώνεις με μπουρμπουάρ την ταλαιπωρία, αυτό λέω
ας κλείσει ο δρόμςο για τις νταλίκες, όπως γίνεται τα καλοκαίρια και στις γιορτές στις εξόδους, να κατευθύνονται από την παλιά εθνική, να υποχρεωθεί η κατασκευάστρια εταιρία να ακολουθήσει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα, επιταχυμένο, προσλαμβάνοντας μεγαλύτερο στόλο συνεργείων ώστε να απολάβει γρηγορότερα και οι καταναλωτές καλύτερες υπηρεσίες

το γεγονός οτι δεν κατευθύνεται όλος ο κόσμος από την παλιά, αλλά από την χειρότερη εθνική οδό, είναι οτι σε μεγάλα τμήματά του η διάνοιξη δεν είναι επικίνδυνη και η κυκλοφορία γίνεται με ενδιάμεσο διάζωμα

συμμάζεμα χρειάζεται
Συμφωνω σε αυτο αλλα οσον αφορα τις νταλικες δεν γινεται διοτι αυτο θα ανεβασει σημαντικα το κοστος μεταφορας!!!

Οσο για το χρονοδιαγραμμα που αναφερεις το 2012 θα κυκλοφορεις στην Εθνικη που παντα ονειρευοσουν για τον τοπο σου!!! Τοτε ληγει η προθεσμια και οπως ξερεις ο ιδιωτης δεν την παρεβαινει! Δεν την παρεβηκε στις άλλες που κατασκευασε γιατι να την παρεβει τωρα!!!

Σημ. ελπιζω να εχεις ακομα τσιπς/σαμαλι!!!

Last edited by GeorgeP; 29-07-2010 at 10:53.
Reply With Quote
  #115  
Παλιό 29-07-2010, 13:05
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Δεν πληρώνω διόδια, αν δεν μου δώσουν σωστούς δρόμους

παναθεμά σε, δεν σε αντέχω
όχι γι αυτά που λές, αλλά μιας και έχεις την υπομονή να σαι τόσο επεξηγηματικός

εδώ αναφέρονται σημαντικές πληροφορίες σε σχέση με την σύμβαση παραχώρησης, τις υποχρεώσεις, τα οικονομικά στοιχεία και το χρονοδιάγραμμα του συγκεκριμένου έργου

ξαναλέω, πως δεν υπάρχει κανένα, μα κανένα πρόβλημα με την παραχωρησιούχο εταιρεία, ιδιωτική εταιρεία είναι, δεν κάνει κάτι δίχως όφελος, ζύγισε τα συν και τα μείον, έκανε μια προσφορά και ανέλαβε το έργο
η εταιρεία έχει μια μερική νομιμοποίηση που της δίνει το δικαίωμα να επιβάλει και να εισπράττει διόδια για ένα ανολοκλήρωτο έργο και αυτό το κατάλαβαν στην πορεία , οπότε και έγινε η σύμβαση νόμος του κράτους


α. αν η αμφισβητηση του νόμου είναι αντισυνταγματική, άρα και παράνομη, θα πληρώσουμε όσοι αντιδρούμε το κόστος με την τελεσιδίκηση της υπόθεσης
να θυμίσω μόνο το παράδειγμα του σιδερωμένου δημάρχου αθηναίων με τα παρκόμετρα και τον όρο Αχρεωστήτως καταβληθέν

ξαναλέω, το θέμα δεν γίνεται για τα λεφτά, αλλά για να επισπευθούν οι εργασίας, να παραδοθεί το έργο και για να ικανοποιηθεί το λαικό αίσθημα περί δικαίου

εδώ είναι η προσπαθεια διαμεσολάβησης του συνηγόρου του πολίτη που στο συμπέρασμά του καταλήγει πως θα πρέπει να αναμένουμε τις αποφάσεις των δικαστηρίων

β. αν η είσπραξη αντιτίμου έναντι ανολοκλήρωτης υπηρεσίας ή μη τελικώς παραδοθέντος προιόντως είναι αυτονόητη και με την βούλα του νόμου, τότε σίγουρα δεν μας αξίζει το κάτι καλύτερο, ας τα αφήσουμε όλα ανολοκλήρωτα και να συνεχίσουμε να τα πληρώνουμε για μια ζωή.

μιλάς για οργανώσεις πολιτών και δεν είμαι εκπρόσωπος, ούτε εξουσιοδοτημένος να μιλήσω για λόγου του, ούτε γνωρίζω τα αιτήματά τους, γιατί όπως έγραψα παραπάνω διαφοροποιούνται σαφώς από τα δικά μας. μια επισήμανση, νομίζω οτι έχουν να κάνουν με το τραγελαφικό, οι κάτοικοι γύρω περιοχών των διοδίων, για να κάνουν μια μικρή απόσταση από και πρός το σπίτι τους να υποχρεούνται στην καταβολή αντιτίμου, δίχως να γνωρίζω για την δυνατότητα εξυπηρέτησής τους από παράπλευρες οδούς και την χρηστικότητά τους

γ. το πρόβλημα με τις παράλληλες εργασίες που πραγματοποιούνται σε αμφότερες λωρίδες του δρόμου και στο μέσον του, είναι οτι επιτρέπει με τα βίας την διελευση ενός οχήματος
ο διερχόμενος από τα επικίνδυνα σημεία θα μπορούσε να διαπιστώσει οτι έιναι σαν να επιχειρείς ακροβασία ισορροπία σε σχοινί, δίχως δίχτυ ασφαλείας και δεν είναι μόνο θέμα ταχύτητας
φαντάσου πόσο ωραίο είναι το θέαμα να χει, έστω και καλορυθμισμένα που ποτέ δεν είναι τα φώτα από ένα φορτηγό, μια νταλικα, ένα καγκουροαυτοκίνητο ή τον επίδοξο σαφαροκυνηγό με τα b-xenon να σου προσφέρουν αστράκια και όλα αυτά ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ σου, κινουμενη στην αντιθετη κατευθυνση
δεν είναι το θεμα της οδικης ασφάλειας φίλε γιώργη μόνο η ταχύτητα

δίχως διάζωμα, δίχως ΛΕΑ, δίχως το ελάχιστο περιθώριο ασφαλείας του να κινείσια μέσα σε ένα εργοτάξιο και δίχως κράνος ασφαλείας εργασιάς για τους διερχόμενους οδηγούς, όχι δεν θα πάρω

έτσι επιλέγω να μπάινω, να γβαίνω και να ξαναμπάινω σε σημεία που η διέλευση δεν είναι επικίνδυνη

ξαναλέω, δεν είναι για τα λεφτά, αλλά για την ζωή και την ασφάλεια, τη δική μας και των συνεπιβατών μας

το κινητό, το μπούτι, το στήθος, τα νεύρα, την υπνηλία και την βιασύνη δεν τα έχεις μόνο σε κείνα τα σημεία, λογικό είναι, αλλά θα πλήρωνες λεφτά ποτέ για να ανέβεις σε ένα βουνό με γκρεμό-χαράδρα, δίχως την παραμικρή ασφάλεια, δίχως να αυτοχαρακτηρισθείς τρελός; και φαντάσου οτι αυτό λέγεται εθνική οδός. το γκρεμός και η χαράδρα είανι για να τονίσω την επικινδυνότητα, όχι οτι διαθέτει και τέτοια σημεία η εν λόγω οδός

δ. δεν είναι δικό μου θέμα να βρίσκω λύσεις , αλλά να εντοπίζω τα προβλήματα. αν λογικά ομως σκεπτόμενος, αν ο ρυθμός επισκευής, κατασκευής και διαπλάτυνσης του οδοστρώματος είναι χ, τότε με κάποια κομμάτια δρόμου στην πλήρη διάθεση των συνεργείων και του εργολαβου, ίσως ο ρυθμός αποπεράτωσης του έργου να ταν πολλαπλάσιος ή του λάχιστον μεγαλύτερος, έτσι ώστε ο χρόνος παράδοσης να ταν συντομότερος και να δινόταν στην κυκλοφορία, με περισσότερη ασφάλεια
μπορεί να κάνω λάθος, δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, ούτε μπορώ να προεξοφλήσω οτι κάτι τέτοιο θα ήταν οικονομικώς συμφέρον για την παραχωρησιούχο εταιρεία

ε.οι ηλίθιοι φρόντισαν παράλληλα με την διαπλάτυνση της Ε.Ο. πατρών κορίνθου, που προκαλεί ταλαιπωρία στους διερχομένους και θα πορκαλεί για κάποια χρόνια ακόμα, όχι πολλά, αλλά χαλάλι η ταλαιπωρία, φρόντισαν οι ηλίθιοι να αποδυναμώσουν τον οσέ στο εν λόγω άξονα, ώστε λόγω εργασιών, να μην μπορείς να διεκπαιρεώσεις την μετακίνησή σου δίχως ταλαιπωρία, με το να σταματά το τρένο στο κιάτο και μετά με την πανσοφη κίνηση να αυξήσου τα εισιτήρια και να μειώσουν τα δρομολόγια

ένα μεγάλο μπράβο, γιατί ένας οικονομικός φωστήρας μπορέι να κρίνει με οικονομικά αμιγώς κριτήρια το κοινωνικό έργο που επιτελούσε ο οσε αλλά και οι εθνικές οδοί. σημειωτέον, ο ίδιος αποφασίζει και για τις δύο
και λέγεται κυβέρνηση, δίχως μακρόπνοο σχεδιασμό και άτσαλες ενστικτώσεις κινήσεις

δεν πειράζει

ε.
το έψαξα λίγο και υπάρχουν εθνικές οδοί στην ευρώπη που καταβάλονται διόδια και η άδεια χρήσης τους έχει παραχωρηθεί για κάποιο χρονικό διάστημα σε εταιρείες, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.
είναι η ποιότητα των υπηρεσιών που σου προσφέρονται και το γιαπί δεν είναι επ ουδενί, για τα δικά μου κριτήρια, αγαθό, αλλά κίνδυνος
αν χρειαστεί να πληρώσω το χιλιόμετρο ένα ή δύο λεπτά παραπάνω από τα 0.05ε/km, ας το πληρώσω, μέσα στην τιμή των διοδίων, τη βενζίνη πόσο άλλο να την φουσκώσεις....(το ξέρω, θα μου πεις, υπάρχουν πολλά περιθώρα ακόμα και δυστυχώς θα τα λουστούμε)


στ. την φιλική σου συμβουλή την κρατάω, πες με ξεροκέφαλο, έχω την πεποίθηση πως έχω δίκιο, έστω και αν χρειαστεί κάποια στιγμή να το πληρώσω ακριβά. η συνείδηση μπορεί να κοστίζει, αλλά σε πνίγει όταν είναι ξεπουλημένη(προσωπική άποψη-θέση) κι αναφέρομαι μόνο σε μένα

ζ. τον γερμανό και τις μλκιες του στο κιβώτιο δυστυχώς τον παντρευτήκαμε, μπορούμε να πάρουμε διαζύγιο κάθε ώρα και στιγμή, αλλά πλέον δεν μας αποζημιώνει στο ελάχιστο, άρα τον κρατάμε και τον πλερώνουμε

η. σχετικά με το χρονοδιάγραμμα, δεν έχω καμία αμφιβολία οτι όλοι θα θέλαμε η κατασκευάστρια εταιρεία να τηρήσει τα συμφωνηθέντα και οτι είναι ικανή να το κάνει. οι φόβοι μου έιναι από την άλλη μεριά, στο αναξιόπιστο, προδοτικό, υπερχρεωμένο ακι αφερέγγυο κρατος, που μάλλον έχει μεγάλα θέματα με τις απολλοτριώσεις και την καταβολή των αποζημιώσεων στους δικαιούχους, με αποτέλεσμα το έργο να μην δυναμιτίζεται από την άρνηση-λογική κατ εμέ- κάποιων πολιτών ή έστω και όλων να πληρώσουν, όσο από την κακή τακτική του κράτους να φτάνει τα πράγματα στα όριά τους και να οδηγούμαστε σε σκληρές λύσεις



συγνώμη αν ξέφυγα από το όριο της σελίδας
αντιπροτείνω, παστέλι, ελιά και ούζο
και πάρε τον χρόνο σου για την απάντηση, αν και μεταξύ μας, το φαινόμενο της πεταλούδας, δεν τους αγγίζει φίλε μου, άλλη μια κουβέντα καφενείου είναι, που δεν ανεβάζει ούτε κατεβάζει κυβερνήσεις και πολιτικές
Reply With Quote
  #116  
Παλιό 29-07-2010, 13:20
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια, αν δεν μου δώσουν σωστούς δρόμους

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων


συγνώμη αν ξέφυγα από το όριο της σελίδας
αντιπροτείνω, παστέλι, ελιά και ούζο
και πάρε τον χρόνο σου για την απάντηση, αν και μεταξύ μας, το φαινόμενο της πεταλούδας, δεν τους αγγίζει φίλε μου, άλλη μια κουβέντα καφενείου είναι, που δεν ανεβάζει ούτε κατεβάζει κυβερνήσεις και πολιτικές
Mην το λές Κώστα...κάνε ομελέτα και θα δούμε.....ανάθεμα όλους αυτούς που έδωσαν 160 έδρες στη κυβέρνηση....βγάλτες του βρε....αλλά με 151-152..να δω αν θα χτυπάγανε έτσι την κοινωνία...πρώτοι πρώτοι οι βουλευτές τους θα τους ρίχνανε.....
Reply With Quote
  #117  
Παλιό 29-07-2010, 15:04
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

GeorgeP, η γραμματοσειρά που έχεις βάλει στα κείμενα του Πατρινού μπορεί άνετα να θεωρηθεί λογοκρισία...
Reply With Quote
  #118  
Παλιό 29-07-2010, 15:28
S.T Ο/Η S.T βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: A
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο ο χαρακτηρισμός δεν αφορούσε εσένα προσωπικά, που μπορεί στο φινάλε να είσαι ένας συνειδητοποιημένος "αντιρρησίας". Αν είναι έτσι ζητώ συγγνώμη. Αφορά όμως άλλους πολλούς, που ξύπνησαν ξαφνικά από τον νιρβάνα τους, άρπαξαν ένα κινητο με εγγραφή video και βγήκαν να κάνουν το προσωπικό τους ρεπορτάζ στα διόδια. Και μη μου πείς ότι δεν υπάρχουν.
Παναγιώτη μεταξύ μας τώρα δεν χρειάζονται συγγνώμες και όσον αφορά τώρα τους άλλους πολλούς θα συμφωνήσω μαζί σου.
Reply With Quote
  #119  
Παλιό 29-07-2010, 20:32
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια, αν δεν μου δώσουν σωστούς δρόμους

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
παναθεμά σε, δεν σε αντέχω
όχι γι αυτά που λές, αλλά μιας και έχεις την υπομονή να σαι τόσο επεξηγηματικός
......................................................................................................
......................................................................................................
συγνώμη αν ξέφυγα από το όριο της σελίδας
αντιπροτείνω, παστέλι, ελιά και ούζο
και πάρε τον χρόνο σου για την απάντηση, αν και μεταξύ μας, το φαινόμενο της πεταλούδας, δεν τους αγγίζει φίλε μου, άλλη μια κουβέντα καφενείου είναι, που δεν ανεβάζει ούτε κατεβάζει κυβερνήσεις και πολιτικές

Να σου απαντησω? εισαι σιγουρος?????? Μην το μετανοιωσεις μετα??? Λεω εγω τωρα!!!!!

Παστελάκι, ελιτσα και ουζακι θα εχει μετα???? Αυτο ειναι το σπουδαιοτερο!!!
Reply With Quote
  #120  
Παλιό 29-07-2010, 22:00
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν πληρώνω διόδια, αν δεν μου δώσουν σωστούς δρόμους

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων

συγνώμη αν ξέφυγα από το όριο της σελίδας
αντιπροτείνω, παστέλι, ελιά και ούζο
και πάρε τον χρόνο σου για την απάντηση, αν και μεταξύ μας, το φαινόμενο της πεταλούδας, δεν τους αγγίζει φίλε μου, άλλη μια κουβέντα καφενείου είναι, που δεν ανεβάζει ούτε κατεβάζει κυβερνήσεις και πολιτικές
Μπορεί να μην ανεβοκατεβάζει κυβερνήσεις... αλλά έχει μεγάλη ακροαματικότητα αν μη τι άλλο....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Έρχονται φθηνότερα διόδια. georgekostas Επικαιρότητα 1 14-10-2009 18:36
Δεν #####, δεν #####!!! emix Ανέκδοτα 14 06-07-2009 15:38
Κι άλλα διόδια στην Αττική leonidas Επικαιρότητα 5 10-03-2009 10:15
Δεν πειραζει wolferin Ανέκδοτα 5 11-02-2009 20:54
Για τα διόδια arisxios Γενικά - Μοτοσυκλέτα 5 18-01-2009 21:07


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!